Jesteście na Ziemi, na to rady nie ma! Dialogi o teatrze Samuela Becketta

Okładka książki Jesteście na Ziemi, na to rady nie ma! Dialogi o teatrze Samuela Becketta Antoni Libera, Janusz Pyda OP
Antoni LiberaJanusz Pyda OP Wydawnictwo: Fundacja Dominikańskie Studium Filozofii i Teologii teatr
teatr
Fundacja Dominikańskie Studium Filozofii i Teologii
2015-01-01
2015-01-01
teatr teologia wiara świat spór dialog w drodze dominikanie beckett libera pyda

Okładka książki Arcana nr 165 Andrzej Babuchowski, Jacek Bartyzel, Teresa Bochwic, Kazimierz Braun, Marek Kornat, Antoni Libera, Andrzej Nowak (historyk), Płaszczewska (red.) Olga, Friedrich Schiller, Andrzej Waśko
Arcana nr 165 Andrzej Babuchowski...
Okładka książki ARCANA nr 153 Andrzej Babuchowski, Marek Baterowicz, Antoni Libera, Eugenio Montale, Jan Ryszard Sielezin, Jan Szymczyk, Krzysztof Tyszka-Drozdowski
ARCANA nr 153 Andrzej Babuchowski...
Okładka książki Herodiada. Salome Gustave Flaubert, Antoni Libera, Richard Strauss, Oscar Wilde
Herodiada. Salome Gustave Flaubert, A...

Pomyślałem że napiszę trochę o swoich własnych początkowych wątpliwościach dotyczących tej książki, na wypadek gdyby ktoś miał podobne. Niepokoiła mnie początkowo obecność jako drugiego autora zakonnika i wyjście z tezą o aktualności epoki chrześcijańskiej w opisie, bo bałem się że dzieło tego - co najmniej agnostycznego - pisarza będzie komentowane z perspektywy chrześcijańskiej i z misją aby czytelnika do perspektywy chrześcijańskiej przekonać. Ja szukałem możliwie obiektywnej analizy.

Na szczęście książka jest zasadniczo wolna od zapędów których się obawiałem. Antoni Libera czuwa nad tym, aby swoistość spojrzenia Becketta została zachowana. Janusz Pyda czasami protestuje przeciwko wizji Becketta jako niezgodnej z chrześcijaństwem, ale zasadniczo nie zauważyłem prób aby pisarstwo Becketta chrześcijaństwu podporządkować, czy czytelnika do chrześcijaństwa przekonywać. Co więcej, Pyda okazał się być również interesującym komentatorem Becketta, który przedstawia też wiele ciekawych faktów na jego temat. Chrześcijaństwo pojawia się tam, gdzie Beckett faktycznie z jego spuścizny korzystał - czy może raczej też z nim polemizował. (czyli w sumie pojawia się często, ale raczej jako kontekst do którego sam Beckett się odwoływał, nie coś narzuconego z góry) Chyba faktycznie w większości jest tak że Pyda zadaje pytania, a Libera na nie odpowiada, podejmuje się interpretacji. Czy raczej, Libera jest głównym interpretatorem, Pyda podaje dodatkowe informacje o Beckecie, zadaje pytania, ale gdy Pyda podejmuje się interpretacji, również robi to bardzo ciekawie.

I muszę przyznać że interpretacja faktycznie okazała się ciekawa, przekonała mnie do sięgnięcia do Becketta (znowu) w przyszłości. Na początku nie byłem pewny jak dogłębna może być interpretacja w formie dialogów, ale zasadniczo jestem usatysfakcjonowany, czuję że poznałem dramaty Becketta lepiej niż wcześniej. (autorzy podejmują się interpretacji chyba kilkunastu dramatów Becketta) Co więcej, niektóre motywy, wątki u Becketta powtarzają się, więc im poświęcona dodatkowa uwaga. Czyni to interpretację bardziej dogłębną.

Zaciekawiło mnie to że Beckett rozpisuje poszczególne cechy człowieka na różne postacie, czy też opowiada o człowieku nie wprost. Zastanowiła mnie też, zdaniem Libery, wiara Becketta w determinizm i pod tym względem zbieżność jego poglądów z poglądami tragików greckich. Interesujące również jest to jak dużo uwagi poświęca wyrzutkom społecznym. Z dialogów wysnułem wniosek że jego dramaty poświęcone są głównie jego pesymistycznej myśli na temat kondycji współczesnego człowieka. Widzimy człowieka uczynionego nieszczęśliwym przez rozum, czasami nawet szukającego ukojenia czy współczucia. Z drugiej strony człowiek ten nie jest w stanie zrezygnować z rozumu. Nie może też powrócić już do epoki chrześcijańskiej i jej sensów. Z drugiej strony zmaga się też z kondycją ludzką, samotnością czy starzeniem się, integralnością.

W sumie mógłbym się nawet przychylić do opinii że poprzez analizę Becketta autorzy dokonują analizy kondycji współczesnego człowieka. Ciekawe jak ta kondycja będzie się zmieniać przez najbliższy wiek.

Nadzwyczaj pomocna książka dla wszystkich wielbicieli Becketta. W prosty, klarowny sposób zabiera nas w podróż po największych dziełach autora, odsłaniając ukryte sensy i znaczenia. Libera - tłumacz Becketta i Pyda - teolog to wspaniały duet. Ich rozmowa skrzy się erudycją, dociekliwością i wzajemnym szacunkiem. Gdyby każdy autor posiadał podobny przewodnik po swoich dziełach wszyscy licealiści i studenci uwielbialiby książki! Serdecznie polecam!

• Słone_czniki (Poezja, biografia, reportaż)
  • Posiadam ebooka
  • 🤍 Wishlist
  • 1.Myśl nieuczesana
  • Wymienię
  • Nasza lista

Dodaj cytat z książki Jesteście na Ziemi, na to rady nie ma! Dialogi o teatrze Samuela Becketta