Lekki bagaż

Znak Literanova
2019-01-28
2019-01-28
literatura polska

Okładka książki Znak nr 820 / 2023 Wojciech Bonowicz, Michał Choiński, Anna Cieplak, Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Katarzyna Kazimierowska, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Iwona Krupecka, Anna Mateja, Rafał Matyja, Azar Nafisi, Łukasz Najder, Daniel Odija, Janusz Poniewierski, Jakub Pszoniak, Ishbel Szatrawska, Alicja Urbanik-Kopeć, David Wengrow, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Michał Zabdyr-Jamróz
Znak nr 820 / ... Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki Znak nr 813 (02/2023) Wojciech Bonowicz, Michał Choiński, Anna Cieplak, Diana Dąbrowska, Emilia Dłużewska, Joanna Erbel, Olga Gitkiewicz, Ewa Habrat-Pragłowska, Urszula Kozioł, Dominika Kozłowska, Katarzyna Łoza, Marek Maraszek, Piotr Oczko, Eligiusz Piotrowski, Janusz Poniewierski, Błażej Popławski, Karolina Rychter, Filip Springer, Ewa Woydyłło, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Bogdan de Barbaro
Znak nr 813 (0... Wojciech Bonowicz, ...
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

Gdzieś pomiędzy

„Lekki bagaż” to kolejna książka młodej, utalentowanej pisarki, nominowanej do znaczących nagród literackich. Jest to powieść o życiu w prowincjonalnym mieście. Jej bohaterami są młodzi ludzie obarczeni różnymi życiowymi bagażami, nie zawsze lekkimi, jakby sugerował to tytuł książki. Pracują w wybranych przez siebie zawodach, chcą mieć satysfakcję ze swej pracy, jednocześnie nie podwyższają swoich kwalifikacji, godzą się na mało atrakcyjne życie. Jednak nie są to osoby pozbawione ambicji zawodowych i osobistych. Nie można ich też nazwać karierowiczami. Prace, którym się poświęcają nie należą ani do łatwych, ani dobrze wynagradzanych -nauczyciel, opiekun osób z niepełnosprawnościami. Nie ma między nimi zazdrości o płace, stanowiska, są solidarni, wzajemnie się wspierają .

Akcja utworu koncentruje się wokół pomocy ludziom w trudnej sytuacji życiowej, potrzebującym opieki i pomocy materialnej, wykluczonym, na koordynowaniu projektów z tym związanych . Nie są to „białe kołnierzyki”, które pracują w „korpo” i biorą udział w wyścigach szczurów. Nie są też prowincjonalnymi bezideowymi singlami, dla których przysłowiowe: fura, skóra i komóra są głównymi wyznacznikami kariery.

Autorka umiejętnie różnicuje cechy charakterów występujących osób. Jest wśród nich główna postać- Weronika, która wyznacza sobie i innym cele i kierunki działania, będzie koordynować projekty skierowane do osób nisko wykwalifikowanych, nie zastanawia się nad konsekwencjami swoich krytycznych wypowiedzi wobec osób i instytucji, od których zależy finansowanie kierowanych przez nią placówek opiekuńczych. Natomiast Darek w przeciwieństwie do niej nie wykazuje własnej inicjatywy, godzi się stawiane mu warunki. Pozostali- Basia, Kamila, Dagmara, Jacek ,chociaż mają swoje zdanie, w konsekwencji zgadzają się z decyzjami Weroniki.

Jednocześnie trudno powiedzieć, że postaci występujące w tej powieści obyczajowej to ideały moralne, godne naśladowania. Nawiązują krótkotrwałe romanse, sypiają z osobami będącymi w związkach małżeńskich, piją alkohol, posługują się wulgaryzmami, nie stronią od narkotyków. Jednak nie odczuwa się antypatii do bohaterów tej książki. Oni nie są źli, żyją w takim środowisku, w takim czasie, które jakby „wymuszają” u nich takie postępowanie. Czytelnik stanie w obronie Darka, który pobił dziadka za znęcanie się nad babcią, a później za kilkuletnie molestowanie Dagmary. Sprawa pedofilii ukazana w Lekkich bagażach nadaje temu utworowi cechy współczesności, bo dewiacje seksualne w różnych środowiskach na całym świecie, są aktualnie mocno piętnowane. Darek za swoją „zbrodnię” nie ponosi kary.

