Błysk! Potęga przeczucia

Okładka książki Błysk! Potęga przeczucia Malcolm Gladwell
Okładka książki Błysk! Potęga przeczucia
Malcolm Gladwell Wydawnictwo: Znak Seria: Punkty Przełomowe nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Punkty Przełomowe
Blink. The power of thinking without thinking
Znak
2009-10-01
2009-10-01
Anna Skucińska

treściwa, można się potem flexować ciekawostkami

treściwa, można się potem flexować ciekawostkami

Napisana lekko i w ciekawy sposób. Ale dla psychologów to raczej powtórka;) większość przykladow/badań przywołanych w książce już znam

Wielce ciekawa i treściwa książka.

Wielce ciekawa i treściwa książka.

Ciekawa książka poruszająca jakże niedoceniany aspekt pierwszego wrażenia. Autor w ciekawy sposób kroi na cienkie plasterki temat, aby w przystępny sposób podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Bardzo zręcznie wykorzystuje historie z życia, które jeszcze łatwiej pozwalają nam zrozumieć "błysk"

Uważam, że 1/3 książki można by było usunąć i bardziej skompresować informację. Mimo wszystko warto zapoznać się z tą pozycją.

Sięgając po tę książkę miałam przeczucie, że mi się spodoba - to był Błysk! :)

Sięgając po tę książkę miałam przeczucie, że mi się spodoba - to był Błysk! :)

To moja druga pozycja Malcolma Gladwella, po "Poza schematem", który bardzo polecam. "Błysk" podobnie - nie zawiódł.

Bardzo podoba mi się styl autora, w którym przedstawia jakąś tezę, potem pokazuje, że nie w każdej sytuacji i nie w każdych okolicznościach ta teza się sprawdzi. Jest to bardzo różne od wszelkiego rodzaju modnych obecnie poradników, których treść można opisać w jednym zdaniu. Malcolm analizuje, podważa tezę, pokazuje z różnych stron.

Polecam każdemu.

Początek wydawał się stratą czasu (jeśli wcześniej czytało się Daniela Kahnemanna),ale z czasem się rozkręciła. Niezła.

Ciekawy zbiór nietypowych zdarzeń, świetnie zestawionych i opisanych. Jak to u Gladwella. Nie zmieniająca życia, ale warta przeczytania. Parę anegdot mocno zapada w pamięć. Szybko się czyta.

W życiu większość decyzji podejmujemy w ciągu dwóch sekund, niektóre nawet szybciej. Tyle że większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy: uważamy, że podejmowane przez nas działania są wynikiem gruntownych przemyśleń, rozważenia wszystkich za i przeciw. Jak wtedy, gdy dyrygentom wydawało się, że wybierają najlepszych muzyków do swoich orkiestr, podczas gdy kierowali się pierwszym wrażeniem wywołanym.... wyglądem. Wprowadzenie przesłuchań „w ciemno” otworzyło orkiestry przed muzykami o własnym stylu, drobniejszej budowie ciała (wcześniej uważano ich za zbyt słabowitych, by mogli grać dobrze na instrumentach dętych),a przede wszystkim - przed kobietami, którym długo i skutecznie broniono wstępu na sceny.

Malcolm Gladwell, doświadczywszy na własnej skórze skutków kierowania się „pierwszym wrażeniem”, postanowił dociec, w jaki sposób zapadają te decyzje i jak mogą rzutować na rzeczywistość. Opowiada o rzeczoznawcach zdolnych na pierwszy rzut oka rozpoznać fałszywe dzieło sztuki, o wpływie kształtu opakowania na sprzedaż lodów i tłumaczy, dlaczego często zmieniamy swoje postępowanie, dostosowując się do okoliczności, które dopiero z upływem czasu zaczynamy świadomie dostrzegać. Nie pominął problemu powstawania uprzedzeń (i trudności w ich zwalczaniu!),które mogą decydować o czyimś życiu lub śmierci. Tłumaczy też, czemu z wysokim prawdopodobieństwem już po dwóch minutach można ocenić, czy lekarz otrzyma pozew sądowy, a mąż i żona zakończą swoje małżeńskie pożycie rozwodem.

Książka ciekawa i warta przeczytania, ale jak w przypadku wielu pozycji cieszy się większym rozgłosem niż powinna. To nie tyle kompendium, co raczej pierwszy trop do dalszego zgłębiania wiedzy.

Gladwell zainteresował się błyskawicznym osądem, gdy zaczął być częściej zatrzymywany przez władze po zapuszczeniu włosów. Pokazuje pułapki i możliwości szybkiego myślenia. Ciekawe, że wszyscy na podstawie naszych doświadczeń, mamy intuicję dostępną, co więcej, możemy się jej wyuczyć. Ksiązka porwała mnie sposobem opisywania historii, ciekawie czyta się w niej nawet przypisy!

• Psychologia
  • Biznes