Wyzwanie czytelnicze LC

Niepowtarzalny urok likwidacji. Reportaże z Polski lat 90.

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
6,37 (38 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
3
7
14
6
16
5
4
4
1
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje

Lata 90. w Polsce to jedna z najciekawszych dekad ubiegłego stulecia. Z jednej strony dziki kapitalizm i szybki awans społeczny, z drugiej zachłyśnięcie się zachodnim stylem życia i rosnące bezrobocie. Czy nasz sentyment do tej dekady jest uzasadniony? I czy na pewno pamiętamy, jak wyglądała naprawdę? Zbiór reportaży Michała Matysa i Piotra Lipińskiego z lat 90. jak soczewka skupia w sobie...

Lata 90. w Polsce to jedna z najciekawszych dekad ubiegłego stulecia. Z jednej strony dziki kapitalizm i szybki awans społeczny, z drugiej zachłyśnięcie się zachodnim stylem życia i rosnące bezrobocie. Czy nasz sentyment do tej dekady jest uzasadniony? I czy na pewno pamiętamy, jak wyglądała naprawdę?

Zbiór reportaży Michała Matysa i Piotra Lipińskiego z lat 90. jak soczewka skupia w sobie największe kurioza tego dziesięciolecia. Odkurzacze Rainbow i zachodnie teleturnieje. Sądowe teczki pękające od pocztowych potwierdzeń odbioru i kioski pełne erotycznych pisemek. Przebrani górale zachwalający towary w supermarketach i uzdrowiciele z gazetowych ogłoszeń. Niezliczone dziwności lat 90., bez których nie bylibyśmy Polską, jaką jesteśmy teraz

Niepowtarzalny urok likwidacji to powrót do czasów, które choć bywały trudne, otworzyły nam drzwi na Zachód.

 

źródło opisu: https://czarne.com.pl/

źródło okładki: materiały wydawnictwa

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Oficjalna recenzja
monia1989 książek: 512

W nowej Polsce wszystko jest nowe

„Niepowtarzalny urok likwidacji. Reportaże z Polski lat 90.” to zbiór tekstów, które po raz pierwszy ukazały się na łamach „Gazety Wyborczej”. Ujęte w formie książkowej tworzą barwny obraz dekady, niezbyt przecież odległej, ale jakże różnej od dzisiejszej rzeczywistości. Niewątpliwym atutem tej publikacji jest szeroki przekrój wybranych tematów – na ich podstawie można się zorientować w najbardziej dyskutowanych ówcześnie problemach. Jednocześnie większość tekstów koncentruje się na absurdach związanych ze zmianą systemu społeczno-politycznego, przez co może zaciekawić każdego odbiorcę.

Transformacja ustrojowa zmieniła całokształt stosunków gospodarczych, rynek producenta i niedoborów przekształcając w rynek konsumenta, bardzo często zdezorientowanego, nieświadomego wpływu różnych technik sprzedaży i nowego rodzaju reklamy na jego decyzje zakupowe. Stąd nie mogą dziwić niewiarygodne z dzisiejszej perspektywy ludzkie dramaty, dawanie wiary akwizytorom, oszustom i cudotwórcom, wyłudzającym ogromne sumy pieniędzy na wynalazki, na które dziś możemy zareagować jedynie śmiechem. Wielość produktów, powstające supermarkety i centra handlowe powoli, lecz konsekwentnie zmieniają styl życia społeczeństwa. To właśnie w latach 90. należy szukać początków wielu dziś powszechnych zjawisk społecznych i prześledzić, jak ewoluowały. Szczególnie interesujące są reportaże odsłaniające kulisy powstawania przemysłu rozrywkowego, pierwszych telewizyjnych teleturniejów czy odbioru komercyjnych...

„Niepowtarzalny urok likwidacji. Reportaże z Polski lat 90.” to zbiór tekstów, które po raz pierwszy ukazały się na łamach „Gazety Wyborczej”. Ujęte w formie książkowej tworzą barwny obraz dekady, niezbyt przecież odległej, ale jakże różnej od dzisiejszej rzeczywistości. Niewątpliwym atutem tej publikacji jest szeroki przekrój wybranych tematów – na ich podstawie można się zorientować w najbardziej dyskutowanych ówcześnie problemach. Jednocześnie większość tekstów koncentruje się na absurdach związanych ze zmianą systemu społeczno-politycznego, przez co może zaciekawić każdego odbiorcę.

Transformacja ustrojowa zmieniła całokształt stosunków gospodarczych, rynek producenta i niedoborów przekształcając w rynek konsumenta, bardzo często zdezorientowanego, nieświadomego wpływu różnych technik sprzedaży i nowego rodzaju reklamy na jego decyzje zakupowe. Stąd nie mogą dziwić niewiarygodne z dzisiejszej perspektywy ludzkie dramaty, dawanie wiary akwizytorom, oszustom i cudotwórcom, wyłudzającym ogromne sumy pieniędzy na wynalazki, na które dziś możemy zareagować jedynie śmiechem. Wielość produktów, powstające supermarkety i centra handlowe powoli, lecz konsekwentnie zmieniają styl życia społeczeństwa. To właśnie w latach 90. należy szukać początków wielu dziś powszechnych zjawisk społecznych i prześledzić, jak ewoluowały. Szczególnie interesujące są reportaże odsłaniające kulisy powstawania przemysłu rozrywkowego, pierwszych telewizyjnych teleturniejów czy odbioru komercyjnych reklam.

