Niepowtarzalny urok likwidacji. Reportaże z Polski lat 90.

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne

Lata 90. w Polsce to jedna z najciekawszych dekad ubiegłego stulecia. Z jednej strony dziki kapitalizm i szybki awans społeczny, z drugiej zachłyśnięcie się zachodnim stylem życia i rosnące bezrobocie. Czy nasz sentyment do tej dekady jest uzasadniony? I czy na pewno pamiętamy, jak wyglądała naprawdę? Zbiór reportaży Michała Matysa i Piotra Lipińskiego z lat 90. jak soczewka skupia w sobie...

Zbiór reportaży Michała Matysa i Piotra Lipińskiego z lat 90. jak soczewka skupia w sobie największe kurioza tego dziesięciolecia. Odkurzacze Rainbow i zachodnie teleturnieje. Sądowe teczki pękające od pocztowych potwierdzeń odbioru i kioski pełne erotycznych pisemek. Przebrani górale zachwalający towary w supermarketach i uzdrowiciele z gazetowych ogłoszeń. Niezliczone dziwności lat 90., bez których nie bylibyśmy Polską, jaką jesteśmy teraz

Niepowtarzalny urok likwidacji to powrót do czasów, które choć bywały trudne, otworzyły nam drzwi na Zachód.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Tomiś | 2018-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2018

Jak w każdym innym zbiorze są rzeczy lepsze i gorsze. W "Niepowtarzalnym uroku likwidacji. Reportaże z Polski lat 90" tych pierwszych jest zdecydowanie więcej, choć przyznać muszę, że zdarzają się także gorsze. Książka pomysłem i formą niemal bliźniacza z "Lepsi od Pana Boga. Reportaże z Polski Ludowej" Janusza Rolickiego. Także i tutaj doświadczamy podróży w czasie. Poznajemy świat, który pamiętamy, znamy, doświadczyliśmy jego wad i zalet, plusów i minusów. Po takie książki warto sięgać. Pozwalają bowiem na podsumowanie, złapanie dystansu i dostrzeżenie rzeczy które były wówczas niedostrzegalne. Zawsze skłaniają do myślenia o tym co tu i teraz.

Piotr Lipiński i Michał Matys przywołują wspomnienia. Kaset magnetofonowych, tandetnych bazarów z ich podróbkami, wszechobecnych reklam wielkopowierzchniowych, blokowisk. Baltony, odkurzaczy Rainbow. Rodzącej się w bólu demokracji, podobnie jak wolnego rynku. Bankructw, marazmu, braku pieniędzy, perspektyw, bezkrytycznej miłości do...

ewangelina | 2018-11-29

zasługuje na 6,5, ale nie ma takiej oceny. zbiór nierówny, część reportaży intrygująca, dobrze napisana, ale zdarzają się też nudnawe i zdecydowanie gorsze. niemniej czyta się dobrze i szybko.

visnia | 2018-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2018