Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w okresie II wojny światowej

Wydawnictwo: Marginesy
historia
Ag2S

Seksualność w trakcie zbrojnego konfliktu najczęściej sprowadza się do przemocy: masowych gwałtów, zniewolenia, naznaczania. Doświadczenie seksualnej pracy przymusowej w nazistowskim burdelu nadal pozostaje w sferze tabu. Przemilczany pozostaje sam fakt istnienia systemu kontrolowanego nierządu, przemilczane są jego ofiary. Przemilczany jest też okres powojenny – czas, w którym wojenny los kobiet równał się z grzechem kolaboracji, kobiet, którym publicznie golono głowy za intymne relacje z wrogiem.

Historia seksualnych pracownic przymusowych w okresie wojny nigdy nie będzie klasyczną narracją. Prawdopodobnie nigdy nie stanie się też częścią polskiej pamięci zbiorowej. Jest już za późno. Mikrobiografie bohaterek tej książki pozostaną niedokończone. Rzadko zdarza się, żeby któraś z ofiar pozostawiła świadectwo, nikt też nie zadbał o to, aby zaświadczyły o swojej przeszłości. Powojenne milczenie o ich cierpieniu było najprawdopodobniej najsurowszą karą. Ich cierpienie pozostało niewypowiedziane.

Dotychczas nie było „odpowiedniego” momentu. Nadal tak zwani więźniowie asocjalni, homoseksualiści, ofiary przemocy seksualnej to „nieistotne wyjątki”. Strach było o nich mówić. Nie mogliśmy albo nie chcieliśmy o nich usłyszeć. Joanna Ostrowska wypełnia tę lukę.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133174/przemilczane

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133174/przemilczane

Oficjalna recenzja
Izabela książek: 438

Kiedy milczenie staje się receptą na niechcianą prawdę

Wojenne losy można rozpatrywać w kontekście relacji ofiara–tyran, ponieważ w takim czarno-białym postrzeganiu ludzkich zachowań łatwiej je oceniać. Proste jest osądzenie SS-mana, który wyrywał dzieci matkom i podrzucał je dla zabawy, podczas gdy jego kolega strzelał do nich jak do kaczek. To bez wątpienia musiał być zły człowiek. Za to matka, która się z nim szarpała, broniąc swego dziecka, i w efekcie poniosła śmierć, bez zastanowienia będzie oceniona jako osoba dobra. Takie zachowania nie wymagają dłuższej refleksji przy opiniowaniu, choć z psychologicznego punktu widzenia są niezwykle ciekawym obrazem człowieczeństwa. Co jednak z tymi, których wojenne wybory nie były tak jednoznaczne?

Joanna Ostrowska porusza temat prostytucji przymusowej w czasie drugiej wojny światowej. Słowo „przymusowa” jest tutaj kluczowe, bo choć przedmiotem transakcji stawało się ciało, zapłatą za nie było najczęściej jedzenie, a czy można mówić o wolnym wyborze wobec głodującej osoby, której oferuje się chleb za stosunek seksualny? Po ten chleb wyciągano ręce pozornie dobrowolnie, bo przecież można było go nie przyjmować. Ci, którzy te ręce wyciągnęli, zostali napiętnowani jako kolaboranci, jako nieetyczni i nielojalni wobec swoich rodaków i towarzyszy niedoli, z której wykupowali się, poświęcając własne ciało i godność.

Nie jest to literatura barwna ani tym bardziej sensacyjna. Jeśli ktoś poszukuje poruszających biografii więzionych w domach publicznych osób, opisów brutalności mężczyzn wobec kobiet, gwałtów czy zezwierzęcenia, nie znajdzie tego w tej książce. „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w okresie II wojny światowej” jest wynikiem żmudnej pracy autorki nad ukazaniem obrazu człowieczeństwa, ani dobrego, ani złego. Seksualność została ukazana w warunkach wojny jako część przemysłu wojennego, kiedy cierpienie przyjęło formę bezosobową. Żeby przetrwać, by ochronić resztki swojej godności, trzeba było wyzbyć się emocji, zepchnąć je na dalszy plan, zacisnąć zęby i dostosować do tego, co przynosił los.

Autorka dokonała analizy procesu tworzenia domów publicznych dla SS-manów, Wermachtu, robotników przymusowych czy więźniów obozów koncentracyjnych. Istnieje duża liczba dokumentów opisujących plany rozmieszczenia burdeli w wielu miastach, raporty i dane archiwalne, brak jednak relacji ludzkich. Jeśli nawet udało się znaleźć kogoś, kto miałby tu coś do powiedzenia, byli to w większości mężczyźni, którzy nie przyznawali się do korzystania z usług tych burdeli, ale podawali relacje kolegów i znajomych. Kobiety znajdujące się w nazistowskich domach publicznych na terenach okupowanych pozostają anonimowe. Zostały osądzone, zaklasyfikowane jako rozpustne i jeśli tylko udawało się je po wojnie zdemaskować, ponosiły karę, którą wymierzali im rodacy. Zatem głodnemu kromka chleba powinna wydawać się obrzydliwa, jeśli ma płacić własnym ciałem? Co jednak, jeśli te kobiety były trzymane w burdelach siłą, bite za nieposłuszeństwo i karane brakiem jedzenia? Czy można było zrezygnować z takiej „pracy”, jeśli zostało się gruntownie przebadanym w celu wykluczenia chorób wenerycznych? Takie badania stanowiły inwestycję w towar i z pewnością nie można było zdecydować o sobie, jeśli w nazistowskiej machinie wojennej przeznaczono komuś prostytucję.

