Zioła z polskich łąk

Okładka książki Zioła z polskich łąk Zbigniew T. Nowak
Okładka książki Zioła z polskich łąk
Zbigniew T. Nowak Wydawnictwo: Wydawnictwo AA zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Wydawnictwo AA
2017-01-01
2017-01-01
zioła ziołolecznictwo

"Zioła z polskich łąk" to obowiązkowa lektura dla osób, które interesują się leczniczymi właściwościami roślin. Autor opisał najpopularniejsze nasze rodzime zioła, przedstawił ich pozytywny wpływ na zdrowie, uczy jak je rozpoznawać i stosować. Książka zawiera również piękne ilustracje roślin. Lektura została napisana przystępnym językiem, ale również w bardzo interesujący sposób. Pan Zbigniew ma ogromną wiedzę na temat ziół, którą chętnie się dzieli w swych książkach. Polecam tę lekturę każdemu gdyż jest skarbnicą wiedzy, która każdemu z nas z pewnością się przyda.

Autor zajmuje się ziołolecznictwem od trzydziestu lat. Nie jest to zwykły atlas ziół. To wspaniałe kompendium wiedzy na temat ziół i ich wykorzystania. Z książki dowiemy się, jakie zioła stosować w konkretnych chorobach lub w ich przeciwdziałaniu. Dowiemy się także, gdzie i kiedy zbierać konkretne zioła. Znajdziemy także wspaniałe przepisy na syropy, krople, soki, okłady, kąpiele ziołowe.

Zioła, które przedstawia autor, to bluszczyk kurdybanek, babka lancetowata, fiołek wonny, jasnota biała, koniczyna łąkowa, biała, krwiściąg lekarski, krwawnik pospolity, krwawnica pospolita, lucerna siewna, mniszek lekarski, ostrożeń warzywny, perz właściwy, pokrzywa zwyczajna, podbiał pospolity, rzepik pospolity, skrzyp polny, stokrotka pospolita, świetlik łąkowy, wiązówka błotna, żywokost lekarski, szczaw.

Książka zawiera piekne zdjęcia, co przyczyni się do tego, że rozpoznamy konkretne zioła. My od dziś korzystamy, robimy syropy. W naszej domowej spiżarni już dostępny syrop z mniszka.

Zioła

kiedy gardło mocno boli
płukać można mną do woli
poty nocne to igraszka
dla mnie to jedynie fraszka

To już druga książka Pana Nowaka, którą przeczytałam z wielką przyjemnością. Zioła z polskich łąk to powrót do korzeni, tak ważny dziś w dobie antybiotyków. Zanim odkrycie przez Alexandera Fleminga w roku 1928 penicyliny zrewolucjonizowało świat, to właśnie zioła były trzonem medycyny.

Polskie łąki obficie dostarczają nam naturalnych leków. Autor pozycji kolejny raz zachęcił mnie do stworzenia na parapecie własnego ziołowego zaplecza. Taka domowa apteka to najlepszy sposób na nasze codzienne dolegliwości, a także dodatek do tradycyjnej kuchni polskiej, która w każdym domu zajmuje honorowe miejsce. Książka Pana Zbigniewa Nowaka jest tak obszerna w wiedzę, że naprawdę trudno mi było się zdecydować które zioła wybrać. Kierując się najczęstszymi dziś chorobami i dolegliwościami mój domowy zielnik, składa się z dziurawca zwyczajnego, który jest znany w lecznictwie już od starożytności. Dziurawiec określa się często zielem Świętego Jana, ponieważ kwitnie mniej więcej od połowy czerwca. W pozycji pisarza znajdziecie wspaniałe wykorzystanie tego ziela, w leczeniu depresji, przy nowotworach, a także w leczeniu chorób skóry, wirusowych i bakteryjnych.

Kierowana poradami pisarza zasadziłam również ostropest plamisty. Przyznam szczerze, że nigdy go nie stosowałam, ponieważ zawsze wydawał mi się trudny w utrzymaniu. Jednak w pozycji Pana Nowaka rozpiska jego zastosowania zachęciła mnie do tego, aby spróbować. Ostropest jest wspaniały kiedy potrzebujemy produktu na ochronę wątroby. Wiadomo wszystko, co zjemy słodycze, tłuszcze, to co smażone negatywnie na nią wpływa. Ta roślina wspaniale ją regeneruje.

