rozwiń zwiń

Przegląd wiosennych nowości

LubimyCzytać LubimyCzytać
20.04.2019

Coraz dłuższe dni dają wiele możliwości, aby wygospodarować czas na czytanie. Wydawcy przedstawili nam swoje plany na najbliższe, wiosenne miesiące. Wszystkich oczywiście nie daliśmy rady zamieścić, ale jesteśmy pewni, że w poniższych propozycjach każdy znajdzie coś dla siebie.

Przegląd wiosennych nowości

„27 śmierci Toby’ego Obeda”, Joanna Gierak-Onoszko

Premiera: 22 maja, Wydawnictwo Dowody na Istnienie

To też jest Kanada: siedem zapałek w słoiku, sny o czubkach drzew, powiewające na wietrze czerwone suknie, dzieci odbierane rodzicom o świcie. I ludzie, którzy nie mówią, że są absolwentami szkół z internatem. Mówią: jesteśmy ocaleńcami. Przetrwaliśmy.

– Zniszczono cały nasz naród. Nigdyśmy się nie podnieśli. W Europie ekscytujecie się modą na Kanadę, bo patrzycie na nią przez kolorowe skarpetki naszego nowoczesnego premiera. Ale prawda mniej się nadaje do lajkowania – powiedział autorce jeden z bohaterów tej książki.

Joanna Gierak-Onoszko spędziła w Kanadzie dwa lata, sprawdzając, co ukryto pod tamtejszą kulturową mozaiką. W swoim reportażu autorka kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju. Dlaczego Kanada ściąga dziś z pomników i banknotów swoich dawnych bohaterów? Jak to możliwe, że odbierano tam dzieci rodzicom? Czyja ręka temu błogosławiła? „27 śmierci Toby’ego Obeda” to reporterska opowieść o winie i pojednaniu, zbrodni bez kary i ludziach, którzy wymykają się przeznaczeniu.

„Czarnobyl. Instrukcje przetrwania”, Kate Brown

Premiera: 24 kwietnia, Wydawnictwo Czarne

26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylu miała miejsce największa w dziejach katastrofa elektrowni jądrowej. Natychmiast rozpoczęła się gigantyczna akcja ratunkowa, a przez kolejne miesiące lekarze i niektórzy działacze partyjni z ogromnym poświęceniem walczyli o to, by zminimalizować wpływ eksplozji na zdrowie ludności zamieszkującej skażone tereny. Jednak równocześnie trwała inna akcja – propagandowa – a jej stawką były nie tylko interesy Związku Radzieckiego, lecz także wszystkich państw wykorzystujących energię jądrową.

Kate Brown spędziła lata, wertując dokumenty w archiwach, przeprowadziła setki wywiadów z mieszkańcami Strefy Wykluczenia, z politykami, radzieckimi i zagranicznymi specjalistami od atomu. W efekcie szczegółowo opisała wydarzenia, które nastąpiły po katastrofie, ale przede wszystkim przygotowała wstrząsającą relację z tego, jak (i dlaczego) rządzący, ludzie nauki i media całego świata wspólnie wykreowali tę opowieść o Czarnobylu, którą znamy do dziś.

„Dzień matki”, Nele Neuhaus

Premiera: maj, Wydawnictwo Media Rodzina, patronat Lubimyczytać.pl

Nowa książka Nele Neuhaus, mistrzyni snucia wciągających opowieści.

Przez czternaście dni nikt się nie zainteresował zwłokami osiemdziesięcioczteroletniego Theodora Reifenratha. Gdy policja wreszcie się pojawia, Pia Sander i Oliver von Bodenstein odkrywają na posesji zmarłego szczątki kilku kobiet. Czy Reifenrath był seryjnym mordercą? W oczach sąsiadów on i jego żona Rita stanowili książkowy przykład rodziny zastępczej, oferującej dzieciom pozbawionym opieki dom pełen miłości. W wyniku śledztwa na jaw wychodzą jednak mroczne fakty: historie rodzonej córki Reifenrathów, która zmarła od przedawkowania narkotyków, utopionej w stawie dziewczyny z sąsiedztwa i tajemniczego samobójstwa Rity Reifenrath, której zwłok nigdy nie odnaleziono.

Kiedy kolejna kobieta przepada bez wieści, Pia mobilizuje wszystkie siły, by ją odnaleźć. Czy funkcjonariusze zdążą rozwiązać zagadkę, zanim będzie za późno? Czas jak zwykle działa na ich niekorzyść, ale muszą zrobić wszystko, żeby zdążyć przed Dniem Matki.

