Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Znak Literanova
Madame Pylinska et le secret de Chopin
literatura francuska
Ag2S

Czy odważysz się wybrać nieoczywistą ścieżkę, by na jej końcu odnaleźć siebie? Eric pokochał muzykę, gdy pierwszy raz usłyszał Chopina. Od tego momentu trawiła go pasja – nieustannie marzył, by jak najlepiej grać utwory swojego mistrza, lecz jego interpretacjom wciąż czegoś brakowało. Wszystko zmieniło się, gdy rozpoczął lekcje u pewnej Polki. Ćwiczenia zalecane przez Madame Pylinską były...

Czy odważysz się wybrać nieoczywistą ścieżkę, by na jej końcu odnaleźć siebie?

Ćwiczenia zalecane przez Madame Pylinską były osobliwe. Wysyłała swego ucznia do parku, żeby słuchał szumu gałęzi i zrywał kwiaty bez strącania rosy. Poleciła też Ericowi uprawiać miłość, zanim zasiądzie do pianina, bo muzyce należy oddać się tak samo, jak pożądaniu.

Nauczyła go, że w małych rzeczach kryją się wielkie inspiracje.

"Madame Pylinska" i sekret Chopina" to jedna z najbardziej osobistych książek Erica-Emmanuela Schmitta. Francuski pisarz po raz pierwszy opowiada o tym, jak dzięki muzyce i swojej polskiej nauczycielce odkrył, że jego prawdziwym przeznaczeniem jest literatura. Ta historia pokazuje, że warto dokonywać nieoczywistych wyborów, delektować się każdą sekundą i smakować melodię dni.

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/

Grazia_czytaninka_ | 2019-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2019

Ta niepozorna książka autora składa się zaledwie z niecałych 100 stron, a jednak zawiera w sobie wiele mądrości życiowych. To jedna z najbardziej osobistych książek Erica-Emmanuela Schmitta, w której ukazuje swoją miłość do literatury.

Eric-Emmanuel pokochał muzykę Chopina i pragnął się nauczyć ją grać na fortepianie. Zapisuje się na naukę do polskiej nauczycielki madame Pylinskiej. Jej metody są niekonwencjonalne i niewiele mają wspólnego z samą grą na fortepianie, czego nasz autor z początku nie może zrozumieć. Jednak im więcej dostaje tych niezrozumiałych lekcji, tym bardziej zaczyna rozumieć ich sens. Madame Pylinska nie uczy go tylko gry na fortepianie, lecz przede wszystkim życia. Stara się mu uświadomić, że powinniśmy czerpać z każdego aspektu życia, nauczyć się dostrzegać drobne rzeczy, które mogą zmienić postrzeganie pewnych spraw.

Dzięki lekcjom nauczycielki i wykonywanym ćwiczeniom zrozumiał, że jego powołaniem tak naprawdę jest literatura. Muzyka natomiast to nie...

comique | 2019-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2019

"Tyle się przy pani uczę, madame Pylinska. Nie tylko Chopina. Nie tylko muzyki. Uczę się życia."

"(...)dzięki Chopinowi, Polska natychmiast stała mi się bliska niczym duchowa ojczyzna."

Młody Eric zakochany w muzyce Chopina, pragnie nauczyć się grać na fortepianie. Pod czujnym okiem Polki, niejakiej madame Pylinskiej otrzymuje osobliwe ćwiczenia.

