Ja, robot

Okładka książki Ja, robot Isaac Asimov
Okładka książki Ja, robot
Isaac Asimov Wydawnictwo: Rebis Cykl: Roboty (tom 0.1) Ekranizacje: Ja, robot (2004) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Ekranizacje:
Ja, robot (2004)

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Złoty Wiek amerykańskiej SF, tom 1 Isaac Asimov, Ray Bradbury, Robert A. Heinlein, Clifford D. Simak
Ocena 8,0
Złoty Wiek ame... Isaac Asimov, Ray B...
Okładka książki Złoty Wiek amerykańskiej SF, tom 2 Isaac Asimov, Raphael A. Lafferty, Robert Silverberg, Clifford D. Simak, Jack Vance
Ocena 8,0
Złoty Wiek ame... Isaac Asimov, Rapha...

Mogą Cię zainteresować

Zbiór opowiadań z dziedziny przyszłości badań nad sztuczną inteligencją, powstaniem oraz włączeniem do społeczeństwa maszyn myślących. Duży nacisk położony został na podstawowe prawa jakie roboty mają mieć zaimplementowane. Kilka opowiadań stanowiły epizody filmu o tym samym tytule. Ciekawe na ile opowiadania będą aktualne gdy wreszcie stworzymy sztuczną inteligencję?

Nie jest to czego się spodziewałem, natomiast złapałem za książkę bez nawet czytania opisu. Myślałem, że to będzie podobna historia do tej z filmu ja robot, a tu jednak nie. W książce jest zbiór opowiadań, jak to ze zbiorami opowiadań, jedne są lepsze, a inne gorsze. Otwierająca książkę historia jest zdecydowanie najlepsza i jeśli to nie odpowiada, to wątpię by czytelnik znalazł tu coś dla siebie.

"Ja, robot" to dość nietypowy zbiór opowiadań. Wyróżnia się tym, że opowiadania w nim zawarte są ze sobą połączone w jedną powieść: wywiad z doktor Susan Calvin, która przytacza historie związane z problemami stosowania przez inteligentne maszyny trzech "praw robotów".
Książka jest wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy zostają zdefiniowane prawa etyczne maszyn myślących oraz przedstawione problemy z jakimi może się mierzyć ludzkość wraz z rozwojem samoświadomości robotów. Należy dodać, że opowiadanie, w którym prawa robotów zostają przedstawione po raz pierwszy powstało w 1942(!) roku.
Jest to pozycja absolutnie obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych tematami sztucznej inteligencji oraz problemów etycznych z nią związanych.
Na zakończenie chciałbym dodać, że książka ma niewiele wspólnego z filmem o tym samym tytule.

Na początek mega pozytywne zaskoczenie, że książka "Ja, Robot" nie ma nic wspólnego z filmem pod tym samym tytułem. Jako, że bardzo lubię Lema, jestem mega zdzwiony, że tak późno trafiłem na Asimova. Czyta się to super. Wizja ludzkości pokazana przez autora budzi zazdrość - niestety rzeczywistość uciekła w zupełnie inną stronę i możemy tylko wzdychać do tego jak Asimov i Lem widzieli XXI wiek. Książka powstała w latach 50tych XX wieku, i budzi mój podziw, wyobraźnia autora, który wymyślił to wszystko 70 lat temu.
Bardzo dobre, nie starzejące się, mocne sci-fi.

Nie wiem dlaczego tak długo zwlekałam z sięgnięciem po Asimova. Ja, Robot na pewno stanie na półce wśród moich ulubionych sci-fi. Książka jest tym bardziej ciekawa, że jest o sztucznej inteligencji, czyli temacie bardzo na czasie w 2023 roku.

To jest niby tom opowiadań, ale spięty bardzo sprytną klamrą. Dzięki niej wszystkie te historie łączą się i dotyczą poniekąd tego samego świata – jak w tytule – robotów i sztucznej inteligencji stworzonych przez firmę U.S. Robots.

🤖 Wywiad rzeka

Ja, Robot jest napisany jako wywiad rzeka z pewną emerytowaną robopsycholożką wiele lat pracującą dla wspomnianej firmy. Kobieta opowiada o najciekawszych i najtrudniejszych przypadkach, z którymi miała do czynienia. Niektóre z tych historii dają do myślenia. Nie powiem, Asimov miał ciekawe pomysły.

Mamy więc robota – opiekuna dla dziecka, którego nie lubi ich matka, bo uważa że dziecko powinno mieć żywych przyjaciół. Mamy też wszelkiej maści roboty – myślicieli. Jest filozof, który na podstawie zbyt małej ilości danych zaczyna szurać. Dochodzi do wniosku, że ludzie nie mogli go stworzyć i kreuje swoją własną wizję boga.

🤖 Prawa robotyki

W pierwszej historii wyjaśnione są trzy prawa robotyki Asimova i to jest w ogóle ciekawy wątek, bo w zmodyfikowanej formie one są faktycznie dzisiaj używane do programowania robotów (źródło). Każde z tych opowiadań w pewien sposób tych praw dotyczy.

Asimov opowiada na przykład historię robota, któremu w tajemnicy zmodyfikowano pierwsze prawo mówiące o tym, że robot nie może wyrządzić krzywdy człowiekowi także przez brak reakcji. Po modyfikacji i niefortunnej serii zbiegów okoliczności maszyna ta zaczyna się ukrywać i jest o krok od złamania tego prawa.

