Serce w obłokach

Okładka książki Serce w obłokach Magdalena Kordel
Okładka książki Serce w obłokach
Magdalena Kordel Wydawnictwo: Znak Cykl: Miasteczko (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Miasteczko (tom 3)
Znak
2019-03-13
2019-03-13

Czyta się lekko i przyjemnie chociaż w tej części wyjątkowo dużo się dzieje. Jest nawiązanie do historii Miasteczka. Pojawia się kilka nowych postaci.
Świetna książka, polecam!

Świetna książka, polecam!

Ładna. Książki Magdaleny Kordel mają swój klimat. Są lepsze niż wszystkie inne znane mi czytadła.

Dalsze losy Klementyny i jej rodziny. Życiowa historia, która teraz zrobiła się poplątana. Historia dworu nie wniosła absolutnie niczego nowego. W ostatnich 3 rozdziałach działo się więcej niż w całej książce i w jej poprzedniej wersji. NIE POLECAM

To trzeci tom i chyba nie ostatni o Klementynie i różowej kamienicy tak się skończyła, że jest nie wyjaśniona sprawa. Bardzo bym chciała, żeby była kontynuacja zżyłam się z tymi bohaterami. Tu cofamy się w czasie z historią o przeklętym dworze. Pisarka Adela odwiedza miasteczko i chyba tam zostanie ma nawet w planie kupić jakąś nieruchomość. Oczywiście pojawia się stara Anna i jej przeczucia. Agata pomimo odnalezienia Witusia cierpi z powodu braku uczuć z jego strony. Ale w głębi serca to rozumie. Godzi się z tym faktem zaczyna czuć szczęście dojrzewa do akceptacji pewnych spraw. Nadal czujnie psoci z mopem jest takim strażnikiem pozytywnym. I w tej części pojawia się zwierzątko tym razem Klementyna i Dobrochna ratują srokę ona spiskuje z figurką świętego Antoniego i sprowadza nowych gości. Jest miłosne pogodzenie Tyśki i Kuby a nawet znalazła się znakomicie szyjąca krawcowa ruda Fela. Na pewno Klementynę odwiedzi mama z córka ale kto jeszcze nie zdradzę. Dręczy mnie jeszcze historia z dziadkiem ale wyjaśni się to w czwartym tomie?????? czy mamy sobie dopowiedzieć!!!!!!!. Super książka i stworzony świat przez panią Magdalenę Kordel

Książka pozostawia niedosyt... Czekam na ciąg dalszy

Książka pozostawia niedosyt... Czekam na ciąg dalszy

"Dla każdego szczęście jest czymś innym"

Sympatyczna, pełna ciekawych wątków opowieść o ludzkich losach.

"Dla każdego szczęście jest czymś innym"

Sympatyczna, pełna ciekawych wątków opowieść o ludzkich losach.

Nie nadzwyczajne, ale jak zwykle dobrze się czytało. Wprawdzie irytowały mnie te historyczne wstawki, ale ostatecznie podobało mi się.

Ta część była zdecydowanie słabsza od dwóch poprzednich. Często przelatywałam pomiędzy zdaniami, szukałam konkretów. Jest miło, sympatycznie, ale mi było mało zaskakująco.

Ostatnie wieczory upłynęły mi na lekturze Serce w obłokach Magdaleny Kordel. Był to mój powrót do zaczętej jakiś czas temu serii. Niestety, muszę przyznać że minęło już dużo czasu odkąd czytałam pierwszy i drugi tom, przez co odczuwałam pewien dyskomfort. Choć większość kluczowych kwestii udało mi się zapamiętać, to jednak były pewne rzeczy, które ciężko było mi sobie przypomnieć.
Nie polecam takiego rozdzielania serii.

Bohaterkami cyklu są Klementyna, Dobrochna (jej córka) oraz Agata (babka tej pierwszej). Trzy kobiety, charakterystyczne postaci, które mimo łączącego ich pokrewieństwa wydają się być zupełnie do siebie niepodobne. Nie zważając na dzielące ich różnice bohaterki nie mogą bez siebie żyć i razem tworzą barwną, choć może trochę niekonwencjonalną rodzinę.

W trzeciej części dowiadujemy się wiele na temat przeszłości bohaterek, zostaje rzucone światło na pewne, skryte do tej pory w mroku niewiedzy kwestie. Niestety, to wcale nie znaczy, że wszystko jest już jasne i klarowne. Pod koniec Serca w obłokach autorka serwuje nam coś, co mocno nas zaniepokoi, a jednocześnie wzbudzi apetyt na więcej.
Na nasze nieszczęście, do tej pory nic nie wiadomo na temat kontynuacji tej serii.

