Komu bije Big Ben. Brytyjczycy w sosie własnym

Agora
brytyjczycy wielka brytania reportaż
literatura faktu
brytyjczycy wielka brytania reportaż

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 2 (9) / czerwiec 2013 Marek Bieńczyk, Etgar Keret, Janusz Rudnicki, Wojciech Orliński, Oliver Sacks, Katarzyna Surmiak-Domańska, Wojciech Nowicki, Redakcja magazynu Książki, Milena Rachid Chehab
6,4
Książki. Magaz... Marek Bieńczyk, Etg...

plus za różnorodność i dość duży przekrój przez społeczeństwo. Minus reportaże są krótkie, bardziej sygnalizują problem niż wnikliwie go przedstawiają. Ogólnie książka choć ciekawa pozostawia duży niedosyt

Zbiór bardzo ciekawych reportaży o Brytyjczykach i Wielkiej Brytanii. Zwracajęce uwagę tematy i interesujacy rozmówcy tacy jak kobieta która jest "głosem" londyńskiego metra, ostatni dziennikarz z Fleet Street. mężczyzna który w małym palcu ma topografię Londynu, czyli taksówkarz czy Elaine która prowadzi salon bingo.
Wiele poruszonych tematów i ich rożnorodność to wielki...

Wielka Brytania to kraj, o którym wydaje się, że wiemy dużo. Wiemy, że jest Królowa, że Brytyjczycy bywają oficjalni i trochę sztywni, wiemy, że było kiedyś Imperium, znamy specyficzny brytyjski humor. A i prawie każdy zna kogoś kto mieszka lub mieszkał w Wielkiej Brytanii i na jej temat może wiele powiedzieć. Pewnie większość opowieści zacznie się od tego jacy to...

Bardzo dobra książka. Kończyłam ją w momencie, gdy WB opuszczała Unię Europejską. W książce jest też ten wątek, ale nie tylko. Autorka porusza bardzo wiele aspektów i większość w sposób interesujący.To dosyć szerokie spojrzenie na temat brytyjskości, ich szczególnej odmienności. Wiem jedno, jestem z tych co nie chcieliby mieszkać tam na stałe :-)

Książka ta to w pewnym sensie zbiór ciekawostek o Wielkiej Brytanii w formie krótkich esejów, poświęconych wybranym zagadnieniom. Jak to w takich zbiorkach bywa, część z nich była bardziej interesująca, reszta... troszkę mniej. Czyta się to jednak szybko i całkiem przyjemnie, stąd też nie żałuję poświęconego czasu.

Książka dotyka wielu aktualnych problemów z życia codziennego w Wielkiej Brytanii. Opisując historie pojedynczych osób, pokazuje różnorodność kultur i światopogladow. Oczywiście nie wyczerpuje tematu, ale dotyka go wystarczająco. Chętnie przeczytam inne książki autorki.

Zbiór krótkich reportaży przedstawiający ciekawe postacie, a za ich pośrednictwem - ważne wydarzenia rodem z Wielkiej Brytanii. Niestety autorka nachalnie próbuje wpleść do nich wątek Brexitu, sprzeniewierzając się, moim zdaniem, idei reportażu. Również poziom poszczególnych fragmentów jest nierówny.
Jest wiele ciekawszych i lepiej napisanych książek o Wielkiej Brytanii.

Różne spojrzenia na współczesną Wielką Brytanię. Po lekturze uświadamiałem sobie w jak bardzo jednorodnym kraju żyjemy.

Całkiem ciekawy zbiór reportaży prosto z Wysp - szkoda tylko, że są krótkie i mało wnikliwe, aż się prosi, by poczytać o poruszonych w nich kwestiach więcej. Niezrozumiałe jest również, dlaczego nie ma nic na temat sytuacji osób LGBT - za to dużo miejsca poświęca się religijnym czy politycznym radykałom.

Reportaże to mój ulubiony gatunek literacki, czytam ich dużo i mam wysokie oczekiwania wobec każdej książki, po którą sięgam. Na "Komu bije Big Ben" skusiłam się ze względu na reportaż o angielskich szkołach z internatem, który przeczytałam w GW. Niestety, to jedyny rozdział w książce Mileny Rachid Chehab, który jest naprawdę wciągający i dobrze napisany. Pozostałe historie...

Dyskusje

• 2019