Jest też robot, który wskutek błędu zaczyna czytać w myślach oraz taki, który jest super mózgiem, ale zawiesza się przy w sytuacji, gdy musi analizować proces sprzeczny z pierwszym prawem. Albo inny super mózg regulujący ekonomię całej planety, który czasami ma pewne negatywne wahnięcia i U.S. Robots zastanawiają się skąd one wynikają.

🤖 Ludzie i roboty

Ja, Robot to fascynująca i świetna książka. Oprócz samych oryginalnych historii (wydanych po raz pierwszy w 1942 roku, czyli ponad osiemdziesiąt lat temu!) mnóstwo jest przeróżnych smaczków. Raz, że są prawa robotyki, które w pewien sposób narzuciły swoją wizję także nauce w rzeczywistości, ale jest tam tego więcej.

Asimov np. tłumaczy jak się debuguje błędy w kodzie, albo wykorzystuje charaktery dwóch bohaterów testujących prototypowe roboty, żeby podkreślić, że ludzie mają do myślących maszyn różne nastawienie. Niektórzy po prostu rozumieją, jak one działają i że myślą algorytmami. Inni mimo tej wiedzy kierują się emocjami i odczuwają nieokreślony lęk i niechęć.

To są problemy, z którymi zaczynamy mieć do czynienia w prawdziwym życiu, tylko póki co w mikro skali. Na rok 2023 jesteśmy jeszcze bardzo daleko od zbudowania prawdziwie świadomej sztucznej inteligencji.

Ja, Robot jest więc nie tylko wspaniałą książką. Może być też teoretycznym ćwiczeniem wyobraźni każdemu, kto zajmuje się zaawansowaną technologią.

Podekscytowany filmem tak filmem przeczytałem. Ni jak ma się to do filmu i chyba dobrze, duże zaskoczenie pozytywne. Szybko się czyta choć pierwsze opowiadanie jakoś mi nie pasowało do cyklu, nawiązanie chyba do początków.
Kolejne już fajne, fajny styl pisania. Trochę tylko czasowo mi to nie pasuje za dużo się wydarzyło w krótkim czasie. Dobra lektura, teraz czas na 2 część.

Zbiór luźno ze sobą powiązanych opowiadań o początkach myślących maszyn. Całkiem przyjemnie się to czyta, lepiej niż pierwszy tom Fundacji.

Retrofuturystyczna dywagacja o sztucznej inteligencji, która mimo nietrafionych założeń działania, jest dzisiaj szczególnie aktualna. Choć historia podzielona na opowiadania o badaniu i dopracowywaniu działania SI trochę męczą, to są warte przebrnięcia. Asimov bombarduje na końcu filozoficznymi pytaniami, na które niestety nie ma odpowiedzi, ale sama ich znajomość może zmienić spojrzenie na przyszłość.

Ta opowieść to subtelne memento, ubrane w zgrabne słowa, wartką akcję z wyważoną dawką humoru. Asimov posiadł „lemowski dar przewidywania”. W dniu wydania powieść była zapewne hardcorową SF, dzisiaj jest – w dużej mierze – obrazem rzeczywistości. Nijak jednak nie straciła na atrakcyjności jak i na znaczeniu.
Wywiad – z robopsycholog Susan Calvin wprowadza nas w świat robotów i robotyki w pełnym tego słowa znaczeniu. Właściwie prawdziwie głównymi bohaterami są roboty i Trzy Prawa Robotyki. Asimov akcentuje problemy i zagrożenia jakie wynikają z galopującego, bezrefleksyjnego postępu technicznego, ale bez moralizowania. I choć ubiera to w świetne dialogi i niekiedy bardzo zabawne epizody z „życia” robotów, a w samej powieści nie ma mrożących krew w żyłach przypadków niesubordynacji to jednak przekaz jest bardzo czytelny: człowiek budując maszynę mądrzejszą od niego samego, szybko może stracić nad nią kontrolę a zabezpieczenia - zdawać by się mogło – doskonałe, też mogą nie wystarczyć, co świetnie pokazują dwa epizody: pierwszy to wojskowy i „złagodzenie” Pierwszego Prawa, drugi to robot telepata.

Wywiad – z robopsycholog Susan Calvin wprowadza nas w świat...

Jest to zbiór opowiadań, którego motywem przewodnim są roboty. Sama konstrukcja książki jest dość ciekawa, ponieważ jest to wywiad udzielany przez Susan Calvin, główną robopsycholog firmy U.S. Robots and Mechanical Men. Poszczególne części tego wywiadu stanowią kolejne opowiadania, w których Asimov krok po kroku rozbudowuje swoją wizję rozwoju robotyki i sztucznej inteligencji na świecie. Z pomocą opowiadań autor przybliża swoim czytelnikom koncepcję Trzech Praw Robotyki i wokół nich rozbudowuje wszelkie wątpliwości moralno-filozoficzne związane ze współegzystencją ludzi i co raz bardziej zaawansowanych robotów. Opowiadania tworzą spójną całość i czyta się je świetnie. A wizja przyszłości jaką stworzył Autor... no cóż każdy musi ocenić ją sam... Można jednak śmiało stwierdzić, że niektóre z jego koncepcji, kiedyś traktowane bardziej jako futurologia, powoli ale systematycznie realizują się na naszych oczach...

Gorąco polecam!!!

1 841