2 miliony za Grunwald

Najciekawsze scenariusze pisze samo życie. Banał. Ale prawdziwy. Dzieje "Bitwy pod Grunwaldem" Matejki w czasie II wojny światowej są naprawdę sensacyjne. Grupa ludzi, głównie muzealników, ryzykowała życiem, aby ocalić obraz przed Niemcami, którzy pałali chęcią jego zniszczenia. Jak to ujął Himmler: "Ta bitwa na 500 lat zatrzymała nasz pochód na wschód". Dzieło Matejki było obrazą dla "niemieckiego honoru". Fakt, że malowidło ważyło ok. 500 kg i było zwinięte w rulon o długości prawie 5 m raczej nie uławiał jego transportu z kryjówki do kryjówki. Losy obrazu i chroniących go ludzi są kanwą akcji powieści Joanny Jodełki. Wartka akcja trzyma w napięciu, mimo że jej efekt jest znany. Stylistycznie takie sobie, ale w powieściach sensacyjnych doprawdy nie styl jest najważniejszy. Fatalna jest natomiast korekta, trudno tego nie zauważyć. Mimo tych niedociągnięć książka jak najbardziej warta przeczytania: raz że miło upłynie czas, dwa że można się sporo dowiedzieć o obrazie, niby tak znanym.

Przesłuchana. Lektor super, połączenie historii z fikcją wg mnie bardzo udane. Polecam.

Losy obrazu „Bitwa pod Grunwaldem” w czasie II światowej to temat, który może zaintrygować ale podobało mi się średnio. Książka oczywiście wchodzi szybko i gładko, ale to komiks, w którym każda postać naszkicowana jest grubą kreską. Wszystko tu jest przerysowane, jednoznacznie dobre lub jednoznacznie złe, można by rzec na maksa. SSman tropiący obraz (oczywiście egzemplarz wzorcowy rasowo),to czarny charakter rodem z filmów o Bondzie, opętany dziką żądzą zniszczenia obrazu, w dodatku obciążony tą obsesją dziedzicznie. Postacie autentyczne, zaangażowana po polskiej stronie, dobrotliwe, hitlerowscy notable tacy jak Himmler, Goering czy Frank groteskowi w swej pazerności i pysze. Nawet chwytająca za serce metamorfoza lubelskiego żulika jest jakaś sztuczna i słabo uzasadniona psychologicznie.

Czuję się też trochę oszukany. Na kanwie kilku faktów dotyczących losów obrazu w czasie II Wojny Światowej, autorka stworzyła kompletnie fikcyjną historię, w której postaci autentycznych używa z taką samą swobodą jak fikcyjnych. O ile w przypadku odległych historycznie epok podobny zabieg zwykle nie budzi kontrowersji to tutaj jakoś mi zgrzyta. Być może zbyt wiele spodziewałem się po powieści reklamowanej jako oparta na prawdziwej historii. W każdym razie, z marketingu, piątka z plusem.

znienacka.com.pl

Podobała mi się ta książka. Zgrabne połączenie prawdziwej historii z postaciami które powstały w głowie autorki. Akcja wartka, ciekawe postacie, podobało mi sie to że bohaterowie mówią jezykiem "przedwojennym".

Większą korzyścią byłoby gdybym przeczytała dobry artykuł na temat losów obrazu Matejki niż tę mało interesującą książkę. Fikcyjni bohaterowie, którzy pewnie mieli uatrakcyjnić fabułę byli tak wykreowani, że ich losy nic a nic mnie nie obchodziły. Przeczytałam bez jakichkolwiek emocji. Niektórzy recenzenci uknuli na potrzeby tego "dzieła" termin "thriller patriotyczny". Może i patriotyczne to jest (oby nie stało się lekturą szkolną),ale ani to thriller, ani dobra literatura.

Książka rewelacyjna. Czyta się bardzo dobrze

Książka rewelacyjna. Czyta się bardzo dobrze

"Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki to jedno z arcydzieł polskiego malarstwa. Obraz przedstawiający zwycięstwo wojsk księcia Witolda i Władysława Jagiełły nad oddziałami krzyżackimi, znalazł się na celowniku nazistów, którzy pragną ukraść malowidło i je zniszczyć. Na wieść o planach Niemców grupa Polaków zdecydowała się uratować obraz i ukryć go przed nimi. Decydują się najpierw przewieźć malowidło z Warszawy do Lublina. Misja nagle się komplikuje, gdy miasto zostaje zajęte przez Wermacht.

Obok postaci historycznych takich jak Stanisław Ejsmond czy Władysław Woyda, pojawiają się również postaci fikcyjne takie jak Elsa czy Dziurawiec. Ten ostatni jest zresztą głównym bohaterem tej powieści. Poznajemy go jako członka półświatka, który stroni od uczciwej pracy i zajmuje się złodziejstwem oraz udziałem w różnego rodzaju rozróbach. Niebawem zostaje on aresztowany i osadzony w więzieniu. Kiedy Niemcy napadają na Polskę Dziurawiec zostaje zwolniony z więzienia na mocy amnestii. Wraca do ogarniętego wojną Lublina i tam przypadkiem angażuje się w sprawę ratowania obrazu. Porzuca półświatek i staje się osobą gotową walczyć za życie swoje oraz innych.

"2 miliony za Grunwald" to książka będąca udanym połączeniem powieści historycznej z thrillerem. Fikcja tutaj swobodnie przeplata się z umiejętnie odtworzonymi realiami II wojny światowej. Ukazane są tutaj okrucieństwo oraz walka o przetrwanie. Jest to powieść o odwadze, poświęceniu oraz nadziei na lepszą przyszłość. Warto przeczytać.

Obraz"Bitwa pod Grunwaldem"to malarskie arcydzieło i wielka nasza Spuścizna .
Książka z kolei jest arcydziełem literackim o wielkim znaczeniu historycznym.Tak dobrze podaną lekcję trudnych wojennych czasów aż chce się poznawać.Niewiarygodne a prawdziwe wydarzenia trzymają w napięciu do samego końca. Autorka mistrzowsko połączyła prawdę z fikcją.Gorąco polecam!

Obraz"Bitwa pod Grunwaldem"to malarskie arcydzieło i wielka nasza Spuścizna .

Czyta się bardzo dobrze, a w dodatku niesie ze sobą wiedzę na temat bardzo istotnego wycinka polskiej historii. Opowieść warta uwagi.

• Ebooki
  • Audiobooki