Powieść autobiograficzna, w której autor dzieli się z nami swoimi przeżyciami z młodości. Schmitt potrafi wpleść w swoje niezwykle proste historie spokój z nutką delikatności. Przyznaje on, że dzięki Chopinowi odkrył swoje prawdziwe powołanie jakim jest miłość do literatury i nauczył się, że muzyka to nie tylko wyklepane na pamięć nuty i stukanie po klawiszach. To coś więcej, niż nam się tylko wydaje...
Idealna na niedzielne popołudnie, przy filiżance gorącej kawy. Delektujmy się każdą sekundą naszego życia! :-)

JustMajka | 2019-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2019

Muszę zacząć czytać zdecydowanie więcej książek autora. To przyjmeność w czystej postaci. Jego styl, jego szczerość, lekkość pisania. A w dodatku wspaniała treść, która przyciąga jak magnes, od której nie sposób się oderwać. Jego książkom daleko (przynajmniej tym, które znam) do powieści przepełnionych zwrotami akcji, wywołujących skrajne emocje. To dowód na to, że nie zawsze musi się wiele dziać, nie zawsze w dynamice i efektach zaskoczenia tkwi magia zaciekawienia czytelnika. Autor doskonale o tym wie.

"Madame Pylinska i sekret Chopina" to tytuł przepełniony spokojem, ciepłem. Wiecie co najbardziej mnie w nim dotknęło? Co sprawiło, że zatopiłam się w lekturze i nie miałam ochoty od niej odejść choćby na moment? Autentyczność. Eric-Emmanuel Schmitt pisze z serca. Przez treść książki się płynie. To, że autor odsłania się przed czytelnikiem, odkrywa kawałek siebie, to jak to robi... To jest coś pięknego. Czytający miałam wrażenie jakby to mnie osobiście obdarzył zaufaniem, jakby...

Pokrecona | 2019-02-18
Przeczytana: 13 lutego 2019

Poznajemy Erica, który pokochał muzykę, gdy po raz pierwszy usłyszał utwór Chopina. Od tego momentu uczył się grać, lecz nie mógł dojść do perfekcji. Zastanawiał się, gdzie robi błąd. Poszedł zapisać się na kolejne lekcje nauki, lecz tym razem do kobiety, która była Polką i kochała muzykę kompozytora ponad wszystko inne.
Ćwiczenia, jakie dostawał od kobiety, były bardzo dziwne. Bardzo mało grał na fortepianie, raczej chodził po parku i obserwował przyrodę. Miał słuchać wiatru, patrzeć na uginające się drzewa, zrywać kwiaty z kroplami rosy, miał też przychodzić na spotkania po upojnej nocy, pełnej namiętności.

Nauczyła go, że w małych rzeczach kryją się wielkie inspiracje.
Czy po przeczytaniu tej pozycji będziemy mieli wrażenie, że nasz kompozytor jest nieodgadniony?
Jak pięknie ujął to Pan Schmitt, Chopin jest kimś więcej niż tylko Chopinem: jest nie tylko kompozytorem, lecz także przewodnikiem.
Madame Pylinska poprzez tę historię pokazuje, jak słuchać jego muzyki, wyczekiwać...

Monika | 2019-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2019

Sztuka polega na tym, żeby pisać trafnie i Eric-Emmanuel Schitt tą umiejętność posiadł. Pięknie, malarsko, spokojnie, delikatnie a jednak na tyle mocno, że porusza te struny znajdujące się prosto w sercu.
To nie jest książka wyłącznie o Chopinie, to powieść o miłości, namiętności, poszukiwaniu.... A jeśli muzyka Chopina nie jest wam znana to jestem pewna, że po skończonej lekturze włączycie chociaż jeden utwór, żeby samemu się przekonać czym będzie dla was.
Piękna w swojej prostocie historia. Zwyczajnie niezwyczajna. Książka do delektowania. Polecam.

