rozwińzwiń

Neonomicon

Okładka książki Neonomicon Jacen Burrows, Alan Moore
Okładka książki Neonomicon
Jacen BurrowsAlan Moore Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Mistrzowie Komiksu komiksy
176 str. 2 godz. 56 min.
Kategoria:
komiksy
Seria:
Mistrzowie Komiksu
Wydawnictwo:
Egmont Polska
Data wydania:
2019-04-24
Data 1. wyd. pol.:
2011-11-08
Liczba stron:
176
Czas czytania
2 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328135840
Tłumacz:
Jacek Żuławnik
Tagi:
lovecraft neonomicon komiksy
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Opowieści Jutra Alana Moorea Jim Baikie, Hilary Barta, Melinda Gebbie, Alan Moore, Kevin Nowlan, Rick Veitch
Ocena 7,8
Opowieści Jutr... Jim Baikie, Hilary ...
Okładka książki Green Lantern: Opowieści o Korpusie Zielonych Latarni Mike W. Barr, Dave Gibbons, Todd Klein, Alan Moore, Kevin O'Neill, Joe Staton, Len Wein
Ocena 5,7
Green Lantern:... Mike W. Barr, Dave ...
Okładka książki Liga Niezwykłych Dżentelmenów. Nemo. Trylogia Alan Moore, Kevin O'Neill
Ocena 6,8
Liga Niezwykły... Alan Moore, Kevin O...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Saga o Potworze z Bagien. Tom Pierwszy Stephen Bissette, Alan Moore, John Totleben
Ocena 7,8
Saga o Potworz... Stephen Bissette, A...
Okładka książki Wieczna wojna (Wydanie zbiorcze) Joe Haldeman, Bruno Marchland, Marvano
Ocena 8,2
Wieczna wojna ... Joe Haldeman, Bruno...
Okładka książki Gideon Falls. Tom 1: Czarna Stodoła Jeff Lemire, Andrea Sorrentino, Dave Stewart
Ocena 7,5
Gideon Falls. ... Jeff Lemire, Andrea...
Okładka książki Hellboy: Nasienie zniszczenia / Obudzić diabła John Byrne, Mike Mignola
Ocena 7,8
Hellboy: Nasie... John Byrne, Mike Mi...
Okładka książki Kaznodzieja. Tom szósty Steve Dillon, Garth Ennis
Ocena 8,3
Kaznodzieja. T... Steve Dillon, Garth...
Okładka książki Umbrella Academy. Tom 1: Suita apokaliptyczna Gabriel Bá, Gerard Way
Ocena 6,5
Umbrella Acade... Gabriel Bá, Gerard ...

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
162 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
34
23

Na półkach:

Dla mnie pozycja 10/10. Pod każdym względem komiks się broni. Pozycja nie tylko dla fanów Lovecrafta ale wiadomo, że takich widm z innego świata - obowiązkowa. Wszystko tu się zgadza.

Dla mnie pozycja 10/10. Pod każdym względem komiks się broni. Pozycja nie tylko dla fanów Lovecrafta ale wiadomo, że takich widm z innego świata - obowiązkowa. Wszystko tu się zgadza.

Pokaż mimo to

avatar
23
23

Na półkach:

Sięgnąłem po niego skuszony tym, że jest osadzony w świecie mitów Lovecrafta. Zostałem ostrzeżony, że jest paskudnie, ale o kurwa, nie sądziłem że aż tak. Są pewne spoilery.

Współczesność, para agentów FBI bada sprawę morderstw, które przypominają sprawę mordercy (ex-agenta FBI) zamkniętego w szpitalu psychiatrycznym. Rzeczony mówi tylko w dziwnym, bełkotliwym języku, jednak badając poprzednie, podobne sprawy, agenci trafiają na trop który wiedzie ich do Salem, gdzie pod przykrywką udają się na rytualną orgię organizowaną przez tajne, okultystyczne stowarzyszenie.

Do tej pory było nawet ok, chociaż kreska jakoś średnio mi się podobała. Po tym było gorzej, bo dostajemy serię stron pełnych wielodniowego gw*łtu na protagonistce przez podmorskiego potwora. Nie należę do osób przesadnie wrażliwych, ale takie rzeczy mnie zwyczajnie odrzucają. Niby Moore wyjaśniał, że zrobił to celowo w odpowiedzi na pruderię i brak wyraźnych przedstawień seksualnych u Lovecrafta, ale nie kupuję tego. Obrzydziło mi to cały komiks i, mimo nawet ciekawego twistu na koniec (chociaż średnio zgodnego z oryginalnym lore),szczerze wątpię, że sięgnę po część poprzednią i sequel. Nie polecam, a osoby wrażliwe ostrzegam.

