Na moment przed świtem

Cykl: Za zakrętem (tom 1)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
literatura polska
Sol

Magdalena Wala, autorka bestsellerowych powieści obyczajowych, powraca z nowym cyklem: Za zakrętem. Dwie kobiety, dwie różne epoki, te same dylematy i tak podobne koleje losów… Adriana jest nieszczęśliwa w małżeństwie. Pod wpływem historii zasłyszanej od sąsiadki, starej Ślązaczki Agnes, postanawia chociaż trochę zmienić swoje życie. W tym celu musi uzyskać przebaczenie mężczyzny, którego...

Dwie kobiety, dwie różne epoki, te same dylematy i tak podobne koleje losów…

Adriana jest nieszczęśliwa w małżeństwie. Pod wpływem historii zasłyszanej od sąsiadki, starej Ślązaczki Agnes, postanawia chociaż trochę zmienić swoje życie. W tym celu musi uzyskać przebaczenie mężczyzny, którego dawno temu skrzywdziła, pojednać się z rodziną oraz rozwikłać sekrety ze swojej przeszłości.

Na zmiany w życiu Adriany duży wpływ ma opowieść Agnes. Poznajemy ją na początku września 1939 roku, gdy dziewczyna żyje w Mysłowicach – mieście przyłączonym do III Rzeszy. Czeka ją niełatwa walka o zachowanie tożsamości oraz wierności własnym ideałom.

Adriana w opowieści staruszki znajduje podobieństwa do swojego życia i własnych niełatwych wyborów. Czy te dwie kobiety, żyjące w tak różnych czasach, łączy coś więcej niż tylko sąsiedztwo i konieczność podejmowania trudnych życiowych decyzji?

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/na-moment-przed-switem/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/na-moment-przed-switem/

NIEnaczytana | 2019-09-13

"(...) życzliwość innych pomaga przezwyciężyć trudności. Myślę, że sama świadomość istnienia osób, na których możemy się oprzeć, jest dla nas zbawienna".

Ostatnio często sięgam po książki z historią w tle. Dlatego chętnie skorzystałam z okazji, aby poznać losy bohaterów "Na moment przed świtem".

Dwie kobiety, dwie różne epoki, te same dylematy i tak podobne koleje losów…
Adriana w opowieści staruszki znajduje podobieństwa do...

adrianna | 2019-09-13
Przeczytana: 13 września 2019

Bardzo dobra powieść, czytałam z dużą ciekawością, złościłam się na bohaterów i kibicowałam im. Książka, która na wiele pytań nie daje odpowiedzi, która sprawia że się zastanawiamy co dam dalej się wydarzy, co główne bohaterki powinny zrobić. Z chęcią sięgnę po kolejny tom.

"Miłość może bardzo wiele, ale tylko wtedy, gdy ją pielęgnujesz. Kiedy przestajesz o nią dbać, a właściwie kiedy obojgu kochającym przestaje zależeć, zaczyna chorować i ostatecznie obumiera."

katja_79 | 2019-09-09
Na półkach: Przeczytane, 2019

Mam mieszane uczucia. W zasadzie historia bardzo interesująca, ale... Adriana (główna bohaterka) jest osobą kompletnie bez wyrazu. Pozwala, żeby mąż nią pomiatał, bez jednego słowa sprzeciwu, zmienia się to dopiero na samym końcu książki. Historia Agnes jest ciekawa, ale nie wiem dlaczego, drażnił mnie sposób jej opowiadania. Zabrakło zakończenia, nie wiadomo co zrobi Adriana, nie wiadomo też nic o powojennych losach Agnes. W niektórych momentach za dużo szczegółow (praca Ady w szkole), które z powodzeniem mogły być pominięte ale niestety to co bylo istotne, to zostało pominięte. Nie wiem czy źle zrozumiałam, ale kompletnie nie wiadomo dlaczego Ada odsunela się od znajomych, Maćka, dlaczego pozwala mężowi na takie traktowanie. Nie polecam. Dla mnie bardziej szkic niż gotowa powieść.

agnieszka1515 | 2019-09-07
Przeczytana: 07 września 2019

Właśnie skończyłam czytać. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Wiem, że chociaż dopiero początek września i do końca roku kalendarzowego jest jeszcze trochę czasu, to mogę bez wątpienia powiedzieć, że ta książka jest moim tegorocznym numerem 1.

