Na wyspie

Okładka książki Na wyspie
Tracey Garvis-Graves Wydawnictwo: Albatros Cykl: On the island (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
On the island (tom 1)
On The Island
Albatros
2015-06-24
2015-06-24
Elżbieta Zychowicz
Elżbieta Zychowicz nauczycielka katastrofa wyspa przetrwanie uczucia

Bardzo dobrze mi się czytało, książka jest wciągająca i angażująca, a na końcu stanęły mi świeczki w oczach. 😊
Anna i T.J., trzydziestoletnia nauczycielka i jej szesnastoletni uczeń, lecą na wyspę, gdzie mają spędzić wakacje na nauce, jednak ich pilot umiera na serce, a hydroplan rozbija się, i tylko dzięki niewyobrażalnemu szczęściu oboje lądują na niezamieszkanej wysepce, jednej z ponad tysiąca w archipelagu Malediwów. Spędzają tam 3,5 roku, walcząc o życie i nawiązując relację. A potem wracają do cywilizacji i muszą zmierzyć się z życiem po traumie, w świecie, w którym wszyscy znają ich twarze i oceniają ich wybory.

"Na wyspie" zbudowana została z wyraźnym (choć nie formalnym) podziałem na dwie części: na tropikalnej wyspie i po powrocie do USA. Autorce udało się bardzo klarownie nakreślić paralelę między budowaniem przez bohaterów życia na wyspie i budowaniem własnej wyspy w życiu po powrocie. W obu częściach Anna i T.J. byli w jakiś sposób odizolowani od innych ludzi i najlepiej funkcjonowali w tandemie.

Historia zawiera dwa kontrowersyjne tropy: różnicę wieku i relację nauczyciel-uczeń, przy czym ta druga jest w istocie pozorna, ponieważ w rzeczywistości do żadnej nauki nigdy nie dochodzi - zanim Anna może zacząć udzielać T.J. korepetycji, lądują na wyspie i jedyne, czym odtąd się zajmują, to walka o przetrwanie. Różnica wieku jest jednak istotna i wpływa bardzo mocno na związek Anny i T.J., ale tylko w tzw. cywilizowanym świecie. Na wyspie, gdzie priorytetem było przetrwanie i gdzie w cenie były umiejętności praktyczne i emocjonalne wsparcie, trzynaście lat różnicy między postaciami nie stanowiło problemu.

Ogromnie podobali mi się bohaterowie. Oboje zostali nakreśleni realistycznie, z wadami i zaletami, mocnymi i słabymi stronami. Anna robiła wszystko, żeby być odpowiedzialną i wspierającą, ale często sama potrzebowała wsparcia, które otrzymywała od T.J., choć się tego nie spodziewała. T.J. nie jest typowym nastolatkiem: w wieku 16 lat jest już dotknięty doświadczeniem ciężkiej choroby, bez gwarancji wyleczenia albo chociaż trwałej remisji. Dodatkowo stałe zagrożenie życia na wyspie przedwcześnie czyni z chłopca mężczyznę. T.J. jest emocjonalnie dojrzały, bardzo pragmatyczny i opiekuńczy. Kiedy między tymi dwojgiem wydarza się miłość, chłopak ma dziewiętnaście lat i doskonale wie, czego chce. Po powrocie do cywilizacji jego determinacja to jedyne, co może ocalić ich związek.

Książka napisana jest w sposób bardzo nietypowy dla romansów - jej styl jest chłodny, wręcz oschły, nie zawiera prawie w ogóle informacji o emocjach bohaterów. Wszystkiego dowiadujemy się z ich działań, dialogów, wyborów, zewnętrznych przejawów uczuć, jak łzy itd. Czasami brakowało mi odrobiny wglądu w emocje, zwłaszcza Anny, ale przez większość czasu reporterski styl narracji bardzo historii służył. Podobał mi się również umiar w przedstawianiu erotyki - nie zdominowała ona relacji bohaterów.

Ode mnie dla autorki pełne 8 gwiazdek.

Mam co do tej książki mieszane uczucia. Z jednej strony jest ciekawa i wciągająca, a z drugiej strony czuć, że trochę to naciągane.

Książka mnie rozczarowała, jakkolwiek do połowy można by ją było potraktować jako przygodową, to później zrobił się z tego klasyczny Harlekin...

Od dawna nie zdarzyło się bym tak szybko przeczytała jakąś książkę. Jaka piękna historia. Bardzo przyjemna lektura. Idealna na obecną pogodę (w książce mamy słoneczną pogodę na wyspie, a u nas, za oknami śnieg sypie).

Opowieść o tym jak rozwija się miłość między dwojgiem ludzi, którzy są skazani na ekstremalne warunki. Wola przeżycia coraz bardziej pcha ich do siebie. Czyta się szybko i z zainteresowaniem. Trochę przewidywalna, ale mimo to przyjemna historia.

Jedna z najgorszych ksiazek jakie przeczytalem. Nie pamietam kto mi ja polecil ale to musial byc jakis falszywy przyjaciel.

* Jak mozna wziasc na urlop ze soba plyn do prania, 4 mydla itd?!
* wkrecajacy sie we wlosy nietoperz!? WTF?!
* no i atak rekina przed ktorym uratowaly ich... delfiny. Prawie sie poplakalem....

* Jak mozna wziasc na urlop ze soba plyn do prania, 4 mydla itd?!
* wkrecajacy sie we wlosy nietoperz!? WTF?!

Książka, od której nie można się oderwać. Jedna z moich ulubionych pozycji. Inna od wszystkich...przygoda, miłość oraz rajska sceneria, czego chcieć więcej :)

Świetna książka, czytałam z zapartym tchem i zarwalam nocne, ale zdecydowanie było warto!

Opowiesc wciagnela dosc szybko - polubilam TJ i Anne od pierwszych stron. Dosc trudny temat takiej milosci ktora byc moze nie miala by miejsca bytu gdyby nie wypadek i to ze spedzili razem 4 lata na wyspie. Dobrze skonstruowana fabula sprawia ze nie odlozy sie ksiazki dosc szybko :) Troche daje do myslenia - chcac docenic trzeba najpierw stracic i cieszmy sie z maly rzeczy bo jesli male nas nie beda cieszyc duze juz wcale. Polecam .

Dodaj cytat z książki Na wyspie