Antychryst

Okładka książki Antychryst Friedrich Nietzsche
Okładka książki Antychryst
Friedrich Nietzsche Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Seria: Meandry Kultury filozofia, etyka
filozofia, etyka
Meandry Kultury
Antichrist
Vis-á-Vis/Etiuda
2015-10-26
2003-01-01
Edyta Kiresztura-Wojciechowska
etyka chrześcijańska krytyka filozofia Edyta Kiresztura - Wojciechowska

Stawia parę tez antyreligijnych i antychrześcijańskich. Krytyczny i poetycki język , w wielu aspektach w XIX wieku z pewnością kontrowersyjny. Filozofia pełna sprzeczności. Nie ma tam nic, co byłoby wolne, dobrotliwe prawe................................................................................................................................................................................................................................................................................Fryderyk Nietzsche (1844-1900) – jeden z najważniejszych filozofów niemieckich, także filolog, poeta. Człowiek, którego poglądy znacząco wpłynęły na całą późniejszą filozofię, myślenie o człowieku, kulturze, religii. Głosił upadek cywilizacji zachodniej, opartej na myśli greckiej, sokratejskiej i etyce chrześcijańskiej. Tej apollińskiej postawie przeciwstawiał dionizyjską, witalną (połączoną z ideą woli mocy i pojęciem nadczłowieka). Krytykował chrześcijaństwo, ale jednocześnie podziwiał Chrystusa. Jego myśl doczekała się setek interpretacji i omówień. Nie sposób sobie wyobrazić współczesną filozofię bez przemyślenia jego wpływu, wpływu intelektualnego jego idei. "Antychryst" to oprócz "Tako rzecze Zaratustra" jedna z najważniejszych jego - mimo niewielkich rozmiarów - książek. Jest bowiem "Antychryst" zasadniczą rozprawą niemieckiego filozofa nie tylko z chrześcijaństwem, ale wręcz szerzej z całą tradycją judeochrześcijańską (dla przyszłych antysemitów to niestety była jedna z zasadniczych nietzscheańskich tez - ta o nafatalniejszym ludzie w historii). Ma jednak Nietzsche problem z samą postacią Chrystusa, negując jego postawę typu miłość bliźniego, nadstawianie drugiego policzka, traktuje go jednak z niekłamanym szacunkiem. Ale już kapłaństwa - tu w osobie św. Pawła - Nietzsche autentycznie nie znosi. natomiast Jezusa traktuje go jako postać historyczną i przypisuje mu krańcowo przeciwstawne żydowskiej hierarchii i tradycji - intencje. ba wręcz traktuje Chrystusa jako uosobienie buntu - z czym się solidaryzuje - przeciwko wszelkim dotychczasowym hierarchiom i porządkom. Warto poznać ten niezwykle interesujący, dekonstruujący dotychczasowe osądy punkt widzenia tego geniusza niemieckiej, europejskiej myśli filozoficznej.
Na próżno wypatrywałem w Nowym Testamencie przynajmniej jednego sympatycznego rysu: nie ma tam nic, co byłoby wolne, dobrotliwe, szczere, prawe. Człowieczeństwo nie uczyniło tutaj jeszcze pierwszego kroku, - brakuje tu instynktów czystości... W Nowym Testamencie są jedynie złe instynkty, brak odwagi nawet do tych złych instynktów. Wszystko tam jest tchórzliwością, zamykaniem oczu i samooszukiwaniem się.
Między chrześcijaninem i anarchistą można postawić zupełny znak równości: ich cel, ich instynkt jest ukierunkowany wyłącznie na zniszczenie.

Mocna pozycja, będąca totalną krytyką chrześcijaństwa i roli kapłanów w społeczeństwie. W wielu aspektach bardzo trafna i w XIX wieku z pewnością kontrowersyjna, nawet w czasie głębokich przemian, jakie miały miejsce w cywilizacji zachodniej w tamtym czasie. Na minus ton i inwektywy w stosunku chociażby do Kanta, co ujmuje powagi i dojrzałości samemu dziełu.

Szkoda chłopa. Rozedrgany ton, chaos, takie agresywne miotanie się - widać, że to dzieło pisane było krótko przez tym, zanim pochłonęła go choroba. Lepiej sięgnąć po dzieła wcześniejsze.

