Matka Teresa. Autoryzowana biografia.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium
7,19 (16 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
10
0
9
4
8
2
7
5
6
4
5
0
4
1
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Mother Teresa
data wydania
ISBN
83-88615-22-X
liczba stron
376
słowa kluczowe
Matka Teresa, biografia
kategoria
religia
język
polski
dodała
Grażyna

"Nikt nie myśli o piórze, gdy czyta list, pragnie jedynie poznać myśli osoby, która ten list napisała. Dokładnie widać tu, czym jestem w ręku Boga - małym ołówkiem" - mawiała ta niezwykła kobieta, podziwiana i szanowana przez ludzi na całym świecie bez względu na wyznanie, kolor skóry czy poglądy polityczne. Swoją miłością pragnęła obdarzać wszystkich, a najszczodrzej - najuboższych,...

"Nikt nie myśli o piórze, gdy czyta list, pragnie jedynie poznać myśli osoby, która ten list napisała.

Dokładnie widać tu, czym jestem w ręku Boga - małym ołówkiem" - mawiała ta niezwykła kobieta, podziwiana i szanowana przez ludzi na całym świecie bez względu na wyznanie, kolor skóry czy poglądy polityczne. Swoją miłością pragnęła obdarzać wszystkich, a najszczodrzej - najuboższych, porzuconych, niechcianych. Odbierając Pokojową Nagrodę Nobla powiedziała: "Dzięki nagrodzie, którą otrzymałam jako nagrodę pokoju, postaram się stworzyć domy dla wielu ludzi, którzy domów nie mają. Wierzę bowiem, że miłość zaczyna się w domu..." Kathryn Spink należała do współpracowników misjonarek miłości. Na podstawie rozmów z Matką Teresą i osobami z jej otoczenia, nie publikowanych listów i dokumentów stworzyła portret uduchowionej i współczującej, choć nie pozbawionej wad osoby, która należy do grona najsłynniejszych chrześcijan XX wieku.

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 678
Tamanna | 2017-02-01
Na półkach: Przeczytane, Indie

Zanim syn cieśli z Nazaretu w 30 roku życia objawił się jako prorok i Syn Boga, prowadził On życie ukryte i zwykłe pracując w warsztacie ojca.
Przeszłość Matki Teresy też była najzwyczajniejsza. Najmłodsza z trojga dzieci Nikoli i Dranafile Bojaxhiu, Albńczyków z Prizrenu, serbskiego miasta w czasie jej dzieciństwa, potem należącego do Jugosławii. Jej ojciec, potomek bogatej rodziny kupieckiej podróżował w interesach po całej Europie. Był ważną osobistością w życiu publicznym Skopje. Wspierał sztukę i kościół. Znał 5 języków. Żywo interesował sie wychowaniem i kształceniem dzieci stawiając im wysokie wymagania. Mimo to niecierpliwie oczekiwali oni jego powrotów z podróży stęsknieni za jego opowieściami. Tradycyjnego poglądu na rolę kobiety w rodzinie Matka Teresa nauczyła się od matki Drany. Krzątająca się po domu matka na czas powrotu męża przerywała całą pracę dbając o odświętny wygląd każdej osoby z rodziny.
Z bezpieczną atmosferą w rodzinie kontrastował na zewnątrz świat pełen niepokoju. Agnes urodziła się w 1910 roku, w roku pierwszego powstania albańskiego. Gdy Agnes miała dwa lata wybuchła pierwsza wojna bałkańska, która przyczyniła się potem do wybuchu I Wojny Światowej. W 1912 roku Albania uzyskała niepodległość pozbawiając Serbię dostępu do morza. Między tymi dwoma krajami, z którymi związana była rodzina Agnes, panowała wrogość. Ojciec Agnes sympatię okazywał walczącym o wolność Albanii, wspierając ich finansowo i dając im schronienie. Podobnie zaangażowany był w sprawę przyłączenia Albanii do Kosowa. Aby wziąć udział w politycznym spotkaniu w 1919 roku wyjechał do Belgradu. Wrócił stamtąd bliski śmierci. Gdy wkrótce zmarł (w 45 roku życia) podejrzewano otrucie. Jego śmierć pozbawiła rodzinę zabezpieczenia finansowego. Włoski wspólnik ojca przywłaszczył sobie jego udział, a od swojej rodziny jej matka nie chciała dochodzić słusznych praw do ziemi. Drana, matka Agnes, dzięki wsparciu najstarszej córki 15-letniej Age podjęła się roli żywicielki rodziny. Agnes, która w chwili śmierci ojca miała 8 lat, wyrosła pod wpływem pobożnej, pełnej współczucia dla biednych i zaradnej matki. Napisze później: "Dom to miejsce, gdzie jest matka". Od swojej matki Teresa przejęła powiedzenie: "Cała oddaj się Bogu". Dom Agnes był miejscem, gdzie jej ojciec powtarzał dzieciom: "Nie bierzcie do ust nawet kęsa, jeśli wcześniej nie podzielicie się z innymi". Matka podtrzymywała w domu tę tradycję. Szyła, haftowała i sprzedawała ubrania utrzymując własne dzieci, ale i gromadząc przy stole ubogich.

Miała 36 lat, gdy w drodze z Kalkuty do Dardżyling doświadczyła powołania w powołaniu. Nauczycielka, współdyrektorka wyszła na ulice, sama w więziennym sari, by nachylać się nad najbardziej opuszczonymi, umierającymi na ulicy.
Przeciekawa postać. Ciekawa książka.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Mała matura

Lektura pełna uroku, wzruszeń i uśmiechów, tak barwna, jak barwny wydaje się dawny świat i ówczesne życie. Główny bohater, Ludwik, wraz z rodzicami i...

zgłoś błąd zgłoś błąd