Żona nazisty. Jak pewna Żydówka przeżyła Zagładę

Okładka książki Żona nazisty. Jak pewna Żydówka przeżyła Zagładę Edith Hahn-Beer
Okładka książki Żona nazisty. Jak pewna Żydówka przeżyła Zagładę
Edith Hahn-Beer Wydawnictwo: NieZwykłe reportaż
reportaż
The Nazi Officer's Wife: How One Jewish Woman Survived the Holocaust
NieZwykłe
2019-01-30
2019-01-30
II wojna światowa Zagłada Holocaust

Książka na podstawie prawdziwej historii wiedeńskiej Żydówki, której udało się przeżyć dzięki wyjazdowi do Rzeszy oraz małżeństwu z tytułowym nazistą. Historia ciekawa, jak większość historii o Ocalałych z Zagłady, jednak w mojej ocenie źle napisana. Widać słabe tłumaczenie, momentami bijące aż po oczach. Główna bohaterka charakteryzuje się tak skrajną naiwnością i prostotą, aż czytelnikowi naprawdę trudno uwierzyć, że taka osoba ukończyła studia prawnicze i pełniła po wojnie funkcję sędzi. Język jest prosty, momentami wręcz infantylny. Uderza skrajna naiwność bohaterki, która bardzo przeżywa najdrastyczniejszy moment - spoliczkowanie za małe wykroczenie współtowarzyszki prac na rzecz Rzeszy. Podczas gdy tysiące Żydów w Polsce skrajnie głoduje, jest regularnie bitych i katowanych, gazowanych w obozach Zagłady, odbiera im się wszystko i żyją więcej w skrajnych warunkach bohaterka żyje w całkiem niezłych jak na te czasy warunkach - ma własne łóżko z siennikiem, podobnie jak inni Żydzi zatrudnieni w gospodarstwie może iść swobodnie na pocztę, wysyłać, jak i odbierać paczki od bliskich, pisać listy, w określonych dniach brać prysznic i dostawać niewielkie bo niewielkie, ale wynagrodzenie, a gdy zapada na szkarlatynę może długo przebywać w szpitalu nie pracując. Kolejna jej praca dla Rzeszy jest jeszcze w bardziej komfortowych warunkach jak na obecne czasy - może regularnie brać prysznic, chodzić na spacery. Dla czytelnika z Polski wiedzącego czym jest polskie getto lub obóz Zagłady książka przez większą swoją część brzmi jak bajka.

Edith została wraz z matką zamknięta w wiedeńskim getcie. Niedługo potem zostaje wysłana do obozu pracy, a jej matka deportowana. Dziewczyna wchodzi do podziemia skazując się na los poszukiwanej. Z pomocą przyjaciółki udaje jej się przedostać do Monachium, gdzie poznaje niejakiego Wernera Vettera, członka Partii Nazistowskiej. Obydwoje zakochują się w sobie. Mężczyzna po poznaniu prawdziwego pochodzenia Edith, żeni się z nią i chowa w tajemnicy to czego się dowiedział. Jak potoczą się losy Edith?

Ta książka to reportaż, więc czytelnik musi zdawać sobie sprawę, że czeka go masa ciągłego tekstu, choć od czasu do czasu pojawiają się również dialogi. Tematy, które są tu poruszane są trudne. Ciężko się czyta o strachu, jaki czuła bohaterka, mając świadomość, że był prawdziwy. Wciągnęłam się w historię kobiety i z zapartym tchem śledziłam jej losy.

Nie mam co dużo pisać o tym dziele, żeby za wiele nie zdradzić. Jeśli ktoś lubi tego typu książki to bardzo gorąco polecam ją przeczytać. Mi osobiście bardzo się spodobała. Nie wystawię jej jednak oceny, bo czułabym się jakbym oceniała życie Edith, a nie na takiej zasadzie to działa. Jednym słowem. Polecam!

Sporo pozycji książkowych, dotyczących okresu II Wojny Światowej, mam już za sobą. To temat trudny, bolesny, wielowarstwowy. Pewnie uznałabym tę książkę za średnich lotów powieść osadzoną w wojennych czasach, gdyby nie to, że autorka ma wiele dowodów na pokrycie swoich słów.

Główną bohaterką tej historii jest młoda austriacka żydówka Edith Hahn. Gdy do władzy w Niemczach dochodzi Hitler, Edith jest przed ostatnimi egzaminami prawniczymi. Niemiecka władza szybko wpływa na austriackie rządy i nim się obejrzymy - cała masa żydów zostaje pozbawiona praw i możliwości normalnego życia. Do jednak dopiero początek.
Nie będę rozwodzić się tu nad treściami historycznymi. Każdy wie jak było - a jednocześnie, nikt nie wie jak było na prawdę. Poza tym - trzeba by jednocześnie patrzeć z wielu perspektyw, przeżyć wiele żyć, być postawiony w wielu sytuacjach, by móc podejmować się oceny. Nawet w takim przypadku ocena ta nie byłaby do końca trafna - nigdy bowiem nie mamy wszystkich zmiennych.

