Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: Wydawnictwo Pauza
9 (2 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
No One Belongs Here More Than You
9788395203800

Czy pływaczka musi naprawdę pływać? Kto z nas nie boi się tajemniczej postaci zakradającej się w nocy po schodach? Jak zwabić ukochaną osobę, kiedy nie mamy odwagi opowiedzieć jej o naszych potrzebach? Czy uda nam się spokojnie usiąść przy jednym stole z kimś, kogo traktowaliśmy jak własne dziecko, dopóki niepostrzeżenie nie zaczął się spotykać z naszym byłym partnerem? To nie poradnik, ale autorka udzieli nam pewnych życiowych podpowiedzi.

W szesnastu krótkich tekstach Miranda July opowiada historie ludzi zakochanych, samotnych, poszukujących, często zagubionych, ale jednak wierzących w to, że się uda.

"Mistrzyni absurdu powraca. W opowiadaniach July kryje się znów neurotyczność z posmakiem czułej pokraczności, która nie irytuje, ale bezpiecznie balansuje na skraju absurdu i wyższej formy odczuwania. Bohaterowie July to samotnicy gotowi na ogromne przemiany, ale trzymani w ryzach przez własne lęki. Ich nieokiełznana wyobraźnia jest jak mechanizm zapalający fabułę, który nie wygasa w czytelniku po lekturze."
Księgarka na regale

"Pisarstwo July jest kapryśne, postaci czasem poruszają się jak we śnie... ale nikt tak dobrze jak July nie rozumie podstawowych, ludzkich prawd i nikt nie mówi tak otwarcie o naszej potrzebie przynależności i akceptacji."
"The Guardian"

"Te wspaniałe opowiadania mają jedną fantastyczną, rzadką – ale niezbędną – cechę: są zaskakujące."
George Saunders

źródło opisu: wydawnictwo

źródło okładki: http://wydawnictwopauza.pl/

bookmoment | 2019-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2019

„Pasujesz tu najlepiej” jest niekonwencjonalnym, nieokrzesanym, nierzadko absurdalnym i zakrawającym na wulgarność zbiorem opowiadań, niekiedy, tchnących perwersją i niesmakiem. Za sprawą ostrego języka, Miranda July przekazuje myśli, oscylujące wokół miłości, romansu, bólu, tęsknoty, wstydu. Nie brak odniesień do seksualności człowieka; jego żądz czy pragnień. I choć wiele z przedstawionych opowiadań traktować można z przymrużeniem oka, tak dotykają one cienkiej i wrażliwej strony egzystencji, stanowiąc swoistą odmianę tematów tabu.

Opowiadania koncentrują się na ludzkich problemach i pokrętnych charakterach, które w gruncie rzeczy przybierają ten sam tembr głosu – niewygodny, samotny, melancholijny. Miranda July wdziera się do psychiki swoich bohaterów, wyciągając na światło dzienne szaleństwo, będące namiastką groteskowego taktu, wybrzmiewającego dziwacznością i pokracznością. Nie ulega wątpliwości, że autorka lubuje się w absurdach – to do nich wrzuca swoich bohaterów. Ci zaś...

Elwira | 2019-01-14
Przeczytana: 20 listopada 2018

Dlaczego warto czytać te opowiadania?

Magduszewska | 2019-01-12

Jak z piosenki Ursuzli Pasujesz mi