Tylko ludzie

Tłumaczenie: Radosław Madejski
Cykl: Archiwa Temidy (tom 3)
Wydawnictwo: Akurat
Only Human

W dzieciństwie Rose Franklin przypadkowo odkryła gigantyczną metalową rękę ukrytą pod ziemią w Południowej Dakocie. Kilkanaście lat później stanęła na czele zespołu, który w różnych miejscach na świecie wydobył spod ziemi pozostałe części ogromnego robota o najprawdopodobniej pozaziemskim pochodzeniu. Przyczyniła się do zażegnania ogólnoświatowego konfliktu oraz inwazji Obcych. Teraz, po...

Teraz, po niemal dziesięciu latach spędzonych na obcej planecie, dr Franklin wraca na Ziemię, której tym razem chyba już nic nie zdoła uchronić przed zagładą. Rose mimo wszystko podejmuje heroiczną próbę odbudowania dawnych więzi i stworzenie nowych sojuszy. To ostatnia szansa na ocalenie ludzkości.

źródło opisu: Akurat, 2019

źródło okładki: https://muza.com.pl/

Książki | 2019-05-17
Przeczytana: 17 maja 2019

Od rzeczy przedstawionych w tomie drugim minęło dziewięć lat. Czytelnicy wraz z osobami będącymi na pokładzie Temidy wracają na Ziemię, jednak wiele się na niej zmieniło. Dowiadujemy się tego z urywków rozmów prowadzonych między przedstawicielami władzy a nimi. A może powinienem napisać przesłuchań. Jednak czytelnicy wiedzą jeszcze mniej. Ponieważ dowiadujemy się również o tym co się działo z nimi przez ten okres czasu. Nie iwem dlaczego ale troszkę mnie rozczarowała ta część. Nie mówię o brakach w opisach czy przybliżeniu osobowości postaci ponieważ z racji "czytania" raportów takie coś jest nieobecne. Ale brakuje tego czegoś co przyciągało do pozycji. Książka nie jest zła, w końcu ukończyłem ją w dwa dni, ale w porównaniu ze świetnymi pierwszym i drugim tomem ta wypada blado. Samo zakończenie jest typowe dla tego typu powieści a, aż prosiło się o coś oryginalnego. Wybaczcie iż mówię właśnie tak ale jeśli napiszę happy end czy początek apokalipsy to mimo nie zdradzania i tak rzuce...

Filon | 2019-03-14

Przeczytałem ciągiem, więc parę słów o całej trylogii.
Byłem sceptycznie nastawiony do tej serii. Mieszane recenzje i styl opierający się na wywiadach, dziennikach, nagranych rozmowach itp., który jakoś do mnie nie przemawiał. Ale muszę przyznać, że kilka pierwszych rozdziałów starczyło, żeby wciągnąć mnie po całości :)
Okazało się że ten nietypowy styl prowadzenia narracji nie jest dziwny, tylko jest powiewem świeżości i w pewien sposób angażuje czytelnika w akcje bardziej niż standardowy narrator. Dodajmy do tego wciągającą fabułę z kosmitami w tle i naprawdę ciekawe postacie, a dostajemy naprawdę smakowitą trylogię.
Pierwsze dwa tomy można traktować jako jedną opowieść, natomiast trzeci tom można traktować jako rozbudowane zakończenie. Wszystko to czyta się szybko i przyjemnie, także polecam fanom SF... i nie tylko, bo to w sumie takie soft SF ;)

Lenka | 2019-05-12
Na półkach: 2019, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 12 maja 2019

Bezapelacyjnie, ta trylogia to najlepsze (zaraz po twórczości Lema, lokalny patriotyzm i te sprawy) książki sciene fiction jakie czytałam! Uwielbiam te dziesiątki nawiązań do genetyki, neurobiologii, lingwistyki, fizyki kwantowej czy biochemii. Przyznaję, krótka pogawędka Vincenta o lingwistyce u obcych podbiła moje serce! Uwielbiam to, że autor nie uważa swoich czytelników za idiotów, ba! Traktuje ich jak naprawdę rozsądnych ludzi, szczególnie pod koniec, gdy za sprawą Vincenta funduje czytelnikom jeden traktat etyczny za drugim.

Więcej: morderczynimarzen.blogspot.com/2019/05/tylko-ludzie-sylvain-neuvel.html

Dominikacwiakowska | 2019-05-19
Przeczytana: maj 2019

Udało mi się przeczytać pierwszą część, ale walczyłam. Nie z samą fabułą książki, tylko nietypowym stylem napisania tej książki. Drugą część mam, ale przyznam się bez bicia, że jakoś nie byłam w ogóle zainteresowana. No i nagle pojawia się u mnie trzecia część. Myślę sobie "co teraz?" , mam walczyć tak samo jak z dwoma poprzednimi?
Jednak postanowiłam przeczytać, a co mi tam. Prawdę mówiąc to czyta się tą książkę bardzo szybko. Niestety z mojego nie potrafienia się skupić za bardzo na książce przez to w jaki sposób jest napisana to niezbyt mnie zainteresowała. Nagle pojawienie się nie moich klimatów - obcych, robotów, innych galaktyk. innych planet - znowu mnie z lekka odrzuciło. Science fiction czy fantastyka nie jest moją ulubioną kategorią książkową, jak i filmową.
Polecam mocno książkę osobom, którzy się wciągnęły w tą całą historie. Trzecia część to zakończenie z wielkim, z bardzo wielkim przytupem tych dwóch części.
Dlatego końcową ocenę zostawiam Wam, tym którzy są...

kin99 | 2019-02-15

Ciekawa, trochę bardziej zagmatwana niż poprzednie części ze względu na retrospekcje z Esat Ekt. Mimo tego czyta się przyjemnie, można także liczyć na kilka ciekawych (jednak nie tak spektakularnych jak w poprzednich częściach) plot twistów.

anahael | 2019-05-17
Na półkach: Maj, 2019, Przeczytane