Dziewczyna, którą znał

Wydawnictwo: NieZwykłe
The Girl He Used to Know
przyjaźń, miłość, autyzm, WTC

"Ostatnie trzydzieści stron wbiło mnie w fotel. Ta książka jest piękna". Colleen Hoover, autorka bestsellerów New York Timesa "It Ends with Us" i "Wszystkie nasze obietnice". Annika Rose studiuje anglistykę na Uniwersytecie Illinois. Nie najlepiej się czuje w towarzystwie ludzi, a zachowania większości osób uważa za skomplikowane. Woli spędzać czas, czytając książki lub grając sama ze sobą w...

"Ostatnie trzydzieści stron wbiło mnie w fotel. Ta książka jest piękna".
Annika Rose studiuje anglistykę na Uniwersytecie Illinois. Nie najlepiej się czuje w towarzystwie ludzi, a zachowania większości osób uważa za skomplikowane. Woli spędzać czas, czytając książki lub grając sama ze sobą w szachy. Jonathan Hoffman dołączył do klubu szachowego, po czym oddał swoją pierwszą partię – oraz serce – nieśmiałej i nieporadnej, ale bystrej oraz pięknej Annice. Podziwiał jej umiejętność bycia szczerą z samą sobą oraz jej dziwactwa. Zaakceptował wyzwanie związane z kontynuowaniem tej znajomości. Jonathan i Annika wydobywają z siebie nawzajem to, co najlepsze, odnajdując pokłady pewności siebie oraz odwagi, by planować wspólną przyszłość. Wynika z tego burzliwa, pełna czułości miłość, która przetrwałaby wszystko prócz nieprzewidzianej tragedii, która ich rozdziela, zmuszając, aby samotnie szli przez życie.

Teraz, po dziesięciu latach, zrządzeniem losu Annika i Jonathan spotykają się ponownie w Chicago. Ona prowadzi życie, jakiego chciała – została bibliotekarką. On jest debeściakiem z Wall Street otrząsającym się po rozwodzie i chcącym zacząć wszystko od nowa. Pożądanie oraz silne uczucia, które niegdyś do siebie żywili, natychmiast odżywają. Jednak jeśli nie zmierzą się z obawami oraz lękami, które ich rozdzieliły, druga szansa przepadnie, zanim tak naprawdę się rozpocznie.

"Tracey Garvis Graves stworzyła niesamowitą historię z unikalnym przekazem i postaciami, którym każdy chce kibicować. Ostatnie trzydzieści stron wbiło mnie w fotel. Ta książka jest piękna".

"Silna, emocjonalna więź między Anniką a Jonathanem chwyta za serce. Graves tworzy wiarygodny romans, w którym Annika nie jest przedstawiona jako postać infantylna, ale po prostu inna. Kiedy nadchodzi katastrofa, jej odmienność staje się jej siłą, po raz pierwszy w życiu zmuszając ją do przejęcia inicjatywy".
Kirkus

"Podziwiam pracę Tracey Garvis Graves".
Sarah Pekkanen, współautorka bestsellera New York Timesa "Żona między nami"

"Tracey Garvis Graves jest pisarką, której książki trzeba przeczytać. Jej słowa są mądre, czułe oraz niebanalne".
Taylor Jenkins Reid, autorka "The Seven Husbands of Evelyn Hugo"

"Napisane z uczuciem. To najbardziej intrygująca i niebanalna powieść, którą czytałam od lat".
Barbara Delinsky, autorka bestsellera New York Timesa "Sweet Salt Air"

"Od pierwszej strony ta czarująca historia promieniuje inteligentnym humorem oraz barwnymi szczegółami. Podziwiam tę książkę".
Tammara Webber, autorka bestsellerowej serii New York Timesa "Kontury serca"

"To mądra i emocjonująca powieść z oryginalnymi bohaterami, którym można jedynie kibicować. Dziewczyna, którą znał jest inna niż wszystkie książki, które czytałam. Kocham każdą stronę".
Camille Pagán, autorka bestsellera "Life and Other Near-Death Experiences"

"Tracey Garvis Graves utrzymuje czytelników w ogromnym napięciu. Od pierwszej do ostatniej strony każdy będzie chciał dla tej pary szczęśliwego zakończenia".
Kate Hilton, autorka bestsellerów "The Hole in the Middle i Just Like Family"

"Tracey Garvis Graves zapełnia strony książki pięknie przedstawionymi bohaterami. Ta niezwykła opowieść jest przepełniona uczuciami oraz empatią, które pozwalają czytelnikowi spojrzeć na świat autystów oczami kobiety, która udowadnia, że jest tak samo śmiała, jak czarująca. Nie ważcie się ominąć tej pozycji".
Kellie Coates Gilbert, autorka "The Sun Valley Series"

źródło opisu: Strona wydawcy.

