Błysk! Potęga przeczucia

Tłumaczenie: Anna Skucińska
Seria: Punkty Przełomowe
Wydawnictwo: Znak
Blink. The power of thinking without thinking

Dlaczego Malcolm Gladwell napisał Błysk!? Bo... zapuścił włosy. „W moim życiu natychmiast nastąpiły drobne, ale znaczące zmiany. Zacząłem dostawać mandaty za przekroczenie prędkości, co wcześniej nigdy mi się nie zdarzało. Zatrzymywano mnie do szczegółowej kontroli na lotniskach. A pewnego dnia, gdy szedłem Fourteenth Street na Manhattanie, do krawężnika podjechała policyjna furgonetka i...

Dlaczego Malcolm Gladwell napisał Błysk!?
Bo... zapuścił włosy. „W moim życiu natychmiast nastąpiły drobne, ale znaczące zmiany. Zacząłem dostawać mandaty za przekroczenie prędkości, co wcześniej nigdy mi się nie zdarzało. Zatrzymywano mnie do szczegółowej kontroli na lotniskach. A pewnego dnia, gdy szedłem Fourteenth Street na Manhattanie, do krawężnika podjechała policyjna furgonetka i wyskoczyło z niej trzech funkcjonariuszy. Jak się okazało, szukali gwałciciela, a według nich ów gwałciciel wyglądał zupełnie jak ja. Wyjęli portret pamięciowy i rysopis. Przyjrzałem się i najuprzejmiej, jak potrafiłem, zwróciłem im uwagę, że poszukiwany przestępca wcale nie jest do mnie podobny. Był wyższy, potężniej zbudowany i o kilkanaście lat ode mnie młodszy. [...] Jedyną naszą wspólną cechą była burza kręconych włosów” – mówi Gladwell. „Po prostu chcę, żeby ludzie poważnie traktowali proces natychmiastowego poznania (rapid cognition)” – tłumaczy.

Błysk! opowiada o potędze pierwszego wrażenia, o czymś, co wydarza się w mgnieniu oka, często bez udziału świadomości czy rozumu.
Malcolm Gladwell jest publicystą „New Yorkera” (a wcześniej „Washington Post”, gdzie pisał o nauce). Reportaże Gladwella o zachowaniu konsumentów, gwałtownych skokach przestępczości w Nowym Jorku czy testach osobowości zdradzają jego zamiłowanie do socjologii, psychologii i marketingu.
W 2005 roku w Polsce ukazała się jego pierwsza książka Punkt przełomowy (The Tipping Point). Szczegółowo pokazuje w niej cykl życia oraz istotę trendu – zarówno trendu rynkowego, jak i epidemii grypy, przestępczości czy mody na buty określonej marki.
W Błysku! natomiast twierdzi, że ludzie nazbyt często próbują podejmować decyzje, kierując się racjonalnymi przesłankami, podczas gdy takie same efekty przynosi zdanie się na natychmiastowe poznanie (rapid cognition).
Teza ta wydaje się może zbyt rewolucyjna, jednak przyniosła Gladwellowi miano guru w środowiskach marketingowych. Jego książki nie schodzą z list bestsellerów, przez brytyjski dziennik „The Times” został uznany za jednego z pięćdziesięciu najbardziej wpływowych myślicieli w dziedzinie zarządzania. Ostatnio prawa do książki kupiła nawet wytwórnia filmowa Universal.
Brawurowy, świetnie napisany i solidnie udokumentowany Błysk! czyta się z wypiekami na twarzy.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Skakanka | 2015-07-26
Na półkach: Rozwojowo, Przeczytane
Przeczytana: 26 lipca 2015

Znakomita pozycja. Autor pokazuje jak "krojenie na cienkie plasterki" w sposób podświadomy wpływa na nasze decyzje. I świetnie pokazuje jaki siła przeczucia może mieć wpływ na nasz osąd i późniejsze opinie. Zarówno pozytywny, jak i negatywny. Podoba mi się szczególnie obserwacja autora, że w dobie rozbierania wszystkiego na czynniki pierwsze i potwierdzania precyzyjnymi badaniami każdej, nawet najbardziej prozaicznej decyzji, jak choćby prognoza powodzenia sprzedaży tego czy owego produktu, zatraciliśmy wiarę w intuicję. I często lekceważymy ten "błysk", który jest naszym bezpośrednim, pierwotnym poznaniem. Świetnie, wartko napisana książka, choć oczywiście języka nie można tu rozpatrywać w kontekście wysokiej literatury, niemniej jest to znakomicie napisany reportaż o podłożu naukowym.

karola | 2011-05-25
Przeczytana: 15 maja 2011

Istnieje teoria wg której 2-3 pierwsze sekundy są kluczowe dla naszego poznania – wtedy powstaje nasza opinia o tym, na co/kogo patrzymy. Malcolm Gladwell napisał o tym książkę. „Błysk. Potęga przeczucia” opowiada właśnie o tym natychmiastowym poznaniu (jak nazywa to autor). My, zwyczajni, przeciętni ludzie nazywamy to przeczuciem. Ale brzmi to za mało poważnie i niezbyt naukowo do publikacji Malcoma Gladwella, którego – przyznaje się – pokochałam. Autor opisuje szereg zdiagnozowanych przypadków natychmiastowego poznania. Opowiada również garść historii z życia wziętych. Czyli dostajemy połączenie naukowych eksperymentów z prozą życia, nawet jeśli nie naszego, to przecież takie uczucie jest znane każdemu z nas, czyż nie?

