Po drugiej stronie. Tom I

Okładka książki Po drugiej stronie. Tom I Agnieszka Janiszewska
Okładka książki Po drugiej stronie. Tom I
Agnieszka Janiszewska Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Po drugiej stronie (tom 1) literatura piękna
Po drugiej stronie (tom 1)
Novae Res
2019-03-01
2019-03-01
Agnieszka Janiszewka literatura piękna historia rodzinna tajemnice pamiętnik

Świetna,bardzo dobrze oddane lata 70-80 Polski komunistyczne j, wątek miłosny,polecam inne pozycje tej autorki

Książka, którą czyta się przyjemnie. Niesie za sobą jakąś tajemnicę, coś niewyjaśnionego co wydarzyło się w przeszłości i do końca nie wiadomo co to. Nie jest to opowieść o miłości, to historia o trudach codziennych zmagań, o konsekwencjach podjętych decyzji...

Miałam już przyjemność czytać książki Pani Agnieszki i po tę pozycję sięgnęłam bez obaw.. Tym razem autorka mocny nacisk położyła na przyjaźń. Dowiedziałam się jak taka przyjaźń związała Blankę i Justynę oraz, że się w końcu rozpadła.Nie znam jeszcze przyczyny ale sądzę, że II tom da na to odpowiedź.Fabuła osadzona została w latach 70 i 80 ubiegłego wieku.Zawiera rys historyczny ówczesnych wydarzeń. Jak niemal każda obyczajówka ociera się o wątek romantyczny, zazdrość, niechęć itd. Blance rozpadł się ułożony w Poznaniu świat, wróciła na stare śmieci do Warszawy ale z dwójką niechętnych tej przeprowadzce dzieci. Jak ułożą się ich stosunki w nowej pracy, w nowej szkole? Czy sobie poradzą z samotnością? Czy znajdą nowych przyjaciół? A może wyjaśnią się stare tajemnice i niedopowiedzenia? Myślę, że II tom to wszystko rozstrzygnie. A że Pani Agnieszka ma lekkie pióro to z przyjemnością sięgnę po ciąg dalszy.

Dlaczego sięgnęłam po powieść Agnieszki Janiszewskiej?

Miałam już przyjemność spotkać się z twórczością tej autorki przy okazji sagi Aleja Starych Topoli (moja recenzja TU). Urzekły mnie niespiesznym klimatem osadzonym w dworskim powojennym stylu. Z chęcią więc sięgnęłam po kolejną powieść ze względu na nazwisko pisarki.

Po drugiej stronie to powieść obyczajowa rozmieszczona w dwóch tomach.
Zastanawiałam się długo czy rozbić recenzję na dwa tomy czy jednak poprzestać na jednej zbiorczej recenzji. Gdy zaczęłam czytać drugi tom uznałam, że należą się pani Janiszewskiej dwie recenzje, bo w końcu ona swoim czytelnikom też dała podwójną dozę przyjemności.

Powieść pisana jest z dwóch perspektyw. Trzecioosobowa narracja ukazuje losy Blanki. W momencie gdy poznajemy Blankę jest ona dojrzała kobietą, która w wyniku zawirowań życiowych wraca do miejsca swojej młodości i rozpoczyna pracę w swoim dawnym liceum, gdzie niemal nikt już jej nie pamięta. Do swojego bagażu doświadczeń zapakowała dwójkę dzieci - dorastającą córkę i małego jeszcze nierozumiejącego co się wokół dzieje syna. Kobieta wraca do mieszkania swoich dziadków a wtedy wracają wspomnienia.

Druga perspektywa to pierwszoosobowa narracja z pamiętnika Justyny, niewyróżniającej się, przeciętnej dziewczyny z dobrego domu, gdzie twardą ręką rządy sprawowała babcia arystokratycznego pochodzenia. Babcia nie lubiła swojego zięcia, bo nie był godnym kandydatem dla jej córki. A Justyna nie była wymarzoną wnuczką. Nawet nie była ładnym dzieckiem w opinii babci. Za to Blanka, przyjaciółka Justyny to spełnienie marzeń o mądrej, pięknej wnuczce z talentem oratorskim.

Powieść co jakiś czas przenosi czytelników do czasów dawnych. Raz jesteśmy w czasach dziecięcych bohaterek a innym razem w czasach licealnych.

Przyjaźń pomiędzy bohaterkami była głęboka i szczera. Nie miały przed sobą tajemnic i zawsze trzymały się razem. Zawsze obiecywały sobie, że nawet gdy będą dorosłe ich córki będą przyjaciółkami.

Niestety los pisze często sprzeczne scenariusze. Przyjaźń bywa krucha i często może zostać złamana.
W te dramatyczne losy przyjaciółek wplata się rywalizacja, niechciana ciąża, sytuacja polityczna i śmierć.

Teraz po latach zadrapania wracają...