„Dziewczyna o czterech palcach”, Marek Krajewski

Premiera: 15 maja, Wydawnictwo Znak, patronat Lubimyczytać.pl

Pierwsza powieść szpiegowska Marka Krajewskiego. Tajemnice historii przedwojennej Polski, zakulisowe rozgrywki, świetnie oddany klimat lat 20. i wartka akcja.

Rok 1922. Niebezpieczny czas przełomu. Na Kresach Wschodnich Rzeczpospolitej bandy bolszewików sieją terror, zostawiając za sobą trupy mężczyzn i zhańbione kobiety. Na linii Lwów – Warszawa – Wolne Miasto Gdańsk trwa bezwzględny wyścig wywiadów. Lwowski śledczy Edward Popielski, zwany Łyssym, dostaje propozycję nie do odrzucenia. By ocalić swoją karierę, musi wytropić okrutnego bandytę i rozwiązać zagadkę podejrzanego samobójstwa. Wkracza w sam środek szpiegowskiej rozgrywki. Tu nie ma miejsca na walkę z otwartą przyłbicą, życie i śmierć są tylko środkami uświęconymi przez cel, a gra toczy się o najwyższą stawkę – o zachowanie świeżo wywalczonej polskiej niepodległości. Każda chwila wytchnienia może się okazać prowokacją, a każdy ruch ostatnim…

„Floryda”, Lauren Groff

Premiera: 24 kwietnia, Wydawnictwo Pauza

Dwie małe siostry, które nagle zostają same na przepięknej plaży, nie do końca rozumieją, co się wokół nich dzieje, ale przeczuwają, że trzeba szukać ratunku. Podczas wakacji matka i jej kilkuletni synkowie zostają w domu na odludziu zdani tylko na siebie; muszą przeżyć, choć w bujnych zaroślach czai się niebezpieczeństwo. Malowniczy cypel zostaje zaatakowany przez huragan i tylko czas pokaże, czy samotna kobieta przetrwa atak żywiołu w opuszczonym miasteczku.

Dla wielu Floryda to miejsce pełne słońca, kryształowo czystej, błękitnej wody i białych piasków. Być może to prawda, ale Lauren Groff w swoich opowiadaniach nie tam nas zabiera. Wraz z autorką odkrywamy mroczne zakątki świata i ludzkiej duszy, w których czai się strach, prawdziwy lub wyimaginowany.

„Groff porzuca blichtr Miami dla klejących, rojących się od węży okolic podzwrotnikowych, mokradeł i letniego żaru, z których rodzi się elektryzujący zestaw bohaterów i światów” – Vanity Fair.

„Gliniany most”, Markus Zusak

Premiera: 15 maja, Nasza Księgarnia, patronat Lubimyczytać.pl

Długo wyczekiwana nowa powieść Markusa Zusaka, autora światowego fenomenu „Złodziejki książek”.

Pięciu braci Dunbar mieszka w pogrążonym w chaosie domu bez dorosłych. Pewnego dnia nagle pojawia się ojciec, który porzucił ich po śmierci matki chłopców. Teraz chce, żeby jeden z nich wybudował z nim most. Niespodziewaną propozycję przyjmuje Clay, dręczony skrywaną od dawna tajemnicą. Dlaczego jest tak zdruzgotany? I dlaczego musi podjąć się tego niezwykłego wyzwania?

Ta poetycka, wielowarstwowa, pełna zwrotów akcji i retrospekcji saga rodzinna to popis charakterystycznego dla Markusa Zusaka stylu.

„Kult”, Łukasz Orbitowski

Premiera: 15 maja, Wydawnictwo Świat Książki, patronat Lubimyczytać.pl

1983, okres największej beznadziei Polski Ludowej. Po prowincjonalnych parafiach rozchodzi się wieść o Maryi ukazującej się na działkach w podwrocławskiej Oławie. Kościół odcina się od objawień, a generał Jaruzelski grzmi o religijnej ciemnocie. Mimo milicyjnych szykan dziesiątki tysięcy pątników nadciągają do małego miasteczka.

Prostoduszny rencista Heniek z nadludzką konsekwencją dąży do wybudowania wielkiego sanktuarium, które ma konsekrować papież Polak. Jego brat Zbyszek uporczywie lawiruje między poczuciem rodzinnej lojalności a oczekiwaniami przyjaciół tworzących lokalną partyjno-kościelną elitę. Jego słabość do kobiet, równie silna jak miłość do żony i dzieci, to wymarzony materiał na esbecki szantaż.

