Antichrist
filozofia, etyka
LubimyCzytać

Fryderyk Nietzsche (1844-1900) – jeden z najważniejszych filozofów niemieckich, także filolog, poeta. Człowiek, którego poglądy znacząco wpłynęły na całą późniejszą filozofię, myślenie o człowieku, kulturze, religii. Głosił upadek cywilizacji zachodniej, opartej na myśli greckiej, sokratejskiej i etyce chrześcijańskiej. Tej apollińskiej postawie przeciwstawiał dionizyjską, witalną (połączoną z ideą woli mocy i pojęciem nadczłowieka). Krytykował chrześcijaństwo, ale jednocześnie podziwiał Chrystusa. Jego myśl doczekała się setek interpretacji i omówień. Nie sposób sobie wyobrazić współczesną filozofię bez przemyślenia jego wpływu, wpływu intelektualnego jego idei. "Antychryst" to oprócz "Tako rzecze Zaratustra" jedna z najważniejszych jego - mimo niewielkich rozmiarów - książek. Jest bowiem "Antychryst" zasadniczą rozprawą niemieckiego filozofa nie tylko z chrześcijaństwem, ale wręcz szerzej z całą tradycją judeochrześcijańską (dla przyszłych antysemitów to niestety była jedna z zasadniczych nietzscheańskich tez - ta o nafatalniejszym ludzie w historii). Ma jednak Nietzsche problem z samą postacią Chrystusa, negując jego postawę typu miłość bliźniego, nadstawianie drugiego policzka, traktuje go jednak z niekłamanym szacunkiem. Ale już kapłaństwa - tu w osobie św. Pawła - Nietzsche autentycznie nie znosi. natomiast Jezusa traktuje go jako postać historyczną i przypisuje mu krańcowo przeciwstawne żydowskiej hierarchii i tradycji - intencje. ba wręcz traktuje Chrystusa jako uosobienie buntu - z czym się solidaryzuje - przeciwko wszelkim dotychczasowym hierarchiom i porządkom. Warto poznać ten niezwykle interesujący, dekonstruujący dotychczasowe osądy punkt widzenia tego geniusza niemieckiej, europejskiej myśli filozoficznej.
Na próżno wypatrywałem w Nowym Testamencie przynajmniej jednego sympatycznego rysu: nie ma tam nic, co byłoby wolne, dobrotliwe, szczere, prawe. Człowieczeństwo nie uczyniło tutaj jeszcze pierwszego kroku, - brakuje tu instynktów czystości... W Nowym Testamencie są jedynie złe instynkty, brak odwagi nawet do tych złych instynktów. Wszystko tam jest tchórzliwością, zamykaniem oczu i samooszukiwaniem się.
Między chrześcijaninem i anarchistą można postawić zupełny znak równości: ich cel, ich instynkt jest ukierunkowany wyłącznie na zniszczenie.

źródło opisu: http://etiuda.net/

źródło okładki: http://etiuda.net/

Nietzsche, cóż za geniusz, brawo, brawo takich myślicieli nam potrzeba.
Podobnie jak i dzieła Crowleya, filozofia Mistrza nie jest dla każdego, wspomina o tym sam w swoim wprowadzeniu do "Antychrysta", w książce występuje masa metafor i alegorii, a wszystko okraszone dosadnym, czy jak niektórzy czytelnicy wspominają "agresywnym" językiem. Myślę, że zrozumić mogą go tylko ludzie o otwartych umysłach i ci którzy nie wyciągną pochopnych wniosków z jego nauk.

Zarzuca się Nietzschemu antysemityzm bądź nietolerancję względem ludu semickiego (Żydów). Moim skromnym zdaniem jest to nadinterpretacja, Nietzsche swoją niechęć kieruje w stronę judaizmu jako pszyczółku do powstania kolejnej zakłamanej sekty, którą niewątpliwie jest chrześcijaństwo i ośmiela krytykować się "naród wybrany" ostrymi słowami, nie bez przyczyny, choćby podany przykład: "Co z tego wynika? Że dobrze jest włożyć rękawiczki, kiedy czyta się Nowy Testament. Bliskość tak wielu nieczystości niemalże zmusza do tego. Do...

Siszej | 2019-05-31
Przeczytana: 31 maja 2019

Jest to moja pierwsza styczność z tym filozofem. Porównując go do innych autorów Nietzsche wydaje się być bardzo agresywny oraz pełen uprzedzeń. Fakt dosyć mocno wypunktował na czym polega sukces chrześcijaństwa na przestrzeni wieków, ale moim zdaniem jego zarzuty są zbyt przesadzone. Brakuje mi tutaj jakiegoś zrównoważenia i widać że autor jest jednostronny.