Katarzyna86 | 2019-02-17

Uwielbiam książki Schmitta i zawsze czekam na te długie powieści, które się czyta i czyta.
Akurat „Madame Pylińska i sekret Chopina” to książka na jeden wieczór. Lekkość pisania oraz styl autora przyciąga i nie pozwala nam odłożyć książki póki nie dotrzemy do ostatniej strony.
Schmitt opowiada o Chopinie i o tym w jaki sposób odkrył swoje powołanie do pisania. Dla niego Chopin jest kimś więcej niż tylko kompozytorem, jest także przewodnikiem. Nie oferuje tylko muzyki, ale uczy słuchać, wyczekiwać szczegółu, jest profesorem uwagi, subtelności, głębi, ale przede wszystkim daje lekcję życia.
Eric pokochał muzykę, kiedy pierwszy raz usłyszał jak jego ciotka gra na pianinie utwór Chopina. Od tamtego czasu marzył, aby jak najlepiej grać utwory swojego mistrza. Jednak ciągle w nich czegoś brakowało. Wszystko zaczęło się zmieniać, gdy rozpoczął lekcje u pewnej Polki- madame Pylińskiej. Ćwiczenia przez nią zalecane były bardzo osobliwe, lecz powoli nauczyła go, że to właśnie w małych...

zouza_czyta | 2019-02-14
Przeczytana: luty 2019

Książka opowiada nam o tym, jak w wyjątkowy sposób autor pokochał samego Chopina jak i jego muzykę.
Za dziecka, stronił od pianina, widział w nim największego wroga, w którym nie widział nic z muzyki a niemiłe dla ucha rytmy.
Dzięki swojej ciotce, która pewnego dnia zagrała w jego obecności Chopina, Eric został oczarowany i zapragnął uczęszczać na lekcje gry na fortepianie.
Przez kilka lat, chłopak nie mógł za wszelką cenę oddać się w zupełności muzyce. Brakowało mu lekkich dźwięków, delikatności ruchów a przede wszystkim fantazji.
Po studiach literackich, wyjechał do Paryża i pragnął tam kontynuować naukę gry na fortepianie, która wcześniej nie dawała żadnych efektów ciężkiej pracy.
Właśnie tam, w Paryżu trafia na odpowiednią nauczycielkę Madame Pylinską, która zmienia już jego życie na zawsze. Kobieta daje Ericowi jasno do zrozumienia, że potrzeba nie tylko delikatności fizycznej przy pianinie a również duchowej. Daje mu wskazówki, do których powinien się stosować, między...

katasza6 | 2019-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2019

Niezwykle lekka, wzruszająca, piękna historia. Młody Eric spotyka na swojej drodze tytułową Madame Pylinską. Polkę, która pomaga mu odkryć to co dla niego najważniejsze - literaturę. Używa przy tym niestandardowych metod nauczania, które wbrew oczekiwaniom Erica, pomagają mu odkryć, że warto dokonywać nieoczywistych wyborów, że nawet w drobnostkach można dostrzec coś bardzo inspirującego. Idealna lektura na wolny wieczór. Zdecydowanie polecam :)

Arkadiusz Chrzanowski | 2019-02-12

Książka pt. Madame Pylińska i sekret Chopina to moje drugie czytelnicze spotkanie z autorem Eric Emmanuel Schmitt. Dzięki uprzejmości wydawnictwa znak udało mi się przeczytać tę opowieść przedpremierowo. Książka ta jest wspomnieniem samego pisarza odnośnie życia i nauki gry na fortepianie u ekscentrycznej nauczycielki Madame Pylińskiej.
Schmitt od dziecka niechętnie patrzył w stronę pianina, które stało w jego domu, ale kiedy po raz pierwszy usłyszał dźwięki Chopina wydobywające się spod palców jego ciotki, zapragnął grać choć minimalnie tak dobrze jak sam mistrz. Tym samym trafił do nauczycielki gry na fortepianie, miłośniczki kotów i alternatywnych sposobów nauczania. To dzięki niej m. in odkrył na nowo miłość, podszkolił swoją grę, wykształcił lepszy słuch. Odkrył to co do tej pory było dla niego nieosiągalne i na co wcześniej nie zwracał uwagi. Madame Pylińskiej nie da się nie lubić, gdyż jej sposób bycia, poczucie humoru i osobliwość zachęcają czytelnika do pozostania z...

Bibliofilem_być | 2019-02-15
Na półkach: 2019, Przeczytane