Czy zatem powinniśmy podejmować decyzje kierując się ściśnięciem w żołądku, jak czasami objawia się przeczucie… czy jednak powinniśmy przeprowadzać racjonalne analizy ze stadem argumentów za i przeciw i wtedy dopiero decydować?

A co z pomyłkami? A co jeśli nasz...

hienka7 | 2014-06-25
Na półkach: Przeczytane, Bemowo, 2014
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Podobno każdy z nas wyrabia sobie opinię na temat drugiej osoby w przeciągu pierwszych dwóch sekund spotkania. Obraz ten zapisuje się w naszej podświadomości i wpływa na nasze późniejsze oceny tej osoby. Autor pokazuje nam w jaki sposób podejmujemy decyzje na temat różnych osób czy rzeczy i to czy decyzja zostaje podjęta w przeciągu kilku sekund czy po długich badaniach nie wpływa na jej trafność.
W sumie warto przeczytać, bo można się dowiedzieć parę ciekawych rzeczy.

Józef Śliwiński | 2011-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2011

Fenomen Gladwella polega na tym, że dziennikarski kunszt czyni jego dzieła wybitnie poczytnymi, a wnikliwość i zwyczaj opierania się na rzetelnej, naukowej literaturze sprawiają, że to wybitnie wartościowa lektura.

pan_szymanek | 2016-05-06

Czy po przeczytaniu tej książki był Błysk czy Punkt Przełomowy? Nie, ale jest to wiedza, którą na pewno wykorzystam. Bardziej w życiu zawodowym, bo wydaje się łatwiej, niż w życiu prywatnym. Jeśli czytam książkę, i co jakiś czas przerywam by na smartfonie zgłębić jakieś zagadnienie to oznacza, że książka jest ciekawa. Tak jest właśnie z „Błyskiem” Pana Gladwella. Zawiera szereg bardzo ciekawych informacji o tym jak funkcjonuje element poznawczy danego „zagadnienia”. Wszystko w temacie naszej świadomość i nieświadomości w podejmowaniu decyzji. O tym że nasz wewnętrzny głos, to głos którego należy słuchać, nie zagłuszając go „logicznością” w postaci analizowania każdego problemu. Błysk czyta się miło, choć styl pisarza powoduje iż bardziej nazwałbym dzieło Gladwella wielooooostonicowym artykułem aniżeli książką.

Patsy | 2017-02-07
Przeczytana: 09 stycznia 2017

Po udanej lekturze "Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu" kilka lat temu, wiedziałam że z czasem sięgnę i po tę lekturę. Niestety "Błysk!" wypadł w porównaniu dość mdło. Z większości aspektów poruszanych w tej pozycji już zdawałam sobie sprawę i nie odniosłam wrażenia, że autor odkrywa przede mną jakieś niesamowite sekrety. Mimo wszystko była to ciekawa lektura, która po prostu nie powaliła mnie łopatki.

Mój regał z książkami
patsy-books.blogspot.com

Darek | 2014-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Bardzo ciekawa lektura. Od początku wciągająca sprawia, że nie chcemy się z nią rozstać choćby na chwilę. Końcowe rozdziały nie budziły we mnie tak wielkiego zainteresowania, jednak muszę zaznaczyć, że pisałem pracę dyplomową na podobny temat, więc część z podanych faktów już dobrze znałem i zapewne to jest przyczyną. Dla kogoś kto interesuje się procesem kształtowania się naszych poglądów, spostrzeżeń i opinii będzie to dobra lektura na początek. Polecam ze spokojnym sumieniem.

Magdalena Sieniawska | 2014-01-04
Przeczytana: 2013 rok

Książka otwiera oczy, jak wiele informacji o świecie dociera do nas bez udziału świadomości. Zaskakujące fakty potwierdzone badaniami naukowymi znajdziemy w każdym rozdziale. Polecam!

Szczepan Bentyn | 2010-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2010

Warta przeczytania pozycji jednakże uważam, że dwie następne książki tego autora są zdecydowanie lesze.

o_z | 2013-03-14
Przeczytana: 05 marca 2013

Kolejna ciekawa teoria przedstawiona przez autora. Co prawda czytałem już wcześniej o zagadnieniach związanych z natychmiastowym poznaniem i metodą "krojenia na cienkie plasterki" dlatego nie podszedłem do tej pozycji tak entuzjastycznie co np. do "Punktu przełomowego" ale mimo wszystko mam same pozytywne odczucia po przeczytaniu tej książki.