Książka Roku 2018

Lekki bagaż

Wydawnictwo: Znak Literanova
literatura polska
Ag2S

Na jak długo wystarczy ci idealizmu? Co można robić, gdy wybrało się małe miasteczko zamiast kariery w korpo? Można pomagać tak zwanym wykluczonym i pisać granty zamiast wierszy (Wera). Można być nauczycielem, który chce słuchać swoich uczniów (Olkowy). Można pisać w lokalnych mediach teksty o przekrętach, choć klikają się słabiej niż horoskopy (Baśka). Przyjaciele, którzy mają odwagę robić...

Na jak długo wystarczy ci idealizmu?
Co można robić, gdy wybrało się małe miasteczko zamiast kariery w korpo?
Można pomagać tak zwanym wykluczonym i pisać granty zamiast wierszy (Wera).
Można być nauczycielem, który chce słuchać swoich uczniów (Olkowy).
Przyjaciele, którzy mają odwagę robić rzeczy ważne i na przekór.
Tylko kim okażą się w momencie próby, gdy rzeczywistość postanowi sprawdzić ich idealizm?
I czy pozornie lekki bagaż wczesnej dorosłości nie zacznie im ciążyć?

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,132689,Lekki-bagaz

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Karolina Kurando | 2019-02-01
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam

W Cieplak trzeba się uważnie wsłuchać. Lekki bagaż to krytyka mentalnej małomiasteczkowości; dobra, społeczna literatura. W swojej formie bardzo podobny do dwóch poprzednich książek Cieplak. Autorka jest charyzmatyczna w swoim pisaniu, a jej nowa powieść ukazuje pewną rutynę, do której autorka nas przyzwyczaja. Rutynę w znaczeniu wyłącznie pozytywnym, bo kolejne książki stają się czymś nam znanym i bezpiecznym; wiemy, czego po autorce możemy się spodziewać — i ja to bardzo lubię, i z niecierpliwością czekam, jaki kolejny wycinek rzeczywistości Cieplak sobie oswoi, i zaadaptuje na literaturę.

CAŁA RECENZJA: http://www.books-silence.com/2019/02/z-maego-miasta-jestes-ty-z-maego-miasta.html

Kasia b | 2019-02-21

Szara rzeczywistość miasteczka na pograniczu, gdzie każdy zna każdego, a plotka roznosi się z prędkością dźwięku. Zaściankowa mentalność i wielkie marzenia, idee zbawienia "patoli" (często na siłę) i terapeutyczne działanie osiedlowego klubiku piłki kopanej. Małe i wielkie tragedie, trupy upchnięte po szafach... Tematy tak bliskie i ponadczasowe, a jednak zaniedbywane.

Klaudia Lewandowska | 2019-02-18
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 18 lutego 2019

Świetna, trudna książka o rzeczywistości do bólu, pełna magicznych momentów dotykających serce.

Anna | 2019-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2019