The dawn watch : Joseph Conrad in a global world

Okładka książki The dawn watch : Joseph Conrad in a global world Maya Jasanoff
Okładka książki The dawn watch : Joseph Conrad in a global world
Maya Jasanoff Wydawnictwo: William Collins Sons & Co Ltd biografia, autobiografia, pamiętnik
The dawn watch : Joseph Conrad in a global world
William Collins Sons & Co Ltd
2017-01-01
2017-01-01
Inne

Bardzo ciekawa książka. Nie przedstawia losów Conrada, lecz także historię Kongijczyków. Książką ukazuje nam kilka pytań. Co to jest cywilizacja? Czy cel uświęca środki? Co jest dobrem a co złem? [...] Dodatkowo możemy ujrzeć tragiczny los napełniony romantycznym duchem — historię rodziny Korzeniowskich. Jak zmagała się z Carskim batem i uciskiem. Jakie ślady na psychice małego dziecka zostawia terror Cara — za bycie jedynie Polakiem, katolikiem i szlachcicem.

Historia życia Josepha Conrada na tle zmieniającego się świata. Globalizacja, imperializm, wyzysk, chęć napchania kieszeni kosztem mieszkańców kolonii, a z drugiej strony - życie wybitnego pisarza, którego lustro znajduje się w jego książkach.
Czasem ilość danych w akapicie przytłacza i potrafi zmęczyć (rozdział pt. NOWY ŚWIAT. Jedyny, który czytałam z kroplą potu na czole). To pierwsze "niestety".
Rozumiem, że do interpretacji życia i twórczości potrzebne jest wejście w głąb książek. Niestety (nr 2) znajduję w tym miejscu spory minus: spojlery najważniejszych dzieł Conrada. Praktycznie nie trzeba ich już czytać.

Książka podobała mi się niezmiernie. Kupiłam ja jakiś czas temu w promocji wydawnictwa i od tego czasu czekała na półce, a ja zastanawiałam się dlaczego ją kupiła i czy kiedykolwiek będę chciała przeczytać ponad 300 stron o tym pisarzu. Cieszę się, że koniec końców sięgnęłam po książkę. Autorka świetnie przedstawia biografię pisarza osadzając ja w szerszym kontekście. Przybliża tło historyczne i inspiracje pisarskie Conrada. Mnie lektura bardzo wciągnęła.

Pozycja bardzo nierówna. Najgorzej na pewno wypada początek oraz koniec książki, gdzie autorka daje popis niebywałej ignorancji w kwestiach polskich i jednocześnie przedstawia swoje poglądy w sprawach społecznych. Charakteryzuje się o tym, że autorka jako pół-Żydówka i pół-Azjatka widzi w Conradzie rasistę, antysemitę i mizogina. Jest to dość typowy błąd patrzenia na epokę i oceniania postaci żyjących wówczas przez pryzmat własnych poglądów i norm etycznych. Na szczęście autorka nie forsuje swoich upodobań na siłę, dzięki czemu lektura jest dość dobra. W zasadzie mamy w książce mieszaninę kilku kwestii. Z jednej strony jest to biografia Josepha Conrada, dość zgrabna, chociaż jak już wspomniałem autorka spłyca dość mocno pewne kwestie. Poznajemy jak młodość Josepha Conrada, jego liczne wyjazdy do Azji, Afryki, Ameryki, życie rodzinne. Z drugiej strony mamy też analizę literacką niektórych dzieł Conrada jak "Nostromo", "Lord Jim", "Tajny agent", co w sumie jest dobrym pomysłem, aczkolwiek mam wrażenie, że te opisy są rozwleczone do kilkunastu stron i gdyby ktoś chciał sięgnąć teraz po te lektury, to w zasadzie zna już całą fabułę. Trzecim elementem jest oczywiście kolonializm. Joseph Conrad pływał na brytyjskich statkach, był w różnych miejscach, co oczywiście jest przyczynkiem do pochylenia się nad kolonializmem. Autorka pokazuje co działo się w Kongo (mocna inspiracja "Duchem Króla Leopolda"),Azji czy Panamie. Całość jest całkiem znośna, po lekturze obrzydliwej przemowy Annie Proulx i początkowych stron spodziewałem się czegoś gorszego, ale produkt okazał się całkiem przyzwoity.

Wcale nie najgorsza- choć z pewną ilością wad- biografia jednego z najwybitniejszych pisarzy w historii.