Wotankvlt14 | 2019-04-08

Wybitna i ponadczasowa krytyka chrześcijaństwa, którą Nietzsche przeprowadził rozbijając religię na pierwsze elementy, i omawiając każdy z nich. Obowiązkowa pozycja dla każdego

| 2018-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2018

Ot, typowy Nicze. Kazano nam go przeczytać na zajęcia. Nie jest zbyt zły, nie powalił też na kolana.

Monika B | 2018-09-12
Przeczytana: 11 września 2018

Pierwsze moje wrażenie po przeczytaniu 'Antychrysta': jak można napisać książkę tak bardzo nierówną? Niektóre myśli, te dotyczące współczucia czy miłości, wydąły mi się ciekawe, a wręcz rewolucyjne w swym odmiennym podejściu. Była jednak część utworu, która wydała mi się jednym wielkim pomieszaniem z poplątaniem. Po wywodzie filozoficznym oczekiwałabym krókiego chociaż zaprezentowania dlaczego taka myśl i jak się do niej doszło.
Brak w tym trochę spójności, a cały utwór tchnie emocjonalnym przywiązaniem do treści, co odbiera mu wiarygodności.

Piotr | 2018-07-28
Przeczytana: 23 czerwca 2018

Nie da się ukryć, że książka porusza temat bardzo delikatny i to w kontrowersyjny sposób. Prawda, w niektórych kwestiach jestem zdolny się z Fryderykiem zgodzić, ale nie czytało mi się tego dzieła z łatwością, ponieważ Nietzsche pisze w sposób bardzo agresywny. Jego poglądy potrafią mnie zainteresować, a nawet zaintrygować, jednak jestem przekonany, że każdy kto przeczytał choć jedno jego dzieło, zgodzi się co do jego specyficznego stylu pisania. W mojej wyobraźni Fryderykowi podczas pisania musiała piana z ust ściekać ze złości. Oprócz niektórych zbyt pochopnych wniosków wysnutych w emocjach, nie mam temu dziełu nic do zarzucenia.

pussyrider | 2018-03-24
Przeczytana: 13 marca 2018

Książka zawiera kilka trafnych spostrzeżeń, ale ogólnie jest mało wartościowa. Nietzsche nadużywa metafor przez co trzeba domyślać się co miał na myśli. Często stosuje słowa typu "zawsze", "wszystko", "każdy" co z zasady jest pozbawione sensu. Często też rzuca emocjonalne oskarżenia w żaden sposób nie dowodząc ich prawdziwości.

Żeby zobrazować problem Nietzschego poniżej zamieszczam dwa przykładowe zdania, które w moim odczuciu dobrze reprezentują całość treści.

,,Ta tolerancja i otwartość serca, która wszystko "wybacza", ponieważ wszystko "rozumie", stała się naszym przeklętym Sirocco.''

,,Chrześcijaństwo stoi też w opozycji do wszystkiego, co udane duchowo, może potrzebować tylko chorego rozumu jako rozumu chrześcijańskiego, staje po stronie tego, co idiotyczne, rzuca klątwę na "ducha", superbia zdrowego ducha.''

Diego Lopez | 2017-09-06
Przeczytana: grudzień 2016

Edgy.

Indywiduum | 2017-05-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 25 maja 2017

Doskonała krytyka chrześcijaństwa. Nic dodać, nic ująć. Tak się robi antychrystianizm, a nie argumentami typu "no, bo chrześcijaństwo odpowiada za wiele wojen i Hitlur w ogóle się przyjaźnił z papieżem, a w ogóle to średniowiecze".

Erudycją, merytoryczną argumentacją opartą na zdrowym rozumowaniu i pierwszeństwu woli mocy przed litością i współczuciem Nietzsche z każdym zdaniem zadaje cios nie tylko chrześcijaństwu - fundamentowi współczesnej Europy, który zrodził socjalizm, komunizm, pseudofilozofię, degenerację.

Nie jest to książka dla smutnych dziewczynek z internetu, zakochanych w pseudosztuce i mrocznej muzyce, które pyskują rodzicom i na złość im nie idą do kościoła w niedzielę. Ani dla ateistów, którzy przeczytali na internecie parę cytatów i artykuł na wikipedii o satanizmie laveyańskim.
Oni są na to za głupi.
Wy jesteście za głupi.

Konrad | 2017-03-02

Umiarkowanie udana krytyka chrześcijaństwa.