Sięgnąłem po niego skuszony tym, że jest osadzony w świecie mitów Lovecrafta. Zostałem ostrzeżony, że jest paskudnie, ale o kurwa, nie sądziłem że aż tak. Są pewne spoilery.

Współczesność, para agentów FBI bada sprawę morderstw, które przypominają sprawę mordercy (ex-agenta FBI) zamkniętego w szpitalu psychiatrycznym. Rzeczony mówi tylko w dziwnym, bełkotliwym języku,...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
5
2

Na półkach:

Na plus:
- inspiracja Lovecraftem: macki, potwory z dziwnych, wilgotnych światów pogrążonych w mroku zawsze na propsie,
- ciekawa historia z pogranicza horroru, thrillera i kryminału
- echa klimatów noir: dotyczy to zwłaszcza pierwszej części historii
- umiejętne kadrowanie (zwłaszcza w pierwszej części opowiadania): mój ulubiony moment to pierwsze i ostatnie kadry części z agentem Saxem – cała historia spina się właśnie za pomocą powtórzonej sekwencji kadrów z grą światła fajerwerków na twarzy bohatera. Najsss...

Na minus:
- nie jestem fanką kreski Burrowsa, a w tym konkretnym komiksie zwłaszcza. Wydaje się banalna, zwyczajna, jakbym widziała ją wielokrotnie w wielu komiksach i nie zapadła mi ona w pamięć, a temat aż się prosi o to, aby potraktować go graficznie nieco inaczej,
- mam spore obiekcje, jeśli w komiksie pokazuje się przemoc (w tym przypadku seksualną),a ja nie do końca jestem przekonana o intencjach autora – czy pokazuje mi ją, aby mi coś przekazać, bo jest to ważne z punktu widzenia historii, rozwoju bohatera itd., czy pokazuje ją, bo żeruje na najniższych instynktach czytelników i wychodzi z założenia, że „cycki” zawsze się dobrze sprzedadzą. I tak właśnie mam z „Neonomiconem”. Czy pokazanie w dość szczegółowy i dosadny sposób brutalnego, wielokrotnego, zbiorowego gwałtu na więzionej przez kilka dni kobiecie służy tu czemukolwiek? Nie wiem. Tym bardziej, że bohaterkę chwilę później zaczyna łączyć z potworem-gwałcicielem nić sympatii, która zawiązuje się między nimi, gdy Merril go masturbuje. Beztroska pogawędka, która ucina sobie wtedy bohaterka z samą sobą jest tak od czapy, że trudno się połapać, co właściwie zaszło. Halo, panie autorze! Przecież przed chwilą pokazałeś nam naprawdę mocne sceny z przerażoną, podtapianą, seksualnie wykorzystywaną kobietą, a teraz jest wszystko git? Jakoś tego nie kupuję.

Na plus:
- inspiracja Lovecraftem: macki, potwory z dziwnych, wilgotnych światów pogrążonych w mroku zawsze na propsie,
- ciekawa historia z pogranicza horroru, thrillera i kryminału
- echa klimatów noir: dotyczy to zwłaszcza pierwszej części historii
- umiejętne kadrowanie (zwłaszcza w pierwszej części opowiadania): mój ulubiony moment to pierwsze i ostatnie kadry części...

więcej Pokaż mimo to

avatar
55
30

Na półkach:

