Divisadero

Wydawnictwo: Świat Książki
Divisadero
978-83-247-0735-5
kami

Powieść obyczajowo-psychologiczna autora "Angielskiego pacjenta". Historia emocjonalnego trójkąta: Anny i Claire - dwóch sióstr wychowywanych bez matki oraz Coopa - chłopaka pomagającego w gospodarstwie. Ich sielskie dorastanie kończy się, gdy wychodzi na jaw, że Anna jest jego kochanką. Wszyscy troje opuszczają dom i rozjeżdżają się w świat, a w związkach, jakie nawiązują w dorosłym życiu, szukają więzi z młodości. Piękna, niespieszna proza o potrzebie bliskości, pełna tłumionych emocji, niedokończonych gestów i wnikliwych refleksji o ludzkiej naturze.

LunaSowa | 2017-02-23

Sięgając po tę pozycję kierowałam się nazwiskiem autora i jego świetnym "Angielskim pacjentem". "Divisadero" to w języku hiszpańskim podział. "Divisar" - to "patrzeć na coś z oddali". Mamy tu i jedno, i drugie.
Jest to historia nietypowej w pewnym sensie rodziny. Mężczyzna jest wdowcem. Wychowuje dwie córki, w tym jedną przysposobioną i chłopca, sierotę. Dzieci od najwcześniejszego dzieciństwa nie znają matczynej miłości. Otrzymują ją od ojca, troskliwego, opiekuńczego, pracowitego człowieka, który nie faworyzuje żadnego z nich. Życie toczy się właściwie utartym schematem - wspólna praca, wspólny odpoczynek. Ten porządek rzeczy zostaje zaburzony w momencie wchodzenia w dorosłość. Między chłopakiem a jedną z dziewcząt, prawdziwą córką mężczyzny, rodzi się uczucie. Ojciec jest świadkiem miłosnej sceny i reaguje bardzo brutalnie - dotkliwie bije Coopera, Annę chce gdzieś wywieźć. Ta jednak ucieka. Tu następuje właśnie podział. Całkowite rozbicie rodziny. Miał on miejsce już wcześniej,...

Tathagatha | 2013-08-26
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

W każdej, nawet najgorszej książce zawsze staram się znaleźć coś pozytywnego.
W 'Divisadero' było tego naprawdę mało. Tę króciutką książeczkę czytałam niemal miesiąc. Bez fabuły, chaotyczna, napisana ciężkim stylem.
Żeby nie skłamać - były ze dwa momenty kiedy się zainteresowałam i trwało to całą stronę.
Jeśli to ma być powieść głęboka i piękna, to do mnie zupełnie nie trafia. A w swym życiu wiele takich przeczytałam.

Nie polecam.

Greg | 2010-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2010

Czytam i sam w to nie wierzę! Fragment tej książki tłumaczyłem na zajęciach z przekładu literackiego u K. Puławskiego długo przed tym, nim ostateczna wersja ukazała się w księgarniach. Ondaatje, ma specyficzny styl, trudno się go czyta w oryginale - jeszcze trudniej robi przekład. W Polsce ma świetnego tłumacza (właśnie Krzysztofa Puławskiego) i to jest duży +. Warto rozsmakować się w tej historii i czytać niespiesznie.

allison | 2011-04-22

Po "Angielskim pacjencie" spodziewałam się czegoś chociaż w połowie tak dobrego - niestety, to książka strasznie wymuszona, o wszystkim i o niczym, czyli tak naprawdę O NICZYM.

falk | 2013-09-01

Jeśli ktoś czytał "Angielskiego Pacjenta", a nie docenia "Divisadero", widocznie NIE czytał "Angielskiego Pacjenta". Michael Ondaatje ma swój charakterystyczny styl snucia opowieści i język, który niektórym może pasować, a innym nie. Mi akurat pasuje, a "Divisadero", zaraz obok "Angielskiego Pacjenta" postawiłabym na półce z napisem "ambitna literatura kobieca". Między stronami znajdziemy masę skomplikowanych i prostych uczuć, bardzo ludzkich bohaterów oraz liczne nawiązania do literatury. Jedynym defektem jest tu okładka, która może przyciągnąć fanki harlekinów i romansów z fabułą o konstrukcji cepa. Ktoś bardzo skrzywdził powieść wybierając jej zupełnie nieadekwatną okładkę. A wystarczyłoby jedynie postawić tam niebieski stół. Cóż za szkoda. Polecam gorąco miłośniczkom (i miłośnikom) literatury (francuskiej i nie tylko) , "Angielskiego Pacjenta" i zagmatwanych więzi emocjonalnych.

Rita | 2013-05-10
Przeczytana: 04 maja 2013

Powieść klimatyczna, intymna i wywołująca falę refleksji, przynajmniej w moim przypadku. Poruszyła mnie, dała oddech, inne, głębsze spojrzenie. Myślę, że najbardziej odnajdą ją Ci którzy w przeszłości przeżyli swoje divisadero.. Możliwe że nadal się z nim zmagają lub już je zaakceptowali. I jest to moim zdaniem główna wartość tej powieści.

Natalia M | 2012-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2012

Książka trochę o niczym. Żadnych konkretnych wydarzeń. Mało brawurowa. Po przeczytaniu dość intrygującego opisu oraz pozytywnych opinii na okałdce książki postanowiłam się za nią zabrać. Niestety się rozczarowałam. Spodziewałam się czegoś dużo lepszego. Strasznie się zawiodłam.

Paulina | 2010-04-09
Przeczytana: 14 maja 2010

Bardzo magiczna, wręcz intymna...
Dość długo ją czytałam, właściwie jakoś nie mogłam przez nią przebrnąć, lecz jednak warto było ją przeczytać, bo jest niesamowita.

Karolji | 2010-08-31
Przeczytana: czerwiec 2010

Po przeczytaniu automatycznie człowiek się zastanawia nad życiem, jakie dziwne zatacza kręgi, jakimi ścieżkami nas prowadzi, jak przeżyta kiedyś historia wywiera bardzo mocny wpływ na nasze dalsze losy.

agata_m | 2011-05-11
Na półkach: Niedokończone, Przeczytane
Przeczytana: 11 maja 2011

Książka zapowiadała się ciekawie i... to byłoby na tyle, bo po kilku dziesięciu stronach zaczęło być bardzo nudno i męcząco.