Po drugiej stronie. Tom I

Wydawnictwo: Novae Res
Po drugiej stronie
literatura piękna
katja_79

Z końcem sierpnia 1996 roku Blanka Miller staje w progach swojej dawnej szkoły. Jej małżeństwo zakończyło się rozwodem i kobieta powróciła z Poznania do rodzinnej Warszawy. Przywiozła ze sobą dwoje dzieci, Piotra i Majkę, a oprócz tego przeświadczenie, że zwrócenie wolności mężowi było najlepszym, co mogła dla niego zrobić. Teraz chce na nowo zorganizować sobie życie. Problem w tym, że otaczają ją wspomnienia, od których przez lata starała się uciec. Tymczasem przeszłość nie ma zamiaru jej opuścić. Wręcz przeciwnie – zjawia się pod postacią córki jej nieżyjącej przyjaciółki, a także pamiętnika, który oddaje Blance dziadek dziewczyny.

źródło opisu: https://www.granice.pl/ksiazka/po-drugiej-stronie-tom-1/6060064

źródło okładki: https://www.granice.pl/ksiazka/po-drugiej-stronie-tom-1/6060064

Gniada | 2019-07-09

Książka Pani Agnieszki nie odpowiada typowej literaturze, jaką zwykle czytam. Jednak oba tomy przeczytałam bardzo szybko i z zainteresowaniem. Lubię książki w których cześć treści przestawiana jest w formie pamiętnika, tak jest również w tym przypadku. Z ciekawością śledziłam historię zarówno dziejącą się w latach dziewięćdziesiątych jaki i latach młodości głównej bohaterki. Historia nie pędzi, nie śpieszy się, daje nam się delektować atmosferą panującą w powieści. Czasami główna bohaterka irytowała mnie swoimi rozterkami i ciągłym użalaniem się nad sobą, lecz mimo wszystko z ciekawością przerzucałam kolejne strony.

książek: 41988
Muminka | 2019-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2019

Pierwszy raz sięgnęłam po znaną z ciekawych dylogii autorkę. Snuje ona opowieść o Blance, która w 1996 r po rozwodzie wraca do rodzinnej miejscowości. Staje w murach tej samej szkoły, do której uczęszczała, tym razem w charakterze polonistki. Oczywiście odżywają szkolne wspomnienia. Zły los lubi jej płatać figle, bo została obarczona wychowawstwem i do tego klasy,w której zapisana jest Monika, córka jej dawnej przyjaciółki.
Wydarzenia z 1996 r przeplatają się z latami 1974-78, kiedy to Blanka zapoznała się z Justyną. Ona to przebojowa piękność,zafascynowana literaturą, a Justyna szara myszka marząca o anglistyce. Czasy nieciekawe, uświadomiona politycznie Justyna informuje koleżankę o sytuacji robotników, nasilających się społecznych protestach oraz brutalnej pacyfikacji władz. Akcja skupia się na ich coraz większej przyjaźni, zachwytach matki Justyny nad przebojową Blanką, przygotowaniach do matury. Blanka poznaje przystojnego Roberta,który nawet zaprasza ja na recital.ma tyle...

asiulka19963 | 2019-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2019

Bardzo ciekawa książka. Jednak cała historia nie jest przytoczona w części pierwszej, dlatego koniecznie trzeba sięgnąć po drugą część.
Bardzo wciągająca lektura, polecam.

Sibon | 2019-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2019

Powieść na 2 wieczory, czyta się ekspresowo, niejednoznaczna główna bohaterka, z którą można się utożsamiać, a jednocześnie potrafi być irytująca. Trochę rozczarowuje wyjaśnienie tajemnicy, ale nie to w tej książce jest najważniejsze. Ogólnie polecam na wakacje.

_kingu_reads | 2019-04-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019'
Przeczytana: 18 kwietnia 2019

Jest rok 1996. Blanka tuż po rozwodzie wraca z dwójką dzieci do swojego rodzinnego miasta, którym jest Warszawa. Kobieta podejmuje pracę jako polonistka w liceum, do którego sama uczęszczała przed laty. Szybko okazuje się, że nie był to najlepszy pomysł, ponieważ wspomnienia z młodzieńczych lat uderzają w Blankę ze zdwojoną siłą. Są to wspomnienia o najlepszej przyjaciółce, która zginęła w tragicznym wypadku przeszło siedemnaście lat temu… Czy Blance uda się stawić czoła przeszłości, przed którą od dawna ucieka ?
Akcja książki ‘’Po drugiej stronie’’ toczy się w dwóch płaszczyznach czasowych – w teraźniejszości, czyli roku 1996 oraz w drugiej połowie lat siedemdziesiątych, gdzie mają miejsce wspomnienia głównej bohaterki oraz jej przyjaciółki Justyny.
Głównym wątkiem książki jest przyjaźń, która narodziła się miedzy dwoma dziewczynkami w szkole podstawowej i trwała aż do nieszczęśliwego wypadku jednej z nich kilka lat później. Blanka i Justyna to dziewczyny o bardzo odmiennych...