źródło okładki: Strona wydawcy.

bookmoodpl | 2019-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2019

Książka „Dziewczyna, którą znał” wywoła u mnie podczas czytania wiele skrajnych emocji. Zaczynając od pewnej niewiadomej i zamieszania, a skończywszy na zadowoleniu i uśmiechu na twarzy. Gdy zaczynałam ją czytać myślałam, że to będzie jedna wielka katastrofa, ale im dalej w las tym lepiej
Annika oraz Jonathan niespodziewanie spotykają się po dziesięciu latach przerwy. Poznali się na studiach w klubie szachowym. Na studiach coś ich łączyło, ale jedno z nich po trudnych przeżyciach postanawia dla dobra drugiego, odejść. Czy wyszło im to na dobre ?

Fabuła napisana jest w teraźniejszości oraz w przeszłości, dzięki czemu czytelnik nie gubi się w treści i z łatwością może poznać sytuacje oraz relacje między bohaterami. Autorka w swojej książce porusza wiele ważnych tematów, m.in. choroba z jaką zmaga się główna bohaterka (celowo nie chcę pisać jaka, aby za dużo nie zdradzać). Podobało mi się, że w książce wykorzystane były wydarzenia z września 2001 roku. Dzięki tym wydarzeniom...

VeryLittleBookNerd | 2019-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2019

„Dziewczyna, którą znał” to książka, która opowiada historię Anniki i Jonathana. Część rozdziałów poświęcona jest ich historii za czasów studenckich, skupia się na tym jak się poznali i jak stopniowo zaczęli się w sobie zakochiwać... a później od siebie oddalać. Druga część poświęcona jest temu, co dzieje się obecnie, gdy bohaterowie spotkali się przypadkiem po dziesięciu latach. Nic więcej z fabuły zdradzić nie mogę, żeby nie zepsuć wam przyjemności z czytania, ale zapewniam, że jest tam jeszcze kilka wątków, które zrobiły na mnie spore wrażenie.

Nie skłamię jeśli napiszę, że to właśnie postać Anniki sprawia, że ta książka jest tak ciekawa. Dziewczyna jest bardzo zamknięta na ludzi, nie potrafi odnaleźć się w ich towarzystwie, ma mnóstwo dziwactw, w dodatku całe życie mogłaby spędzić na czytaniu książek i graniu w szachy. Chociaż jej choroba zostaje wymieniona z nazwy dopiero pod koniec książki, bardzo łatwo domyślić się, z jakiego typu problemami się ona zmaga.

Autorka ma...

Kasia | 2019-07-18
Przeczytana: 12 lipca 2019

Anika z natury jest bardzo nieśmiałą, zamkniętą w sobie osobą co utrudnia jej kontakty z rówieśnikami. Dziewczyna każdą wolną chwilę spędza w towarzystwie książek, które pozwalają jej choć na moment uciec od rzeczywistości. Kiedy za namową najlepszej przyjaciółki zapisuje się do kółka szachowego nie spodziewa się, że poznany tam Jonathan odmieni jej życie na zawsze.

Książka Tracey Garvis Graves "Dziewczyna, którą znał" jest nietuzinkową powieścią. Pierwsze co mnie zaintrygowało w tej powieści to jej niezwykła okładka. Po drugie fabuła w niej ukazana niejednokrotnie poruszyła moje serce. Już od pierwszych stron czułam, że historia, którą tu odnalazłam zapadnie w moją pamięć i serce na zawsze. Nie po raz pierwszy zdarza mi się bym tak bardzo przywiazała się do głównych bohaterów. Autorka Tracey Garvis Graves stworzyła postaci, które bardzo polubiłam zwłaszcza. Anika to dziewczyna, nad którą miałam ochotę rozłożyć parasol ochronny, usiąść z nią na wygodnej kanapie, by przy...

czytanienaplatanie | 2019-07-18
Przeczytana: 03 lipca 2019

Jak postrzegają świat i ludzi osoby autystyczne? Z czym muszą borykać się każdego dnia?

