Wojna i konspiracja.Wspomnienia dziennikarzy polskich

Na półkach: , , , , , ,

Książka skupiająca się na pracy i przeżyciach dziennikarzy polskich w pierwszych dniach II wojny, w trakcie okupacji oraz powstania warszawskiego. Każda historia ma swój klimat i jest na swój sposób ciekawa. Minusem tej pozycji jest niestety skrótowość i cała lista nazwisk, które czasami zapełniają 1/4 strony, lecz nic nam nie mówią.

Najciekawsze wspomnienie jest Renaty Sosnowskiej – „Na Smolnej”. Najbardziej realistyczne, w którym autorka pokazuje nam trudne chwile z okupacji, rozpacz, ale też nadzieję i zaradność Polaków muszących zmierzyć się z wrogiem na wszelkie sposoby, a także zaakceptować brutalną rzeczywistość po przegranej wojnie.

Na duże wyróżnienie zasługuje także pozycja Krystyny Wigurskiej-Kobyłeckiej – „Jak redagowaliśmy gazetę podziemną”. Najdłuższe wspomnienie, najpełniejsze, w którym nazwiska nie były tylko literkami, a ludźmi z krwi i kości, którzy pragnęli żyć, lecz oddawali to życie za ojczyznę. Bardzo dużo tu faktów, informacji o działaniach dziennikarzy, przemyśleń.

Bardzo podobało mi się również wspomnienie Kazimierza Dębnickiego: „Gwardia”, „Żołnierz-Rewolucjonista” będące trzeźwym spojrzeniem na powstanie warszawskie.

Oceniając poszczególne wspomnienia w skali od 1 do 10 wklejam tutaj w nawiasie swoje oceny.

Część I: Wrzesień 1939 roku

Karolina Beylin: Warszawa czeka na wiadomości (6)
Adrian Czermiński: W służbie informacyjnej Polskiego Radia (6)
Jadwiga Krawczyńska: Wspomnienia o Polskim Radiu i "Biuletynie Prasowym" (6)
Stanisław Niemyski: W redakcji "Robotnika" (7)
Jerzy Nowakowski: Na siedem godzin przed wybuchem wojny (7)
Czesław Nusbaum: Moje wspomnienia z września 1939 roku (6)
Jan Piotrowski: Telefon nr 243-52 (8)
Kazimierz Pollack: Tragiczne dni Warszawy. W redakcji "Expressu Porannego" (7)
Jerzy Szapiro: Pierwsza wiadomość dziennikarska o wybuchu wojny (7)
Andrzej Ziemięcki: Strzępy pamiętnika dziennikarskiego (6)

Część II: Exodus

Wacław Czarnecki: Wyprawa po wielki reportaż (7)
Witold Giełżyński: Wyjazd rekonesansowy do Krakowa (6)
Mieczysław Krzepkowski: W nieznane (7)
Klemens Alfred Malicki: Na wołyńskich szlakach (6)
Jerzy Nowakowski: Exodus (6)
Stanisław Maria Saliński: Wędrówka dziennikarzy... w nieznane! (7)
Jerzy Szapiro: Wędrówka korpusu dyplomatycznego (6)
Wacław Zuchniewicz: Z Poznania na wschód (7)

Część III: Konspiracja

Czesław Brzóska: Dziennikarze poznańscy w Warszawie w latach 1939-1941 (6)
Kazimierz Dębnicki: „Gwardia”, „Żołnierz-Rewolucjonista” (7)
Władysław Dunin-Wąsowicz: Dziennikarze podczas okupacji (5)
Maria Gadomska: Grupa Kobiecego Oddziału Armii Krajowej (7)
Tadeusz Garczyński: W konspiracji (7)
Bohdan Gębarski: „Akcja bez Nazwy” (8)
Witold Giełżyński: Dziennikarski ruch oporu (6)
Tadeusz Kraszewski: Szkolenie dziennikarzy w konspiracji (5)
Klemens Alfred Malicki: Życie codzienne i prasa dla Wehrmachtu (6)
Irena Pannenkowa: W konspiracji i na Pawiaku (7)
Zygmunt Rytel: Fotoreporter w konspiracji (8)
Marek Sadzewicz: Dziennikarze i prasa w oficerskim obozie jeńców II B i II D (7)
Renata Sosnowska: Na Smolnej (10)
Henryk Śmigielski: Z przeżyć okupacyjnych (7)
Bronisław Troński: „Bibularz” znad Niemna (7)
Krystyna Wigurska-Kobyłecka: Jak redagowaliśmy gazetę podziemną (9)
Maria Zawadzka: W Warszawie podczas okupacji (7)

Część IV: Powstanie warszawskie

Henryk Dzendzel: Powstańczy dziennik ludowy (6)
Bohdan Gębarski: Prasa na Starówce (7)
Wanda Rostworowska: „Biuletyn Zaginionych” (6)
Michał Wojewódzki: Drukarnie powstańcze (7)

Najciekawsze wspomnienie jest Renaty...

• II wojna
  • Historyczne
  • Na faktach
  • Czytane w 2018
  • Dodane przeze mnie

Dodaj cytat z książki Wojna i konspiracja.Wspomnienia dziennikarzy polskich