Wańka-wstańka

Wydawnictwo: Demart
telewizja, PRL
AMisz

Janusz Rolicki, mistrz wywiadów rzek, autor słynnej "Przerwanej dekady" sprzedanej w milionowym nakładzie, po raz pierwszy sam udziela biograficznego wywiadu rzeki. W bardzo szczerej rozmowie z Krzysztofem Pilawskim opowiada niezwykłą historię swego życia, ujawniając zaskakujące fakty: - w 1942 r. matka nielegalnie przewiozła go z Wilna do Warszawy; - powstanie warszawskie spędził w domu...

- w 1942 r. matka nielegalnie przewiozła go z Wilna do Warszawy;

- powstanie warszawskie spędził w domu przylegającym do barykady;

- ojca po raz pierwszy zobaczył w trumnie, w czasie ceremonii pogrzebowej;

- wychowała go w Zakopanem ciotka, lekarka-więźniarka w Auschwitz;

- przez lata bliższe niż własne było mu nazwisko panieńskie matki – Eweliny Wołk-Łaniewskiej, urodzonej w rodzinnym majątku Cezarówka, na dawnych Dzikich Polach;

- 14 grudnia 1981 r. oddał legitymację partyjną, nie poddał się weryfikacji, ponad dwa lata pozostawał bez pracy.

Buńczuczny redaktor naczelny Trybuny, twórca reportażu wcieleniowego, popularnych w latach 70. telewizyjnych talk-show, jeden z pomysłodawców pierwszej polskiej telenoweli – W labiryncie, fascynująco i barwnie opowiada także o swojej karierze dziennikarskiej, funkcjonowaniu mediów w PRL i dzisiejszej Polsce.

źródło opisu: Wydawnictwo Demart, 2013

źródło okładki: www.demart.com.pl

Andrzej | 2016-05-28
Przeczytana: 27 maja 2016

Bardzo dobry wywiad. Obydwie strony okazały się dobrze przygotowane do rozmowy. Rolicki mimo biegunowo odmiennych poglądów robi na mnie wrażenie czlowieka uczciwego i przyzwoitego. Krotko mówiąc – lubię go.

Najciekawsze są dwa ostatnie rozdziały – kulisy powstawania bestsellerowej książki „Przerwana dekada“ oraz losy dziennikarza po 1990 roku. Fascynujące są początki III RP a Rolicki jest doskonałym gawędziarzem. Jest spostrzegawczy i inteligentny. Opowiada o szemranych biznesach rozmaitych geszefciarzy po stronie zarówno ludzi władzy jak i ludzi dawnej koncesjonowanej opozycji. Co ciekawe, wspomina o tym mimochodem, potrzebując jedynie kontekstu. Nie wartościuje. Wraca do mnie w tym miejscu jedno pytanie. Dlaczego nie wiemy praktycznie nic o kulisach III RP? O tajemnicach wielkich fortun, początkach nowych mediów, sprzedawanych za bezcen nieruchomości, wnoszenia i wynoszenia reklamówek z pieniędzmi, dilów nad stołami uginającymi się pod ciężarem wódki i wędlin? Jest to haniebne...

almos | 2014-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2014

Wywiad rzeka ze znanym dziennikarzem, obecnie trochę zapomnianym, ale prawdziwą gwiazdą w czasach PRLu. Przecież to był twórca reportażu wcieleniowego w latach sześćdziesiątych, pracował jako robotnik budowlany, jako konwojent bydła prowadzonego na rzeź, itd. Życiorys miał niezwykły. Rodzina ze strony matki miała majątek na Ukrainie, po zdobyciu władzy przez Sowietów uciekli bez grosza do Warszawy, gdzie wybili się na ludzi dzięki zdolnościom i uporowi, zrobili maturę i pokończyli studia, co było w owych czasach naprawdę dużym wyczynem, bo, jak mówi Rolicki, w latach dwudziestych i trzydziestych maturę robiło 12tys osób rocznie (nie wiem czy to prawda). Sam Rolicki urodził się w roku 1938, wychowywał się bez ojca, a matkę zabili mu Niemcy pod koniec Powstania Warszawskiego. To, że wyszedł na ludzi, zawdzięcza rodzinie matki, która się nim zaopiekowała i zapewniła mu wykształcenie. Wychowywał się w atmosferze kultu AK, nienawiści do bolszewików i komunistów, zresztą w jego...

jarr74 | 2013-06-28
Przeczytana: 2013 rok

„Podejmowałem swoje walki, nie zważając na układ sił dlatego często przegrywałem. Ale otrzepywałem kolana, stawałem i zajmowałem pozycja bojową. Stąd moje życie przypomina sinusoidę, to na przemian sukcesy i porażki, wzloty i upadki”.
Postać Janusza Rolickiego, niekwestionowanej ikony polskiego dziennikarstwa, mistrza reportażu i legendy telewizji jest niewątpliwie doskonale znana w szeroko rozumianej przestrzeni publicznej. Dziesięciolecia ciągłej obecności w rożnych strukturach polskich mediów („Trybuna”, „Polityka”, „Kultura”, „Fakt”, „Uważam że”, redaktor kutykularny Telewizji Polskiej, współtwórca „Godziny szczerości”, „Sam na San”, „XYZ, pierwszej rodzimej telenoweli „Labirynt” i zupełnej bestsellerowej pozycji „Przerwana dekada”)) sprawiają iż niezwykle bogaty zasób wiedzy i zawodowego doświadczenia jaki posiadł, i którym chce się z czytelnikiem podzielić, jest doprawdy imponujący. W rozmowie z Krzysztofem Pilawskim która przybrała formę „wywiadu rzeki”, ( od kiedy...

Bałucki | 2016-06-20

Zamiast mojej recenzji cytat z książki: "Z drugiej strony irytuje mnie potęgująca się chybotliwość świata niepewny byt materialny młodego pokolenia. Nie dość że dyplomy wyższych uczelni nie zapewniają pracy, to co roku edukacyjne fabryki wypuszczają na rynek tysiące nowych bezrobotnych. Ci ludzie uważają się za straceńców, przegranych i oszukanych przez starsze pokolenie. Obawiam się, że jeśli kryzys okaże się trwały, oni mogą ulec upiorom, które w przyszłości dawały o sobie znać. Myślę o tęsknocie za władzą autorytarną, która wszystko weźmie za mordę i z pomocą pięści zaprowadzi porządek..."Bardzo prorocze słowa tego mądrego człowieka.

Paula | 2014-01-10
Przeczytana: 08 stycznia 2014