Rękopisy autobiograficzne

Okładka książki Rękopisy autobiograficzne św. Teresa od Dzieciątka Jezus
Okładka książki Rękopisy autobiograficzne
św. Teresa od Dzieciątka Jezus Wydawnictwo: Wydawnictwo Karmelitów Bosych religia
religia
Manuscrits autobiographiques
Wydawnictwo Karmelitów Bosych
1997-01-01
1997-01-01
83-85401-99-8
Antoni Bartosz
święta Teresa

Duchowy pamiętnik oraz bardzo dojrzałe wyznanie wiary chrześcijańskiej w jednym.

Nieprzeslodzona sw. Tereska - w tlumaczeniu powrot do jej oryginalnych tekstow (do tej pory wydawane byly "przerobki tematyczne" pod czytelnika). Wprawdzie Swieta pisala te teksty krotko przed smiercia w wieku 24 lat, ale wspominala czasy, kiedy miala lat 15, jak np. wyjazd z ojcem do Rzymu. Podziwiam, jak dojrzale miala juz wtedy poglady np. na prace i trudnosci ksiezy - i to w tym wieku! Kiedy pomysle, co ja mialam w glowie majac 15 lat... eeech ;-) Jej modlitwa za ksiezy do dzis jest moja ulubiona modlitwa- z jednej strony bardzo rzeczowa, z drugiej - bardzo spirytualna.
Ksiazke polecam goraco.

Książka doskonała pod każdym względem. Majstersztyk jeśli chodzi o przekład (do mnie trafia bardziej niż wydane również przez Karmelitów Dzieje duszy). Święta Teresa - przepiękny wzór do naśladowania.

Jedna Francuzka mieszkająca w Polsce poleciła mi przeczytać Rękopisy zamiast Dziejów Duszy. W Polsce Dzieje Duszy są bardziej popularne, jednak jest to przekład ugładzony i po śmierci św. Tereski poprawiony przez jej siostry, by wszystko było piękne i słodkie. Rękopisy mają być bardziej surowe, bezpośrednie, prawdziwe.
Św. Teresa od Dzieciątka Jezus prowadzi czytelników swoją "małą drogą" do Jezusa. Teraz jednak już wiem, że ta jej małość wymaga heroicznej wiary, nadziei i miłości.

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus prowadzi czytelników...

ta książka nie pozwala się oderwać nikomu kto po nią sięga
czytałam do rana
oczy mi się nawet nie potrafiły zamknąć
uspokaja, wycisza, daje do myślenia
pomaga w kontemplacji
nie jest łatwa w czytaniu ale warto się natrudzić
każdy dostaje mały prezent podczas czytania tej książki - oczywiście od świętej Tereski :)

ta książka nie pozwala się oderwać nikomu kto po nią sięga
czytałam do rana
oczy mi się nawet nie potrafiły zamknąć
uspokaja, wycisza, daje do myślenia
pomaga w kontemplacji
nie jest łatwa w czytaniu ale warto się natrudzić

Tereska nieprzesłodzona. To się da czytać :) No i można duuużo wynieść dla siebie.

1984

Niezwykle poruszające.

P.S. Przeczytałam po raz drugi, po dwudziestu latach. Przez ten czas zmieniłam się na tyle, że odbieram ją jako zupełnie inną książkę. Dziś WIEM o czym Teresa pisze, jest mi bliższa niż dawniej. Człowiek nieustannie się zmienia, od niego zależy w jakim kierunku.

Niezwykle poruszające.

• Religia