Godot i jego cień

Okładka książki Godot i jego cień Antoni Libera
Okładka książki Godot i jego cień
Antoni Libera Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy literatura piękna
Państwowy Instytut Wydawniczy
2019-02-25
2019-02-25
samuel beckett biografia
Inne

Okładka książki Arcana nr 165 Andrzej Babuchowski, Jacek Bartyzel, Teresa Bochwic, Kazimierz Braun, Marek Kornat, Antoni Libera, Andrzej Nowak (historyk), Płaszczewska (red.) Olga, Friedrich Schiller, Andrzej Waśko
Arcana nr 165 Andrzej Babuchowski...
Okładka książki ARCANA nr 153 Andrzej Babuchowski, Marek Baterowicz, Antoni Libera, Eugenio Montale, Jan Ryszard Sielezin, Jan Szymczyk, Krzysztof Tyszka-Drozdowski
ARCANA nr 153 Andrzej Babuchowski...
Okładka książki Herodiada. Salome Gustave Flaubert, Antoni Libera, Richard Strauss, Oscar Wilde
Herodiada. Salome Gustave Flaubert, A...

Znakomita literatura o literaturze, o fascynacji przekształcającej życie zawodowe i prywatne i o wielu innych rzeczach będących prawdziwą gratką dla każdego miłośnika szeroko pojętej sztuki. Dla mnie osobiście to również książka o... przeznaczeniu. Przeczytajcie, a zrozumiecie.

Podobnież niezdrowe jest szybkie pochłanianie, na przykład pokarmu. Niemniej są momenty w życiu człowieku, że się po prostu nie da nie pochłaniać. Ta książka wzięta na urlop, jako jedna z trzech, jako jedyna została dosłownie pochłonięta. I cóż z tego, iż to niezdrowe skoro tak przyjemne. Pochłanianie książek takie przecież jest i tak właśnie było w tym przypadku. To moja druga książka autora i to już pewne, że nie ostatnia. Do pochłonięcie jej, niestety lub stety, bardzo się przydała fascynacja twórczością Samuela Becketta (nie mylić z Simonem, pozdrawiam Marzena!). Mam szczęście być w posiadaniu więc przeczytałem z prawdziwą przyjemnością, niemniej powstaje pytanie czy pożywią się tutaj osoby owej fascynacji pozbawione? Raczej wątpię. Dla mnie to cenna, ciekawa lektura o rodzącym się uczuciu autora do pewnego wycinka sztuki literackiej, który nim zawładnął. To się naprawdę czytało. Polecam dramaty Samuela Becketta a gdy chwycą książkę Antoniego Libery i jego opowieść o fascynacji twórczością tego autora. Warto!

W ramach spotkań z autorami, organizowanymi przez DKK, kilka było szczególnych. Gośćmi Biblioteki w Końskich, którzy zapadli mi w pamięć, byli m.in.: Andrzej Sapkowski, Wojciech Kuczok, Wojciech Chmielarz, Jacek Hugo Bader.

Najmilej jednak wspominam spotkanie z Antonim Liberą (16 luty 2011 rok). To świetny prozaik, człowiek żyjący literaturą, a wcale nie uważający się za pisarza.
Jest zanany najbardziej jako autor powieści „Madame” (świetnej!),ale ja wysoko stawiam też jego odpowiadania np. te zawarte w tonie „Niech się panu darzy”. Trzy świetne powiadania i wszystkie mają to, co najbardziej lubię w małej formie: motyw przewodni, jednolite przedstawienie, napięcie (w miejscach gdzie to jest konieczne). Wszystkie napisane są z zachowaniem takiej prostoty i elegancji, którą mógł osiągnąć tylko wytrawny mistrz słowa, erudyta.

Libera zaczarował mnie jako znawca Becketa i jego wielki miłośnik. Mam wielki szacunek dla tłumaczeń i jego podejście do tak trudnej materii, złożonej, głębokiej, metafizycznej. „Godot i jego cień” jest mistrzostwem prozy refleksyjnej, osobistej. Uczucie z jakim tłumacz mówił o swoim mistrzu to nie tylko uwielbienie, szacunek ale i głębokie poczucie wielkości i doskonałości kreacji literackiej.

Pan Antoni zaprezentował także fragment swojego przekładu „Makbeta”, świetnie interpretując tekst.

Spotkanie było prześwietną uczta literacką i intelektualną. Dla mnie było też czasem spędzonym – niemal indywidualnie - z niesamowitym człowiekiem, który z szacunkiem traktował każde pytanie, nawiązywał kontakt, cieszył się. Libera zaprezentował się z każdej strony, podkreślając jednak tę, która według niego jest najbardziej godna uwagi – tłumaczenia i badanie literatury.

Bardzo wnikliwa analiza.

Bardzo wnikliwa analiza.

Prawie jak śledztwo :)

Prawie jak śledztwo :)

Absolutny TOP na mojej liście

Absolutny TOP na mojej liście

Znakomita książka o tym, że literatura naprawdę potrafi zmienić życie. Libera daje na to świetny (i własny) przykład, a jeśli po drodze trochę podkolorował fakty i nie zawsze zdołał powściągnąć samozachwyt – niech mu będzie! Skłonny byłbym wybaczyć mu znacznie więcej, skoro daje tak przemyślne dowody, że grozę i pustkę można oswoić poprzez pisanie i czytanie o nich.
Muszę przy tym przyznać, że znacznie bardziej trafiły mi do przekonania fragmenty autobiograficzne niż wielopiętrowe – i mocno arbitralne - analizy prozy Becketta. Rzecz nawet nie w tym, że nie podzielam skrajnego pesymizmu irlandzkiego pisarza, tylko w tym, że matematykę chętniej widzę jednak zastosowaną w muzyce niż w literaturze. Być może Liberze udało się mnie nawet zniechęcić do odnowienia zawartej przed laty znajomości z noblistą.
Ale opis jego drogi do spotkania z mistrzem oraz dokonującej się na tej drodze przemiany – palce lizać! Mogę tylko żałować, że moi mistrzowie w komplecie już nie żyją. No, może również tego, że jestem od Libery trochę głupszy, więc i tak nie chcieliby mieć ze mną nic do czynienia.

Muszę...

Biografia fascynacji Beckettem. Co tu dużo mówić, urzekająca, szczera, z polotem. Jeśli dzieli się taką fascynację, czy to Beckettem, czy innym autorem - czyta się z usmiechem błąkającym się na twarzy. Bo pasja niejedno ma imię!

"Godot i jego cień" jest powieścią, która mówi o dojrzewaniu tłumacza, pisarza i jego podążaniu za swoim mistrzem - Samuelem Beckettem. Po raz kolejny Libera udowadnia, że sztuka jest najwyższą wartością. Pojawia się motyw wędrówki, tym razem nie za miłością, a za literaturą, za słowem od Warszawy przez Nowy Jork, Londyn, aż do Paryża, gdzie narrator spotyka się ze swoim Mistrzem teatru absurdu. Powieść nie zawodzi pod względem tematu, stylu i języka. Po raz kolejny Libera oddał czytelnikom intertekstualny majstersztyk. Powieść sprawia, że czytelnik zakochuje się w teatrze Becketta i z empatią, i sentymentem śledzi losy głównego bohatera, któremu zazdrości odwagi, uporu w dążeniu do spotkania z Mistrzem.

Nieprawdopodobnie wciągająca książka dla filologów. O miłości do tekstu i warsztacie tłumacza.

• Literatura
  • Do kupienia