Annika jest osobą radosną i szczerą, a jednocześnie bystrą i czarującą. Jednak jej brak umiejętności wychwycenia ironii i nieszczerości sprawia, że niejednokrotnie próbowano ją wykorzystać i stawała się obiektem kpin i ataków. Najlepiej czuje się wśród książek i szachów, które są dla niej mniej skomplikowane niż ludzie.

Na studiach Jonathan jest jedną z nielicznych osób, które ją rozumieją, opiekuje się nią i daje poczucie bezpieczeństwa. Ich młodzieńcza namiętność nie przetrwała jednak tragedii, z którą przyszło im się zmierzyć.

Po dziesięciu latach los ponownie daje im szansę na miłość. Czy jednak odnajdzie w niej tą samą dziewczynę, którą znał? Czy ich uczucie przetrwa lata rozłąki?

Historia Anniki i Jonathana mnie zauroczyła, nie tylko przez ogrom bezwarunkowej i pięknej miłości przebijającej z ich słów i czynów, ale również tak umiejętne przedstawienie świata widzianego oczami osoby...

Mrsruda | 2019-07-17
Przeczytana: 16 lipca 2019

"Kobieta jest jak torebka herbaty. Nie wiadomo, jak jest mocna, dopóki nie znajdzie się w gorącej wodzie"

Annika i Jonathan poznali się w klubie szachowym. Ona piękna i sympatyczna, ma problemy z ludźmi, właśnie z ich zachowaniem i oceną. Zaczyna uchodzić za dziwaka. Jonathanowi to nie przeszkadza a wręcz imponuje. Wynika z tego dość burzliwy związek. Niestety pewne sytuację doprowadzają do ich rozstania. Nieoczekiwanie po dziesięciu latach spotykają się przypadkiem. Pożądanie i silne uczucia które niegdyś do siebie żywili, postanawiają dać sobie drugą szansę. Czy los im na to pozwoli?

Przepiękna historia, nie tylko o miłości. Znajdziemy tutaj bardzo dużo ciekawych wątków z życia bohaterów i nie tylko. Autorka tak w cudowny sposób opisała relacje ludzi i ich zachowania. Szkoda tylko że od początku nie wspomniała o zaburzeniach bohaterki, co ułatwiło by ocenę.
Książka jest bardzo polecana, co mnie nie dziwi. Po okładce spodziewałam się bardziej romansu, niż takiej historii. To...

BooksCatTea | 2019-07-15

Nawet nie spodziewałam się, że trzymam w rękach książkę, która wywoła we mnie tyle emocji. Zyskałam nową ulubioną historię miłosną! Dziewczyna, którą znał to coś niesamowitego. Annika to dziewczyna, która od początku wyda się czytelnikowi specyficzna, ale w sympatyczny i wyjątkowy sposób. Przyczyny tego domyślałam się powoli z każdą kolejną opisaną sytuacją, w której dziewczyna się znalazła. Jej oryginalny sposób bycia i nietuzinkowy charakter pozwala jej znaleźć ogromną miłość, trwałą i bezwarunkową. Uwielbiam historie, w których ukochani spotykają się po wielu latach, a ich uczucie dalej trwa z taką samą siłą. To co łączy bohaterkę i Jonathana to więź o której skrycie marzy każda kobieta. Cóż z tego, że życie bywa brutalne, co z tego, że ludzie bywają podli kiedy można skryć się ramionach swojej miłości jak w prywatnej strefie komfortu. Autorka poruszyła w książce bardzo ważny temat radzenia sobie z chorobą w otaczającym świecie, ale więcej wam nie zdradzę, lepiej będzie, gdy...

ZaczytanaOlaa | 2019-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2019

"Są to powolne, głębokie pocałunki, które mówią więcej, niż można wyrazić słowami. Dają mi poczucie, że jestem kochana i ważna."

Okładka "Dziewczyny, którą znał" ma w sobie coś takiego, że po prostu ją pokochałam i koniecznie chciałam mieć ją na swojej półce. Czy cała historia również mi się podobała?

Oczywiście, że tak. Wielu innych czytelników bardzo chwaliło tą historię i ja również należę do tego grona. Książkę tą czyta się naprawdę dobrze i przyjemnie. Z każdym rozdziałem coraz bardziej wkręcałam się w całą historię i naprawdę nie miałam ochoty jej odkładać, aż do zakończenia całej historii.

