Lepsi od Pana Boga. Reportaże z Polski Ludowej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
literatura polska, PRL
literatura faktu
jagarkar

Amerykanie mają Johna Howarda Griffina, który ze skórą pomalowaną na czarno przemierzał w latach sześćdziesiątych południe Stanów Zjednoczonych. Niemcy mają Güntera Wallraffa, sprawdzającego na sobie niemiecką gościnność jako Ali z Turcji. My mamy Janusza Rolickiego, pioniera polskiego reportażu wcieleniowego, lub – jak sam to nazywa – reporterskich przebieranek. Rolicki opisywał PRL Gomułki...

Rolicki opisywał PRL Gomułki i Gierka widziany oczami budowniczych wstającej z gruzów Warszawy, sezonowych pracowników pegeeru, pijaczków z Dworca Centralnego i kloszardów z ulicy Ordona. Z jego reportaży publikowanych po raz pierwszy w latach 60. i 70. w „Polityce” i warszawskiej „Kulturze” wyłania się realistyczny obraz codzienności okresu tzw. małej stabilizacji, kiedy „czy się stoi, czy się leży…”. Codzienności głównie szarej, ale przeplatanej grzmotami – porwaniem samolotu, bratobójstwem, głośnym procesem szajki gwałcicieli.

Czytane po latach reportaże Janusza Rolickiego pokazują, że tamta codzienność nie jest wcale tak odległa od naszej. Nie wszystko przeminęło.​

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html

czytuczytasie | 2018-11-25
Na półkach: 2018, Przeczytane

"Lepsi od Pana Boga. Reportaże z Polski Ludowej" to zbiór reportaży Janusza Rolickiego, które pisał w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.
W przypadku zbiorów opowiadań/reportaży zawsze piszę, że to normalne, że niektóre historie podobają się bardziej, a inne mniej. Tym razem było inaczej - wciągnęły mnie wszystkie (bo ciężko napisać, że podobały mi się reportaże o gwałtach czy chuligańskich wybrykach w kolejce radzymińskiej) - przy niektórych się śmiałam, a niektóre sprawiały, że czułam smutek i złość.
"Lepsi od Pana Boga" to książka po którą warto sięgnąć chociażby żeby poznać lub przypomnieć sobie jak wyglądała polska rzeczywistość w tamtym okresie.

OKulturzeOlga | 2019-03-09
Przeczytana: 2019 rok

Piszę ten tekst jeszcze w 2018, powoli odchodzącym roku, więc mając perspektywę wszystkich przeczytanych w nim książek jestem w stanie z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że zbiór reportaży Lepsi od Pana Boga autorstwa Janusza Rolickiego to jedna z najlepszych pozycji, jak w tym roku przeczytałam.

Janusz Rolicki pisał teksty zawarte w tym zbiorze w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku dla „Polityki” i „Kultury”. Warto tu zaznaczyć, że ich wysoka jakość nie płynie tylko i wyłącznie z dużego talentu dziennikarza i tematów, jakie w nich poruszał, ale przede wszystkim ze względu na to, że Rolicki był prekursorem tak zwanego dziennikarstwa wcieleniowego. Jeśli zamierzał napisać tekst o budowlańcach, nie przeprowadzał z nimi standardowych, dziennikarskich rozmów – sam wcielał się w niewykwalifikowanego robotnika, zaciągał do pracy na budowie i, nie ujawniając swojej prawdziwej tożsamości, rozmawiał z ludźmi, których potem opisywał. Dzięki temu osoby, które...

Tomiś | 2018-11-13
Przeczytana: 10 listopada 2018

Książka dla tych, co na swoich półkach mają i szczególnie sobie cenią "Busz po polsku" Kapuścińskiego. "Lepsi od Pana Boga" to zbiór reportaży z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. Obyczajowych, kryminalnych, politycznych i społecznych. Przede wszystkim na ówczesne czasy kontrowersyjnych, i interwencyjnych, które swój finał miały w gabinetach partyjnych aparatczyków. Są i takie, które nie przeszły przez sito cenzury. Drukowane po latach nie rażą już jednak swoją kontrowersją. Książka to też wycieczka do czasów minionych, szczególnie może okazać się cenna dla tych wszystkich którzy choć trochę liznęli PRL-u. Dla młodszych czytelników, co piszę z bólem serca może okazać się nie zrozumiała. A z całą pewnością poruszane w niej zagadnienia.

Milena | 2019-01-03
Przeczytana: 31 grudnia 2018

Po przeczytaniu tej pozycji zdałam sobie sprawę, że jeszcze ze dwa pokolenia potrzebne, żeby nadrobić tę kulturalną i mentalną dziurę w jakiej znaleźliśmy się po wybiciu inteligencji i latach komunizmu, który spustoszył głowy. Ona w idealny sposób pozwala zrozumieć dlaczego, mimo możliwości podróżowania, tv i internetu ciągle mentalnie Polacy mają w głowie coś co każe słuchać disco polo, chodzić na łatwiznę i cwaniakować przede wszystkim a także wierzyć populistycznym konformistom i myśleć tylko minutę do przodu...

amierzej | 2018-11-22

Warto sięgnąć. Różnorodne reportaże, od tracących Bareją i udowadniających, że wcale nie musiał on wymyślać epizodów do swoich filmów (np. o osobach otrzymujących nowe mieszkania), poprzez przeczące, że PRL był tylko szczęśliwą krainą pełnego zatrudnienia i darmowych wczasów (np. o pracy na budowie czy w PGR) czy kryminalne (świetny o kolejce mareckiej) po ponadczasowe (o zbiorowej wdzięczności dla bohaterów, w tym przypadku Westerplatte). Wartościowa książka.

olga_ffo | 2019-03-19
Przeczytana: 18 marca 2019