W moim domowym zielniku znalazły się również mięta pieprzowa, rumianek, czy lucerna siewna. Publikacja Zioła z polskich łąk to skarbnica wiedzy o korzystaniu z roślin jak również ich właściwościach. Pan Nowak bardzo zadbał o szczegóły przyrządzania mieszanek, opis rośliny, informacji co dana roślina leczy i kiedy możemy ją sadzić i zbierać. Jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy autora. Dzięki takim publikacjom każdy może korzystać z dobrodziejstw natury i nie karmić się chemią z apteki.

Moje spotkanie z dziełami Pana Nowaka rozpoczęłam od pozycji jak właśnie ziołami leczyć dzieci. Muszę tutaj napisać, że obie te książki zarówno Zioła z polskich łąk jak i Zioła dla zdrowia dzieci warto połączyć w jedno i mieć obie te pozycje.

Czasami myślę, że w dzisiejszych czasach wyśmiewamy zbawcze działanie przyrody, zastępując ją produktami sztucznymi. Tacy autorzy jak Pan Zbigniew Nowak, którzy znają się na rzeczy, są niezwykle potrzebni dla uświadamiania społeczeństwa. Tak naprawdę w dobie żywności genetycznie modyfikowanej i całej masy chemii w produktach, potrzebni nam są ludzie, którzy znają się na naturalnym leczeniu i są chętni swoją wiedzą się podzielić.

Zachęcam Was Kochani do zapoznania się ze wszystkimi publikacjami Pana Nowaka. Są niezwykle wartościowe i z całą pewnością informacje w nich zawarte pomogą Wam w problemach ze zdrowiem. Pozycję Zioła z polskich łąk polecam naprawdę uczciwie. Zarówno ta jak i Zioła dla zdrowia dzieci to publikacje, które każda mama musi mieć.

Zioła

kiedy gardło mocno boli
płukać można mną do woli
poty nocne to igraszka
dla mnie to jedynie fraszka

To już druga książka Pana Nowaka, którą...

"Często umyka naszej uwadze, że najwartościowsze leki, które mogłyby dać szybką ulgę w przeróżnych chorobach, znajdują się tuż obok, dosłownie w zasięgu ręki. Przy zachowaniu odpowiedniej wiedzy można je pozyskiwać zupełnie za darmo".

Polskie łąki, pastwiska, miedze to jedna wielka apteka, z której, przy zachowaniu odpowiedniej wiedzy, można pozyskiwać zupełnie za darmo mnóstwo leków cenionych przez współczesną medycynę. Do zupełnie wyjątkowych roślin leczniczych rosnących na naszych łąkach zaliczamy m.in.: babkę lancetowatą, bluszczyk kurdybanek, krwawnik, mniszek lekarski, pokrzywę, podbiał, skrzyp polny, stokrotkę, tasznik, oman łąkowy, pięciornik gęsi, szczaw, świetlik łąkowy, żywokost lekarski i wiele innych.

Książka ta dostarcza obszernej wiedzy, jak łatwo rozpoznać te naturalne lekarstwa, jak je zbierać i przetwarzać na domowe specyfiki, opisuje też związki lecznicze zawarte w tych roślinach. Stanowi skarbnicę najnowszych danych naukowych na temat wykorzystania opisanych tu roślin w profilaktyce i leczeniu rozmaitych schorzeń. Podpowiada też, w jaki sposób zastosować je w kuchni czy kosmetyce. Poradnik zawiera zbiór sprawdzonych receptur na skuteczne domowe specyfiki pomocne w przeróżnych dolegliwościach. Znajdziemy tu przepisy na oryginalne lecznicze potrawy i kosmetyki oraz kolorowe ilustracje prezentowanych ziół.