Wyobraźcie sobie Milczenie owiec, lub filmy Davida Finchera w świecie Lovecrafta - tak w uproszczeniu można opisać Neonomicon, komiks Alana Moore będący hołdem dla Samotnika z Providence.
Już wcześniej omawiałem serię Providence i w końcu nadrobiłem Neonomicon. Teraz jak widzę całość doceniam serię jeszcze bardziej, ale najmocniej do mnie przemówił ten właśnie komiks.
Intryga wciąga od samego początku - dostajemy zwroty akcji, ciekawą fabułę, akcję, przemoc i horror. Alan Moore to niezwykle inteligentny pisarz, który bardzo szczegółowo podchodzi do tematu. Mamy tutaj masę interesujących niuansów, paraleli z książkami, lub z samą biografią Lovecrafta. Mamy tutaj zalążki rozliczenia się z pisarzem, które rozwinął w serii Providence. W Neonomicon mamy motyw rasizmu, ksenofobii, jednak najbardziej prominentny jest motyw seksu - zaczynając od przypadłości głównej bohaterki, oprawcy, rytuałów sekty i kończąc symbolice mitologii Lovecrafta. Moore pokazuje pisarza jako człowieka pełnego frustracji, kompleksów, rządz które tłamsił w życiu osobistym, ale realizował w swojej twórczości.
Neonomicon świetnie działa zarówno jako historia kryminalna, jak i analiza Lovecrafta. Moore i Burrows tworzą tutaj tak gęsty klimat, że można go kroić nożem. Uporządkowane, szczegółowe kadry z śliczną paletą barw fantastycznie oddają atmosferę powieści. Autorzy mają też gdzieś jakąkolwiek cenzurę i polityczną poprawność, dostarczając nam komiks epatujący skrajną, naturalistyczną przemocą i pornografią. Seks tutaj jest pokazany dokładnie tak, jak widział go Lovecraft - jako coś obrzydliwego, nienaturalnego, przywodzącego na myśl koszmarne wizje z jego opowiadań. Autorzy wiedzą jednak kiedy zrobić cięcie, a kiedy uderzyć dosłownością aby wywołać szok.
Panowie też dobrze zrozumieli motyw szaleństwa, czy też raczej oświecenia z opowiadań Lovecrafta. Obłęd jest tak naprawdę wspięciem się na wyższy stan egzystencji, porzucenie przyziemnego rozumowania i dostrzegania nowych warstw rzeczywistości. Szaleństwa, połączonego z wizjami po narkotykach i hipnozie - co świetnie oddano zarówno w dialogach, jak i ilustracjach.
Kolejny świetny komiks jaki ostatnio czytałem. Polecam go bardziej fanom Lovecrafta, ponieważ oni najwięcej wyniosą z wszelkich aluzji i odniesień.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=477756723627750&set=pcb.477775620292527

Wyobraźcie sobie Milczenie owiec, lub filmy Davida Finchera w świecie Lovecrafta - tak w uproszczeniu można opisać Neonomicon, komiks Alana Moore będący hołdem dla Samotnika z Providence.
Już wcześniej omawiałem serię Providence i w końcu nadrobiłem Neonomicon. Teraz jak widzę całość doceniam serię jeszcze bardziej, ale najmocniej do mnie przemówił ten właśnie komiks....

więcej Pokaż mimo to

avatar
171
139

Na półkach: ,

Jedna z lepszych pozycji jakie ostatnimi czasy czytałem. Fantastyczna kreska, wciągająca, mroczna, misterna historia. Do tego te odniesienia do Lovecrafta! Jest tego tyle, że aż oczy się świecą ze szczęścia.

Jeśli ktoś kocha Lovecrafta jak ja, do tego docenia Moore'a to myślę, że to połączenie to mieszanka wybuchowa.

I jeszcze raz powtórzę, kreska jest naprawdę super!
Nie mogę się doczekać, aż zacznę przygodę z Providence!

Jedna z lepszych pozycji jakie ostatnimi czasy czytałem. Fantastyczna kreska, wciągająca, mroczna, misterna historia. Do tego te odniesienia do Lovecrafta! Jest tego tyle, że aż oczy się świecą ze szczęścia.

Jeśli ktoś kocha Lovecrafta jak ja, do tego docenia Moore'a to myślę, że to połączenie to mieszanka wybuchowa.

I jeszcze raz powtórzę, kreska jest naprawdę super!
Nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
96
23

Na półkach:

Mam z tym komiksem problem. Jestem fanem Lovecrafta i doceniam ogrom odniesień (świetny pomysł z podsumowaniem wszystkich na końcu tomu). Sama historia też jest bardzo dobra. Odrzuca mnie jednak skrajny naturalizm obrzydliwej pornografii, która niestety okazała się być główną osią drugiej części komiksu. Za to odejmuję dwie gwiazdki, bo naprawdę mimo wysokiego progu tolerancji, to było zbyt mocne.

