Popularne hasła / tagi
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Bronisław Troński

- Pisze książki: biografia, autobiografia, pamiętnik, reportaż, literatura podróżnicza, publicystyka literacka, eseje, historia, turystyka, mapy, atlasy
- Oficjalna strona: Przejdź do strony www
- Urodzony: 23 września 1921
- Zmarły: 15 stycznia 2012
Polski dziennikarz, pisarz i scenarzysta.
Rodowity wilnianin.
Skończył studia prawnicze.
W czasie II wojny światowej działał w AK. Brał czynny udział w powstaniu warszawskim.
Po wojnie był wieloletnim korespondentem zagranicznym Polskiej Agencji Prasowej (PAP).
Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.
Był autorem scenariuszy do dwóch filmów dokumentalnych: "Mickiewicz w okresie wileńskim" (1999) oraz "Polska w Ziemi Świętej" (2000, reż. Maria Wiśnicka).
Kilka lat wcześniej wystąpił w innym filmie dokumentalnym, "Powstanie warszawskie 1944" (1994, reż. Krzysztof Lang).
Jego ostatnia książka, "Zachowane w pamięci", została uznana za książkę 2003 roku przez Polski Klub Publicystyki Międzynarodowej.
Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Wybrane publikacje autora: "Tędy przeszła śmierć. Zapiski z powstania warszawskiego" (pierwsze wydanie: Czytelnik, 1957), "Na dachu świata" (Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1960), "Słońce nad Starą Płaniną Zapiski korespondenta z Bułgarii" (Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1979), "Algierskie osobliwości" (KAW, 1984), "I w Ostrej świecisz Bramie. Śladami młodego Adama Mickiewicza" (Wydawnictwo Alfa, 1993), "Zachowane w pamięci" (Wydawnictwo Troński, 2003).
Syn: Marcin Troński (ur. 13.06.1954).
- 54 przeczytało książki autora
- 115 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Pomnik się postawi z powrotem i nawet kamienice można będzie odbudować, meble spalone zamienić na nowe, wszystko co materialne, odtworzyć. Ale człowiekowi wrócić życie, mózgom zastygłym kazać myśleć, oczom umarłym kazać patrzeć, a śmiercią zamkniętym ustom mówić- kto potrafi?... Któż więc ma prawo zabijać człowieka? Nie ma nic okrutniejszego jak wojna. Ale tez nic zaszczytniejszego jak walczyć w obronie życia i ojczyzny, właśnie aby żyć w wolnej ojczyźnie.
Pomnik się postawi z powrotem i nawet kamienice można będzie odbudować, meble spalone zamienić na nowe, wszystko co materialne, odtworzyć. A...
Rozwiń Zwiń
DYSKUSJE