Książkę "Dziewczyna, którą znał" koniecznie muszą przeczytać fani książek obyczajowych z wątkiem miłosnym. Główni bohaterowie nie pozwolą Wam o sobie zapomnieć! Serdecznie polecam!!Bo to naprawdę warta przeczytania historia!

Polecam !

Moja ocena to 8/10
Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję Wydawnictwu NieZwykłe!!

BarbaraAndHerBooks | 2019-07-13
Przeczytana: 12 lipca 2019

„Życie dla nikogo nie jest łatwe. Wszyscy stajemy przed wyzwaniami, zmagamy się z przeciwnościami. To, jak je przezwyciężamy, czyni nas tymi, kim jesteśmy.”
Annika Rose jest studentką anglistyki na Uniwersytecie Illinois, która źle czuje się w towarzystwie innych ludzi, ale kocha zwierzęta. Poza tym uwielbia czytać książki i grać w szachy.
Jonathan Hoffman po dołączeniu do klubu szachowego pierwszą partię zagrał z Anniką, której niedługo potem oddał swoje serce. Nie przeszkadza mu to, że dziewczyna jest nieśmiała i trochę nieporadna, ale za to bystra i piękna. Chłopak podziwia również jej szczerość i akceptuje dziwactwa.
Ta dwójka idealnie się uzupełnia, dzięki czemu oboje w końcu czują się pewni siebie i zaczynają planować wspólną przyszłość. Niestety pewne tragiczne wydarzenia powodują, że Annika i Jonathan idą przez życie osobno.
Przypadkowo spotykają się w Chicago po 10-ciu latach i żadne z nich nie jest już takie samo. Annika spełniła swoje marzenie i jest bibliotekarką,...

Sol | 2019-07-11
Przeczytana: 10 lipca 2019

Czytając książki natykamy się na różnych bohaterów. Specyficznych, sympatycznych, wkurzających, złych, wzbudzających emocje lub nudnych.
Annika jest inna. Pod każdym względem inna. Mimo, że mam na koncie sporo przeczytanych książek, nigdy nie miałam do czynienia z taką bohaterką.
Powiedzieć, że jest nieśmiała i skryta to nie powiedzieć nic.
Powiedzieć, że ma pewne zaburzenia, to będzie zarysowanie jej sytuacji. Żeby wiedzieć z czym się zmaga, trzeba przeczytać książkę ;)

I przez to, choć nie tylko, lektura Dziewczyny, którą znał jest inna. Emocjonująca i emocjonalna, choć nadmiaru przygód i zwrotów akcji się w niej nie uświadczy. Jest to książka niemal obyczajowa, gdyby nie ta miłość. A właściwie ogrom miłości – przyjacielskiej, rodzicielskiej i tej romantycznej, silnej i trwającej ponad czasem i przestrzenią.

W tej powieści spotkałam motywy, które powodują, że historia od razu wskakuje na skali ‘podobania się’ o kilka oczek wyżej. Spotkanie po latach. Akcja w dwóch płaszczyznach...

Beata90 | 2019-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2019

Tak jak to napisała Colleen Hoover ostatnie trzydzieści stron może wbić w fotel !! - i to jest prawda!! takiego obrotu sytuacji nie spodziewałam się, aczkolwiek jak zaczęłam czytać wydawały mi się dziwne, odległe lata podane w książce, w jakich rozgrywała się cała historia, ale jak dojdziemy do tych ostatnich trzydziestu stron to dowiemy się dlaczego. Czytając książkę nic szczególnego nie wydawało się że zapowie to co się wydarzyło potem po latach, a wręcz odniosłam wrażenie że raczej jakaś chaotyczna, niespójna wydaje się ta powieść, były momenty wesołe, smutne i prawdziwe jak choroba, a może nie do końca choroba jaką jest autyzm, bardzo ciekawie opisała autorka postać bohaterki, która to zmagała się z otoczeniem i życiem, pokazała poniekąd jakie te osoby są, albo mogą być ze względu na stopień zaawansowania, że mogą kochać i być kochane, ale też normalnie funkcjonować. Dobrze jest czytać takie książki, które mimo że zaliczane są do literatury pięknej czy romansu, mają coś w sobie...