„Kult” to najdojrzalsza powieść Łukasza Orbitowskiego, snuta z humorem i czułością. Zbeletryzowana, ale doskonale udokumentowana historia oławskich objawień jest tylko pretekstem do fascynującej opowieści o miłości i stracie, lojalności i próbie zrozumienia najbliższych. O potrzebie odkupienia win. O cudach i ich tajemnicy.

„Kwiaty dla Algernona”, Daniel Keyes

Premiera: 23 kwietnia, Wydawnictwo Rebis, patronat Lubimyczytać.pl

Wznowienie książki, która została sprzedana w ponad 5 milionach egzemplarzy, przetłumaczona na 27 języków i wydana w ponad 30 krajach. Tekst wyróżniono najważniejszymi nagrodami w świecie science fiction: Hugo (opowiadanie) i Nebula (powieść).

Ta ponadczasowa opowieść doczekała się kilkunastu adaptacji filmowych i teatralnych na całym świecie. Kwietniowe wydanie ukaże się w nowej szacie graficznej, z ilustracjami Igora Morskiego.

„Arcydzieło poruszającej błyskotliwości (…) chwytające za serce i całkowicie, bezdyskusyjnie znakomite” – The Guardian.

„Łazarz”, Lars Kepler

Premiera: 24 kwietnia, Wydawnictwo Dolnośląskie, patronat Lubimyczytać.pl

W apartamencie w Oslo zostaje znaleziony martwy mężczyzna. Po otwarciu zamrażarki oczom policjantów ukazuje się przerażający widok – ofiara okazuje się profanatorem zwłok.

Kilka dni później do Joony Linny zgłasza się niemiecki wydział śledczy, prosząc o pomoc w rozwikłaniu morderstwa, do którego doszło w okolicach Rostocku. Detektyw dostrzega szalony schemat…

Niektórzy zmartwychwstanie określiliby mianem cudu, inni – koszmaru.

Za nazwiskiem Lars Kepler kryje się para znanych szwedzkich pisarzy: Alexander Ahndoril i Alexandra Coelho Ahndoril. „Łazarz” to kolejna część cyklu „Joona Linna”.

„Owoc granatu. Świat w płomieniach”, Maria Paszyńska

Premiera: 24 kwietnia, Wydawnictwo Książnica, patronat Lubimyczytać.pl

Iran, 1963 rok. Czterdziestoletnie Stefania i Elżbieta wiodą pozornie szczęśliwe życie u boku mężów. Podjęły decyzje, które miały wreszcie zapewnić im spokój, ale te nadzieje okazały się płonne. Niezagojone rany, niewybaczone winy, niewyleczone traumy coraz silniej zatruwają codzienność kobiet. Halszka, która jest znaną farmaceutką i cenionym naukowcem, nie może zapomnieć o przeszłości, a Stefania, mimo iż osiągnęła swój cel – wyszła za Jędrzeja – nie potrafi odnaleźć się w wymarzonej rzeczywistości. Tymczasem Iran cieszy się z wolności. Pod rządami premiera Mosaddegha kraj rozkwita i dąży do niezależności od zachodnich imperiów, co z czasem okazuje się tylko złudzeniem. W państwie narasta kryzys. Wkrótce dochodzi do przesilenia, które zburzy chwiejną równowagę osiągniętą przez bliźniaczki i Iran.

„Smętarz dla zwierzaków”, Stephen King

Premiera: 23 kwietnia, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, patronat Lubimyczytać.pl

Na świecie istnieją dobre i złe miejsca. Nowy dom rodziny Creedów w Ludlow był niewątpliwie dobrym miejscem – przytulną, przyjazną wiejską przystanią po zgiełku i chaosie Chicago. Cudowne otoczenie Nowej Anglii, łąki, las – to idealna siedziba dla młodego lekarza, jego żony, dwójki dzieci i kota. Wspaniała praca, mili sąsiedzi i droga, po której nieustannie przetaczają się ciężarówki. Droga i miejsce za domem, w lesie, pełne wzniesionych dziecięcymi rękami nagrobków – to tam dzieci z miasteczka zakopują swe martwe zwierzaki. Ci, którzy nie znają przeszłości, zwykle ją powtarzają… i nie chcą słuchać ostrzeżeń.