Gdy skończyłam pierwszy tom od razu poczułam niedosyt. Sięgnęłam po drugi tom i okazuje się, że jest bardziej emocjonujący niż pierwszy, bo dopiero w nim tak wiele się wyjaśnia.

Dlaczego sięgnęłam po powieść Agnieszki Janiszewskiej?

Po drugiej stronie to powieść obyczajowa...

Ta autorka mnie nie zawodzi. Kiedy chcę przeczytać coś wciągającego ale nie obciążającego za nadto sięgam po powieści Agnieszki Janiszewskiej. To powieść obyczajowa o miłości, przyjaźni i ludzkiej naturze. Jak to w życiu są komplikacje, ale nie ma zła, nienawiści i podłości. Czy to realne? Myślę, że tak. Kolejny raz widać historyczne wykształcenie autorki, która zgrabnie osadza akcję w drugiej połowie XX wieku ukazując trudne przemiany ówczesnej Polski i Polaków. Warto przeczytać 🙂

I i II tom powieści stanowią spójną i logiczną całość, dlatego w opinii odnoszę się do obu tomów.
Tło tej obyczajowej powieści stanowią wydarzenia historyczne PRL-u lat 70. i 80. Z czego łatwo wysnuć wniosek że autorka jest historykiem. Jednak sprawy, których dotyka, potraktowała nieciekawie, sztampowo, jak z podręcznika historii dla podstawówki. Zaskoczona byłam próbą wmówienia czytelnikowi, że ustrój komunistyczny kontestowano w środowiskach inteligencji, a w robotniczych spolegliwie się dostosowywano. To nie było tak, najczęściej zupełnie inaczej.
No, ale książka głównie jest o przyjaźni. Jej różnych barwach i wzajemnym zaufaniu. Autorka przedstawia historię o tym, jak mogą wyglądać relacje, kiedy przyjaciółki zakochają się w jednym chłopaku. Do czego może prowadzić brak szczerości, zawiść i kłamstwa.
Innym wątkiem, wg mnie ciekawszym, są relacje rodzice - dzieci w rodzinach, w których małżonkowie się rozwodzą.
Jednak całość, choć pomysł fabuły nienajgorszy, niezbyt udana. Rozciągnięta akcja, dłużyzny, nieporywający styl. I wyjątkowo niesympatyczna główna bohaterka, Blanka. A na drugim biegunie jej przeciwieństwo, idealnie doskonała Justyna. Zbyt czarno-biało to wszystko wygląda. Zbyt, żeby książkę nazwać ciekawą i godną polecenia.

"PO DRUGIEJ STRONIE" TOM 1 Agnieszka JANISZEWSKA
Polska powieść obyczajowa, którą warto przeczytać. Ciekawy pomysł i ciekawie napisane.Główna bohaterka to Blanca Miller. Poznajemy ją w momencie gdy wraca z dwójką dzieci z Poznania do swego rodzinnego miasta Warszawy. To właśnie tutaj się wychowała i chodziła do szkoły. Dzisiaj jako kobieta i matka, wróciła do tej samej szkoły , lecz jest po drugiej jej stronie. Wtedy była uczennicą liceum, a dziś jest nauczycielem języka polskiego.Ta podróż w czasie o 20 lat jest bardzo intrygująca.Kobieta rozwiodła się z mężem, który ją zdradzał. Bardzo chcę pozbierać się i zacząć wszystko od nowa. Ma nadzieję, że powrót do rodzinnego miasta jej w tym pomoże.
Niespodziewanie zostaje wychowawczynią drugiej klasy i niespodziewanie uczy się w niej córka jej dawnej przyjaciółki Justyny , która już nie żyje.A była to prawdziwa i burzliwa przyjaźń zakończona tragicznie, bo śmiercią jednej z nich.
W zaistniałej sytuacji spotkanie się z dziadkami dziewczynki  jest nieuniknione. Blanca otrzymuje od dziadka pamiętnik swej córki - dzięki czemu poznajemy świat widziany jej oczami. Czy faktycznie powrót był dobrym pomysłem ? Czy warto wracać do miejsc z których uciekliśmy? Czy wydarzenia z przeszłości znów będą miały wpływ na życie Blacki?
Mamy tutaj to co bardzo lubię wieloczasowość , czyli wydarzenia, które dzieją się teraz rok 1996 i wtedy czyli lata siedemdziesiąte.Te dwa czasy, dwa wątki splatają się i tworzą całość, którą czyta się bardzo szybko. Akcja toczy się spokojnie, niespiesznie. Dużo tutaj emocji, nostalgii i naturalnych ludzkich zachowań. Pierwszy tom przeczytała w jeden wieczór, teraz czas na drugi Bardzo jestem ciekawa co dalej :)

Zapraszam WAS do siebie http://ostatniastrona.com.pl/

"PO DRUGIEJ STRONIE" TOM 1 Agnieszka JANISZEWSKA

"Zło, które wyrządzisz prędzej czy później, wróci do ciebie jak bumerang. Bo coś takiego jak obiektywna sprawiedliwość jednak istnieje". (str.46)

Bardzo lubię książki tej Autorki i z przyjemnością sięgam po nie. Tym razem jest to historia przyjaźni zakończona tragicznie. Rozpoczęła się w szkole podstawowej i przetrwała czasy licealne. Trudne lata siedemdziesiąte od dobrobytu, który obiecywał Edward Gierek, poprzez kolejne strajki niezadowolonego polskiego społeczeństwa.

