Bez tajemnic

2019-01-16
2013-06-12
Mateusz Baka
Inne

Historia ciekawa i mimo, wydawać by się mogło poważnych tematów, czyta się ją błyskawicznie. Moim zdaniem powieść przedstawiona zbyt lekko jak na pokazane w niej problemy. Przez cały czas przedstawiona jest sielanka głównych bohaterów. Jake miał tyle niejednoznacznych sytuacji, że byłam w szoku, że Evie tak szybko wierzyła we wszystkie jego tłumaczenia. Poza tym, od razu wiedziałam kim on jest.

Jeżeli chodzi o złączenie dwóch powieści w jedną, to był to strzał w kolano dla polskich wydawców. Czytać 2 razy od razu tą samą książkę to nic fajnego jak dla mnie. Może inni lubią ;) Niestety kiedyś była taka "moda" na oddzielną książkę z perspektywy bohatera męskiego. Aktualnie już raczej są to przeplatane wątki z dwóch perspektyw w jednej książce. Nie zmienia to faktu, że czytelnik powinien mieć wybór, czy chce tą drugą perspektywę czytać, jeżeli jest ona oddzielnie napisana. Racją jest, że nie trzeba było jej czytać, ale ja nie potrafię zostawić książki niedoczytanej, jak pewnie wielu z was.

Podsumowując, czytało się lekko i szybko, chociaż czekałam już tylko kiedy dobrnę do końca tej drugiej części..

Mam strasznie mieszane uczucia odnośnie tej książki, szczególnie pierwszej części. Brakowało mi realizmu, czy to w języku, którym Evie opowiadała historie będąc dzieckiem, czy w późniejszych sytuacjach, kiedy Jake ją śledził, jakby WTF, dziewczyna z trudnym dzieciństwem, po naprawdę nieciekawych doświadczeniach życiowych nagle jest jak: oho, ale przystojny nieznajomy mnie śledzi. Ekspertem od psychologii nie jestem, ale chyba to nie do końca tak działa. Ale nie zapominajmy, że to romansidło, a tutaj jestem skłonna dużo wybaczyć. Poza tymi momentami, kiedy ściskało mnie z zażenowania, czułam wzruszenie, ciepełko w brzuchu i generalnie pozytywne emocje. Całkiem lekka lektura, taka akurat na wakacje.

Od czasu do czasu lubię romanse. Ten się nadał jak ulał. Jeśli też lubisz romanse to się nie zawiedziesz.

Kolejna super książka. Historia bardzo ciekawie wymyślona i poprowadzona. Czasami udało mi się domyślić co wydarzy się dalej. Myślałam że w historii Leo będzie wiecej wydarzeń a nie tylko te same wydarzenia co w opowieści Evie. Mimo to książkę bardzo fajnie się czyta. Polecam ^^

Trudne losy bohaterów chwytają za serce, chociaż historia nazbyt powtarzalna. Zabieg przedstawienia tej samej opowieści przez Leo i Evie z powodu zdublowania powoduje nudę. Brak mi dynamiki, namiętności. Scena pierwszego zbliżenia po latach miłości w wersji Evie - porażka. Nie wiem czy fatalne tłumaczenie czy oryginał kiepski. Historia na 6 jej opisanie na 4.

Daję 8 gwiazdek chyba tylko za pierwszą część, którą wręcz pochłonęłam. Co prawda od początku domyślałam się, kto się kryje za tajemniczym chłopakiem, ale mimo to z zawzięciem czytałam, bo byłam ciekawa jak się potoczą losy bohaterów. Druga część to nic innego jak opis części pierwszej, ale oczami Leo. Nawet dialogi są takie same. Co prawda pozwala to zrozumieć zachowanie Leo, ale kompletnie nic nie wnosi podczas czytania, więc tą część troszeczkę przekartkowałam, dokładne czytanie byłoby niczym przeczytanie jeszcze raz całej książki. Jednak skupiając się tylko na 1 części książki to uważam, że to całkiem dobra robota. Bardzo mi się podobała i myślę, że to nie ostatnia przeczytana książka od tej autorki.

