Prawdy i tajemnice

Cykl: Sekrety i kłamstwa (tom 2)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
literatura polska
Ag2S

Chociaż Magdalena godzinami wsłuchiwała się w opowieści dziadka, jego przeszłość wciąż skrywa tajemnice. We wspomnieniach Ludwika z lat wojny nie brakuje skomplikowanej miłości, strachu i cierpienia. Gdy Magdalena odkrywa niezwykłe poświęcenie Heleny dla jej bliskich, ma wrażenie, że powrót do rodzinnych historii buduje ją na nowo. Przy dźwiękach nostalgicznej muzyki czyta listy i zapiski, które nigdy nie powinny wyjść na jaw. Próba rozliczenia się z przeszłością okaże się bolesna, bo niektórych obrazów nie da się już wymazać z pamięci, a dawno podjęte decyzje wciąż przynoszą konsekwencje. Jak prawda o dziadku wpłynie na życie Magdaleny?
Prawdy i tajemnice to krok w stronę rodzinnego pojednania. Rany, przez długie lata pełne żalu, dumy i tęsknoty, jeszcze mogą się zabliźnić. Jeszcze jest na to czas…

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/prawdy-i-tajemnice/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/prawdy-i-tajemnice/

rinos | 2019-03-06
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 06 marca 2019

Koniec tomu drugiego, ale nie całej serii - powinna być taka informacja, bo znowu trzeba czekać na ciąg dalszy.
Dalsze losy Magdaleny i Jakuba na tle wspomnień dziadka Ludwika. Część układanki trafi na swoje miejsce, jednak sporo puzzli pozostaje jeszcze do ułożenia.
Ten tom jest przeciętny, jednak podobnie jak przy części pierwszej, ciekawość wygrywa, więc będę czekać na ciąg dalszy.

Bursikowa | 2019-06-02
Przeczytana: 26 maja 2019

Książkę czytało mi się bardzo porównywalnie do pierwszej części. Gdybym jednak miała wybierać, to moje serce jest bliżej "Sekretów i kłamstw". Tam Ludwik był bardziej zadziorny - tu jakby spokorniał - nie jest to minusem pod względem charakteru ale emocjonalnie czytało się to inaczej. Liczyłam też trochę na rozwinięcie innych wątków - miałam sporo pytań na które nie dostałam odpowiedzi więc liczę, że w kolejnej części dowiem się wszystkiego 😁 Klimat książki jak najbardziej zachowany 💚 Opowieści Ludwika to było coś, na co czekałam najbardziej podczas czytania książki 💚 No i oczywiście Szczecin 💚💚💚 Miasto, które kocham, w którym przeżyłam bardzo wiele baaardzo dawno temu i na dobrą sprawę pamięć przez lata została zatarta a dzięki autorce tak wiele wróciło 💚 Dziękuję ogromnie na obudzenie wspomnień jak i za pokazanie Szczecina jakiego nie znałam. Czułam to miasto, żyłam w nim czytając "Prawdy i tajemnice" za co baaardzo dziękuję.

Aga_love_books | 2019-06-06
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 06 czerwca 2019

Kojenia książka Pani Sylwii, która pozostanie w mojej pamięci na długo. Dostałam to, co po niej oczekiwałam.
Po raz kolejny twórczość autorki ogromnie mi się podobała.
Po raz kolejny się nie zawiodłam.
Po raz kolejny historia mnie baaaardzo wciągnęła.
Po raz kolejny nie mogłam się oderwać od czytania.
Po raz kolejny dostałam mnóstwo emocji.
Co tu dużo mówić - podobało mi się. Zdecydowanie!
Jest kilka wątków, na rozwój których czekam z niecierpliwością.
Ale jak można było tak zakończyć książkę? Aaaaa tak się nie robi! :)
Teraz tuptam nóżkami i czekam na kolejny tom.
To była cudowna powieść! Po takie tytuły warto sięgać!!

