rozwiń zwiń

Literacki Sopot. Nadmorskie spotkania z literaturą już od 15 sierpnia

LubimyCzytać LubimyCzytać
07.08.2019

W tym roku, w dniach 15–18 sierpnia, nadmorski Sopot stanie się centrum literatury i kultury brytyjskiej. Festiwal Literacki Sopot odwiedzą światowej sławy pisarze, dziennikarze, publicyści, autorzy komiksów. Każdy miłośnik dobrej literatury znajdzie coś dla siebie w bogatym programie spotkań, debat, warsztatów, pokazów filmowych, czytań performatywnych i spektakli.

Literacki Sopot. Nadmorskie spotkania z literaturą już od 15 sierpnia

Literacki Sopot odbywa się od 2012 roku, zawsze w drugiej połowie sierpnia. Każda edycja to spotkanie z literaturą i kulturą z innego kręgu językowego. W tym roku echem zeszłorocznej, francuskiej edycji jest wizyta Érica Emmanuela Schmitta, który nie tylko spotka się ze swoimi czytelnikami, ale także zagra w spektaklu na podstawie swojej najnowszej książki „Madame Pylinska i sekret Chopina” (tłum. Łukasz Müller, wyd. Znak).

Sopot jest kobietą

Tegoroczna, brytyjska edycja Literackiego Sopotu w dużej mierze poświęcona jest kobietom. Gośćmi festiwalu będą wyraziste i niezależne osobowości, które nie tylko piszą książki wyróżniane światowymi nagrodami, ale przede wszystkim angażują się w działania społeczne. W cyklu „Kobiety piszą przyszłość” będzie się można spotkać z Reni Eddo-Lodge („Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”) – dziennikarką specjalizującą się w literaturze faktu, uznaną przez „Guardiana” za „jedną spośród 30 najważniejszych w mediach cyfrowych”; Ntailan Lolkoki, która o przemocy wobec kobiet i okaleczaniu żeńskich narządów płciowych napisała w autobiograficznej książce „Skrzydła dla motyla” (tłum. Bartosz Nowacki, wyd. Prószyński i S-ka), a także brytyjską korespondentkę z Chin Lijię Zhang, której sławę przyniósł pamiętnik „Socjalizm jest piękny. Wspomnienia robotnicy z czasów nowych Chin” (tłum. Ewa Ledóchowicz, wyd. Prószyński i S-ka).

W podróży do Londynu

W cyklu rozmów „London calling”, nawiązującym do popularnej piosenki The Clash, wystąpią: Katie Green, autorka graficznego pamiętnika „Lżejsza od swojego cienia”, opowiadającego o zmaganiu się z anoreksją (tłum. Kamila Kowerska, wyd. timof i cisi wspólnicy); Sarah Hall, okrzyknięta przez „Guardiana" „jedną z najbardziej znaczących i ekscytujących młodych pisarek w Wielkiej Brytanii”, której zbiór opowiadań „Madame Zero i inne opowiadania” w tłumaczeniu Miłki Jankowskiej ukaże się premierowo nakładem Wydawnictwa Pauza; Sarah Perry, która z „Wężem z Essex” (tłum. Adam Zdrodowski, wyd. Marginesy) znalazła się na szczycie bestsellerów w Wielkiej Brytanii; oraz Isabel Greenberg, ilustratorka, która zasłynęła już swoją pierwszą powieścią graficzną „Encyklopedia Wczesnej Ziemi” (tłum. Łukasz Buchalski, wyd. Kultura Gniewu). Odbędzie się również polska premiera najnowszej książki „Pod powierzchnią” (tłum. Jan Kabat, wyd. Świat Książki) Daisy Johnson, najmłodszej w historii autorki nominowanej do Man Booker Prize.

Literacki Sopot ma na celu nie tylko promocję literatury i czytelnictwa, ale przede wszystkim jest doskonałą okazją do spotkań z gośćmi, którzy w miejscach nie zawsze konwencjonalnych dzielą się swoją niezwykłą wrażliwością i zmysłem obserwacji. Odbiorcy mogą nie tylko spotkać autorów, których książki ukazują się w polskich tłumaczeniach. Mogą też poznać ich różne sposoby myślenia o świecie, charakter krajów, z których pochodzą, oraz towarzyszące im odmienności kulturowe.

„Angażujemy emocje i rozum, pobudzamy do refleksji dotyczącej współczesnego świata i rozmowy o Polsce w szerszym kontekście” – zachęca Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu, pomysłodawczyni festiwalu Literacki Sopot.

Rozmowy (nie tylko) na plaży

W tym roku podczas Festiwalu odbędą się aż cztery debaty. Ciąg rozmyślań o kobietach dokończą Charlotte Gordon i Laura Marcus w dialogu „Od Mary Wollstonecraft do Virginii Woolf". Podczas debaty „W cieniu” o swojej wymagającej, lecz rzadko dostrzeganej pracy opowiedzą tłumacze Jacek Dehnel, Antonia Lloyd-Jones i Maciej Świerkocki. „Wokół Frankensteina Mary Shelley, czyli o współczesnym odczytaniu mitu” porozmawiają Eileen Hunt Botting, Grzegorz J. Nalepa i Lisa Vargo. Rozmowę „Obywatelstwo w epoce brexitu” z Madeline Grant, Jamesem Patonem, Anandem Menonem i Piotrem Witwickim poprowadzi Alastair Donald z Academy of Ideas.

Cykl H/historia, cieszący się popularnością nie tylko wśród fanów historii, w tym roku będzie gościł nagrodzoną Paszportem „Polityki” Małgorzatę Rejmer; polsko-szwedzkiego pisarza i dziennikarza Macieja Zarembę Bielawskiego; Olgę Wiechnik, debiutującą w tym roku książką „Posełki. Osiem pierwszych kobiet” (Wydawnictwo Poznańskie); dziennikarza, publicystę Grzegorza Gaudena, autora wstrząsającej książki „Lwów. Kres iluzji. Opowieść o pogromie listopadowym 1918” (wyd. Universitas); oraz Joannę Ostrowską, autorkę książki „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” (wyd. Marginesy). Poza tym uczestnicy Festiwalu będą mogli bliżej poznać takich autorów, jak John Boyne, Edyta Bystroń, Anna Krztoń, Marta Herling, Barbara Caillot-Dubus, Aleksandra Karkowska czy Wojciech Chmielarz.

Więcej informacji oraz pełny program Festiwalu dostępne są na stronie literackisopot.pl. Serwis lubimyczytać.pl objął nad tym wydarzeniem patronat medialny. Teksty o Festiwalu oraz recenzje książek, z których autorami można będzie porozmawiać w Sopocie, znajdują się pod tym linkiem.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 07.08.2019 11:21
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post