Distraction

Cykl: The Distraction Trilogy (tom 1)
Wydawnictwo: Kindle Edition
8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
angielski
mclena

Isaac Price is a hard working teacher, forced to move back to the town he hates in order to help his father as his mother's mind spirals from reality, devoured by Alzheimer’s. Eloise Blackburn is a good student, struggling to get her life back on course after a year where she lost control of everything. Both are desperately trying to escape, he from small town life and she from an...

Both are desperately trying to escape, he from small town life and she from an overbearing and controlling father. In each other they find a kindred spirit and form a bond that slowly blossoms into love.

But in a world where everyone is quick to judge the outcome, yet never questions the journey, it doesn't matter that she's of age. It doesn't matter that they never intended for it to happen. All that matters is that they broke a taboo - a love between a teacher and a student twelve years his junior.

Unable to walk away from each other, do they dare to risk it all?

Forget labels. Forget rules. This is just a journey of two people who fall.

Book #1 of 3 -- The Distraction Trilogy

18+

źródło opisu: https://www.facebook.com/a.e.murphy.author/

źródło okładki: https://www.facebook.com/a.e.murphy.author/

mclena | 2018-10-28
Przeczytana: 28 października 2018

Zakazany owoc. Po raz kolejny tak często powielany schemat. Która wielbicielka romansów nie czytała powieści o miłości między nauczycielem a uczennicą? Cóż... mi się zdarzyło właśnie przeczytać drugą w ciągu zaledwie tygodnia. Nie umyślnie, bo często inne czynniki grają decydującą rolę w wyborze lektury - tak było też tym razem. Trudno jest się wybić autorom z tego typu tematem taboo w roli głównej, bo często są one porównywane w podświadomości czytelnika do tych, które już ma na swoim koncie. "Distraction" muszę przyznać, jest znacznie odmienna od tych, które do tej pory przeczytałam a fakt, że jest to zaledwie pierwszy tom z trylogii tylko zaostrzył mój apetyt. Czym się różni? A chociażby tym, że jest to konkretny "slowburn". Akcja przez pierwsze 1/3 książki jest bardzo nurząco wręcz powolna i nie mogłam się doczekać konkretów, bo przez bardzo długi czas ani Ella ani Izaac nawet nie przyjmują do świadomości wzajemnego pociągu. Wszystko rozgrywa się wokół wielu małych wspólnych...