Co do samej książki:
wspomnienia bohaterki spisane są w dość prosty sposób. Być może tekst miał być nacechowany emocjami, ale wyszedł dość płasko - jak spisany i opowiedziany przez kogoś innego. To w moich oczach dodało mu tylko autentyczności. Jak bowiem, po takich przeżyciach być beztroskim, barwnym i otwartym. Jednym z najczęstszych sposobów radzenia sobie z traumą jest przedstawianie ich bezosobowo.
Tutaj tego nie mamy (narracji trzecioosobowej),widać jednak w czasie snutej opowieści, że autorka stara się przedstawić realia jej życia - oczywiście jej oczami.

Emith mogłaby być dobrą prawniczką, jednak wojna krzyżuje jej plany. Traci grunt pod nogami i poczucie bezpieczeństwa. Jej bliscy wyjeżdżają, uciekają przed terrorem i śmiercią. Kobieta wpierw trafia na roboty przymusowe - choć ciężkie, to do przeżycia.
Nie będę zdradzać wszystkich kolei jej losów, jednak przyznam, że to dzięki miłosiernej chrześcijańskiej koleżance udaje jej się przetrwać i zmienić tożsamość.
Jej mąż - nazista - nie jest nieskazitelny. Bardzo realny a jednocześnie - doskonały obraz osoby zagubionej, z lekko wypranym mózgiem, która jednak chce się sprzeciwić i żyć według własnego kodeksu moralnego...

Ludzie są różni, a jednak zawsze tacy sami. Jest z nich wiele dobra, chęci pomocy, współczucia i miłości, a jednocześnie zawiści, nienawiści, chęci zniszczenia, strachu i egoizmu.
W czasie wojny to co z nich wychodziło, było tylko ich wyborem. Można było być Niemcem, który był okrutny i brutalnym lub takim, który miał współczucie. Można było być Żydem pełnym nienawiści lub kochającym, walczącym tylko o siebie lub o bliskich...

Wojna pokazywała jak trudno, a zarazem łatwo jest być człowiekiem a nie zwierzęciem...

Ogólnie polecam. Można "miło" spędzić popołudnie czytając. Choć temat ciężki.

Autobiograficzna książka Żydówki, która przetrwała piekło wojny. Historia rozpoczyna się w Wiedniu i prowadzi do Niemiec, gdzie udaje się przeżyć Edit będąc żoną Nazisty. To książka o tym, jak plany Nazistów zmieniają ludzi w osoby "drugiej kategorii", jak kształtują osobowości i wyzwalają mimo wszytko wolę życia. Książka napisana prostym językiem, bez szczegółowych opisów okrócieństwa, a mimo to pobudzająca czytelnika do tworzenia obrazów. To też książka o losach rodziny, relacjach międzyludzkich, pełna barwnych postaci, które również miały wpływ na życie Edith. Warto sięgnąć po tę pozycję.

"Żona nazisty. Jak pewna Żydówka przeżyła Zagładę" -Edith Hahn-Beer

Sam tytuł już mówi za siebie o czym będzie traktować wyżej wymieniona książka. Poniekąd to powieść autobiograficzna ukazująca losy pewnej mieszkającej w Wiedniu Żydówki, której młodość przypadła na lata nazistowskiego terroru. Kiedy Edith kończy studia prawnicze, władze obejmuje Hitler. Zaczyna się uciskanie ludności żydowskiej. Początkowo łagodna niechęć przybiera coraz bardziej wyrafinowane formy. W każdym "szanującym się" austriackim mieszkaniu są obrazy, popiersia Führera, a on sam staje się ojcem-wybawicielem dla rasy aryjskiej "zatruwanej" przez ludność żydowską. Każdy wie o czym traktuje literatura obozowa - masowe wypędzanie Żydów z ich mieszkań, zamykanie w gettach, po to, by w końcu zamordować w obozach koncentracyjnych. Autorce książki udaje się uniknąć takiego losu. Wysłana zostaje do obozów pracy, potem wyjeżdża do Niemiec, do Monachium. Posiada fałszywe dokumenty, własność pewnej znajomej Chrześcijanki, która ryzykując życie, pomaga żydowskiej dziewczynie. W Niemczech zakochuje się w niej członek Partii Nazistowskiej- Werner Vetter, który postanawia się z nią ożenić. Nie będę zdradzać wszystkich szczegółów, by nie psuć nikomu "zabawy". O ile tak można nazwać uczucia towarzyszące czytaniu o masowym zabijaniu ludzi.
Powieść jest dobrze udokumentowanym świadectwem na temat, co się działo po stronie aryjskiej, jak zachowywali się Austriacy, Niemcy jeśli chodzi o "sprawę żydowską". Jest również kolejnym dokumentem pokazującym to okrutne zło, które miało miejsce w zasadzie nie tak dawno.