Najnowsza ekranizacja bestsellerowej powieści mistrza grozy trafi do polskich kin już 3 maja 2019 roku. W filmie zobaczymy m.in. Jasona Clarke’a, Johna Lithgowa oraz Amy Seimetz.

„Syn wiedźmy”, Kelly Barnhill

Premiera: 15 maja, Wydawnictwo Literackie, patronat Lubimyczytać.pl

Kelly Barnhill, autorka bestsellerowej „Dziewczynki, która wypiła księżyc”, powraca z książką pełną przygody i magii.

„Syn wiedźmy” to piękna klasyczna baśń z elementami fantasy, opowiadająca o potędze przyjaźni i sile ducha. Wypełniony magią Ned, któremu matka czarownica wszyła duszę tragicznie zmarłego brata bliźniaka, ucieka przed zbójecką szajką. Áine jest córką Króla Zbójców. Prześladuje ją przepowiednia wypowiedziana przez matkę na łożu śmierci: „Uratujesz życie niewłaściwemu chłopcu, a on uratuje życie tobie”. Czy Ned i Áine zaufają sobie nawzajem, gdy przetną się ich drogi? Czy będą umieli współpracować, by zapobiec wojnie dwóch królestw, która właśnie się rozpoczyna? Czy Áine, rozdarta między ojcem a Nedem, dokona słusznego wyboru? Czy magia zostanie ocalona?

„Szwindel”, Jakub Ćwiek

Premiera: 15 maja, Wydawnictwo Marginesy, patronat Lubimyczytać.pl

W zakładzie opiekuńczym umiera jeden z przywódców legendarnej grupy oszustów. Synowi, którego opuścił, zostawia w spadku zeszyt. Są w nim nie tylko spowiedź, ale również pieniądze i obietnica fortuny. Tyle że aby ją zdobyć, musi wejść w konszachty z byłym wspólnikiem ojca w niechlubnym fachu i jego wciąż działającą grupą.

Krąg to artyści przekrętu. Wiedzą, jak za pomocą darmowej kawy wyłudzić z konta kilka tysięcy, jak zgarnąć czynsz i kaucję za wynajęcie nie swojego mieszkania, a także jak ugrać grube pieniądze na lęku przed uchodźcami.

Numer, który ma im wszystkim zapewnić pieniądze, to życiowa okazja. Każdy będzie musiał dać z siebie wszystko. Jak zwykle dobrzy ludzie staną się narzędziami, marzyciele ofiarami, a cała akcja odbędzie się w świetle reflektorów. Rzecz w tym, że robiąc ten numer, oszuści nie wiedzą wszystkiego…

„Szwindel” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia, która uświadamia, jak działają oszuści i jak łatwo paść ich ofiarą. I że znajomość trików wcale przed niczym nie chroni.

„Szklany las”, Cynthia Swanson

Premiera: 24 kwietnia, Wydawnictwo Kobiece, patronat Lubimyczytać.pl

Wisconsin, lata 60. Angie Glass ma dwadzieścia jeden lat i wiedzie szczęśliwe, spokojne życie z kochającym mężem Paulem i malutkim synkiem. Jeden telefon zmienia je jednak na zawsze. Siedemnastoletnia bratanica Paula przekazuje im tragiczne wieści.

Jej ojciec Henry został znaleziony martwy pod domem, a matka Silja zniknęła bez śladu. Angie i Paul rzucają wszystko i przybywają do małego miasteczka w stanie Nowy Jork, aby zaopiekować się dziewczyną. Wprowadzają się do pięknego i nowoczesnego domu Henry’ego na skraju lasu.

Nastoletnia Ruby Glass zachowuje się dziwnie i nie potrafi zaakceptować młodej ciotki, która chce ją wesprzeć w trudnych chwilach. Angie czuje, że rodzina Glassów skrywa mroczne tajemnice. Wkrótce przekona się, jak niewiele wiedziała nie tylko o nich, ale również o mężczyźnie, którego poślubiła.

„Więcej niż pocałunek”, Helen Hoang

Premiera: 5 czerwca, Wydawnictwo Muza, patronat Lubimyczytać.pl

Według trzydziestoletniej Stelli świat powinien rządzić się jedynie prawami logiki. Tworzenie algorytmów wydaje jej się zdecydowanie prostsze niż relacje z mężczyznami. Wizja bliskości budzi w niej niechęć, a na myśl o całowaniu robi jej się niedobrze. Trochę pod wpływem matki, trochę dla samej siebie postanawia to zmienić. Na pewno nie pomagają jej chorobliwe trudności z nawiązywaniem relacji. Czy to wina objawów zespołu Aspergera, czy może Stella tak po prostu ma?