Filozoficzna miernota, pełna sprzeczności. Szczerze mówiąc liczyłem na poważną polemikę z chrześcijaństwem w ogóle. Tymczasem dostałem wypociny (bo sama książeczka jest napisana naprawdę słabo, zarówno pod względem filozoficznym, jak i językowym),gimboateisty, który poprzez odkrycie "kast kapłańskiej", zdemaskował -w jego przekonaniu- judeochrześcijański mit słabości i uległości. Ponadto książka jest niekoherentna, nie wnosi nic odkrywczego nawet w czasy, w których funkcjonował autor.

Uważam się zarówno za ateistę, jak i za antyteistę, z tego powodu bardzo zależało mi na przeczytaniu antychrześcijańskiego manifestu znanego filozofa, niestety się zawiodłem. Czytając odnosiłem wrażenie, że czytam tekst sfrustrowanego niemieckiego gimnazjalisty, który całe zło świata zarzuca jednej religii, poza tym nie wyciągnąłem za dużo z tej książki.

Autor stawia parę dobrych tez. Niemniej jednak ich argumentacja jest okropnie chaotyczna, a przynajmniej takie sprawia wrażenie - nieuporządkowanej i niepogłębionej. Nietzsche miał chyba w tamtym czasie jakąś okropną kosę z Niemcami, bo pół książki to paszkwil na rodaków. Duża część to łkanie za przeszłością. Niemniej jednak warto przeczytać dla tej konstruktywnej i naprawdę sensownej części, w której poruszono ważne zagadnienia. Poszerza światopogląd i perspektywę.

Graficznie książka bardzo dobra - czcionka fajnie dobrana, papier nie bije w oczy nieskazitelną bielą.

Na ogół ciekawa, ale powtarza sie bardzo często to samo

Na ogół ciekawa, ale powtarza sie bardzo często to samo

Seria antyreligijnych i antychrześcijańskich przemyśleń niemieckiego filozofa. Z drugiej strony wiara w moc rozumu i idea nadczłowieka. Był natchnieniem nie tylko dla artystów XX wieku

Nie umiem napisać nic nowego w temacie, więc ograniczę się do spisania myśli które mi utkwiły w pamięci. Niecki ukuł piękną frazę “woli mocy”, która stanowi uchwycenie cęgami semantycznymi żywotności, względem której definiował jej stratę jako dekadencję. Naturalnie przekonuje mnie przez instynkt, wydaje się to poprawne, jednak implikacje jego postrzegania siły są wybrakowane. Niecki miał potrzebę ciągłej walki, siły selekcyjnej, i wykładał jak biskup ex cathedra swoją słuszność; utrzymanie nieskończonego kryzysu stanowi najskuteczniejsze uzyskanie czystości, zgoła odmiennej od tej chrześcijańskiej. Czystości nie definiuje. Żywotności nie uzasadnia. Przez to niejako afirmuje życie, z furią opisuje każde nagięcie ideału. Podobają mi się te idee. Nie zgadzam się, ale są intrygujące. Dalej jednak nasze drogi się rozchodzą i nie spotykają więcej. Nieuzasadniony atomizm społeczny zubaża tą pracę. Współpraca, nawet jeżeli skuteczniejsza od sumy indywidualnych obiektów, nie jest brana pod uwagę. Krytyka chrześcijaństwa jest wielokrotnie celna, i niedościgniona wśród fal nowego ateizmu. Niecki używa silnie wartościującego języka, ale nie buduje ich na podstawie rygoru logicznego. Finalnie Nietzsche celnie identyfikuje patologiczne praktyki wewnątrz chrześcijaństwa, a nie moralność chrześcijaństwa jako takiego. Uzmysławia, nawet z perspektywy chrześcijańskiej błędnie prymitywne postrzeganie religii. Same przekonania autora nie mają dla mnie znaczenia; książka pobudza i za to ją cenię

Brutalna prawda o katolicyzmie. Nietzsche udowadnia jak wiara tłamsi społeczeństwo na każdym polu. Prawdy głoszone przez filozofa są nietuzinkowe. Odsłaniają cały brut chrześcijaństwa.

• Filozofia
  • Filozofia i etyka