Andżelika | 2019-04-16
Przeczytana: 14 kwietnia 2019

(...)Książkę przeczytałam szybko, bo w jeden dzień. Jednak nie mogłam czytać jej bez przerwy ze względu na tajemnice, które stopniowo opowiadał dziadek Ludwik. Dawka okrucieństwa, która została zawarta w opowieści starszego pana przytłaczała mnie. Najpierw bestialstwo Niemców w czasie II wojny światowej, a następnie okrucieństwo żołnierzy sowieckich, którzy rabowali, gwałcili i zabijali, są to dramatyczne wydarzenia, które doświadczała ludność cywilna. Czytając te opisy często ogarniała mnie złość na tak nieludzkie traktowanie drugiego człowieka. Nie ma żadnego racjonalnego wytłumaczenia dla tak zwyrodniałych czynów. I wszystkie te okoliczności ukształtowały charakter Ludwika, który stał się zgorzkniały, niepotrafiący okazać swojej miłości najbliższym.

Autorka w "Prawdach i sekretach" pokazuje czytelnikowi, że nic nie jest czarne i białe. Nie zawsze można dokonać dobrego wyboru, gdyż okoliczności...

Czytaanna | 2019-03-10
Przeczytana: 10 marca 2019

Przepiękna hisroria, pełna wspomnień z okresu wojny. Wspomnień, które wzbudzają ogromne emocje opowiadanych przez Ludwika, który chce się oczyścić się ze swoich mrocznych i tajemniczych wspomnień. Przelewa te wspomnienia na barki swojej wnuczki Magdaleny.

Nie powiem, ale emocje w trakcie czytania "Prawdy i tajemnice" również mi się udzieliły. Czytałam powieść z wielkim zainteresowaniem i ciekawością jakie tajemnice jeszcze ujrzą światło dzienne.

Będę z wielką niecierpliwością czekała na kolejną część i mam nadzieję że dziadzio Ludwik, którego bardzo polubiłam, będzie jeszcze długo żył i zdradzi nam wiele tajemnic.
Bardzo polecam.

Książki_takie_jak_my | 2019-05-16
Przeczytana: 16 maja 2019

Bardzo czekałam na kolejny tom tej serii, gdyż „Tajemnice i kłamstwa” były jedną z najlepszych książek, jakie przeczytałam w minionym roku.

Ta część to kolejne odkrycie rodzinnych sekretów Ludwika Starkowskiego, o jego rodzinie. Bardzo się cieszę, że kolejny raz spotkałam tych bohaterów i mogłam dalej podążać śladami Magdaleny, która poszerzała zarówno swoją wiedzę, jak i wiedzę czytelnika na temat swojej rodziny.

Powieść jest bezpośrednią kontynuacją pierwszego tomu i cała jej idea jest oparta na tym samym schemacie. Niemniej, poznajemy Ludwika z innych stron, o których do tej pory nic nie było wiadomo. Mężczyzna opowiada o trudnych czasach wojny, o tym, jak żyło się w tamtych czasach. Mamy również fragmenty uczuciowe, typowo romantyczne, które zręcznie przeplatają się z trudniejszymi wątkami fabularnymi.

Całość tworzy obraz, w którym wszystkie elementy zaczynają się składać w jedną całość. W każdym razie, ta część była dla mnie trudniejsza od pierwszego tomu. Była bardziej...