Bardzo mi się podobał motyw starego dworu i fragmenty opisujące wydarzenia z przeszłości. Zabieg ten dodał Sercu w obłokach pikanterii i pewnej nadprzyrodzonej nuty. Więcej nie zdradzę Wam na ten temat, żeby nie spojlerować, jednak w moim odczuciu było to rewelacyjne działanie i z przyjemnością widziałabym więcej tego typu odniesień w tekście.

Nie miałam możliwości czytać zbyt wiele powieści tej autorki, ale już po lekturze kilku historii da się zauważyć specyficzny styl Magdaleny Kordel. Pisarka ma lekkie pióro, ma też dar tworzenia sielskich, rodzinnych scen niosących pokrzepienie łaknącym ciepła duszom. Czytając książki, które napisane zostały przez tę autorkę można niemal na własnej skórze poczuć bijący z powieści żar.

Serce w obłokach to lekka powieść, ktora niesie czytelnikom przyjemność z lektury. Nie jest to jednak pozycja dla wszystkich, gdyż brak wartkiej akcji może zniechęcić niektórych odbiorców. To powieść dla ludzi chcących się ogrzać w cieple słów artystki. Tak, artystki, gdyż nie każdemu dane jest tworzyć świat niosacy ukojenie zszarganym nerwom, dający pokrzepienie i radość.

Martwię się dalszymi losami Klementyny, Dobrochny i Agaty. Autorka zostawiła nas w niepewności co do dalszych losów bohaterek. Dała odpowiedzi na część pytań, jednak otwarte zakończenie utwierdza nas w poczuciu niepewności.
Z niecierpliwością wyglądam kontynuacji sercowej serii.

Moja ocena to 8/10.

Wspominałam już, że w grudniu, w okresie przed, po i okołoświątecznym zawsze szukam lektur typu ogrzewacz serca, uśmiech duszy, nadzieja i uczucie spokoju? Nie wspominałam? To teraz już wiecie 😊 Magdalena Kordel zawsze dostarcza mi to, co wyżej wymienione, zamówione i zapłacone 😊

„Serce w obłokach” to trzecia część cyklu „Miasteczko”. Jakoś tak się złożyło, że czytam ten cykl na raty, wtedy, kiedy najbardziej na świecie potrzeba mi słodyczy. I nic nie szkodzi, że nie bardzo pamiętam bohaterów i tego, co się z nimi działo w poprzednich częściach, pamiętam za to doskonale tę magiczną atmosferę, tę nadzieję i uśmiech towarzyszący mi przy czytaniu.

„Dni do wykorzystania zostaje coraz mniej i mniej. Nic nie jest dane nam na wieczność, życie też nie”.

Czy Klementynie uda się w tym roku poukładać swoje osobiste życie? Czy może dalej na pierwszym miejscu zawsze będą inni? Dobrochna, uwielbiająca się zwierzać, babka Agata, która niestety nie robi się młodsza, choć charakteru nadal jej nie brakuje, Ruda Fela, pomagająca Klementynie wypiekać prawdziwe cudeńka, sprzedawane w jej kawiarence, nawet doktor Piotr.
Dobrze, że Klementyna ma swoje dwie, najbliższe jej sercu przyjaciółki. Adela i Imka zawsze staną po jej stronie, bądź naprowadzą na właściwą drogę. Takie dziewczyny to skarb nie do zastąpienia.

Pojawi się również zagadka z przeszłości: stary dom kryjący wiele tajemnic, opuszczony i odstraszający od siebie osoby potencjalnie zainteresowane jego kupnem. Czy jego historia ma coś wspólnego ze współczesnymi wydarzeniami?
Bardzo miło było znowu zagościć w kuchni u Klementyny, gdzie zawsze pachnie świeżymi wypiekami, gdzie panuje zamieszanie i harmider, gdzie każdy jest mile widziany. Tu można nie tylko posmakować cudowności wychodzących spod ręki Klementyny i Rudej Feli, tu można się wyżalić, wyrzucić z siebie złość, poszukać porady, czy najzwyczajniej w świecie posiedzieć i rozkoszować się atmosferą.

• Przeczytane 2019

Magdalena Kordel Serce w obłokach Zobacz więcej