Ja, robot

Cykl: Roboty (tom 0.1)
Wydawnictwo: Rebis
I, Robot
KenGoKang

Opublikowany w 1950 roku zbiór dziewięciu opowiadań fantastycznonaukowych przedstawiających ewolucję robotów posiadających sztuczną inteligencję Ponadczasowa kolekcja absolutnie klasycznych opowieści sf napisanych przez mistrza gatunku. W ich centrum znajdują się roboty związane Trzema Prawami Robotyki, w myśl których nie mogą wyrządzić krzywdy człowiekowi, muszą słuchać wydawanych przez...

Ponadczasowa kolekcja absolutnie klasycznych opowieści sf napisanych przez mistrza gatunku. W ich centrum znajdują się roboty związane Trzema Prawami Robotyki, w myśl których nie mogą wyrządzić krzywdy człowiekowi, muszą słuchać wydawanych przez ludzi poleceń i starać się zachować własne istnienie. W dużym stopniu to dzięki maszynom ludzkość wciąż istnieje i zaczyna kolonizować Galaktykę. Ale same roboty przechodzą ewolucję od zaprogramowanych pomocników przez świadomych towarzyszy ludzi do ich – czy im się to podoba czy nie – przywódców.

To niezwykłe historie robotów popadających w obłęd, miewających zdolności telepatyczne i poczucie humoru, tworzących własnych bogów, i w końcu – świadomych własnej inteligencji i siły – prowokujących najważniejsze pytanie: o istotę człowieczeństwa.

Isaac Asimov (1920– 1992) to bodaj najwybitniejszy, najpłodniejszy i najpoczytniejszy autor science fiction wszech czasów, siedmiokrotny zdobywca prestiżowej nagrody Hugo. Zasłynął głównie epokowym cyklem „Fundacja”, sagą o Imperium Galaktycznym, które – choć wydaje się wieczne - chyli się ku upadkowi. Dom Wydawniczy REBIS opublikował siedmiotomowy cykl „Fundacja” Asimova oraz trzy uzupełniające go tomy autorstwa Gregory'ego Benforda, Grega Beara i Davida Brina, a ponadto cykl „Roboty”, zbiór opowiadań Złoto i magia i tom esejów Magia i złoto.

źródło opisu: https://www.rebis.com.pl/pl/book-ja-robot-isaac-asimov,HCHB05430.html

źródło okładki: https://www.rebis.com.pl/pl/book-ja-robot-isaac-asimov,HCHB05430.html

GZal | 2019-09-14
Przeczytana: 14 września 2019

Nie przetrwała próby czasu. Niestety ząb czasu bardzo mocno naruszył wizję z lat pięćdziesiątych, tego jaki będzie świat dzisiejszy. Roboty jako mechaniczne puszki przypominające ludzi, siadające, widzące, mówiące więcej mówią o tym, jak sobie wyobrażano rozwój technologii, niż o rozterkach moralnych.
[...]
całość:

Jola | 2019-08-07
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 07 sierpnia 2019

Przyznam, że ta książka bardzo mnie rozczarowała. Jest po prostu przeterminowana. Może jak ktoś czytał ją w pięćdziesiątych latach dwudziestego wieku, mógł się nią zafascynować, ale dzisiaj... Wszystko jest po prostu przeterminowane. Robot, który ma 2 metry wzrostu i waży tonę; wykresy robione ręcznie na papierze przez naukowca są dokładniejsze, niż te, zrobione przez robota; w podróż kosmiczną trzeba zabrać papierową grubą książkę na temat robotów... i tak dalej, i tak dalej. Znużyłam się okrutnie! Tylko jedno opowiadanie mi się podobało: prawnik, będący kandydatem do parlamentu jest podejrzany o bycie robotem. Reszta to nuuda.

