7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
831106816X
powieść polska - 20 w.
historyczna
Dorota_1988

Powieść "Bez ojczyzny" zamyka trylogię historyczną Marka Sadzewicza ("Skrzydła i buńczuki", "Powrót Katarzyny") i tak się złożyło, że jej głównym bohaterem stał się niejaki Piaff. Za jego pośrednictwem autor przekazuje sceny epoki, jaka nastąpiła po śmierci Jana III Sobieskiego. Od początku cyklu Sadzewicz stworzył pojazd chrononautyczny podróżujący w czasie. Pozwala to spojrzeć na odległe wydarzenia z zewnątrz, bez konieczności utożsamiania się z ludźmi sprzed około trzech setek lat. Piaff, człowiek przypadkowy, bez odpowiedniego przygotowania historycznego, samowolnie wsiadł do tego pojazdu i nacisnął guzik. Jego przygody, niezwykłe sytuacje, rozgrywające się na jego oczach, jego sądy - człowieka współczesnego - o ludziach i wydarzeniach początków XVIII wieku są nurtem wiodącym, wokół którego rozwija się barwna panorama czasu i ludzi.

Pan Piaff prezentuje galerię nie byle jaką: królowie polscy August II i Stanisław Leszczyński, car Piotr I, król szwedzki Karol XII, hetman kozacki Iwan Mazepa, wreszcie Stanisław Poniatowski, późniejszy ojciec króla. Autor "Powrotu Katarzyny" nie byłby sobą, gdyby nie wprowadził pięknych kobiet; jest ich trzy, każda odmienna urodą i charakterem. Elżbieta Sieniawska, wielka dama i cyniczna miłośnica, hrabina Dolska, którą los uczynił awanturnicą, Motria Koczubejówna, nieślubna żona Mazepy, współuczestniczka jego planów.

Na tle ponurej epoki, wiodącej Polskę do ostatecznej klęski, świeci nikła, ale widoczna iskra optymizmu i nadziei.

źródło opisu: okładka

Klakier | 2012-05-11
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 11 maja 2012

Kopalnia wiedzy o burzliwych początkach XVIII wieku, relacji między najmożniejszymi z możnych w tej części kontynentu, a przede wszystkim barwnej kariery Stanisława Poniatowskiego, ojca późniejszego króla Stanisława Augusta. Pod kątem historycznym nie ma się do czego przyczepić- czytelnik jest zasypywany kolejnymi zdarzeniami i szczegółami biograficznymi bohaterów. Pierwsze skrzypce gra tu Poniatowski, ale co rusz na scenę dziarsko wskakuje Karol XII, król Szwedów, car Piotr, czy kozak Iwan Mazepa też robiący sporo fermentu. Minusem jest rzeczony Piaff- chrononauta z polski XX wiecznej. Sam realizacja pomysłu, aparatura podsłuchowa, latająca, jakieś mikro kamerki- to wszystko jest tak naiwne i ns siłę sklecone, że ręce opadają. Rozmowy Piaffa z Sadzewiczem są troszkę drętwe, a miejscami ocierają się o mdły patos.
Widzę że jestem tu pierwszym oceniającym i opiniującym, a to jest o tyle dziwne, że "Bez ojczyzny" to kawał konkretnej, fabularyzowanej książki historycznej....

FannyBrawne | 2015-11-13
Marek | 2011-08-13