2 miliony za Grunwald

Okładka książki 2 miliony za Grunwald Joanna Jodełka Patronat LC

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Podobała mi się ta książka. Zgrabne połączenie prawdziwej historii z postaciami które powstały w głowie autorki. Akcja wartka, ciekawe postacie, podobało mi sie to że bohaterowie mówią jezykiem "przedwojennym".

Większą korzyścią byłoby gdybym przeczytała dobry artykuł na temat losów obrazu Matejki niż tę mało interesującą książkę. Fikcyjni bohaterowie, którzy pewnie mieli uatrakcyjnić fabułę byli tak wykreowani, że ich losy nic a nic mnie nie obchodziły. Przeczytałam bez jakichkolwiek emocji. Niektórzy recenzenci uknuli na potrzeby tego "dzieła" termin "thriller patriotyczny". Może i patriotyczne to jest (oby nie stało się lekturą szkolną), ale ani to thriller, ani dobra literatura.

Książka rewelacyjna. Czyta się bardzo dobrze

Książka rewelacyjna. Czyta się bardzo dobrze

"Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki to jedno z arcydzieł polskiego malarstwa. Obraz przedstawiający zwycięstwo wojsk księcia Witolda i Władysława Jagiełły nad oddziałami krzyżackimi, znalazł się na celowniku nazistów, którzy pragną ukraść malowidło i je zniszczyć. Na wieść o planach Niemców grupa Polaków zdecydowała się uratować obraz i ukryć go przed nimi. Decydują się najpierw przewieźć malowidło z Warszawy do Lublina. Misja nagle się komplikuje, gdy miasto zostaje zajęte przez Wermacht.

Obok postaci historycznych takich jak Stanisław Ejsmond czy Władysław Woyda, pojawiają się również postaci fikcyjne takie jak Elsa czy Dziurawiec. Ten ostatni jest zresztą głównym bohaterem tej powieści. Poznajemy go jako członka półświatka, który stroni od uczciwej pracy i zajmuje się złodziejstwem oraz udziałem w różnego rodzaju rozróbach. Niebawem zostaje on aresztowany i osadzony w więzieniu. Kiedy Niemcy napadają na Polskę Dziurawiec zostaje zwolniony z więzienia na mocy amnestii. Wraca do ogarniętego wojną Lublina i tam przypadkiem angażuje się w sprawę ratowania obrazu. Porzuca półświatek i staje się osobą gotową walczyć za życie swoje oraz innych.

"2 miliony za Grunwald" to książka będąca udanym połączeniem powieści historycznej z thrillerem. Fikcja tutaj swobodnie przeplata się z umiejętnie odtworzonymi realiami II wojny światowej. Ukazane są tutaj okrucieństwo oraz walka o przetrwanie. Jest to powieść o odwadze, poświęceniu oraz nadziei na lepszą przyszłość. Warto przeczytać.

Obraz"Bitwa pod Grunwaldem"to malarskie arcydzieło i wielka nasza Spuścizna .
Książka z kolei jest arcydziełem literackim o wielkim znaczeniu historycznym.Tak dobrze podaną lekcję trudnych wojennych czasów aż chce się poznawać.Niewiarygodne a prawdziwe wydarzenia trzymają w napięciu do samego końca. Autorka mistrzowsko połączyła prawdę z fikcją.Gorąco polecam!

Obraz"Bitwa pod Grunwaldem"to malarskie arcydzieło i wielka nasza Spuścizna .

Czyta się bardzo dobrze, a w dodatku niesie ze sobą wiedzę na temat bardzo istotnego wycinka polskiej historii. Opowieść warta uwagi.

Powieść ciekawie przedstawia fakty historyczne nieznane jak mniemam Polakom - ja nie znałam wojennych losów "Bitwy pod Grunwaldem" . Wciągająca fabuła przybliża nam losy obrazu, który jest naszym dobrem narodowym. Ukazuje zarazem bohaterstwo jak i nikczemność ludzi, tym pierwszym chwała tym drugim potępienie, ale takie jest życie pełne blasków i cieni. Polecam bardzo ciekawa pozycja.

Ciekawy pomysł na fabułę, całkiem nieźle wdrożono klimat
II wojny światowej, ale zabrakło mi akcji, pasji, większej dozy ukazania poświęcenia dla tego wielkiego dzieła, którego jak na lekarstwo było w tej książce. Mistrzem był Jan Matejko, ale ta powieść do rangi mistrza nawet nie ma co pretendować. Nie powiem czytało się to całkiem nieźle, ale tylko w kontekście wojny, bo reszta jest jakaś taka miałka. Brakowało mi strasznie konspiracji w czym się specjalizowaliśmy w tamtych czasach. Sposób ukrycia nie był jakiś specjalnie przewrotny, chociaż miał przebłyski geniuszu. Akcja miejscami stoi w miejscu i więcej mamy przemyśleń pijanego niemieckiego oficera niż dobrej akcji. No, cóż całość jest dobra, ale można było z tego więcej wyciągnąć, bo podczas II wojny światowej wykazaliśmy się w wielu wypadkach wielką odwagą i pomysłowością. Polecam, ale mimo wszystko nie jako powieść sensacyjną.

Ciekawy pomysł na fabułę, całkiem nieźle wdrożono klimat

Świetna powieść sensacyjna oparta na prawdziwych wydarzeniach historycznych.
Chociaż finał znamy od początku, czyta się z zapartym tchem

Świetna powieść sensacyjna oparta na prawdziwych wydarzeniach historycznych.
Chociaż finał znamy od początku, czyta się z zapartym tchem