Krystian Ozon | 2019-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2019

Choć od daty pierwszego wydania minęło przeszło sześćdziesiąt lat nakreślane przez Asimova dylematy wciąż pozostają aktualne. Autor koncentruje się na kwestiach etycznych, psychologicznych i socjologicznych rozwoju robotyki. Stawia wiele istotnych pytań, m.in.: jak dalece roboty (sztuczna inteligencja) mogą ingerować w ludzki byt? Asimov formułuje trzy prawa robotyki, które do dzisiaj są uważane za fundamentalne dla stworzenia sztucznej inteligencji: maszyny ponad wszystko muszą stawiać dobro człowieka — ale czy oznacza to, że powinny kierować się dobrem całego społeczeństwa czy jednostki? Jaka jest cena tego dobra? Czy mogą w tym celu oszukiwać? W którym momencie wolno im zignorować polecenie wydane przez swojego zwierzchnika? A co się stanie, gdy roboty zaczną zagłębiać się w kwestie dotyczące celu i początków swojej egzystencji? Na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć amerykański pisarz.

lary | 2019-07-19

I. Asimov ustanowił prawa robotów, oraz przedstawił problemy filozoficzne związane z ich realizacją.

Berooman | 2019-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2019

Robot niekoniecznie musi pojawić się w tytule. Dziś to o czym pisał autor stało się bardzo modne, weszło do ogólnego użycia, i nazwano Sztuczną Inteligencją. Jest wspaniała okazja żeby spojrzeć wstecz pół wieku i rozliczyć wyobrażenia z dzisiejszą Naszą rzeczywistością.
Dzieło dotyka przemyśleń o psychice i konstrukcji umysłu, zarówno sztucznej jak i ludzkiej, momentami dochodzi do zupełnego pokrycia się odruchów i charakterów obu światów i otrzymujemy rozważania o ludzkiej naturze.
Wiele razy autor przedstawia paradoksy współistnienia człowieka z AI zarazem wskazując na ich podobieństwo. Utwór retoryczny, prawdziwe sci-fi rozważające przyszłościowe problemy o tematyce realnej.
Dziś widać jak Asimov bardzo miał rację.

Shetani | 2019-05-17

Tak naprawdę „Ja, robot” jest na swój sposób zbiorem różnych opowiadań czy historii, które mimo wszystko wydają się mieć wspólny wydźwięk. Roboty posiadające sztuczną inteligencję zaczynają popadać w obłęd, stają się świadome własnej siły i mądrości, co zaczyna zagrażać ludziom. Zdecydowanie mogę uznać moje pierwsze spotkanie z Asimovem za bardzo udane. Była to bardzo przyjemna opowieść, której nie brakuje świetnego klimatu, dobrej fabuły czy ciekawych bohaterów. Poza tym, że jest to po prostu dobra powieść fantastyczna, to mimo wszystko skłania do refleksji i daje do myślenia.
Cala recenzja: bookeaterreality.pl

Mecha_Kulturacja | 2019-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2019

Isaac Asimov to jeden z najpłodniejszych i najpoczytniejszych autorów science-fiction. Jego twórczość powinien znać każdy fan gatunku. Siedmiokrotny zdobywca prestiżowej nagrody Hugo, na dobre zapisał się w kanonie wizjonerów i twórców fantastyki za sprawą niesamowitych serii Fundacja i Roboty. W ramach tego drugiego cyklu sformułował trzy prawa robotyki, którymi zmienił postrzeganie robotów przez ludzi. Żeby się z nimi zapoznać, warto wrócić do tego niesamowitego dzieła, szczególnie, że za sprawą Domu Wydawniczego Rebis, światło dzienne ujrzał tom pierwszy w nowym wydaniu i tłumaczeniu.

W Ja, Robot Asimov kreuje rozwój robotów i robotyki, właśnie poprzez postrzeganie ich przez pryzmat trzech wymyślonych przez niego praw. Mianowicie: roboty nie mogą krzywdzić człowieka, muszą być posłuszne jego rozkazom (chyba że stoi to w sprzeczności z prawem pierwszym) oraz muszą chronić siebie (o ile nie stoi w sprzeczności z pierwszym i drugim). Opowieści, które autor przelał na papier...