Teresa | 2019-05-14

To przejmująca i porywająca od pierwszych stron historia która przenosi czytelnika w świat tajemnic rodzinnych.Jest to opowieść o miłości wybaczeniu,przetrwaniu ,wojnie i poświeceniu.Uwielbiam historie z przeszłością pełne tajemnic i niedomówień a tych tutaj nie zabraknie.Powieść trafia w serce i zapada na długo w pamięci a zakończenie zaskakuje ,sama się nie spodziewałam takiego finału.Polecam.

motheroftworeads | 2019-04-11

„Jedna decyzja, jedna osoba może odwrócić losy drugiego człowieka. Może sprawić, że ten człowiek znienawidzi wszystko, co powinien kochać, a pokocha to, co powinien nienawidzić…”

Magdalena w dalszym ciągu spędza z dziadkiem Ludwikiem mnóstwo czasu, słuchając jego wspomnień i próbując ułożyć sobie w głowie historię rodziny. Niestety, wspomnienia okazują się bardzo bolesne, a już samo wyobrażenie sobie tych wydarzeń powoduje przerażenie. Czy kiedy cała prawda wyjdzie na jaw, Magdalena wybaczy dziadkowi i przede wszystkim jak sobie z tym poradzi?

„Prawdy i tajemnice” to drugi tom trylogii o losach Magdaleny i Ludwika. Kiedy przeczytałam „Sekrety i kłamstwa” wiedziałam, że będę musiała koniecznie sięgnąć po kontynuację. Choć nie polubiliśmy się z Ludwikiem w poprzedniej części, tak tutaj powoli zaczynałam rozumieć, dlaczego stał się właśnie takim człowiekiem i dlaczego postępował w tak okrutny i bardzo często niezrozumiały dla nikogo sposób. Bolesne wydarzenia z przeszłości Ludwika w...

rudy_lisek_czyta | 2019-06-07
Przeczytana: 06 czerwca 2019

Kiedy skończyłam czytać“Sekrety i kłamstwa” wiedziałam,że muszę sięgnąć po drugą cześć z emocjonującej serii Sylwia Trojanowska - pisarka ”Prawy i tajemnice” i poznać dalsze losy rodziny Starkowskich.
.🌸
”Nikt nie potrafi wymazać z pamięci trudnych wspomnień.One stają się częścią nas.”
.🌸
Magda, pomimo nie najłatwiejszej relacji ze swoim dziadkiem postanawia dalej pozostać w domu rodzinnym.Ich relacja z każdym dniem staje się bardziej trwała i silna,jak wtedy,gdy dziadkowie opiekowali się nią po śmierci jej rodziców.Magda pragnie poznać dalszą część historii swojej rodziny.Pragnie również by dziadek skończysz tymi wszystkimi tajemnicami i kłamstwami,choć doskonale wie,że dla Ludwika wiążą się one z bolesnymi wydarzeniami.Poznanie tej całej prawdy,skrywanej przez laty nie tylko uwolni Ludwika od ciążących go wspomnień ale również uświadomi go,że jest on nadal dobrym człowiekiem.To przeżyte wydarzenia ukształtowały go na takiego człowieka jakim się stał.Przecież nadal jest jej...

Aellirenn | 2019-03-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 06 marca 2019

Między Ludwikiem a Magdaleną powoli nawiązuje się nić porozumienia. Im więcej Magdalena dowiaduje się o dziadku, tym bardziej ja przywiązuję się do tej niecodziennej pary bohaterów. Losy Ludwika są dość mroczne, a opowieść, którą snuje jest dla niego swojego rodzaju spowiedzią. Dla Magdaleny natomiast jest to chyba nowy start, bo w ten sposób kobieta buduje siebie na nowo.

Prawdy i Tajemnice to drugi, ale nie ostatni tom serii. Szczerze? Jak dla mnie to mogłoby być i 10 tomów. To się dobrze czyta! Dwutorowo prowadzona akcja (czasy II wojny światowej i dzisiejsze), ciekawa historia, góra emocji, które jej towarzyszą i dobry warsztat pisarski to po prostu przepis na sukces. Niecierpliwie czekam na kolejny tom. Ptaszki ćwierkają, że już się pisze ;)

Trojanowską odkryłam w tym roku i to jest na razie druga książka, jaką przeczytałam. Na razie, bo na pewno sięgnę po inne pozycje tej autorki. Wam też polecam. :)