Zmierzch

Seria: Skarby Orientu
Wydawnictwo: Tajfuny
斜陽
klasyka

Powojenna Japonia. Kazuko wraz z chorą matką zmuszone są sprzedać swój dom rodzinny w zniszczonym podczas wojny Tokio i przeprowadzają się na wieś. Ich dnie mijają na czytaniu książek, robieniu na drutach i na czekaniu na powrót brata z frontu. Kiedy Naoji wraca do Japonii, Kazuko musi opiekować się nie tylko podupadającą na zdrowiu matką, zagubioną w świecie damą z poprzedniej epoki, ale także uciekającym w alkohol i narkotyki bratem. Ale w jej sercu powoli zaczyna pojawiać się cień i w poszukiwaniu ukojenia postanawia złamać społeczne konwenanse.

"Zmierzch" to opowieść o poszukiwaniu siebie w świecie wywróconym do góry nogami. To poetycka i przejmująca historia ludzi, którzy próbują jakoś funkcjonować, szukając swojej formy buntu. Pełne symbolicznych retrospekcji, przetykane fragmentami intymnych listów i dzienników obrazy z życia na tle przemian, jakie po przegranej wojnie zachodziły w japońskim społeczeństwie.

Poprawione tłumaczenie profesora Mikołaja Melanowicza pozwoli na nowo odkryć fascynujące piękno japońskiego "Zmierzchu". Wydanie zaczyna się od wstępu Karoliny Bednarz, który pozwoli na zrozumienie tła historycznego i wprowadzi w klimat powieści.

Jedna z naszych najukochańszych japońskich powieści, której nie możecie przegapić.

źródło opisu: strona wydawcy

źródło okładki: strona wydawcy

lajcik_bajcik | 2019-07-19
Przeczytana: 08 lipca 2019

Była to moja pierwsza książka pana Ozamu Dazaia i szczerze powiedziawszy nie wiem czy pokuszę się o kolejną. Proszę mnie nie zrozumieć źle, nie jest to zła książka jednak na swój sposób, pomimo, iż fabuła była dość ciekawa, koniec końców całościowo nie przypadła mi ta książka do gustu.
Ciężko mi uzasadnić swoje stanowisko, ponieważ mam czasami takie książki, które pomimo ciekawej historii, w ogólnym rozrachunku kategoryzuje jako takie, do których nie będę chciała wracać. Niemniej jednak pozostanie ona na długo w mojej pamięci i zapewne nie raz i nie dwa będę zastanawiać się czemu bohaterka lub bohater postąpili w dany sposób lub co mieli na myśli wypowiadając dane słowa.

Jest to naprawdę krótka i zwięzła historia w której zabrakło mi momentów mogących pozwolić na zrozumienie motywów głównej bohaterki. Były one co prawda wyjaśnione ale nie miały one dla mnie do końca sensu. Postacie poboczne, prócz matki, którą poznajemy na samym początku, są dość czytelne i można się z nimi zżyć...

Dor | 2019-07-08
Przeczytana: 11 lipca 2019

Do mnie nie przemówiła ta książka....

ontheisland | 2019-07-07
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 07 lipca 2019

Gorzka to historia, choć krótka to pełna smutku, depresyjna z przytłaczającą rzeczywistością pewnej rodziny zmagającej się z powojenną rzeczywistością. Bezgranicznie i do szpiku kości realna. Wielopoziomowa. Walka, złość, smutek, brak nadziei, wyłudzenia, desperacja zawarte w 150 stronach książki przytłaczają czytelnika rozpaczą lejącą się z każdej strony.

zanys | 2019-06-01
Przeczytana: 06 marca 2019

Przytłaczająca rzeczywistość powojennej Japonii. Książka minimalistyczna i może się okazać trudniejsza w odbiorze. Mnie bardziej przypadła do gustu niż powieści Haruki Murakami.

WielkiBuk | 2019-04-11
Przeczytana: marzec 2019

Zmierzch Japonii, zmierzch kultury, zmierzch narodu - oto "Zmierzch" Osamu Dazai. Japońska melancholia końca II Wojny Światowej, która odmieniła ten kraj na zawsze. Osamu Dazai sam był ofiarą tamtych czasów, śmierci arystokracji japońskiej, której odebrano wszystko i zmuszono do przystosowania, które nie było możliwe. Jest tu smutek za tym, co utracone, tęsknota za dawnym porządkiem i poszukiwanie nowej drogi w całkowitej ciemności. Do bólu nihilistyczna, trudna do przyswojenia w swojej podskórnej rozpaczy mimo wszystko trafia prosto do serca wrażliwego czytelnika.
Piękna w swojej prostocie.

ira | 2019-04-10
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 04 kwietnia 2019

Lata temu zaczytywałam się literaturą japońską - Abe Kobo, Kawabata Yasunari, Natsume Soseki zajmowali w moim czytelniczym sercu poczesne miejsce.
Tym chętniej sięgnęłam po "Zmierzch". Niestety, powieść Osamu Dazai to coś pomiędzy tą klasyką, którą tak kochałam, a nowoczesnymi wytworami typu Murakami (im dziwniej, tym lepiej), które do mnie nie przemawiają. Ma to sens, bo "Zmierzch" traktuje o tej zmianie właśnie, stara Japonia w osobie Matki odchodzi bezpowrotnie, a nowa jest zagubiona i niepewna. Sprawia to jednak, że nie czuję tej powieści do końca.

Martyna | 2019-04-07

Wciąż zastanawiam się, w jaki sposób tak finezyjnym, delikatnym językiem stworzono tak depresyjną i przytłaczającą atmosferę. Oczywiście działa to na korzyść całej tej historio-refleksji Dazai'a.

Elaaa | 2019-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2019

Powiedzenie "Mniej znaczy więcej" dokładnie opisuje tę niespełna 150-stronicową książkę. Historia, zdawałoby się prosta, minimalistyczna, a jest przebogata w treści na różnych poziomach.

Pierwszy poziom to po prostu historia dziejąca się w powojennej Japonii (rok ok. 1946). Matka i córka zmuszone są sprzedać dom w Tokio i zamieszkać w tańszym lokum na prowincji, aby jakoś przetrwać. Tam skromnie sobie żyją, spędzają czas robieniem na drutach itp. Po jakimś czasie dołącza do nich syn i brat, który powrócił z wojny. To narkoman i alkoholik, okrada rodzinę, aby zdobyć pieniądze na używki. Historia zmierza do dość smutnego zakończenia, poza historią głównej bohaterki. Ale nawet na tym poziomie jest to poruszające opowieść, zwłaszcza jej ostatnie strony.

Drugi poziom to historia społeczeństwa Japonii tego okresu. Biedna powojenna rzeczywistość, zmierzch klasy wyższej - arystokracji, lub inaczej - "przeklasowanie" się jej. Aby przeżyć, arystokracja musi znajdywać środki na utrzymanie...

dróżniczka | 2019-03-16
Przeczytana: 16 marca 2019

Fantastyczna książka. Bardzo niepozorna objętościowo zdaje się być tylko opisem rodziny w powojennym stanie przejściowym. Okazuje się metafizyczną podróżą w egzotycznych japońskich ramach. Opowiada o losie trzyosobowej targanej wojennymi nieszczęściami która nie może odnaleźć pokoju.

Marie | 2019-03-15
Przeczytana: 15 marca 2019

mięsista, bezgranicznie realna i napisana absolutnie mistrzowsko, ponadto wielki plus za wstęp do tego wydania