Jaremianka. Biografia

Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak
2019-07-06
2019-07-06
literatura polska artysta artystka malarka kostiumolog Kraków biografia sztuka artyści polscy polscy artyści artystki artystki polskie polskie artystki
Inne

Okładka książki Teksty drugie nr 5 / 2023 - Beletrystyka z Auschwitz Jan Borowicz, Łukasz Cybulski, Agnieszka Dauksza, Paweł Dobrosielski, Aleksandra Grzemska, Artur Hellich, Olga Kaczmarek, Karolina Koprowska, Klaudia Korczyńska, Justyna Kowalska-Leder, Iwona Kurz, Jacek Leociak, Tomasz Szymon Markiewka, Stanisław Obirek, Redakcja pisma Teksty Drugie, Marta Tomczok, Agnieszka Witkowska-Krych
Teksty drugie ... Jan Borowicz, Łukas...
Okładka książki Maria Jarema: wymyślić sztukę na nowo Agnieszka Dauksza, praca zbiorowa
Maria Jarema: ... Agnieszka Dauksza, ...
Okładka książki Teksty Drugie 5/2021 Historie potencjalne Katarzyna Chmielewska, Aleksandra Chomiuk, Katarzyna Czeczot, Agnieszka Dauksza, Sabina Giergiel, Mirosław Gołuński, Bogusław Grodzki, Anna Kałuża, Robert Kusek, Joanna Lisek, Adam Poprawa, Michał Pospiszyl, Kinga Siewior, Aleksandra Szczepan, Wojciech Szymański, Agata Zborowska, praca zbiorowa
Teksty Drugie ... Katarzyna Chmielews...

książka jest dość obszerna, ale czyta się bardzo dobrze. sięgnąłem po nią dość przypadkowo, a bardzo mi się spodobała.

Fascynujący portret malarki

Fascynujący portret malarki

Wciągneła mnie, jak dawno żadna biografia. Gdy zbliżałam się do końca zaczełam się ociągać z czytaniem, rozciagać je w czasie jak bym mogłą wydłużyć tym książkę. Bo wiedziałam jak się zkończy a tak bardzo chciałam żeby sie nie kończyła, żeby był ciąg dalszy, szczęśliwy drugi tom.

Bardzo lubię biografie, ponieważ wiele mnie uczą. Wyznaję zasadę, że najlepiej uczyć się na cudzych błędach, bo własne bardziej bolą i są czasem nieodwracalne. Autorka chyba nie do końca przemyślała, o kim tak naprawdę chce napisać. Tytułowej Jaremianki prawie nie ma. Tak naprawdę na ponad 600 stronach dostajemy bardzo szczegółowy opis epoki, biografie wielu ludzi, którzy towarzyszyli tytułowej postaci. Niektóre bardzo nudne i podane bez uzasadnienia. Chwilami miałam wrażenie, że główną postacią jest Kornel Filipowicz.
Może jednak komuś się spodoba.

Książkę dobrze się czyta. Widać że autorka starała się bardzo wnikliwie prześledzić, zbadać losy bohaterki - zarówno jako kobiety jak i artystki. Spodobało mi się ukazanie środowiska awangardy w sposób przystępny, lekki bez aury jakiejś niezwykłości i " dziwności" .Mnie dało do myślenia o źródłach powstania tego nurtu artystycznego. Maria Jarema jawi się jako kobieta silna, buntownicza a zarazem bardzo wrażliwa, ciepła i w jakiś sposób krucha... Plusem biografii są ilustrację z dziełami Jaremianki. Warto sięgnąć po tę książkę.