"Na moment przed świtem" to zgodnie z zapowiedzią Autorki, pierwsza część serii "Za zakrętem". Główną bohaterką jest Adriana, która pracuje jako sprzątaczka w szkole podstawowej. Jest ona nieszczęśliwa w małżeństwie, ponieważ mąż traktuje ją jak sprzątaczkę, kucharkę, służącą i asystentkę w jednym. On uważa, że nie musi robić nic. Jedynie leżeć i pachnieć. No może tylko chodzić do pracy i zarabiać pieniądze. Pewnego dnia w szkole, w której pracuje Adriana, pojawia się Agnes, 93-letnia staruszka, która opowiada młodzieży o czasach wojny na Śląsku, a dokładniej w Mysłowicach. W książce wspomnienia starszej pani przedstawione są w formie pamiętnika, gdzie narrator jest trzecioosobowy i pokazuje realia tamtych czasów. Szczerze powiem, że nigdy nie...

Kate1404 | 2019-09-07
Przeczytana: 25 sierpnia 2019

"Zawsze jest jakieś wyjście. Może niekoniecznie dla nas najszczęśliwsze, ale nie możesz twierdzić, że nie masz żadnego wyboru. Zwłaszcza w obecnych czasach. Kiedyś faktycznie z tym wyborem bywało krucho. Czasami człowiek dla mniejszego zła musiał wyrzec się części siebie."

Adriana, główna bohaterka nowej sagi autorki, to nieszczęśliwa w małżeństwie kobieta. Czytając jej losy aż się gotowałam w sobie jak można w taki sposób traktować żonę. Dręczona psychicznie kobieta jest codziennie poniżana i upokarzana przez najbliższą osobę. Wydawałoby się, że Adriana pogodziła się już ze swoim losem, z tym że ma takie a nie inne życie, że jest traktowana za nic w domu i że nic nie osiągnęła do tej pory. Kobieta pracuje jako sprzątaczka w szkole, co jest kolejnym punktem zapalnym w jej małżeństwie i powodem do śmiechu z jej zajęcia... Mimo tak trudnego i smutnego życia Adriana studiuje, bo liczy na odmianę losu, ale mąż zamiast jej w tym pomagać, podkłada jej kłody pod nogi...

Przypadkowo...

Recenzentka Doskonala | 2019-09-05

Jak tylko spostrzegłam, że ta książka będzie zawierała elementy historyczne i te związane z wojną, to od razu wiedziałam, że muszę ją przeczytać, ponieważ uwielbiam takiego rodzaju książki.
Powieść jest objęta głównie obszarami wojennego Śląska i ludzi, którzy obecnie zamieszkiwali te tereny. Można powiedzieć, że konkretniej jest to jedna miejscowość - Mysłowice.
A fabułę poznajemy z perspektywy dwóch kobiet. Adrianny oraz Agnes. Są to dwie, zupełnie inne kobiety, ale wiele je łączy. Od razu może powiem, bohaterka Adrianna - pokazuje nam losy ze strony terazniejszej. A wydarzenia i fabuła związana z Agnes toczy się za czasów II wojny światowej.
Przyznam szczerze, że wątek wojenny bardzo mi się podobał, losy Agnes też są bardzo ciekawe.
Myślę jednak, że bohaterka Adrianna bardziej mnie zaciekawiła, może przez wzgląd, że w jej życiu więcej się działo. Miała nieudane i nieszczęśliwe małżeństwo i ogólnie smutne życie, z którego nie była zadowolona.
Z drugiej strony idealnie, wręcz...

Bibliotecznie | 2019-09-05

Z dużym zaciekawieniem sięgnęłam po powieść sąsiadki zza miedzy, mysłowiczanki, Magdaleny Wali. Było to moje pierwsze spotkanie z tą autorką. Literatura zawierająca wątki wojenne od dawna znajduje się na samym początku mojej listy lektur. Jeśli powieść zawiera wątki z tego okresu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że prędzej czy później trafi w moje ręce. „Na moment przed świtem” to pierwszy tom cyklu Za zakrętem.

