W niemieckim domu

2019-10-16
2019-10-16
Barbara Niedźwiecka
Barbara Niedźwiecka II wojna światowa

Wydawało mi się, że opis procesu i tak był potraktowany zbyt delikatnie, jakby autorka bała się jak zostanie oceniona jej praca. O książce usłyszałam z powodu serialu, którego postanowiłam obejrzeć dopiero po przeczytaniu książki. Ciężki temat, więc trudny też do opisania i zebrania w powieść. Mi zawsze ciśnie się na usta pytanie: co ja bym zrobiła w ich sytuacji? Jak ja się zachowam kiedy będę musiała wybierać miedzy śmiercią a życiem, bo jest wojna? To są ciągle aktualne pytania i tematy.

W tej książce znajdziemy opisy tych co przeżyli Auschwitz jak i z drugiej strony to co czuły dzieci oprawców, kiedy prawda wyszła na jaw. Jak sobie radzić z taką przeszłością... każdy bohater stara się żyć na własny sposób i odnaleźć w tym świecie. Wstrząsająca, bez litości i wartościowa lektura.

Książka, której potrzebowałam i mam nadzieję, że inni którzy się zdecydują na jej przeczytanie poczują to samo. Jej atutem jest bezpośredniość, szczerość, bezkompromisowość i odwaga. Perspektywa konsekwencji holocaustu, która nie jest ani znana ani popularna w Polsce. Warto dać szansę tej opowieści. Autorka nie umoralnia, nie intelektualizuje a wręcz pozostawia zarówno bohaterów jak i czytelników z wszystkim wątpliwościami. W prosty ale bardzo plastyczny sposób przedstawia losy Niemców, którzy zarówno na sali sądowej jak i we własnych domach muszą rozliczyć się z hańbiącą przeszłością. Nie da się przejść obojętnie wobec opisanych tu wydarzeń. Najbardziej w pamięci utkiwły mi słowa jednego z bohaterów: "Ciężko jest być człowiekiem." Walczymy z własnymi słabościami, zranieniami i przeciwnościami losu a po drodze dzieje się jeszcze życie. Jak będąc w sumie dość ograniczonym istotami mamy podejmować słuszne decyzje? Jak wybaczy sobie i innym? Jak być szczerym wobec najbliższych i siebie samego? I najważniejsze jak rozpoznać zło i się mu przeciwstawić? Holocaust był zbrodnią, która zrodziła się z obojętności wobec zła a ono samo w sobie jest zaraźliwy wirusem, który rozprzestrzenia się nie tylko w przestrzeni ale i w czasie.

W tym przypadku zaczęło się od mini serialu, który obejrzałam i postanowiłam przeczytać książkę na bazie której powstał ów serial.
Książka jest o wiele ciekawsza i bogatsza w szczegóły. Poza tym nieco różni się od historii przedstawionej w serialu.
Mamy tu do czynienia z bolesną przeszłością a mianowicie okresem wojennym i obozem koncentracyjnym w Auschwitz. 20 lat po wojnie niemiecka prokuratura zbiera dowody przeciwko Bestiom z obozu. Powołuje wielu świadków z Polski i nie tylko. Ewa, młoda Niemka, jest tłumaczką języka polskiego i przez przypadek bierze udział w tym procesie. Oskarżonych jest 21. A każdy ma na swoim koncie szereg zbrodni. Po wojnie ci SS-mani stali się przykładnymi obywatelami, mężami i ojcami. Nie chcą się przyznać do bestialskich czynów jakie popełnili na terenie obozu.
W książce przeplatają się losy Ewy i jej narzeczonego, jej siostry, która tylko na pozór jest oddaną pielęgniarką, jej rodziców- którzy prowadzą restaurację, ale tak naprawdę nie rozliczyli się ze swoją przeszłością.
Książka dotyka trudnych tematów, ale to bardzo dobrze, że została napisana przez niemiecką autorkę. Pokazuje, że nasi zachodni sąsiedzi nie pozostali całkowicie obojętni na zbrodnie dokonywane przez faszystów.

Książka Annette Hess przedstawia historię ocalałych z Auschwitz z nieco innej perspektywy. Ukazuje powojenne zmierzenie się z przeszłością samych Niemców. I tych w pełni świadomych nazistów i tych którzy nie do końca zdawali sobie sprawę z machiny jakimi były obozy koncentracyjne. Pokazuje również co czują kolejne pokolenia, przed którymi ukrywana była niechlubna historia narodu niemieckiego.

Ewa, niemiecka tłumaczka języka polskiego podejmuje się tłumaczenia zeznań polskich więźniów obozu Auschwitz w procesie karnym przeciw nazistom. Zderza się z relacjami, które nie pozostają bez wpływu na jej życie. Jak się bowiem okazuje, to straszne miejsce nie było obce jej rodzinie. Ale relacje obozowe nie są główną treścią książki, lecz jedynie tłem konfrontacji. Książka jest też spojrzeniem na niemieckie społeczeństwo, które podzielone próbuje zmierzyć się z prawdą o własnej historii i sprawiedliwością. Czyli temat super, ale… pobieżnie głaskany, pozbawiony emocji. Takie Auschwitz na boku, prawie do zapomnienia, a niemiecka próba rozliczenia się z bolesną prawdą mało przekonująca. Do poczytania.

Książka ma swoje mocne strony, pierwsze dwie części pochłaniałam bardzo szybko, bo opisy były bardzo obrazowe, sytuacje jak z życia wzięte i historia obiecywała intrygujące zakończenie. Niestety, w drugiej części książki pewne wątki zdają się rozwijać tylko po to, by następnie urwać się bez domknięcia. Treść powieści wydaje się nie posiadać odpowiednich proporcji — pewne postaci angażują czytelnika po to, by następnie zniknąć na wiele rozdziałów. Myślałam, że ta książka będzie bardzo dobra — temat jest interesujący, a dodatkowo poruszony został z perspektywy innej niż zwykle, niestety koniec końców czegoś zabrakło. Pewne emocje i przemyślenia zostaną w czytelniku, ponieważ historia angażuje, niestety całą powieść trzeba uznać za uciętą, co ostatecznie psuje wcześniejsze pozytywne wrażenia.

Porusza ciekawy temat, czyta się szybko, ale są niepotrzebne wątki poboczne, a niektóre główne niedomkniete np przeszłość ojca Jurgena.

Rozliczenia młodych Niemców z wojenną przeszłością swoich rodziców. Mocna rzecz.

Osiem gwiazdek za podjęty temat przez Niemkę. W swej książce Annette Hess przedstawiła jak pokolenie powojenne radzi sobie (a właściwie nie radzi) z odpowiedzialnością ich rodziców za ich udział , współudział czy też milczące przyzwolenie za zbrodnie III Rzeszy. Wg autorki rodzice nie przekazali dzieciom swej historii. Są to lata 60-te, a jakie jest obecne pokolenie?. Książkę zdecydowanie polecam i chętnie przeczytałabym więcej na ten temat.

• Literatura piękna
  • II wojna światowa

Dodaj cytat z książki W niemieckim domu

Video

Video