Lepsi od Pana Boga. Reportaże z Polski Ludowej

- Data wydania:
- 2018-10-17
- Data 1. wyd. pol.:
- 2018-10-17
- Liczba stron:
- 356
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788379760510
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Poznańskie
- Tagi:
- dziennikarstwo uczestniczące literatura faktu literatura polska Polska PRL reportaż uczestniczący
- Kategoria:
- literatura faktu
- Data wydania:
- 2018-10-17
- Liczba stron:
- 356
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788379760510
- Seria:
- Seria reporterska
- Tagi:
- dziennikarstwo uczestniczące literatura faktu literatura polska Polska PRL reportaż uczestniczący
Amerykanie mają Johna Howarda Griffina, który ze skórą pomalowaną na czarno przemierzał w latach sześćdziesiątych południe Stanów Zjednoczonych. Niemcy mają Güntera Wallraffa, sprawdzającego na sobie niemiecką gościnność jako Ali z Turcji. My mamy Janusza Rolickiego, pioniera polskiego reportażu wcieleniowego, lub – jak sam to nazywa – reporterskich przebieranek.
Rolicki opisywał PRL Gomułki i Gierka widziany oczami budowniczych wstającej z gruzów Warszawy, sezonowych pracowników pegeeru, pijaczków z Dworca Centralnego i kloszardów z ulicy Ordona. Z jego reportaży publikowanych po raz pierwszy w latach 60. i 70. w „Polityce” i warszawskiej „Kulturze” wyłania się realistyczny obraz codzienności okresu tzw. małej stabilizacji, kiedy „czy się stoi, czy się leży…”. Codzienności głównie szarej, ale przeplatanej grzmotami – porwaniem samolotu, bratobójstwem, głośnym procesem szajki gwałcicieli.
Czytane po latach reportaże Janusza Rolickiego pokazują, że tamta codzienność nie jest wcale tak odległa od naszej. Nie wszystko przeminęło.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 216
- 181
- 31
- 19
- 9
- 7
- 6
- 5
- 5
- 5
Opinie [23]
Urodziłam się na początku lat 90. i dlatego o Polsce Ludowej od strony życia codziennego wiem tyle, co od rodziców. Niestety ten zbiór reportaży zostawia niedosyt z powodu zbyt skromnego komentarza współczesnego. Chciałabym mieć więcej wytłumaczone, poznać ciut szerszy kontekst. Maaałooo mi!
Pokaż mimo toSkarb, bardziej jako eksponat historyczny, niż książka.
więcejZachowuje dla przyszłych pokoleń prawdziwy obraz czasów słusznie minionych. .
Opisane historie pozwalają nam być bezpośrednimi świadkami życia codziennego w latach 60tych ubiegłego wieku (pracy na budowie, pracy w PGR, pracy cięcia, itp.)
Wyraźny dowód na to dlaczego tamten system, przegniły do podstaw, nie miał szans...
W tym zbiorze reportaży PRL-owskich wyróżniają się reportaże wcieleniowe, autor był robotnikiem na budowie, pracownikiem PGRu, konwojentem bydła, likwidatorem szkód, itd. To świetna kronika prawdziwego życia w PRLu z jego demoralizacją, korupcją, powszechnym pijaństwem. Inne reportaże są dużo słabsze, niektóre po prostu nudne. Słuchałem audiobooka w dobrym wykonaniu...
więcejZbiór bardzo ciekawych reportaży z okresu głębokiego PRL-u. Autor na własnej skórze chce się przekonać, jak wygląda praca w różnych branżach. Zatrudnia się na warszawskiej budowie, potem towarzyszymy mu m.in. podczas pracy w PGR-rze czy w trakcie transportu bydła rzeźnego. Dzięki relacji z pierwszej ręki lepiej można poznać mechanizmy, na których opierała się wówczas nasza...
więcejJanusz Rolicki Lepsi od Pana Boga Reportaże z Polski Ludowej, jest zbiorem reportaży pisanych na przełomie lat 60tych i 70 tych, często powstałych dzięki uprawianemu przez autora dziennikarstwu wcieleniowemu. Jest więc Rolicki pomocnikiem na budowie, pracuje przy przyznawaniu odszkodowań, jeździ pociągiem podmiejskim albo pociągiem towarowym wiezie świnie do skupu trzody....
więcejCo prawda żyje już całe pokolenie dorosłych ludzi, którzy nie pamiętają PRL-u, brakuje nam jednak jeszcze 10 lat do tego, żebyśmy zakończyli naszą 40-to letnią podróż przez pustynię, konieczną do tego, żeby przeszłość przestała nami rządzić a zaczęła nami rządzić przyszłość. Póki co jesteśmy więc jeszcze dziećmi peerelu. Warto więc przypomnieć sobie (to dla tych, którzy to...
więcejDoskonałe źródło informacji o zamierzchłych czasach PRL-u. Ciekawa, momentami niewiarygodna lektura, obawiam się jednak, że młodzież może nie uwierzyć, że to literatura faktu. Polecam ogromnie.
Pokaż mimo toPowiem tak - przeczytane bez wiedzy, że był pisane w latach 60., są nudnawe. Nie mają za bardzo polotu literackiego, a przecież teraz reportażyści bardzo skupiając się na formie i ja też te wspaniale dopracowane formy lubię. Jednakże jeśli dodamy do reportaży Rolickiego kontekst PRL-u, "Kultury" i "Polityki", no to mamy tu ciekawy kąsek reportażowy. Możemy zobaczyć jak...
więcejNostalgiczny powrót do czasów dzieciństwa i młodości. Dobrze napisane, dobry reportażysta.
Pokaż mimo toCzy są tu "miłośnicy" PRL-u? Ktoś kto z zamiłowaniem ogląda "Misia" czy "Nie lubię poniedziałku? 🤔
więcejJeżeli tak to" Lepsi od Pana Boga "będzie dla Was pozycją, którą warto poznać.
Jest to zbór reportaży, wydawanych przez autora w latach Polski Ludowej, które oddają realia tamtych czasów.
Janusz Rolicki chcąc pokazać prawdę o tamtych dniach podejmował się różnych zajęć i...