Krzysztof Baliński | 2019-03-14
Przeczytana: 14 marca 2019

Zapewne niektórzy z was moi drodzy czytelnicy pamiętają, że czytałem, recenzowałem również, cykl „Fundacja”, której autorem był m. in. Isaac Asimov. Poznaliśmy w tym cyklu niezwykłego gościa robota o nazwie R. Danael Oliwaw. Zapewne w kolejnych częściach cyklu jako czytelnik będę miał okazję dowiedzieć się, czy R. Danael Oliwaw był produktem finalnym ekspertów z korporacji U. S. Robot, czy może był robotyckim przypadkiem, który wymknął się spod kontroli, ponieważ był za dobry i za cwany, żeby sztuczki robione przez robopsychologów mogły zidentyfikować jego prawdziwy potencjał i na całe szczęście, bo ludzkość zyskała w nim dobrego sojusznika i wizjonera. No ale pewnie odpowiedź na te pytania poznam w przyszłości, a na razie zajmę się co my tu mamy. Odpowiem krótko zwięźle i na temat. Dzieje się.

W kwestiach kosmicznej geopolityki jest ciekawie, w przyszłości, prawdopodobnie XXII w., ludzkość jest zdolna podróżować daleko w kosmos i zakładać liczne kolonie w kosmosie. Na...

Cynik | 2019-02-04
Przeczytana: 15 stycznia 2019

Najwyższa była już pora wziąć się za autora powieści, który podobno jako pierwszy użył słowa "robotyka". Bo wydaje mi się, że poza replikantami u Dicka, nie miałem chyba styczności z prozą opisującą tego typu maszyny. Zatem co mi się spodobało w tym zbiorze opowiadań? Przede wszystkim przedstawienie trzech praw robotyki. A może nie one same, ale komplikacje z nimi związane, jakie przedstawił autor. Jest to dość odświeżające dla mnie - osoby raczej nie mającej dużo wspólnego ze spoglądaniem na tego typu zagadnienie od różnych, jak się okazało, ciekawych stron. Dodatkowo, jak informuje LC, jest to tom 0, zatem zostajemy zapoznani z genezą robotyki, z jaką będziemy mieć styczność w kolejnych książkach autora z cyklu o robotach. Każde opowiadanie w "Ja, robot" ma dość indywidualny charakter, mimo że występują w nim z reguły ci sami bohaterowie. Jedne opisują zwykłe problemy z robotami, inne rozwój sztucznej inteligencji w nieoczekiwany sposób, jak choćby założenie przez nie kultu...

Villiana | 2019-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2019

Już od dawna miałam zamiar zabrać się za twórczość tego autora i wreszcie nadszedł odpowiedni moment. Co mogę powiedzieć o zbiorze opowiadań „Ja, Robot”? To był kawał interesującej i pouczającej lektury.

Od dawien dawna, a przynajmniej od kiedy zaczęłam się interesować sci-fi, najpierw w filmach, później książkach, ciążyło mi to przeczucie, że człowiek kiedyś wymyśli i stworzy coś, co będzie mu później trudno ogarnąć, ale bez czego nie będzie mógł już żyć. I albo owo coś zdominuje jego życie spychając go na margines albo go zniszczy. A może sami na to pozwolimy uważając, że roboty są czymś lepszym niż ludzie?

W opowiadaniach autor porusza wiele aspektów związanych z funkcjonowaniem mózgu robotów, mówi o tym jak mogą myśleć, w jaki sposób mogą przestrzegać głównych praw robotyki i do czego może doprowadzić zawiłość sytuacji, kiedy żaden wybór na korzyść człowieka nie jest tak naprawdę wyborem dobrym.

Czy robot może się zbuntować? Czy może zacząć czuć się istotą lepszą niż...