Jaremianka Agnieszka Dauksza
Maria Jarema polska malarka i rzeźbiarka, z początkiem lat trzydziestych XX wieku zamieszkała w Krakowie, uczęszczając na Akademie Sztuk Pięknych. Początkowo zajmowała się głównie rzeźbą w pracowni Xawerego Dunikowskiego. Wraz z innymi krakowskimi artystami tworzyła awangardową Grupę Krakowską. Maria ma ośmioro rodzeństwa, w tym swoją siostrę bliźniaczkę Nunę.
Po wojnie zaczyna więcej malować, próbuje różnych technik, twierdziła, że pierwszym ograniczeniem artysty jest materiał. Ten materiał go ogranicza ale jednocześnie określa.
Po wojnie podjęła współpracę z Tadeuszem Kantorem z teatrem Cricot 2, tworząc scenografie i projektując kostiumy. Teatr osiąga sukces, wystawiaja Mątwę Witkacego. Realizując swoje pasję teatralne, nie zapomina o swojej, własnej pracy artystycznej.
Była bardzo wrażliwa, zamknięta w sobie, samotna, nie lubiła rozmawiać o swojej sztuce. Bardzo dużo pracuje, szuka różnych metod wyrazu, poszukuje wolności wyrażenia siebie w swoich pracach. Czasy po wojnie trudne, bieda dla artystów, którzy nie chcą się podporządkować pewnym narzuconym regułom. Sztuki nie można zaplanować – podstawowa zasada Jaremianki. Fascynowało ją przedstawienie ruchu w sztuce, powstaje jej rzeźba pt. Taniec- najbardziej ceniona rzeźba Marii i jedna z najwartościowszych prac na polskim rynku artystycznym.
Maria umiera bardzo młodo w 1958 roku w wieku 50 lat po ciężkiej chorobie, lecząc się w Polsce jak i we Francji.
Wspaniale napisana biografia, która pozwala nam poznać życie i twórczość wybitnej polskiej artystki. Tekst przeplatany jest liczną korespondencją rodzinną i fotografiami. Kończyłam czytać ją ze łzami w oczach, że tak szybko, nagle, odchodzi taki wspaniały artysta.
Monika B.

Jaremianka Agnieszka Dauksza

Pięknie wyważone. Autorka nie podaje na tacy ocen moralnych, co cenię.

Pięknie wyważone. Autorka nie podaje na tacy ocen moralnych, co cenię.

Książkę czytało mi się dobrze, ze względu na cały klimat jaki udało się uzyskać autorce. Jestem pod wrażeniem niesamowicie dokładnego zbadania tematu i czasu jaki zapewne musiała poświęcić autorka.

Jednak jak w pierwszej części książki, faktycznie jest sporo ciekawych wątków życia Jaremy, tak w drugiej części (po wojnie) jest coraz więcej tekstów, cytatów itd. dotyczących osób związanych z Jaremą, a nie o niej samej.
Ilość cytowanych listów, notek odnośnie jej bliskich, a nie jej sprawiło, że przerosła mnie ilość szczegółowych informacji . Zgubiła się w tym sama postać Marii. Dlatego końcówkę książki byłam w stanie już tylko przekartkować, szukając fragmentów o samej Marii.
I dodatkowy plus za bardzo ciekawe zdjęcia dzięki którym można poczuć klimat tamtych lat oraz za zamieszczenie kolorowych preprodukcji prac Jaremy.

Jak to jest, kiedy w życiu najważniejsza jest sztuka. Kiedy dokonuje się takiego wyboru świadomie, godząc się na konsekwencje. Na wiele rezygnacji.
Nie, jednak lepsza byłaby pełnia...

Nie, jednak lepsza byłaby pełnia...

Choć masa, masa informacji i naprawdę wielka praca autorki do drobnego detalu weryfikującej prawdę, to w tej masie chyba zgubił się przedmiot opowiadania. A przynajmniej często miałam takie wrażenie. Bardziej podobała mi się pierwsza część, ta przedwojenna, bo tam autorka bardziej pokazywała kobietę-malarkę, szukającą swej drogi w życiu i próbującą odnaleźć szczęście i/lub wolność. Okres powojenny - prawdopodobnie lepiej udokumentowany - sprawił, że więcej jest tutaj sprawozdania i cytatów z dokumentów, niż krwistego człowieka-bohatera.
W sumie chciałam przeczytać biografię kobiety, która w pewien sposób naruszyła schematy swojej płci, ale tego tutaj nie znalazłam. Nie znalazłam też drogi malarki - ewolucji od wczesnych prac do późnych. Jest po prostu biografia osoby - rzetelnie udokumentowana, czasem literacko podkolorowana, ale zabrakło jakiejś iskry, choć naprawdę czuć czasem fascynację autorki swoją bohaterką i jej otoczeniem, zarówno rodzinnym jak i artystycznym.

• Biografie

Dodaj cytat z książki Jaremianka. Biografia