Książka jest ciekawa. Bardzo szybko zorientowałam się , kto kryje się za postacią Jacke. Mimo, że raziło mnie, że Evie nie widzi w nim tego kogo powinna, czytałam dalej.
Historia skończyła się pozytywnym epilogiem.
Niestety okazało się, że nie był to koniec, a początek kolejnej części.
Druga część nie wniosła prawie nic nowego, moim zdaniem szkoda czasu na jej czytanie.
Dałam gwiazdę mniej właśnie za tą drugą część.

Historia skończyła się pozytywnym epilogiem.
Niestety okazało się, że nie był to koniec, a początek kolejnej części.
Druga część nie wniosła prawie nic nowego, moim zdaniem szkoda czasu na jej...

Mia Sheridan jest jedną z moich ulubionych autorek. Jej książki potrafią dać nadzieję, na coś wyjątkowego. Jednak czytając "Bez tajemnic" miałam mieszane uczucia. Uważam, że jest to chyba jedna z jej słabszych książek. Polscy wydawcy, złączyli razem dwa tomy opowiadające o Evie i Leo, czy to był dobry pomysł? Trudno stwierdzić. Książka z krótkiej historii, przerodziła się w księgę o około 500 stronach. Pierwszą połowę czytało się przyjemnie, ponieważ staraliśmy się poznać historię Evie i Leo. Według mnie była ona przystępniejsza, nie doskonała, ale o wiele lepiej odebrana. Druga połówka, była w sumie powtórką pierwszej, jednak napisana z perspektywy Leo/Jake'a, rzucająca odrobinę więcej światła na życie chłopaka, ukazująca kilka dialogów, które w pierwszej połowie zostały przeoczone. Muszę jednak napisać, że druga część było o wiele za bardzo przesłodzona. Podejście Leo/Jake do Evie było tak intensywne, że aż nie do uwierzenia, aby ktoś był tak pochłonięty drugą osobą.
Książka jest o historii Evie i Leo, dwójki dzieciaków wychowanych w rodzinach zastępczych, którzy nie mieli rodzin, które by się o nich troszczyli. Codzienna walka o przetrwanie we wrogim środowisku spodobała, że Evie mogła zaufać tylko Leo, a Leo tylko Evie. Jednak przychodzi czas, kiedy jako nastolatkowie zostają rozdzieleni. Evie zostaje z obietnicom, że kochany Leo po nią wróci, a Leo wyjeżdża z nadzieją na nowy początek i zyskanie rodziny, która pomoże mu i pozwoli wrócić kiedyś po Evie. Niestety całe życie Leo i Evie zmienia się w ciągu kilku dni.
Mijają lata, a Evie traci nadzieję, że chłopak, którego niegdyś kochała wróci, aż pojawia się Jake, który ponownie porusza w jej sercu, najczulsze struny. Niestety jest to relacja oparta na kłamstwie, które, jak to w życiu bywa, zawsze wyjdzie na wierzch, kiedy nie jesteśmy na nie przygotowane.

"Bez tajemnic", ja bym raczej powiedziała, że bez szału... Ostatnio książki Mii Sheridan mnie rozczarowują. Wszystkie są napisane według jednego schematu i strasznie cukierkowe. Do tego część Leo - pomijając fakt, że nic nowego w niej nie ma, to praktycznie powtórzone słowo w słowo wydarzenia z pierwszej części książki, to sposób przedstawienia tych wydarzeń po prostu mnie rozśmieszył. No niestety, ale nie ciężko mi uwierzyć, że tę narrację prowadził mężczyzna

Książki Mii Sheridan zawsze były dla mnie bardzo pouczające i pomagające zrozumieć pewne zachowania ludzi. I tym razem się nie zawiodłam.

Ta opowieść pomogła mi w pewien sposób zrozumieć emocje, z którymi sama się zmagam. Pojąć, że nie muszę się obwiniać. Spojrzeć na siebie z innej perspektywy.
Jest to świetna pozycja i ani chwili nie żałowałam, że po nią sięgnęłam. Chociaż fakt, główna bohaterka trochę mnie irytowała. Lecz jej opowieści mi to rekompensowały.

Jest to świetna pozycja i ani chwili nie żałowałam, że po nią sięgnęłam....

• Romans
  • Mia Sheridan