Książka ta poruszyła mnie, dała do myślenia, podając w wątpliwość postrzeganie wojny jako starcia dobra ze złem. Mimo że jest przepełniona suchymi faktami i danymi statystycznymi, a konkretne ludzkie losy stanowią jedynie formę dopełnienia opowiadanej historii, czytało mi się bardzo dobrze, nie byłam ani trochę znużona i właściwie tę dość obszerną książkę pochłonęłam w dwa dni. Zanim jednak ktoś postanowi sięgnąć po „Przemilczane…”, niech się dwa razy zastanowi, czego tak naprawdę oczekuje. Dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o drugiej wojnie światowej, będzie to bogate źródło informacji, dla poszukiwaczy przygód i sensacji książka ta może okazać się nieodpowiednia.

Izabela Straszewska

Kasia | 2018-10-05

Tytuł książki mówi wszystko. Od razu nakierowuje czytelnika na temat jaki został w niej poruszony. Nie. Wróć. Nie poruszony, ale dogłębnie, niemal drobiazgowo, rzetelnie przedstawiony. Z encyklopedyczną precyzją i sposobem przekazu autorka mówi o tym co zostało przemilczane, zapomniane, schowane pod stertą wstydu, poczucia wyalienowania i niezrozumienia.

"Historia kobiet z relacji Hantza, historie Krystyny Karłowicz i Ireny Michalek to przykłady powojennego strachu przed powtórnym naznaczeniem, przed łatką patologii i oskarżeniem o brak moralności w okresie wojny. W przypadku tych kobiet okupacyjne, obozowe upokorzenie nie skończyło się wraz z wyzwoleniem."

Książka Joanny Ostrowskiej nie jest głosem danym kobietom, które były zmuszane do prostytuowania się. To obszerne opracowanie, niemalże kompendium wiedzy zebrane w jednym miejscu, na temat powoływania i funkcjonowania domów publicznych oraz pufów, rozbudowanego systemu kontrolowanego nierządu, włączając w to procedury...

aali | 2018-10-06
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 30 września 2018

Nazywano je "dziewczynkami", "Juliami", "zakrętami" "panienkami", "kobietami z puffu". Po wojnie po prostu "dziwkami", które kolaborowały z wrogiem. Kim były przymusowe pracownice seksualne z okresu II wojny światowej? "Jej los pozostaje nieznany", "nie wiadomo" te słowa raz po raz pojawiają się na stronach "Przemilczanych" Joanny Ostrowskiej, książki w której ona sama podejmuje się karkołomnego zadania. Opowiada o tym jak w czasie II wojny światowej zmuszano kobiety do prostytucji, jak werbowano pracownice seksualne, jak wyglądała organizacja domów publicznych na terenie Generalnego Gubernatorstwa i w obozach koncentracyjnych. Dotyka tabu, tych fragmentów historii, które zostały "z premedytacją zapomniane, wyparte z heroicznych narracji cierpiących ofiar i ich oprawców, wymazanych z dramatu II wojny światowej, w którym zwyczajnie się nie mieszczą."

"Paradoksalnie czasem łatwiej ustalić, jak wyglądało umeblowanie w pokojach domu publicznego, niż kto w nich pracował. Znamy...

Szymon | 2018-10-01
Przeczytana: 01 października 2018

Momentami czytało się dosyć topornie, ale w tym temacie chyba nic innego nie ma, więc wyboru też. Można przeczytać, ale to jakaś prosta w odbiorze książka nie jest. W dodatku nie czuje ,żebym w jakimś wielkim stopniu poszerzył swoją wiedzę, prawdopodobnie w skutek braku świadków i pozostawionych relacji temat ten nie zostanie do końca nigdy opisany, dlatego ciężko winić za to autorkę, z tego co miała napisała co mogła.

isztarr | 2018-11-15
Przeczytana: 14 listopada 2018

„Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w okresie II wojny światowej” to niesamowita, wstrząsająca książka. Dzięki temu, że czyta się ją jak dokument, wywiera wielkie wrażenie. Pozbawiona niepotrzebnych wodotrysków szokuje prawdziwymi faktami. Autorka rzetelnie, precyzyjnie oraz solidnie zgłębiła temat i wystawiła zapomnianym, wykorzystywanym i znieważanym kobietom piękny pomnik pamięci.

