Jaremianka. Biografia

Wydawnictwo: Znak
literatura polska
Ag2S

Maria Jarema. Ona o sobie zawsze: Jarema. O niej najczęściej mówią: Jaremianka. Kobieta awangarda. Emancypantka, zaangażowana aktywistka i zapalona pracoholiczka – niekwestionowany autorytet. Znajdowała się w centrum życia kulturalno-towarzyskiego międzywojnia i lat powojennych, zawierała znajomości, które przetrwały lata, wiązała się z interesującymi mężczyznami i to ona decydowała, kiedy przekuć te związki w trwałe przyjaźnie.
Jedna z najzdolniejszych i najbardziej charyzmatycznych artystek XX wieku. Malarka, rzeźbiarka, graficzka, projektantka kostiumów teatralnych, lalek i pomników. Dziewczyna ze Starego Sambora na Kresach, która przyjechała do Krakowa, by „wymyślić sztukę na nowo”. Studiowała pod kierunkiem Xawerego Dunikowskiego, współtworzyła Grupę Krakowską i teatr Cricot, właśnie z nią najchętniej współpracował Tadeusz Kantor.
Ukochana żona Kornela Filipowicza, matka Aleksandra, siostra bliźniaczka Nuny, ceniona przyjaciółka m.in. Różewiczów, Sternów, Przybosiów. W ich wspomnieniach jawi się jako wcielenie ruchu, zmienna, zachwycająca postać, która pozostawiała po sobie wrażenie niedosytu. Gdy poznała diagnozę swojej choroby, pracowała w zapamiętaniu, by namalować każdy kolejny obraz – chociaż jeszcze jeden. Jej prace wciąż zdumiewają nowatorstwem pomysłów, inspirują i prowokują. „Nie umarła” – twierdzili zgodnie jej bliscy. Zatem jak rozumieć wydarzenia z 1958 roku? I jak czytać pozostałe ślady? Gdzie jest Maria?
„(…) Za stolikiem siedzi Maria i patrzy na mnie. Jej twarz wydaje się nieruchoma, ale to złudzenie, bo każde, nawet najdrobniejsze drgnienie, nieznaczne pochylenie głowy, prawie niewidoczny skręt szyi, rozchylenie warg, mrugnięcie powiek, sprawia, że Maria nie przestaje byś sobą, nieustannie się zmienia. (…) Ta zmienność, a jednocześnie tożsamość – jest właśnie życiem. Daje poczucie trwałości naszego istnienia i wieczności naszych uczuć.” Kornel Filipowicz, „Fizjologia”

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Justyna | 2019-08-13
Przeczytana: 12 sierpnia 2019

Wspaniale napisana biografia Marii Jaremy, obejmująca nie tylko życie wybitnej i ogromnie pracowitej malarki, rzeźbiarki, graficzki, ale również szerokie tło rodzinno - społeczno - ekonomiczno - polityczne.
Trudno oderwać się od lektury. Atutem są reprodukcje wybranych dzieł Jaremianki oraz mapa "Jej" miejsc w Krakowie.

nika | 2019-07-21

Przeczytałam z podziwem. Maria Jarema to wybitna, może najwybitniejsza artystka pierwszej polowy XX wieku. Rezolutna, bezkompromisowa, nieprzewidywalna. I fascynująca. Agnieszka Dauksza proponuje drobiazgową, wnikliwą analizę postaci Jaremianki, jej działań, inspiracji i sztuki. Robi to porywająco - szykowny styl, świetny język i sposób prowadzenia narracji.
Nie sądzę, by autorka pisała zbyt mało o obrazach Jaremy - wyobrażacie sobie, by w biografii znajdowały się długie partie interpretacyjne poświęcone sztuce abstrakcyjnej? To byłoby niezbyt przystępne w lekturze, wybijałoby z rytmu. A Dauksza zachowuje właściwą miarę, pisze ciekawie o procesie twórczym, wskazuje okoliczności powstawania konkretnych dzieł i sugeruje, jak można interpretować niektóre z nich.
Wychodzi z tego porywająca opowieść o artystach, Polsce międzywojennej, II wojnie, kolejnych reżimach, no i oczywiście o bardzo ciekawej, zagadkowej kobiecie.

Ewa | 2019-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2019

Maria Jarema. Niezasłużenie zapomniana, niezłomnie walcząca o miejsce sztuki w życiu. Sztuki prawdziwej, niekłaniającej się politycznym wpływom i przemijającym modom. Artystka, której działalność przeplatała się między malarstwem i teatrem, która całe swoje życie poświęciła idei abstrakcji i bezpośredniego - pozaformalnego - kontaktu zwykłego człowieka że sztuką.
Jedyne czego brakuje w biografii to czytelności opisu zdjęć i głębszej analizy twórczości. Mam nadzieję, że to pierwsze z wielu opracowań,które przywrócą Jaremiankę do świadomości publicznej.

Oliwiana | 2019-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2019

Jarema to rzeźba, malarstwo, teatr. Jaremianka to zalotna lekkość, romans i intryga. „Nie całujcie mnie w piersi, pocałujcie mnie w mój nos” to idealnie opisujący ją cytat, a jej życiowe perypetie zdecydowanie nadają się na dobry serial lub film. Trzeba również przyznać, że nawet okładka jest wyjątkowo ciekawa jak na biografie. Super się bawiłam czytając tę książkę i baaardzo odpoczęłam. Tego mi było trzeba

Marekk | 2019-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2019

Rewelacja!