anetapzn | 2019-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2019

Agnieszka Janiszewska, a właściwie książki jej autorstwa, to moje wielkie odkrycie 2016 roku.
Dwutomowa powieść Szepty i tajemnice nie tylko totalnie mnie zaskoczyła, ale i porwała w swoje objęcia na kilka dni.
Podobnie było z kolejnymi książkami autorki - Aleją starych topoli i Pamiętam. Recenzje wszystkich tytułów u dołu posta.
Bohaterką Po drugiej stronie, najnowszej książki Janiszewskiej, jest nauczycielka jęz. polskiego Blanka Miller, kobieta w wieku 30+, po przejściach, ze sporym bagażem doświadczeń i decyzją z przeszłości, która nadal na niej ciąży. Kobieta musi stanąć na przeciw konsekwencji swojej decyzji sprzed lat. Jak łatwo się domyśleć, nie będzie to proste.
Skomplikowane decyzje, duchy przeszłości czające się za każdym rogiem, wspomnienia, konflikt pokoleń, dawna przyjaźń, rany na sercu i duszy, te i wiele innych spraw są na porządku dziennym w tej niezwykłej choć z pozoru banalnej książce.
Do tego, jak w każdej wcześniejszej powieści, autorka umiejętnie wplotła w...

Dominika Ziętara | 2019-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2019

Dzisiaj recenzja "Po drugiej stornie", a właściwie dwóch tomów. Dwie części, a stanowią jedną całość.

FABUŁA TOMU I:
Blanka Miller właśnie rozwiodła się właśnie ze swoim mężem i wyprowadza się z Poznania. Ma ze sobą dzieci i chce rozpocząć nowe życie w wielkim mieście. Warszawa otwiera przed nią nowe możliwości i znajomości. Kobieta rozpoczyna pracę jako nauczycielka języka polskiego i zostaje wychowawczynią pewnej dziewczynki. Córki swojej już nieżyjącej przyjaciółki z młodości - Justyny. Poznajemy całą historie przyjaciółek i o tym jak splotły się ich losy. Całość książki przeplatana jest wpisami z pamiętnika Justyny. Poznajemy od podszewki z dwóch stron relacje dwóch kobiet. Dwóch stron.

FABUŁA TOM II:
Nie mogę was tutaj spoilerować tym co będzie w części drugiej. Jednak zaznaczę, że jest ona niewątpliwe ważną kontynuacją tomu pierwszego. Dopełnia to co wydarzyło się w pierwszej części. Spotkamy się ponownie z losami Blanki. Będzie wiele historii, uczuć, emocji i wzruszeń....

Kowala20 | 2019-03-26
Na półkach: Przeczytane, 2019

muszę przyznać,że nie często siegam po tego typu książki ta bardzo mnie wciągnęła i nie mogłam się doczekać kiedy w końcu wyjaśni się co to za tajemnicą poroznila przyjaciółki,które miały być na zawsze...jednak czasami na zawsze szybko się kończy i nic już nie jest takie jak powinno być.bardzo polubiłam blanke i Justynę i ich perypetie z młodości A także wątek blanki w teraźniejszości ujął mnie bardzo...dobrze że od razu miałam drugi tom w domu,bo nie można przeczytać tylko jednego!!!polecam

Kate1404 | 2019-03-21
Przeczytana: 18 marca 2019

"Po drugiej stronie" to książka podzielona na dwa tomy, które dostałam na raz. I całe szczęście, bo jak skończyłam pierwszy od razu sięgnęłam po drugi, który jest bezpośrednią kontynuacją części pierwszej, bez żadnego wprowadzenia.

"Czy moc dziecięcych wspomnień może odmienić dorosłe życie?"

Książka przypadła mi od razu do gustu, ze względu na styl pisania autorki ale też tematykę. W dobie dzisiejszych rozmów na temat nauczycieli i ich strajku, książka o kobiecie, która po wielu latach wraca do korzeni i zaczyna uczyć w liceum, do którego sama chodziła - bardzo mi podpasowała ta tematyka.

Fabuła

Książka napisana jest dwutorowo i poznajemy losy dwóch osób w czasach ich młodości (koniec lat 70-tych) oraz współcześnie (rok 1996). Główną bohaterką jest Blanka Miller. Kobietę poznajemy w momencie, kiedy po rozwodzie wyprowadza się z Poznania, wraca do rodzinnej Warszawy z dwójką dzieci i zaczyna życie od nowa. Rozpoczyna pracę jako nauczycielka języka polskiego w liceum, gdzie...

katja_79 | 2019-03-21
Przeczytana: 18 marca 2019

Mogę polecić z czystym sumieniem, chociaż zdecydowanie wolę gdy pani Agnieszka osadza swoich bohaterów w czasach mniej współczesnych.