Książka ta jest niesamowicie atrakcyjna, jeżeli chodzi o wygląd - piękna, twarda okładka, wyraziste i profesjonalne zdjęcia, a także idealnie dobrana wielkość druku - wszystko to razem daje nam świetną pod względem technicznym pozycję. A jak z tekstem? Cóż. Nigdy wcześniej nie interesowałam się tematyką lecznictwa i ziół, jednak gdy tylko otrzymałam książkę, zaciekawiła mnie. Idealnie ułożony spis treści pokazuje, co znajduje się w treści - w każdym z rozdziałów mamy omówione jedno zioło (np. koniczyna biała, fiołek wonny, mniszek lekarski) - jego specyfikę, miejsce występowania, wartości, właściwości lecznicze i estetyczne.

Myślę, że jest to skarbnica wiedzy dla niejednego czytelnika, który pragnie pogłębić swoją wiedzę na temat roślinności i zielarstwa. W książce możemy znaleźć wiele ciekawostek i nieznanych faktów. Bardzo ciekawe są również przepisy zamieszczone na kartach tej pozycji - od własnej roboty miodów, soków, napojów, aż po jedzenie - chleby, twarożki. Nawet nie zdawałam sobie sprawy z tego, jakie bogactwo ziół rośnie wokół mnie - bo przecież codziennie mijamy na trawach, łąkach różnego rodzaju zioła.

Autor - pan Zbigniew Nowak - znawca roślin leczniczych, który wydał ponad 60 książek, zapewnia nas, że ten kto zdecyduje się na skorzystanie ze skarbów przyrody, ten z pewnością nie tylko w sposób bezpieczny będzie wspierał swój organizm w leczeniu wielu dolegliwości, ale i zaoszczędzi spore fundusze, przeznaczone na zakup leków. I jest w tym sporo prawdy, ponieważ każdy z przepisów i pomysłów jest niezwykle atrakcyjny i sprawia, że aż chce się iść na łąkę, na spacer nazbierać tego bogactwa, jakie serwuje nam przyroda.

Dzięki tej pozycji teraz będę dużo bardziej zwracała uwagę na poznane zioła. Książka stanowi niewyczerpane i obszerne źródło inspiracji dla każdego, kto chce dbać o swoje zdrowie i zdrowie swoich bliskich. Naprawdę polecam zapoznać się z jej treścią.

"Czasem muszą upłynąć wieki, aby niektóre rośliny lecznicze wróciły do łask, choć wcześniej kurowały się nimi całe pokolenia ludzi."

Nasze łąki,pastwiska, miedze i ugory są prawdziwą skarbnicą najwartościowszych leków, które przynoszą ulgę w przeróżnych chorobach. Występują tam w obfitości rośliny, które przez współczesną medycynę są uznawane za lekarstwa o wręcz nadzwyczajnej siłę, a w uczonych wzbudzają zachwyt i nadzieję na opanowanie wielu chorób na świecie. Przy zachowaniu odpowiedniej wiedzy można je pozyskiwać za darmo i taka właśnie wiedzę oferuje nam ta książka. Jest takim przewodnikiem w leczeniach różnych chorób opartych na ziołach dostępnych dla każdego. Zawiera dokładny opis danej rośliny, jakie ma właściwości lecznicze oraz jak ją przyrządzić. Wiedzieliście, że z kwiata kończyny możemy zrobić sałatkę, która ma korzystny wpływ na organizm, bo pobudza ogólny metabolizm, hamuje apetyt oraz reguluje gospodarkę hormonalną u kobiet w okresie menopauzy? 😱 I pomyśleć że właśnie taka koniczyne spotykamy codziennie na naszych podwórkach, łąkach itp. W tej pozycji znajdziemy również rozmaity zbiór receptur na specyfiki, które możemy sami przygotować w domu, które niosą pomoc gdy pojawi się jakiś problem np. Z chorobami serca i układu krążenia, zaburzenia pracy wątroby i niestrawność, grypy nie grypy, przeziębienia, schorzeniami kobiecymi, bólem głowy,trądzikiem itp. Napewno korzystając z naszych naturalnych skarbów przyrody, będziemy w bezpieczny sposób wspierać nasz organizm ale i zaoszczędzimy spore fundusze przeznaczone na leki. Ja osobiście czytając tą książkę wiedziałam już co nie co, na przykład jak zrobić syrop z czarnego bzu czy syrop z pędów sosny. Ale napewno będę korzystać z niektórych przepisów, bo są godne uwagi. Polecam, ponieważ fajnie jest posiadać taką książkę na swojej półce. Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu aromat słowa. ❤

