Powstanie Wielkopolskie 1918-1919

Wydawnictwo: Bellona
jaszon

Powstanie Wielkopolskie należy do bardzo nielicznych polskich powstań narodowych, które zakończyły się pełnym sukcesem powstańców. Powstańcy mieli to szczęście, że Niemców powstrzymał przed zdecydowaną ofensywą w celu militarnej rozprawy z powstaniem narzucony im układ rozejmowy podpisany w Trewirze. Nie odważyli się także w maju i czerwcu 1919 r., w ramach krytyki projektu, a następnie samego...

Powstańcy mieli to szczęście, że Niemców powstrzymał przed zdecydowaną ofensywą w celu militarnej rozprawy z powstaniem narzucony im układ rozejmowy podpisany w Trewirze. Nie odważyli się także w maju i czerwcu 1919 r., w ramach krytyki projektu, a następnie samego traktatu pokojowego, na wojnę z Polską. Powstańcy osiągnęli swe cele samodzielnie, przy niewielkim, wręcz symbolicznym wsparciu kadrowym ze strony Wojska Polskiego. Przede wszystkim zrealizowany został cel polityczny, dla którego powstanie wybuchło, gdyż Wielkopolska niemal w całości znalazła się w granicach państwa polskiego.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona

źródło okładki: https://cdn.bonito.pl/zdjecia/6/2d-powstanie-wielkopolskie-1.jpg

Jacek | 2019-04-24
Na półkach: Przeczytane, Historia, Mam
Przeczytana: 18 kwietnia 2019

Sięgnąłem po kolejny tom Historycznych bitew z dużymi nadziejami na dobra pracę. Oczekiwałem solidnej, przejrzystej syntezy, opracowania poświęconego zrywowi Wielkopolan, dzięki któremu ich dzielnica została przyłączono do tworzącego się państwa polskiego. Lektura nie zawiodła moich oczekiwań. Zanim jednak przejdę do przybliżenia treści książki i mojej opinii o niej, muszę podzielić się dwiema refleksjami. Po pierwsze, praca Wyszczelskiego to opracowanie popularnonaukowe. Nie jest to więc książka wyczerpująca temat, praca źródłowa czy wielka monografia, a jedynie opracowanie, pozwalające na ogólne poznanie tematyki powstania wielkopolskiego i wstęp do dalszej lektury dla zainteresowanych tematem. Chyba, że czytelnik (jak ja) pragnie jedynie poznać zasadnicze zarysy tematyki – wtedy książka ta idealnie spełnia oczekiwania. Po drugie, z radością sięgnąłem po opracowanie poświęcone powstaniu, które zakończyło się sukcesem – i to zarówno militarnym, jak i politycznym – a nie, jak to...

jaszon | 2019-01-22
Przeczytana: 28 grudnia 2018

Nie mogę ukryć rozczarowania. To jedna z najsłabszych pozycji spośród licznych książek napisanych przez prof. Wyszczelskiego (i w całej serii Historycznych Bitew). Książka napisano nierówno, trochę topornie. Niektóre wątki są potraktowane sygnalnie bez ich rozwijania. W sumie część „wojskowa” jest dość zdawkowa i daje słabe wyobrażenie o przebiegu powstania. W sporej części książka niestety jest także bez treści. Dużo tu „wypełniacza”, niekiedy kleconego metodą kopiuj/wklej. I szczerze powiem – na swój sposób czuję się tą pozycją oszukany. Kupując książkę, jak w każdej innej sytuacji, oczekuję sensownej relacji ceny do jakości. Oczekuję, że pozycja licząca ok. 240 stron dostarczy tyle samo stron do czytania, a nie jakąś ich część. Ile razy można czytać powtarzający się ogólnikowy przekaz, że powstańcy byli gorzej uzbrojeni, ale silnie zmotywowani, a Niemcy zdemoralizowani?
Mam wrażenie, że Autor pisał książkę w pośpiechu i nie miał już czasu by ją ponownie przeczytać.
W...