Bez ojczyzny

Okładka książki Bez ojczyzny Marek Sadzewicz
Okładka książki Bez ojczyzny
Marek Sadzewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1982-01-01
1975-01-01
831106816X
powieść polska - 20 w.

Kopalnia wiedzy o burzliwych początkach XVIII wieku, relacji między najmożniejszymi z możnych w tej części kontynentu, a przede wszystkim barwnej kariery Stanisława Poniatowskiego, ojca późniejszego króla Stanisława Augusta. Pod kątem historycznym nie ma się do czego przyczepić- czytelnik jest zasypywany kolejnymi zdarzeniami i szczegółami biograficznymi bohaterów. Pierwsze skrzypce gra tu Poniatowski, ale co rusz na scenę dziarsko wskakuje Karol XII, król Szwedów, car Piotr, czy kozak Iwan Mazepa też robiący sporo fermentu. Minusem jest rzeczony Piaff- chrononauta z polski XX wiecznej. Sam realizacja pomysłu, aparatura podsłuchowa, latająca, jakieś mikro kamerki- to wszystko jest tak naiwne i ns siłę sklecone, że ręce opadają. Rozmowy Piaffa z Sadzewiczem są troszkę drętwe, a miejscami ocierają się o mdły patos.
Widzę że jestem tu pierwszym oceniającym i opiniującym, a to jest o tyle dziwne, że "Bez ojczyzny" to kawał konkretnej, fabularyzowanej książki historycznej. Nadspodziewanie dobra, mimo iż nie wiązałem z nią większych nadziei.

• Środek cyklu lub serii
  • SPRZEDAM
  • W domu - nie przeczytane
  • Historyczne
  • 2009 Nabytki
  • Na sprzedaż

Dodaj cytat z książki Bez ojczyzny