Berenika | 2019-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2019

Autorka ma dar fascynującego przedstawiania sylwetek artystów. Przyznaję - Jaremianka w rzeźbie i rysunku nie budzi mojego zachwytu, ale to nieistotne, bo książkę polecam każdemu kto jakkolwiek wyraża się artystycznie, niezależnie od dziedziny, albo po prostu jest zainteresowany życiem nieprzeciętnych ludzi. Z kartek biografii Daukszy, która jest świetną biografistką wyłania się osoba, która żyła pasją i ta pasja przejawiała się zarówno w jej pracach jak i zwykłym życiu. Niekonwencjonalna, prawdziwa do bólu. Czyta się jednym tchem. Dodatkowy bonus - możliwość zapoznania się z archiwum fotograficznym artystki. Jestem książką zachwycona, a nieczęsto mi się zdarza zachwyt dotyczący biografii.

Linda | 2019-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2019

Od dłuższego czasu szukałam jakiejś ciekawej biografii. Po świetnej historii Zofii Stryjeńskiej i Simony Kossak wydano kolejną godną uwagi historię. Jaremianka to jedna z moich ulubionych artystek XX wieku. Studiuję historię sztuki i uważam, że rzeźby i obrazy Marii Jaremy miały bardzo duży wpływ na dalsze losy rozwoju nie tylko sztuki rzeźbiarskiej, ale też kostiumów teatralnych i malarstwa w Polsce. Jej bezkompromisowość, pracowitość i absolutne skupienie w dążeniu do artystycznych celów powinno być wzorem do naśladowania dla wszystkich współczesnych artystów. Jeśli lubicie biografie, warto zajrzeć, bo Dauksza swietnie oddała życie Jaremianki akcentując przełomowe wydarzenia. Robi to w sposób zdecydowany a zarazem subtelny, pełen gracji i stylu, zgodnie z naturą głównej bohaterki. Polecam

Eli | 2019-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2019

Od zawsze inspirują mnie silne kobiety. Najpierw była moja mama, siostra i najlepsze przyjaciółki. Później z czasem zaczęłam sięgać po historie polskich artystek, naukowców, kobiet sukcesu, ale też zwykłych kobiet, które każdego dnia muszą walczyć o swoją pozycję i uznanie w społeczeństwie. Lubię biografie, zwłaszcza takie, które nie ograniczają się do życiorysu opisywanej postaci, ale również opisują ówczesną sytuację polityczną, atmosferę między ludźmi i szczere emocje. Mam nadzieję, że do dziś istnieją takie grupy jak członkowie Grupy Krakowskiej, którzy poprzez sztukę są gotowi walczyć o rewolucję polityczną. Każde pokolenie potrzebuje wybitnych artystów, którzy przetłumaczą obecny świat na język sztuki. Słowem, bardzo ciekawa, dobrze napisana, zredagowana i wydana książka. Coś czego szukałam.

Gandalf | 2019-06-27
Przeczytana: 25 czerwca 2019

Jaremianka spodoba się zwłaszcza tym, którzy interesują się sztuką międzywojnia i powojennymi losami polskich artystów, którym nie brakowało fantazji, determinacji i odwagi. Moglibyśmy się od nich uczyć jako społeczeństwo – nieustępliwości, humoru i powagi względem wszelkich obowiązków. Maria Jarema bardzo mnie swoją historią zainspirowała, a z samej książki dowiedziałam się wielu niezwykle ciekawych historii o wielkich polskich artystach. Biografie to gatunek, w który uwielbiam się zapadać i marzyć, że żyję w czasach kiedy tworzyli moi idole. Kolejna świetna biografia Znaku. Po rewelacyjnym wywiadzie z Anną Dymną, który dodał mi dużo siły i otuchy przyszła kolej na następną niezwykłą acz nie do końca w Polsce docenioną rzeźbiarkę. Ilekroć czytam biografie tak silnych, charyzmatycznych i bezkompromisowych postaci mam wrażenie że ich siła niejako we mnie zostaje i łatwiej mi się żyje. A przy tym mam więcej odwagi w dążeniu do celów. Jeśli szukacie inspiracji, ta książka zdecydowanie...

czytanieWwannie | 2019-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2019

Tak się składa że jestem miłosniczka biografii zwłaszcza o ludziach, o których nie wiem zupełnie nic lub niewiele. Może wstyd się do tego przyznać, ale o Jaremie jak dotąd nigdy wcześniej nie słyszałam. Może dlatego książka tak bardzo mi się spodobała, bo ukazała całkiem mi nowy, nieznany dotąd świat przedwojennego Krakowa i środowiska artystów tamtych czasów. Dziś nie mieści nam się w głowie jak wiele musieli ryzykować rzeźbiarze, rzeźbiarki, malarze i pisarze żeby pozostać wiernymi swoim ideom i wartościom. Najbardziej wstrząsnęły mną chyba informacje na temat biedy, która panowała wśród studentów Krakowskiej Akademii, co wywoływało poczucie wspólnoty, poczucie jedności i dawało im siłę żeby przetrwać najcięższe czasy dumnie, a przy tym nieustannie, w pocie czoła i pełnym skupieniu tworzyć. Jarema ze swoją determinacją bez wątpienia jest postacią, którą warto znać. Ta biografia popchnęła mnie również nieco dalej i zainteresowała sztuką tamtych czasów. Do dziś tworzone wtedy prace...