Jean Vanier i Arka. Cud, przesłanie i historia

Tłumaczenie: Dagmara Waszkiewicz
Wydawnictwo: Znak
Miracle, the message, the story
978-83-240-0988-6
Snoopy

Opowieść o jednej z najciekawszych postaci współczesnego chrześcijaństwa, nazywanej niekiedy „Matką Teresą w spodniach”. Jean Vanier, oficer kanadyjskiej marynarki wojennej, porzucił służbę w wojsku, aby studiować filozofię, napisać doktorat o Arystotelesie, a jednocześnie niespokojnie poszukiwać swojego miejsca w życiu. Próbował zostać księdzem, prowadził życie myśliciela-pustelnika, aż wreszcie zdecydował się zamieszkać z dwoma niepełnosprawnymi intelektualnie mężczyznami w małym domku w Trosly pod Paryżem.

Tak powstała pierwsza wspólnota Arki - ruchu, który rozprzestrzenił się na cały świat. Jean Vanier jest też współzałożycielem innego ruchu - Wiara i Światło - który także skupiony jest wokół osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Książka pokazuje go jako człowieka o bogatej biografii i niebanalnego myśliciela. Vanier przypomina dzisiejszemu światu, skoncentrowanemu na sukcesie i zarazem przepełnionemu lękiem i frustracją, o znaczeniu relacji międzyludzkich i o tym, że „słabi” - niepełnosprawni, odrzuceni, wykluczeni - mogą być dla „silnych” duchowym wsparciem.

Aksana | 2011-08-24
Przeczytana: 08 sierpnia 2011