Mam z tym komiksem problem. Jestem fanem Lovecrafta i doceniam ogrom odniesień (świetny pomysł z podsumowaniem wszystkich na końcu tomu). Sama historia też jest bardzo dobra. Odrzuca mnie jednak skrajny naturalizm obrzydliwej pornografii, która niestety okazała się być główną osią drugiej części komiksu. Za to odejmuję dwie gwiazdki, bo naprawdę mimo wysokiego progu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
734
254

Na półkach:

Mimo tego, że akcja komiksu rozgrywa się współcześnie, to twórcom udało się uchwycić ducha HPL-a. Są tu liczne nawiązania do jego opowiadań, jest odpowiednio brudna, niepokojąca atmosfera, no i gęsty sos weird fiction. Pierwsze zeszyty zrobiły na mnie duże wrażenie, a piąty wręcz wstrząsające. Niestety szósty, finałowy, trochę popsuł to dobre wrażenie - historia kończy się bardzo przewidywanie, scenarzysta zdecydował się na rozwiązanie rodem z kiepskich filmowych horrorów. Stąd też nieco niższa ocena. Mimo wszystko warto rzucić okiem. A jeśli jesteś fanem Lovecrafta, uderzaj bez wahania.

Mimo tego, że akcja komiksu rozgrywa się współcześnie, to twórcom udało się uchwycić ducha HPL-a. Są tu liczne nawiązania do jego opowiadań, jest odpowiednio brudna, niepokojąca atmosfera, no i gęsty sos weird fiction. Pierwsze zeszyty zrobiły na mnie duże wrażenie, a piąty wręcz wstrząsające. Niestety szósty, finałowy, trochę popsuł to dobre wrażenie - historia kończy się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
90
28

Na półkach:

Śmierdzące, wijące się niczym macki opowiadania; lepkie od śluzu i ciepłe od krwi. Potęgujące poczucie hydrofobii i zwiększające paranoje. Combo Moore & Lovecraft dał kryminalno-okultystyczną mieszankę z domieszką chorego porno. Nie dla wszystkich, ale dla fanów dwóch mistrzów jak najbardziej. Mocne 8. Piękna historia.

Śmierdzące, wijące się niczym macki opowiadania; lepkie od śluzu i ciepłe od krwi. Potęgujące poczucie hydrofobii i zwiększające paranoje. Combo Moore & Lovecraft dał kryminalno-okultystyczną mieszankę z domieszką chorego porno. Nie dla wszystkich, ale dla fanów dwóch mistrzów jak najbardziej. Mocne 8. Piękna historia.

Pokaż mimo to

avatar
130
114

Na półkach:

Zdecydowanie lepsza historia od providence. Świetne rysunki. Zachowana groza i dość mroczny klimat. Dla mnie bomba.

Zdecydowanie lepsza historia od providence. Świetne rysunki. Zachowana groza i dość mroczny klimat. Dla mnie bomba.

Pokaż mimo to

avatar
211
54

Na półkach: ,

Historia (a raczej dwie) jest naprawdę wciągająca i z pewnością zaskakuje. O ile pierwsza część naprawdę przypadła mi do gustu, co do drugiej mam strasznie mieszane uczucia.
W pierwszej historii agent federalny Sax prowadzi śledztwo, iście lovecraftowska historia przedstawiona w brudnej, patologicznej i przede wszystkim współczesnej rzeczywistości. Typowo gangsterski bohater, prosto z filmu noir. Wyszło naprawdę fajnie, żałuję, że historia nie była ciut dłuższa.
Druga historia to kontynuacja zdarzeń, po wielu, wielu latach.
Poznajemy wiele nowych postaci i akcja przybiera naprawdę szalony i nieoczekiwany przeze mnie bieg.
Mimo to, że przeczytałam ją z zacięciem, to sama nie wiem jak się do niej ustosunkować. Chyba samemu trzeba przeczytać. Nie oceniam jej źle, bo sama nie wiem jak ją ocenić.
Ogólnie komiks warty przeczytania.

Historia (a raczej dwie) jest naprawdę wciągająca i z pewnością zaskakuje. O ile pierwsza część naprawdę przypadła mi do gustu, co do drugiej mam strasznie mieszane uczucia.
W pierwszej historii agent federalny Sax prowadzi śledztwo, iście lovecraftowska historia przedstawiona w brudnej, patologicznej i przede wszystkim współczesnej rzeczywistości. Typowo gangsterski...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    189
  • Chcę przeczytać
    70
  • Posiadam
    49
  • Komiksy
    25
  • Komiks
    17
  • 2019
    5
  • 2021
    4
  • Ulubione
    3
  • Komiksy
    3
  • 2. Komiksy/powieści graficzne/mangi
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Neonomicon


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Quo Vadis Patrice Buendia, Cafu, Henryk Sienkiewicz
Ocena 6,0
Quo Vadis Patrice Buendia, Ca...
Okładka książki Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, Rudyard Kipling, TieKo
Ocena 7,0
Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, ...

Przeczytaj także