rozwiń zwiń

Lekcje muzyki – lekcje życia

corbeau corbeau
26.02.2019
Okładka książki Madame Pylinska i sekret Chopina Éric-Emmanuel Schmitt
Średnia ocen:
7,4 / 10
611 ocen
Czytelnicy: 1094 Opinie: 123

Różne drogi i wydarzenia mogą prowadzić do narodzin życiowej pasji. Droga dziewięcioletniego Érica-Emmanuela rozpoczyna się od starego rodzinnego pianina, budzącego irytację i niechęć chłopca aż do dnia, kiedy wystarczy jeden utwór Chopina, żeby zupełnie zmienić jego nastawienie do muzyki. Wzgardzone pianino trzeba na nowo oswoić, ale godziny mechanicznych ćwiczeń nie przynoszą spodziewanego rezultatu. Mimo trudności jedno jest pewne: Éric nie zrezygnuje z Chopina! Ta pełna pasji deklaracja daje dorosłemu już bohaterowi możliwość brania lekcji od polskiej emigrantki, madame Pylinskiej, która zmieni jego spojrzenia na muzykę. I na życie.

Éric-Emmanuel Schmitt ma zadziwiającą łatwość ubierania w słowa tego, co mogłoby się wydawać niewyrażalne. W książce „Madame Pylinska i sekret Chopina” niezwykle plastycznie mówi o czymś tak ulotnym jak muzyka, zręcznie ubierając w słowa duchowe doznania. Ale nie jest to książka tylko o muzyce – muzyka jest tu drogą do lepszego zrozumienia życia, a każda lekcja madame Pylinskiej niesie podwójne znaczenie. W dodatku ekscentryczna nauczycielka uczy nie tylko bohatera – czytelnik też może skorzystać z jej wskazówek.

Książkę otwiera list do polskich czytelników, w którym autor mówi o swojej miłości do muzyki Chopina i o polskiej nauczycielce, która była pierwowzorem tytułowej bohaterki. Pięćdziesięcioletnia madame Pylinska to postać nieszablonowa: szorstka, bezkompromisowa kobieta stosująca oryginalne metody nauczania, jak zrywanie kwiatów bez strącania kropel rosy czy obserwowanie gałęzi drzew na wietrze. Poza lekcjami gry zaprasza do długich dyskusji o muzyce i o artystach, takich jak Liszt, Maria Callas czy George Sand, dzięki czemu czytelnik może poznać wiele ciekawych informacji nie tylko na temat Chopina. Ta krótka, dziewięćdziesięciostronicowa książka jest pełna muzyki, od reprodukcji rękopisu Chopina na wklejce po dźwięki jego utworów, które wydają się rozbrzmiewać w tle.

Parafrazując słowa książki, Éric-Emmanuel Schmitt ofiaruje czytelnikom sekret Chopina, a kto go pozna i zrozumie, nigdy nie będzie rozczarowany, bo nawet jeśli coś w życiu mu się nie uda, to zawsze pozostanie Chopin. „To oczywiste”.

Agnieszka Kruk

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja