Historie rodzinne

Wydawnictwo: Rebis
Saying uncle
8371206119
Guinevere7

Ta książka powstała trzydzieści lat przed jej właściwym napisaniem. To nostalgiczne wspomnienie o mężczyznach z rodziny autora. Dzięki nim, uważa Wharton, jego tożsamość okrzepła, bogatsza o okruchy, które wnosili bracia matki i ojca. Sprawa ta odżywa, kiedy samemu przychodzi grać podobne role. "Kiedyś przeczytałem, że w niektórych szczepach młodych mężczyzn wspierają bracia ich matek. A mnie...

"Kiedyś przeczytałem, że w niektórych szczepach młodych mężczyzn wspierają bracia ich matek. A mnie los pobłogosławił obfitością wujów i stryjów. To oni posłużyli mi za wzory, pomogli formować własne wyobrażenie o tym, kim powinien być mężczyzna".

Nowa opowieść Williama Whartona, której polskie wydanie jest jednocześnie prapremierą światową, dedykowana jest polskiemu czytelnikowi.

To wzruszająca galeria portretów osób bliskich autorowi, które mogą stać się bliskimi osobami także dla czytelnika.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Marzenia | 2014-02-16
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 16 lutego 2014

Galeria 15 portretów wujków i stryjków Williama Whartona, w tym jego własny. Książka napisana w wieku gdy autor miał 40 lat, a w wieku 70, każdy z opisów jakby "dokończony" (piękne, refleksyjne podsumowanie).
Mi wszyscy Ci faceci pomieszali się, pogubiłam się w tych imionach wujków, ciotek, ich dzieci ;)

Nie to jest jednak w tej książce najważniejsze.
To ładnie, rzeczowo nakreślone wspomnienia, to refleksja nad swoją własną męskością, nad rolą rodziny. "I to umacnia mnie w przekonaniu, że przede wszystkim istniejemy poprzez rodzinę. Jesteśmy wtedy pewną całością, złożoną z odrębnych i odmiennych ciał".
Poruszyło mnie bardzo osobiste wyznanie autora o początkach jego życia małżeńskiego, o problemie z seksualnością. Dojrzały, mądry mężczyzna szczerze wyznaje, z perspektywy przeżytych 70 lat,co jest, co powinno być, istotą, podstawą związku.

Jeszcze taki cytat:"No cóż w głębi duszy malujemy nasz wizerunek świata. To tam tkwi wszystko, tam gromadzą się te stosy obrazków, które...

Ta krótka (jak na możliwości pisarza) książka upamiętnia męskich członków rodziny autora, którzy w znaczący sposób przyczynili się do ukształtowania jego osobowości. Wspomnienia wydarzeń z dzieciństwa, często komicznych, stają się podstawą do uogólnień i błyskotliwych wniosków niejako "dopisanych" do całości po trzydziestu latach od powstania pierwotnego maszynopisu powieści. Owe "wstawki" to dialog autora z samym sobą, skłaniający go często do rewizji pierwotnych poglądów i spostrzeżeń, a także opis dalszych losów wujków i stryjków - dopełnienie charakterystyki każdej z sylwetek w niezwykle wzruszający sposób.

Myślę, że żadna z przeczytanych przeze mnie książek (a trochę ich już było) nie uświadomiła mi tak dobitnie nieuchronności przemijania oraz tego, że otaczający nas ludzie mogą posłużyć nam zarówno za autorytety, jak i za uosobienie cech, których za wszelką cenę chcielibyśmy się wystrzegać we własnej postawie.

Ta książka to również zbiór uwag dotyczących życia, a przede...

Monika | 2012-03-30
Przeczytana: 29 marca 2012

Dawno, dawno temu zachęcona przez znajomych wzięłam do ręki "Ptaśka". To moje pierwsze spotkanie z William'em Wharton'em było kompletnym niewypałem, który na długo zraził mnie do tego autora.
Dopiero po latach sięgnęłam po inną jego książkę. Nie pamietam którą, ale pamietam, że od tamtej chwili zaczęła się moja miłość do pisarza.
"Ptaśka" omijam szerokim łukiem, czytam po kolei wszystkie pozostałe jego powieści. Nigdy więcej już mnie nie zawiódł.

"Historie rodzinne" to swoisty hołd (czasem anty-hołd) złożony wujkom i stryjkom autora. Czytając tę książkę czułam, jak ciekawie jest mieć dużą rodzinę. Najlepszy, moim zdaniem, jest rozdział ostatni. I wujek opisany w nim jest moim ulubionym :)

Marta | 2013-07-14
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2013

Właśnie skończyłam czytać kolejną już książkę Williama Whartona. Niezbyt obszerną – przeczytanie jej zajęło mi raptem dzisiejsze popołudnie, ale za to całkiem przyjemną – choć piać z zachwytu nie będę. Trochę zaczynam żałować, że nie sięgałam po pozycje autora według kolejności wydawniczej – nie da się bowiem ukryć, jak ważny w przypadku Whartona jest czas. Czas, a przede wszystkim znamiona jego upływu, których z łatwością można doszukać się w jego dziełach…

Historie rodzinne, jak już sama nazwa poniekąd wskazuje, jest to książka stricte biograficzna. I nie będzie zaskoczeniem, jeśli dodam, że dotyczy rodziny autora, uściślając do jej męskiej części – wujków i stryjków, którzy mieli niemały wpływ na kształtowanie się osobowości Whartona oraz jego życiowych poglądów.