Wracając do bagażu jaki na swoich barkach dźwiga każda postać z omawianej powieści, to można powiedzieć, że część z nich przygotowała go sobie sama ( Kamila),innym włożyły bliskie osoby ( Dagmara, Darek),są też tacy dla których ciężarem są bagaże przyjaciół (Weronika). Po przeczytaniu książki rozgrzeszamy bohaterów, usprawiedliwiamy ich, może nawet podziwiamy za podjęcie się najtrudniejszego zajęcia jakim jest codzienna pomoc ludziom, którym ułomności fizyczne lub umysłowe utrudniają funkcjonowanie w społeczeństwie, które w przytłaczającej większości chce być zawsze młode, piękne i bogate.

Nie pomaga im środowisko, powiązane interesami wyborczymi, intrygami, koniunkturalizmem, gdzie lokalne władze samorządowe nie kierują się wyłącznie dobrem społeczeństwa, które ich wybrało.

Anna Cieplak w obrazie współczesnego życia społecznego nie pomija znaczącej roli mediów lokalnych i centralnych. Pokazuje ich siłę i wpływ na urabianie opinii środowiskowej.
Z obowiązku recenzenta należy zaznaczyć, że autorka – z jej wiadomych powodów -zupełnie pomija istnienie struktur kościelnych i ich przedstawicieli.
Starszy czytelnik podczas czytania tej książki może się denerwować z powodu częstego używania słów nazywających współczesne, komunikacyjne urządzenia techniczne, bez których młode i średnie pokolenie nie może się obejść. Autorka używa też słów, które trudno uznać za neologizmy .

Natomiast porównania, epitety oraz sarkazm są przedniej marki. Świadczą one nie tylko znajomości realiów współczesnego, codziennego życia społecznego a nawet politycznego ale również o umiejętności posługiwania się bogactwem środków artystycznych, co uatrakcyjnia zawartość książki, która dobrze obrazuje współczesność.

Edward Dziaduła (DKK Cieszanów

Lekki Bagaż to książka o Polsce powiatowej i o tym na jakie sposoby można tę powiatowość trawić. Bohaterowie są niemal namacalni, dobrze zanalizowani, budzą sympatię. Fabuła trochę kluczy, ale narracyjne skoki w bok nie nudzą. Nie jest to literatura wartkiej akcji, tylko prowincjonalny impresjonizm. Mnie się podobało.

Przeczytałam zachęcona opinią, że to powieść o współczesnej polskiej prowincji i o młodych ludziach z niewielkiego miasta. Taka tematyka jest bliska mojemu sercu i takich książek poszukuję. Niestety co rusz natykam się na gnioty. Ostatnio pan J.Żulczyk i jego "Wzgórze psów", wulgarne i złe, a teraz "Lekki bagaż" A.Cieplak, nie aż tak bardzo zły, ale nic niewnoszący, monotonny i po prostu nudnawy. Są portrety bohaterów, ale nie ma historii. Szukam pozytywów, jak znajdę, to napiszę.

Będę surowa. Pisarze z każdą kolejną książką powinni piąć się w górę, a nie schodzić głową w dół. Tutaj właśnie z czymś takim mamy do czynienia. Po obiecującym debiucie „Ma być czysto” Anna Cieplak prezentuje gradacyjny spadek jakości, który w końcu osiągnął poziom „nie mam nic do powiedzenia”. Tak powinna nazywać się jej trzecia książka. Jaka będzie czwarta? No cóż, musiałaby okazać się jakąś wyjątkową rewelacją, żebym mogła za nią sięgnąć. Póki co Anna Cieplak otrzymuje ode mnie gorzką czekoladę i dyplom w kategorii wielkiego nic.

Autorka nominowana do Nagrody Literackiej Nike i Paszportu „Polityki” przedstawia czytelnikom nową powieść osadzoną w Cieszynie przy granicy z Czechami. Bohaterami są młodzi ludzie, idealiści pragnący czynić dobro na wszelkie sposoby. Nie jest to łatwe w realiach małego miasteczka i niewielkich możliwości. Oni jednak mają odwagę iść na przekór wszystkiemu do przodu. Są niestrudzeni w swoich poczynaniach: nauczyciel Olkowy, dziennikarka Baśka, wolontariuszka Wera. Wspólnie pomagają zniwelować wykluczenia społeczne, walczą o godne życie dla innych. Mimo, iż sami popełniają wiele błędów, nie zawsze są moralni to jednak ich działania zasługują na pochwałę.