Za pierwszą wadę uważam głęboką ignorancję autorki w analizie spraw polskich, tak w kontekście samego Conrada, jak i w próbie analizowania specyfiki Polaków okresu poprzedzającego Wielką Wojnę. Maya Jasanoff miesza walkę niepodległościową z nacjonalizmem (romantycy niewiele mieli z nim wspólnego, a do tego środowiska się ona odnosi) i nie doszukuje się motywacji filozoficzno-etycznych działań pokolenia rodziców Josepha Conrada, co w zrozumieniu polskiego romantyzmu jest kluczowe.

Za drugą (już mniejszą, ale dalej męczącą) wadę uważam zbytnie skupienie się na sprawach społeczno-politycznych poszczególnych regionów świata, co w konsekwencji odciąga uwagę od samej biografii bohatera. Sam zamysł umieszczenia Conrada i jego twórczości w realiach tamtych czasów uważam za trafiony- problemem jest rozłożenie akcentów.

Jest jeszcze kilka drobniejszych wad, jak np. obrzydliwa przedmowa autorki "Brokeback Mountain"- krótka i pozornie lakoniczna, a w rzeczywistości bardzo wymowna i sugestywna; w dodatku kłamliwa, o czym można się przekonać chociażby czytając tę książkę.

Za plus uważam rzetelność pracy badawczej autorki. Nie kryje się ona ze swoimi poglądami i często wpisuje je w narrację, ale robi to uczciwie, nie manipulując faktami. Jest uczciwa do tego stopnia, że nawet jej ciągłe podejrzenia o to, jakoby Józef Konrad Korzeniowski był rasistą i seksistą, brzmią mało wiarygodnie i są pisane jakby od niechcenia.

Widać również, że maya Jasanoff zna się na sprawach ery kolonialnej. W sposób przystępny, ale nie infantylny obrazuje czytelnikowi politykę kolonizatorów. Wydźwięk jest jasny, narracja wyraźna, ale wciąż pozostaje uczciwa i zgodna z faktami.

Książkę polecam wszystkim zainteresowanym, pamiętając jednak, że powinno się mieć włączone krytyczne myślenie.

PS. Dodam jako ciekawostkę (bo autorka tego wątku nie rozwija, a szkoda),że Joseph Conrad odrzucił propozycję otrzymania tytułu szlacheckiego nie z wewnętrznej przekorności, a ponieważ nie da się szlachcicowi nadać szlachectwa. Bo i jak? Bez względu na anglofilizm pisarza i jego trudne relacje z Polską i polskością, miał on świadomość swoich korzeni, któych nigdy się przecież nie wyparł. To tak a propos tej głupiej przedmowy Annie Proulx.

Książka wartościowa zarówno dla fanów twórczości Conrada, bo jest to biografia ale również dla osób zainteresowanych historią kolonializmu i rozwoju współczesnego świata i kapitalizmu.

Conrad był wnikliwym obserwatorem i krytykiem otaczającego go świata, ale również jego uczestnikiem. Jego książki często są oparte o jego doświadczenia życiowe lub historie, których uczestników znał lub o nich słyszał.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak barwne i wielowątkowe życie miał Józef Korzeniowski oraz jakie były jego związki i stosunek do rodzinnego kraju - Polski.

W „Jądrze ciemności” Joseph Conrad ukazał grozę belgijskiego Konga. Stwierdził: Nie ma już Europy!

Dla Josepha Conrada „problemem nie było hipokrytyczne wyrzeczenie się metod cywilizowanych – ale samo europejskie pojęcie cywilizacji jako wartościowej idei”.

więcej o tej i innych książkach o Kongo:

więcej o tej i innych książkach o Kongo:

Książka bardzo nierówna. Są naprawdę dobre fragmenty (np. wczesna młodość) i są fragmenty słabsze (morska kariera ). Nie przemawiają do mnie dywagacje autorki próbujące na plan pierwszy wydobyć "krytyka kolonializmu/globalizmu". Bez wątpienia to jedna z warstw prozy Conrada ale tylko oglądana przez pryzmat losu jednostki samotnej, poszukującej sensu i dźwigającej się z samego dna ku szlachetnemu człowieczeństwu. Ta proza to zapis epoki, której już nie ma. Epoki którą przysłoniły nam kłęby dymu parowców i zgliszcza dwóch wojen światowych. Odwiedzanie miejsc w których bywał pisarz nie ma sensu bo tych miejsc też już nie ma. Podróż na kontenerowcu do portów Dalekiego Wschodu śladami Korzeniowskiego jako marynarza jest niezamierzoną groteską i dobra ilustracja problemu autorki i jej dzieła.