Pierwsza z bohaterek opowiada o swoim życiu, rodzinie, samotności, przyjaciółce na stronach pamiętnika. Jako jedynaczka miała trudności w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami. Dobrze się czuła sama ze sobą w swoim bezpiecznym domu. Jedynym wyjątkiem była przyjaciółka.
Nie zawsze człowiek wygląda tak, jak postrzegają go inni. Tak jak to było w przypadku naszej bohaterki. Okazała się wrażliwą, inteligentną, nad wyraz dojrzałą, lojalną w przyjaźni istotą dopiero na kartach pamiętnika.

Dla niej nie liczyło się tu i teraz, liczyła się z przeszłość, obfitująca w ważne i tragiczne dla Polaków wydarzenia. Mimo iż komuna się skończyła ludzie z rozrzewnieniem ją wspominali, mimo biedy, pustych półek sklepowych, inwigilacji. Ważniejsze były silne więzy rodzinne, przynależność do niej, oparcie jakie dawała.
Rzeczy, które dawały radość i szczęście, a także świadomość, że to już nie wróci. Pozostały tylko wspomnienia i te dobre i te złe, ale tych odebrać nie można.

Druga z bohaterek wraca do stolicy po kilkuletniej nieobecności i rozpoczyna pracę w liceum do którego uczęszczała. Życie nie ułożyło się jej tak jak sobie wymarzyła. Nieudany związek małżeński zakończony rozwodem spowodował iż musiała rozpocząć życie od nowa, stawić czoła wyzwaniom jakie niosła codzienność, a którym nie zawsze umiała sprostać, dodatkowo obciążona dwójką dzieci tęskniących za ojcem i środowiskiem, w którym do tej pory przebywały.

Wątpliwości czy dobrze postąpiła, nękały ją często i z czasem zastanawiała się czy nie wrócić do przeszłości dla dobra dzieci, bo one najbardziej ucierpiały, choć nie ponosiły za nic winy. Odczuwamy także rozterki dzieci, których rodzice rozwodzą się wbrew ich woli. Różnice pokoleniowe w wychowywaniu dzieci

To także opowieść o marzeniach i oczekiwaniach mijających się z rzeczywistością. O próbach uporania się z przeszłością i rozwiązania spraw niewyjaśnionych. O zbiegach okoliczności, które nie powinny mieć miejsca, ale się wydarzyły. O ludzkiej solidarności niosącej pomoc ofiarom systemu politycznego.

"Po drugiej stronie" to przepełniona emocjami duologia Agnieszki Janiszewskiej. Historia przyjaźni, niespełnionych nadziei i marzeń w tle PRL-u i zmian politycznych w naszym kraju w latach 90-tych. Główna bohaterka - Blanka wraca po latach do Warszawy, aby ułożyć sobie życie z dziećmi po rozwodzie. Nierozwiązane sprawy z przeszłości i wspomnienia odżywają...
Blanka jest dla mnie osobą niezwykle irytującą i wpatrzoną w siebie. Na pewno jej postać jest ciekawie wykreowana i niejednoznaczna, co sprawia, że książkę czyta się z rosnącą ciekawością. Pani Janiszewska stworzyła niezłą historię.
Polecam czytelniczkom!

Blanka jest dla...

Książki tej autorki przepełnione są wysoką kulturą języka,głębokimi relacjami międzyludzkimi i ciekawym tłem historycznym. I nie można się od nich oderwać.Tak jest i tym razem. Poznajemy trochę tragiczną historię przyjaźni Blanki z Justyną. Cieniem na ich relacji kładzie się to,że kochają tego samego faceta,ale tylko jedna zdobywa jego miłość. Te wydarzenia wpłyną na całe dalsze życie Blanki,a Justyna zginie w wypadku. Akcja książki rozpoczyna się tym,że Blanka rozwodzi się z mężem Krzysztofem,zabiera dzieci z Poznania do Warszawy,podejmuje pracę w w liceum,do którego chodziła z Justyną i odżywają wszystkie wspomnienia,które bardzo bolą.W dodatku uczennicą szkoły jest córka Justyny - Monika... A w tle mamy szarzyznę PRL-u,strajki i siermiężną Polską z okresu,gdy niczego w sklepach nie było i za wszystkim trzeba było stać w ogromnych kolejkach. Książkę jest niezmiernie ciekawa,napisana z dużą dbałością o poprawny język polski i daję jej najwyższą notę,bo w pełni na to zasługuje

Dodaj cytat z książki Po drugiej stronie. Tom I