Historie rodzinne

Okładka książki Historie rodzinne
William Wharton Wydawnictwo: Rebis Seria: Salamandra literatura piękna
233 str. 3 godz. 53 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Salamandra
Tytuł oryginału:
Saying uncle
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
1998-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1998-01-01
Liczba stron:
233
Czas czytania
3 godz. 53 min.
Język:
polski
ISBN:
8371206119
Tłumacz:
Wojsław Brydak
Tagi:
literatura amerykańska
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
756 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
652
133

Na półkach: ,

Właśnie skończyłam czytać kolejną już książkę Williama Whartona. Niezbyt obszerną – przeczytanie jej zajęło mi raptem dzisiejsze popołudnie, ale za to całkiem przyjemną – choć piać z zachwytu nie będę. Trochę zaczynam żałować, że nie sięgałam po pozycje autora według kolejności wydawniczej – nie da się bowiem ukryć, jak ważny w przypadku Whartona jest czas. Czas, a przede wszystkim znamiona jego upływu, których z łatwością można doszukać się w jego dziełach…

Historie rodzinne, jak już sama nazwa poniekąd wskazuje, jest to książka stricte biograficzna. I nie będzie zaskoczeniem, jeśli dodam, że dotyczy rodziny autora, uściślając do jej męskiej części – wujków i stryjków, którzy mieli niemały wpływ na kształtowanie się osobowości Whartona oraz jego życiowych poglądów.

W przeważającej części książka ta powstała aż 30 lat przed jej właściwym napisaniem, a raczej uzupełnieniem i wydaniem. Wówczas, niespełna 40-letni Wharton spisał własne wspomnienia, myśli dotyczące owych mężczyzn w jego rodzinie. Każdy z 15 rozdziałów dotyczy innego wujka/stryjka – bez pominięcia jego własnej osoby… Dopełnieniem tych osobistych opisów są komentarze autora 30 lat później. Jak on sam podaje – jest to swego rodzaju rozmowa z samym sobą z lat ubiegłych. Konfrontacja z czasem…

Każdy kto czytał powieści Whartona na pewno zwrócił uwagę na jego przywiązanie do rodziny i kultywowania wartości z nią związanych. Rodzina zdaje się być dla niego najważniejsza, a przy tym najbardziej inspirująca. Dlatego tak często odwołuje się (pośrednio czy też wprost) w swoich historiach do tych prawdziwych wydarzeń – związanych z bliższymi lub dalszymi członkami jego wielkiej familii.

Książkę tę czyta się lekko – Wharton pisze prostym, zrozumiałym językiem. Rozdziały są krótkie, a więc nie rozwodzi się zbytnio nad biografiami swoich wujków/stryjków – raczej skupia się na rzeczach, ich cechach, które były znamienne i miały wpływ na autora, a przynajmniej dokonały rewizji jego własnych przemyśleń odnośnie danych właściwości u człowieka w ogóle. Whartona zaskakuje, jak czas potrafi wiele przefiltrować, przewartościować… Co istotne, mimo że historie dotyczą mężczyzn, to autor sam zauważa, że nie dało się przy nich pominąć kobiet – być może nawet zaważających o "kształcie" pewnych wspomnień.

Najbardziej intymny, choć dla mnie również chaotyczny, jest ostatni rozdział, dotyczący jego samego, ale i jego najbliższych. Zbyt wiele wątków tutaj porusza, zbyt wiele pytań stawia. Zupełnie jakby sam próbował odgadnąć, o czym jest ta książka. Tyle różnych myśli wokół niego krąży… Czuję pewien niedosyt. Wharton poruszył wiele ciekawych kwestii, ale mam wrażenie, jakby nie wyczerpał tematu, jakby całość była jedynie zaczątkiem, wstępem do jakichś większych treści – do odpowiedzi.

Niemniej, książka ciekawa. I polecam, by do niej zajrzeć – przede wszystkim fanom Whartona, w celu dowiedzenia się czegoś więcej na temat jego życia, jego własnej historii, ale i wszystkim zainteresowanym psychologią osobowości (czy jej pokrewnymi) – może książka ta będzie przyczynkiem do Waszych własnych pytań? Do Waszych konfrontacji z ideałami, wzorami? I niekoniecznie w postaci członków rodziny…

A ja zachęcona zamierzam sięgnąć po jego pierwszą powieść, po “Ptaśka”, by z biegiem czasu poznać wszystkie dzieła Whartona – już w odpowiedniej kolejności:)


http://napieknej.wordpress.com/2013/07/14/historie-rodzinne-william-wharton/

Właśnie skończyłam czytać kolejną już książkę Williama Whartona. Niezbyt obszerną – przeczytanie jej zajęło mi raptem dzisiejsze popołudnie, ale za to całkiem przyjemną – choć piać z zachwytu nie będę. Trochę zaczynam żałować, że nie sięgałam po pozycje autora według kolejności wydawniczej – nie da się bowiem ukryć, jak ważny w przypadku Whartona jest czas. Czas, a przede...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 286
  • Chcę przeczytać
    269
  • Posiadam
    191
  • William Wharton
    12
  • Ulubione
    12
  • Obyczajowe
    6
  • Literatura amerykańska
    5
  • Chcę w prezencie
    5
  • 2013
    4
  • Teraz czytam
    4

Cytaty

Więcej
William Wharton Historie rodzinne Zobacz więcej
William Wharton Historie rodzinne Zobacz więcej
William Wharton Historie rodzinne Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także