Do wprowadzenia zmian w swoim życiu Stella zabiera się nietypowo. Chce „nauczyć się współżyć”, potrzebuje dobrego treningu. Uznaje, że do ćwiczeń najlepiej nada się profesjonalista, czyli wynajęty mężczyzna do towarzystwa. Tak poznaje Michaela. Plan lekcji, który wspólnie realizują, wychodzi znacznie poza całowanie. Ich biznesowy układ szybko zmienia swój charakter. Stella odkrywa, że w życiu najbardziej liczy się to, co wymyka się równaniom matematycznym.

„Więcej niż pocałunek” to brawurowy debiut Helen Hoang, która zainspirowana własnymi doświadczeniami stworzyła historię miłosną z motywami psychologicznymi i dawką subtelnie rozegranych wątków erotycznych.

„Współlokatorzy”, Beth O’Leary

Premiera: 15 maja, Wydawnictwo Albatros, patronat Lubimyczytać.pl

Przewrotna historia miłosna bezbłędnie oddająca ducha naszych czasów. Tiffy Moore pilnie potrzebuje taniego lokum. Leon Twomey bierze nocne zmiany, bo rozpaczliwie potrzebuje pieniędzy. Choć ich przyjaciele sądzą, że to szaleństwo, oni znajdują idealne rozwiązanie: w ciągu dnia Leon będzie w ciasnej kawalerce odsypiał noce zmiany, dzięki czemu Tiffy będzie miała to samo mieszkanie wyłącznie dla siebie przez resztę doby.

Ona właśnie zerwała ze swoim zazdrosnym chłopakiem i ledwo wiąże koniec z końcem, pracując w niszowym wydawnictwie, on bardziej dba o innych niż o siebie – nocami zajmuje się pensjonariuszami domu opieki, a każdy grosz odkłada na prawników, którzy wyciągną jego niesłusznie skazanego brata z więzienia. Na przekór wszystkim i wszystkiemu, dwoje niezwykłych współlokatorów odkrywa, że jeśli wyrzuci się wszystkie zasady przez okno, można stworzyć całkiem przyjemne i ciepłe domowe ognisko.


komentarze [20]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Maria 23.04.2019 10:18
Czytelnik

Jutro do odbioru z nowości:

Skradzione dziecko

W planach na najbliższe tygodnie jest również zdobycie:

Kult

I to chyba tyle :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Skradzione dziecko  Kult
KotFilemon 23.04.2019 10:06
Czytelnik

Czekam z niecierpliwością. Widziałam pozytywne opinie od paru zaufanych blogerów, mam więc spore oczekiwania związane z tą książką.

Taśmy rodzinne

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Taśmy rodzinne
Czytajka 23.04.2019 08:42
Czytelniczka

Nowy Ćwiek z tak piękną okładką? Szwindel to sie zapowiada więcej niż dobrze...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Szwindel
jatymyoni 21.04.2019 21:28
Bibliotekarz

Mnie zaciekawiły: Kwiaty dla Algernonai
Gliniany most

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Kwiaty dla Algernona  Gliniany most
czomicz 21.04.2019 13:54
Bibliotekarz

Obowiązkowo Orbitowski i Krajewski. "Smętarz" mam już od dawna, ale jakoś zabrać się za niego nie mogę, może więc teraz się wreszcie uda (przeczytać i od razu film oglądnąć). Jeszcze mnie Ćwiek niezmiernie kusi. Skubany, chyba nawet skutecznie ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anika 20.04.2019 21:48
Czytelniczka

Nie mogę się doczekać Owoc granatu. Świat w płomieniach

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Owoc granatu. Świat w płomieniach
awita 20.04.2019 17:14
Czytelniczka

Tym razem w zestawieniu pojawiły się książki nie tylko z gatunku kryminał, fantasy i młodzieżówka (nadal jednak za mało tych "innych"). Chciałabym się więc bliżej przyjrzeć powieściom Floryda, Gliniany most oraz reportażowi o Kanadzie 27 śmierci Toby’ego Obeda

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
palalela 20.04.2019 15:24
Bibliotekarka

Paszyńska i Zusak bezwzględnie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
FOCZKA 20.04.2019 15:00
Czytelniczka

Czarnobyl zawsze mnie ineteresuje

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 20.04.2019 13:18
Czytelnik

Krajewski na pewno

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post