Fantastyczna książka. Poznajesz świat współczesny Conradowi śledząc jego historię. Poruszający życiorys autora Lorda Jima. Opowieść o imponującej śmiałość w kierowaniu swoim losem, ale nie na przekór świata, lecz w akceptacji z jego kaprysami i zmieniającymi się paradygmatami. Bo w książce tej dostajemy jako tło do biografii Conrada, obraz świata w epoce przełomu.
Chyba nie potrafię się zdecydować za co bardziej cenie ten tytuł, za biografie Conrada, czy za inspirującą opowieść, pozwalającą przyjrzeć się genezie przełomów cywilizacyjnych. Zwłaszcza teraz kiedy świat robi kolejny ostry zwrot.

Uwaga! Efektem ubocznym może być chęć powtórnego przeczytania lektury szkolnej. ;)

Chyba nie...

Zabierając się za czytanie tej książki ( ,,Joseph Conrad i narodziny globalnego świata", Maya Jasanoff) nie wiedziałam do końca, czego się spodziewać. Widziałam kilka recenzji typu- męcząca, męczyłam długo tę książkę, więc bałam się, że to będzie jakiś gniot.
Ku mojemu ogromnemu zdziwieniu otrzymałam bardzo przyzwoitą biografię Josepha Conrada. Co zatem było takie męczące dla innych czytelników? Wydaje mi się, że dopisek do tytułu ,,...i narodziny globalnego świata" jest tu odpowiedzią na tak postawione pytanie. Na całą książkę składają się trzy wątki: pierwszy- życie Korzeniowskiego, jego praca na morzu i pisanie książek, drugi- analiza Jego twórczości oraz wątek trzeci- zmiany geopolityczne zachodzące na świecie za życia głównego bohatera.
Wątek biograficzny jest przeprowadzony od narodzin do śmierci twórcy ,,Lorda Jima" i jest ogromnie ciekawy. Książka zawiera nieliczne ilustracje, czułam jednak brak zdjęć żony pisarza. Jessie George towarzyszyła Conradowi przez wiele lat, pomagała mu w przepisywaniu powieści, opiekowała się i urodziła dwóch synów. Jest jednak w tej książce zaledwie tłem do życia sławnego męża. Pewnie też los dał jej rolę drugoplanową, ale byłam bardzo ciekawa tej postaci. Tu się zawiodłam.
Drugi wątek opowiada o książkach Conrada. Skupia się na Jego największych dziełach, czyli ,,Jądro ciemności", ,,Tajny agent", ,,Lord Jim" i ,,Nostromo". Czytałam Lorda Jima, który mnie nie porwał. Ale czytając tę biografię wiem, na co nie zwróciłam uwagi podczas lektury. Autorka w ciekawy sposób opisuje dokonania Conrada i dlaczego był genialnym obserwatorem rzeczywistości. Potrafił opisać świat w taki sposób, że w relacjach czarni- dzikusy, biali-cywilizowani ludzie te role się odwracały. Co więcej, Autorka pokazuje nam, w których momentach książki Conrada wyprzedzały swój czas. Albo są aktualne do dzisiaj. I jak wielu twórców inspirowały.
Trzeci wątek opisuje zmiany geopolityczne z końca XIX i początku XX wieku. Przeczytacie tu o Rosji, której Conrad bał się od dziecka z powodu zsyłki całej rodziny za działalność na rzecz niepodległości Polski. O Marsylii, do której trafił w wieku 16 lat. O Kongu i handlem niewolnikami oraz brutalnością białego człowieka. A także o Panamie i historii związanej z powstaniem Kanału Panamskiego. Te strony w książce nie zawsze są porywające, ale dają wstęp do fabuły analizowanych książek Conrada, co pozwala zrozumieć lepiej Jego dzieła.
Podsumowując, książka jest bardzo dobra. Pokazuje pisarza na tle epoki, w której żył. Zabiera nas w podróż po całym świecie- dosłownie. Poszerza wiedzę nie tylko o Josephie Conradzie, ale również o jego twórczości. Pokazuje geniusz i wyjątkowość tego Twórcy. I jak należy go czytać, żeby zrozumieć. I docenić.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

• Biografie