Należy przyznać, że autorka jest dobrą obserwatorka otaczającej rzeczywistości. Sama jest w podobnym wieku ( rocznik 1988) i potrafi rzetelnie odzwierciedlić pewne realia, mimo iż jest to fikcja literacka.

Książka o smaku rozczarowania. Jakby autorka nie mogła wyjść poza krąg zamknięty jednolitej psychologii bohaterów. Kilka dobrych fragmentów przygniatają wywody postaci, ich wiwisekcje, które pochłaniają partie fabularne i tematyczne. To prozatorski nadbagaż kreacji postaci skupiony na braku, ciągłym poszukiwaniu w. sobie pustki i marazmu. Ten "lekki bagaż" wypełniony jest po brzegi monotonnością. Szkoda.
Jeden z lepszych cytatów, który utkwił mi po całej lekturze, tłumaczącym niejako sam tytuł powieści Anny Cieplak:

"Tym większym zaskoczeniem była dla niej depresja. Gdy pierwszy raz poszła do lekarza po tabletki, miała ciągle z tyłu głowy poczucie, że sama jest winna wszystkiemu i nie potrafi unieść nawet tak lekkiego bagażu jak własna wczesna dorosłość. Wraz z nią zaczęły się wszystkie blokady i rozkojarzenia, przez które czasem nie radziła sobie z najprostszymi rzeczami. Czuła się tak, jakby siedziała w pociągu i patrzyła w ono, za którym jest inny pociąg. On stał w miejscu, a ona mknęła. Kiedy jednak odwracała głowę w przeciwną stronę, okazywało się, że jest odwrotnie. Ona stała w miejscu, a towarowy jechał dalej".
Anna Cieplak, Lekki bagaż, wyd. Znak, Kraków 2019, s. 72-73.

„Lekki bagaż” wcale taki lekki nie jest i wszystko w nim zawarte przytłacza zwyczajnością, którą każdy z nas doświadcza mniej więcej na codzień. I to jest problem, bo tutaj nie ma niczego odkrywczego. Sprawa tym bardziej uciążliwa, bo to jest jednak fikcja literacka, a nie reportaż, więc autorka miała całą wyobraźnię do dyspozycji. Żałuję, że tak mało z niej skorzystała. Inaczej mówiąc, powieść Anny Cieplak przypomina okno w bloku, z którego widać drugi blok, w którym dzieje się dokładnie to samo. I teraz pytanie: czy właśnie na to chcesz poświęcić swój wolny czas?

To moja druga książka tej autorki i widzę tutaj dość mocny spadek po w miarę ciekawym „Ma być czysto”. Mam nadzieję, że sytuacja się poprawi, bo Cieplak ma w sobie potencjał, ale, jak mi się zdaje, ma też poczucie jakiejś nie do końca sprecyzowanej misji, która niestety mocno ją ogranicza.

Najpierw wydawała mi się ta książka całkiem fajna. Porusza problemy takie współczesne rodzin niewydolnych społecznie. Ale potem to już było nudne. Problemy Weroniki, której nie wiadomo o co chodzi, były już przerysowane. Jak długo można użalać się nad sobą. Można, ale książkę temu poświęcać, to już troszkę za dużo. No i te problemy samorządowe, w których nie wiadomo o co chodzi... Generalnie liczyłam na coś zupełnie innego. Szkoda, bo potencjał był.

U Cieplak podoba mi się duża empatia i skierowanie uwagi na miasta rzadko (albo wcale) goszczące w książkach. Tym razem bohaterów umieściła w środowisku organizacji pomocowej i przygląda się opiekunom oraz beneficjentom. Widać, że autorka zna temat, i tym bardziej cieszy, że nie uprawia publicystyki.

Życie na prowincji, gdzie codzienne, lokalne problemy i miejcowe patologie i zaściankowe polityczne gierki odzierają co dzień bohaterów z ich idealizmu i aspiracji.
Bardzo fajnie napisne, tylko smutne w swej prawdziwości.

Bardzo fajnie napisne, tylko smutne w swej prawdziwości.

• Lit. polska
  • E-booki