Książkę czytałam z ogromnym zainteresowaniem, m.in.tez dlatego, że wymienione miejsca czy ulice w Wiedniu znam doskonale i w jakiś sposób mogłam je umiejscowić w swojej wyobraźni podczas czytania.

Jest wielu Żydów, którzy przetrwali Zagładę, ale jeszcze więcej tych, którzy jej nie przeżyli. Dobrze, że książki o tematyce obozowej rosną jak grzyby po deszczu, bo pamięć o tych wszystkich niegodziwościach będzie wiecznie żywa!

"Żona nazisty. Jak pewna Żydówka przeżyła Zagładę" -Edith Hahn-Beer

Świetna książka która skradła moje serce. Dobrze napisana, świetnie ukazuje co musiała przejść młoda kobieta żeby przeżyć. Ile musiała się nacierpieć żeby przetrwać. Straszne czasy… ciężko się o tym czyta co się wydarzyło, ale nie wolno nam o tym zapomnieć.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Historię Edith Hahn warto znać. Kobieta, której udało się przeżyć, dzięki wytwałości i szczęściu. Gdyby nie pomóc przyjaciół pewnie zginęłaby w czasie wojny. Jednakże kobiecie udało się przeżyć. Musiała żyć dookoła wrogów. Ukrywała, że jest żydowską kobietą, i to jej się udało.. Jednakże rany jakie pozostały w jej głębi, i ciężar będzie musiała znosić do końca swoich dni.

Nie od dziś wiadomo, że najlepsze scenariusze pisze życie. Niektórzy przeżyli takie sytuacje, że wydają wręcz niemożliwe i łatwo oskarżyć taką osobę o zmyślanie. Akurat tutaj mamy coś takiego.
Mimo, że temat ciekawy to ciężko mi się tą książkę czytało. Niektóre sytuacje, w które ciężko uwierzyć, że miały miejsce i łatwo autorce zarzucić, że zmyśla. Chyba głównym powodem ciężkostrawności książki był sposób narracji. Autorka nie użala się nad sobą, nie usprawiedliwia i nawet fajnie, ale kompletny brak emocji, przedstawienie suchych faktów książce też nie służy. Jak widać balansowanie między emocjami, faktami i umiejętnym przedstawieniem historii ma znaczenie.

Wojna nie jedno ma imię - poznajcie Edith.

Książkę tę można uznać za biografię czy pamiętnik, gdyż została ona napisana przez samą bohaterkę we współpracy z pisarką Susan Dworkin. Edith Hahn to studentka prawa, która opisuje nam swoją historię życia podczas II Wojny Światowej, zmiany swojej tożsamości, ukrywania się i wreszcie przetrwania tego przerażającego czasu w historii ludzkości.

Podoba mi się sposób opisania całej historii, prosty język, szybkie tempo, krótkie rozdziały sprawiają, że te 264 strony pochłaniamy w jeden wieczór. Autorka nie robi z siebie męczennicy ani świętej, nie usprawiedliwia swoich działań, po prostu relacjonuje nam krok po kroku swoje życie, dokładnie takim jakie było.

Warto także wspomnieć o zdjęciach i dokumentach, których ilustracje znajdujemy na końcu książki, możemy zobaczyć twarze wspomnianych bohaterów, zobaczyć ludzi, których Edith opisuje i oczywiście nią samą w czasie trwania wojny oraz obecnie, jako starszą już kobietę.

Jest to pozycja warta przeczytania. Wśród wielu książek opisujących terror obozów koncentracyjnych mamy tutaj do czynienia z obrazem wojny w samym centrum Wiednia, z perspektywy młodej kobiety robiącej wszystko, by nie dać się złapać, przetrwać, przeżyć.

Nie chcę oceniać jej przez pryzmat, podoba mi się lub nie, bo w końcu to są czyjeś wspomnienia, czyjeś życie, kawałek duszy przelany na kartki papieru. Zapewne przekazanie kolejnym pokoleniom swojego losu było da Edith nie tyle wyzwoleniem z przeszłości, co otwarciem jej dla innych, podzieleniem się wszystkim, co posiada i to warto docenić, obdarzyć szacunkiem.

Historia nadziei, odwagi, lęku, niepewności i niesamowitej chęci życia.

Jeśli lubicie takie książki, interesuje was czas wojny i życie w jej trakcie - zachęcam, warto przyjrzeć się tej publikacji.

Wojna nie jedno ma imię - poznajcie Edith.

Wzruszająca opowieść o sprawach, które nigdy nie miały prawa się wydarzyć.

Wzruszająca opowieść o sprawach, które nigdy nie miały prawa się wydarzyć.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• II wojna światowa