Z posłowia dowiadujemy się, iż opisana w powieści historia wojenna została oparta na faktach. Decydując się na przedstawienie wątku z przeszłości, autorka chciała przybliżyć czytelnikom specyfikę wojny na Śląsku.

Główna bohaterka ma na imię Adriana i tkwi w nieudanym małżeństwie. Człowiek, z którym związała się przed laty, dręczy ją psychicznie i upokarza na każdym kroku. Domaga się od Adriany nieustającej atencji i uwagi, a w zamian pomiata nią i wyśmiewa. Kobieta podejmuje pracę w szkole na stanowisku sprzątaczki, równocześnie studiując. Jej decyzja nie spotkała się,...

Ania96 | 2019-09-03

Na moment przed świtem docenilabyn głównie przez aspekt historyczny poruszany niemal od pierwszej strony. Ponieważ nawet jak na obyczajówkę, zaskakująco mało się w niej dzieje.
Adrianna jest bardzo nieszczęśliwą mężatką. Nie wiem jak określić jej męża, żeby użyć ładnego słowa, a równocześnie oddać jego beznadziejność 😂😊. W każdym razie ciężki kaliber. Pod wpływem opowieść staruszki staje w obliczu wyzwania- w końcu chce coś zmienić w swoim życiu oraz uzyskać przebaczenie. I tu muszę przyznać spory plus dla autorki, odsłaniała na tyle żeby zaciekawić, ale nie na tyle dużo żebyśmy zrozumieli o co tak naprawdę chodzi.
Ada dowiaduje się, ze ma sporo wspólnego z historia młodej Agness osadzonej w ramach II wojny światowej. Miłość ponad wszystko i wszystkich, brutalna rzeczywistość wojenna i brutalny obraz współczesności.

Nie | 2019-09-01

80 lat temu, 1 września o godzinie 4.45 wybuchła II wojna światowa, atakiem agresji Niemiec na Polskę.
Kilka dni temu, w moje ręce trafiła powieść „Na moment przed świtem”, której akcja zaczyna się właśnie tamtego dramatycznego dnia. Dnia, który zmienił wszystko. Walka o tożsamość i wierność własnym ideałom, to wybory przed jakimi staje Agnes, oraz Adriana. Dwie kobiety żyjące w różnych czasach, zostały połączone koniecznością dokonywania trudnych, życiowych decyzji.
Historię wojennego Śląska i jego mieszkańców czytałam z ogromnym zainteresowaniem. Powieści osadzone w czasach wojny, to jedne z tych książek, po które sięgam najczęściej. Tym razem z ogromnym zaciekawieniem śledziłam losy bohaterów i żałuję tylko, że tak szybko musiałam się z nimi pożegnać. Mam nadzieję, że niedługo będę mogła wrócić do Mysłowic, gdzie historia niełatwych życiowych wyborów właśnie zaczęła zataczać koło…
Lektura tej powieści, była moim pierwszym spotkaniem z twórczością Magdaleny Wali. Z...

ZaczytanaOlaa | 2019-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2019

"Każde doświadczenie zmienia człowieka. Tylko od nas samych zależy, czy na lepsze, czy wręcz przeciwnie. Ciężkie czasy mają to do siebie, że zmieniają drastycznie."

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki i zdecydowanie muszę stwierdzić, że bardzo udane! "Na moment przed świtem" to historia współczesnej kobiety- Adriany, która żyje w nieszczęśliwym związku małżeńskim oraz Agnes- żyjącej w okresie II Wojny Światowej. Co połączy te dwie bohaterki? Tego dowiecie się, gdy sięgniecie po tą historię! ;)

Ja bardzo lubię książki z wydarzeniami historycznymi w tle, dlatego najnowszą książkę Magdaleny Wali czytałam z wielką przyjemnością! Jest to naprawdę bardzo trudna historia miłosna i nie tylko. Zawsze, gdy czytam o tych strasznych wydarzeniach z tego okresu zastanawiam się jak mogło do tego dojść...

Jeżeli lubicie książki obyczajowe z wątkiem historycznym koniecznie musicie przeczytać "Na moment przed świtem"! Ja już nie umiem się doczekać 2 tomu!

Polecam!
Moja...