W przeważającej części książka ta powstała aż 30 lat przed jej właściwym napisaniem, a raczej uzupełnieniem i wydaniem. Wówczas, niespełna 40-letni Wharton spisał własne wspomnienia, myśli dotyczące owych mężczyzn w...

Gosia | 2010-09-08

Wharton jest pisarzem potwierdzającym nader egzotyczną tezę, że książki, w których de facto naprawdę nic, ale to nic się nie dzieje, mogą wciągnąć czytelnika. I to bardzo. Przyznam szczerze, że moją małą słabostką są książki przygodowe, sensacyjne, fantastyka z rodzaju sword and sorcery... I że wszelkiego rodzaju wspomnienia, refleksje, bywają dla mnie nudne. Wharton się z tego wyłamuje. Wyłamał się "Ptaśkiem", "Alem" i teraz "Historiami...". Te ostatnie wywarł na mnie bardzo dobre wrażenie - były to rozmyślania o tym, jaką rolę odegrały poszczególne osoby w życiu autora. W jaki sposób go ukształtowały, wpłynęły na przyszłe zachowania i decyzje. Zbiór wzorców i antywzorców. Sylwetki wujów nakreślone mocnymi pociągnięciami pióra w taki sposób, że wystarczyło ledwie kilka stron, by dobrze poznać daną osobę, co jest sporą sztuką.
Podsumowując - książka naprawdę zmusza do refleksji. A jakiej? To już niech każdy sam rozsądzi.

[recenzja publikowana wcześniej na moim blogu...

Rasia | 2016-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Już od dawna słyszałam, że warto zasięgnąć po któreś z dzieł Whartona, ale nie miałam ku temu sposobności. Tak się jednak złożyło, że wynalazłam "Historie rodzinne" na wymianie książek i postanowiłam sprawdzić, co w trawie piszczy. No i piszczy coś bardzo specyficznego, do tej pory mi nieznanego.
Ta lektura oparta jest po części na grze słownej, a po części na biografii autora. Nie jednak w taki oczywisty sposób, jak moglibyśmy się spodziewać - nie ma tutaj sprecyzowanych konkretnych etapów życia, są za to... wujkowie (i historie o nich), z których każdy reprezentuje inne wartości kształtujące przyszłego pisarza. Po części bardzo pomysłowe, a po części niestety niezbyt udane. Spora część książki przypominała mi pamiętnik - Wharton skupia się na wydarzeniach, które w jego życiu odegrały wielką rolę, a które dla czytelnika są najzwyczajniej w świecie nudne. Mniej więcej dlatego uważam, że to forma pisana raczej dla samego siebie niż dla ukazania światu.
Trochę czuję się zawiedziona,...

benia86 | 2015-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2015

Wiliam Wharton jest pisarzem, który w prostych słowach potrafi przenieść czytelnika w inny świat, inną epokę- co nadaje jego książkom taki swojski urok. Dzięki takim "czarom" "Historie rodzinne"- w których autor dyskutuje sam ze sobą wspominając swoich krewnych- stają się takie bardziej nasze- bo każdy ma w swojej rodzinie niespełnionego sportowca, złotą rączkę, dziecko szczęścia. Bardzo ciepła opowieść, którą przyjemnie się czyta.

Mońcia_POCZYTAJKA | 2011-12-01
Przeczytana: 01 lipca 2011

Znów autobiograficzna powieść autora. Sporo można się z niej dowiedzieć o rodzinie Whartona, a przede wszystkim o licznych wujach, stryjach i ciotkach.

AgaPe | 2015-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2015

Bardzo lubię książki i styl pisania pana Whartona.
Gdy książka trafiła w moje ręce, pomyślałam sobie: mam czytać książkę o wujkach Whartona? Co może być w niej interesującego? Oczywiście nie zawiodłam się. Opisy członków rodziny autora pokazują, jak każdy z nich w jakiś sposób ukształtował i wpłynął na jego życie. Przedstawił nam też różnorodność charakterów i osobowości tworzących rodzinę oraz uczucia i relacje między jej członkami. Bardzo dobra pozycja, do przeczytania w jedno popołudnie :-)

wannolot42 | 2012-03-01
Przeczytana: 01 marca 2012

Książka opowiadająca o historii rodziny autora, a mówiąc dokładniej o historii jego wujków. Wharton opisuje jaki wpływ na jego życie mieli poszczególni wujowie i stryjkowie oraz jak zmienił sposób postrzegania tych osób w przekroju swojego życia. Książka dobra dla miłośników tego autora. Jak znaczna większość jego książek ma ona charakter biograficzny.

Jest napisana w sposób bardzo lekki i ciekawy.