Maja | 2018-10-24
Przeczytana: 24 października 2018

Seksualność w trakcie zbrojnego konfliktu najczęściej sprowadza się do przemocy: masowych gwałtów, zniewolenia, naznaczania. Nie mówi się głośno o tym, że w tamtych czasach funkcjonowały burdele. Nie mówi się też o tym, w jaki sposób kobiety tam trafiały i jak im się tam żyło. Przemilczany jest też okres powojenny – czas, w którym wojenny los kobiet równał się z grzechem kolaboracji, kobiet, którym publicznie golono głowy za intymne relacje z wrogiem. Nie znamy kobiet, które przeszły przez to piekło, o mężczyznach już nie wspominając. Niestety, nie będziemy mieli okazji, by porozmawiać z ofiarami. Jest ich coraz mniej i wolą one zapomnieć o swojej przeszłości. Trudno się im dziwić. Joanna Ostrowska postanowiła jednak powiedzieć głośno o tym, co było przez tyle lat zamiatane pod dywan.

Nie była to łatwa lektura i choć nie jest obszerna, czytałam ją dość długo. Dlatego, że po przeczytaniu pewnych fragmentów musiałam po prostu przetrawić to, co przeczytałam. Przemyśleć pewne...

zawszemamjakiesale | 2018-11-15
Przeczytana: 24 października 2018

Książka podoktorska Joanny Ostrowskiej Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej to bardzo rzetelny i zdyscyplinowany wywód, jak przystało na tekst utrzymany w poetyce naukowej z przypisami i obszerną bibliografią. Autorka przeprowadziła skrupulatne kwerendy archiwalne i zrekonstruowała dotychczasowy stan badań nad prostytucją i seksualną przemocą w trakcie drugowojennej gehenny. Ostrowskiej przyszło się zmagać z bardzo trudną i delikatną materią z uwagi na obrany temat, który po dziś dzień budzi etyczne kontrowersje. Milczą źródła, milczą ostatni świadkowie wydarzeń, milczenie paraliżuje też usta rodzinom ofiarom. Toteż z uwagi na niedostatek dokumentów nie lada sztuką i wyzwaniem okazała się próba snucia opowieści w oparciu o strzępki zachowanych materiałów źródłowych.

Autorka w swojej rozprawie przyjęła perspektywę herstoryczną, a więc taką, która wydobywa na światło dzienne szczątkowe świadectwa kobiet zmuszanych do pracy w domach publicznych dla...

Paulita | 2018-10-11
Przeczytana: 10 października 2018

MEGA WIELKIE ROZCZAROWANIE!!!
Nie mogłam się doczekać tej książki ale dotarłam tylko do 60 strony i już jej nie tknę.
Kompletnie nie można było się skupić. Napisana w bardzo nieprzystępny sposób.
"Kommando Puff", "Tatuażysta z Auschwitz", "Dobranoc Auschwitz" opowiadają prawdziwą historię i chce się czytać, natomiast "Przemilczane" to nie to.

asia | 2018-10-31
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 30 września 2018

Drobiazgowa, wnikliwa i niesamowicie cierpliwa książka Joanny Ostrowskiej, napisana z największą mmożliwą subtelnością, na jaką stać człowieka w obliczu takiego tematu. Jednocześnie odkrywająca wszystko, nieprzemimlczana w przeciwieńtwie do wszystkich zbrodni seksualnych w czasie II wojny światowej dokonywanych nie tylko na kobietach. Bo to pierwsze skojarzenie: pracownice przymusowe z obozowych puffów [domów publicznych] - tak, o tym będzie ta książka.

Nic bardziej mylnego, przemoc seksualna podczas wojny przybierała różne postaci, dotykała różnych płci, warstw społecznych, starych i młodych, a oprawca nie zawsze bybł tożsamy z okupantem. Gdy spojrzeć na statystyki przmeocy seksuualnej w ogóle, nawet współcześnie: niby to takie oczywiste, że schemat kat mężczyzna i ofiara młoda kobieta, nie występuje zawsze, ale jednak: przecież myślimy schematmi.

Na okładce czytam, że to pierwsze w Polsce książka poświęcona w całości przmeocy seksualnej w czasie wojny i trudno się z tym nie...

Pawello | 2018-10-29

Lekkie rozczarowanie. Liczyłem na mocną pracę o tematyce teoretycznie coraz częściej penetrowanej przez badaczy ale w praktyce z rzadka. Co otrzymałem? Nierówną pozycję, gdzie temat został potraktowany dość ogólnikowo. Wstęp trochę hermetyczny i przydługi. Można było położyć akcenty na tło i źródła. Im dalej tym bardziej miałem wrażenie, że autorce brakuje albo materiałów albo chęci do rozwinięcia i wniosków. Po raz kolejny utwierdzam się w przekonaniu, że socjologiczna maniera nie sprawdza się jako wiodąca w książkach historycznych. Szkoda. Niemniej warto się zapoznać.

Paweł | 2018-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2018

Temat podjęty bardzo ważny i drażliwy, jednak za dużo statystyk za mało....zwierzeń(choć jak to mówią niektórzy. ...nie ma się czym chwalić)