Nawet nie zdawałam sobie sprawy z tego, jakie bogactwo ziół rośnie wokół mnie. Codziennie przekraczając szlaki między łąkami, koło lasu, czy wśród pól nie byłam świadoma, że te określane przez nas "chwasty" to wartościowe zioła. Tym bardziej teraz, zaczynam się uważniej rozglądać i wyłapywać poznane dzięki książce zioła, które można wykorzystać na wiele sposobów i tyle samo, albo więcej dolegliwości, czy choroby. Znakomite specyfiki pomagające przy różnych dolegliwościach, wspierające w leczeniu, czy po prostu odpowiadające składowi chemicznemu leki z naturalnej apteki, które można przygotować samemu, co z kolei stanowi krok do opanowania wielu chorób cywilizacyjnych. Bogactwo składu każdego opisanego przez autora zioła wzbudza naszą ciekawość i zdziwienie.

Obecnie zaczynamy kierować się ku naturze, odkrywać jej moc i skuteczność w chociażby drobnych dolegliwościach, czy niedyspozycjach organizmu. Przyznam, że byłam w totalnym szoku, kiedy rozpoznawałam na zdjęciach w książce rośliny rosnące prawie na wyciągnięcie swojej ręki. Obok naszego jeziora czy wspomnianych przeze mnie łąkach, polach, lasach, które odwiedzam niemal codziennie. Jeszcze większe zdziwienie narastało we mnie, gdy czytałam o tych wszystkich dobroczynnych właściwościach. Autor nie tylko każdą roślinę opisał wyczerpująco - jej wygląd, miejsca występowania, skład, ale też, jaką część danego ziela wykorzystuje się do przerobu - na soki, herbaty czy to kuchni, czy po prostu kosmetyce. I, jakby nie patrzeć to zioła, które często wykorzystywały nasze babki, prababki teraz wracają do łask. Dlaczego? Bo otaczamy się samą chemią.

Książka stanowi niewyczerpane, dopracowane źródło inspiracji. Jest przepięknie wydana. Papier kredowy, twarda oprawa, kolorowe fotografie i wiedza, potężna wiedza, jaką autor zostawił na jej stronach. Warto, naprawdę warto! Szczerze i bardzo polecam!

W książce "Zioła z polskich łąk" pan Zbigniew Nowak pokazuje nam zioła i wylicza ich właściwości. Każda roślina jest dokładnie opisana, jej historia, miejsca występowania, substancje lecznicze w niej zawarte, działanie prozdrowotne i informacje o tym, kiedy najlepiej jest daną roślinę zbierać. Po takim wprowadzeniu podane są przepisy z wykorzystaniem omawianego składnika. Co ciekawe są to receptury nie tylko na suszone zioła, surówki, winka, soki, chlebki, herbatki (czy inne rzeczy, które możemy spożyć i dołączyć do domowej apteczki),ale są tu również na naturalne kosmetyki.

Przykładowe rośliny, które są opisane w tej pozycji to: babka lancetowata, fiołek wonny, koniczyna, mlecz, krwawnik, lucerna, perz, pokrzywa, skrzyp, stokrotka.

"Zioła z polskich łąk" to wspaniały przewodnik po roślinach, które nas otaczają, a które mają lecznicze działanie i/lub są w stanie zastąpić niektóre drogeryjne kosmetyki. Polecam tę pozycję szczególnie, jeśli chcecie poznać prozdrowotne właściwości znanych nam ziół.

Kto wie? Może spodoba wam się kąpiel, która leczy trądzik, polubicie winko z mleczu, które wzmacnia organizm lub zasmakujecie w maśle czosnkowym z dodatkiem krwiściągu i lubczyku.

• Zdrowie
  • Ogród
  • Sprzedane
  • Herbs & Vegetarian & Cooking & Gardening
  • Natura
  • Nieprzeczytane

Dodaj cytat z książki Zioła z polskich łąk