Upadek wielu zakładów pracy oraz niedostosowanie niektórych specjalności do warunków funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej wymuszają masowe przekwalifikowanie pracowników, konieczność szukania nowych pomysłów na życie i zarobkowanie. Jedni odnajdują się w nowej rzeczywistości zaskakująco dobrze, wcielając w życie śmiałe przedsięwzięcia, innym standard życia znacząco się obniża, a jeszcze inni zasilają szeregi bezrobotnych. Ci najbardziej przedsiębiorczy wdrażają nowatorskie biznesplany, powstaje pierwsza w Polsce szkoła wróżbiarstwa, „Klub Ludzi Sukcesu” uczący, jak go osiągnąć, pierwsze luksusowe przedsiębiorstwo pogrzebowe oraz wydawnictwo, które za stosowną opłatą umożliwia umieszczenie dowolnego nazwiska wraz z nadesłanym biogramem w encyklopedii „Kto jest kto?”. Polacy zachłystują się nowymi możliwościami, grą na giełdzie czy grami hazardowymi.

Nie wszystkie pomysły na szukanie dodatkowych funduszy są trafione i etyczne. Władze Łodzi chcą pobierać opłatę od firm mających w nazwie określenie pochodzące od rzeczownika „łódź” proporcjonalną do ich obrotów… Miasta stają również przed problemem, jak uporać się ze spuścizną poprzedniego ustroju, co zrobić z pomnikami działaczy komunistycznych: zniszczyć, zachować w muzeum, przetopić na inny monument czy zlicytować i na nich zarobić.

Oprócz spraw absurdalnych i sporej dawki humoru wiele reportaży dotyka ważkich problemów, takich jak niewydolny system sądownictwa, z nadmiarem spraw i niedoborem kadr, dostosowanie przepisów do wymogów europejskiego systemu ochrony praw człowieka czy niechęć obywateli do odbywania służby wojskowej. Jest to pozycja warta uwagi, dzięki niej bowiem lepiej zrozumiemy, jak kręta i wyboista była droga przemiany ustrojowej i z jakimi kosztami społecznymi się wiązała.

Monika Kurek

pokaż więcej

Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (348)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 51
Tomiś | 2018-11-27
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 27 listopada 2018

Jak w każdym innym zbiorze są rzeczy lepsze i gorsze. W "Niepowtarzalnym uroku likwidacji. Reportaże z Polski lat 90" tych pierwszych jest zdecydowanie więcej, choć przyznać muszę, że zdarzają się także gorsze. Książka pomysłem i formą niemal bliźniacza z "Lepsi od Pana Boga. Reportaże z Polski Ludowej" Janusza Rolickiego. Także i tutaj doświadczamy podróży w czasie. Poznajemy świat, który pamiętamy, znamy, doświadczyliśmy jego wad i zalet, plusów i minusów. Po takie książki warto sięgać. Pozwalają bowiem na podsumowanie, złapanie dystansu i dostrzeżenie rzeczy które były wówczas niedostrzegalne. Zawsze skłaniają do myślenia o tym co tu i teraz.

Piotr Lipiński i Michał Matys przywołują wspomnienia. Kaset magnetofonowych, tandetnych bazarów z ich podróbkami, wszechobecnych reklam wielkopowierzchniowych, blokowisk. Baltony, odkurzaczy Rainbow. Rodzącej się w bólu demokracji, podobnie jak wolnego rynku. Bankructw, marazmu, braku pieniędzy, perspektyw, bezkrytycznej miłości do...

książek: 672
brulionbebeb | 2018-12-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 grudnia 2018

Brakowało mi jakiegoś dopowiedzenia, dopisku z dystansu, w końcu minęło dwadzieścia pięć lat.

książek: 71
supertasie | 2019-01-06
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 15 grudnia 2018

Lektura tej książki jest jak podróż do krainy umiejscowionej gdzieś w przeszłości, nieco przaśnej, a zarazem nieodległej czasowo. Intryguje, miejscami niestety rozczarowuje, ale też nie pozwala się oderwać.

książek: 80
ewangelina | 2018-11-29
Na półkach: Przeczytane

zasługuje na 6,5, ale nie ma takiej oceny. zbiór nierówny, część reportaży intrygująca, dobrze napisana, ale zdarzają się też nudnawe i zdecydowanie gorsze. niemniej czyta się dobrze i szybko.

książek: 16
Julianna | 2019-01-07
Na półkach: Przeczytane
książek: 279
m_bin | 2019-01-06
Na półkach: Przeczytane
książek: 1727
CultureMatters | 2019-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2019
książek: 15
kye | 2019-01-02
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 02 stycznia 2019
książek: 1150
Ania | 2019-01-02
Na półkach: 2018, Przeczytane, Polska
Przeczytana: 21 grudnia 2018
książek: 103
Wookie88 | 2019-01-01
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 01 stycznia 2019
zobacz kolejne z 338 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd