Coco Chanel

Wydawnictwo: Fakty
Coco Chanel
coco, chanel, moda, biografia
Ewa

Gabriela Chanel wychowywała się w ubogiej rodzinie, a później kilka lat spędziła w sierocińcu. Kiedy wreszcie udało jej się stamtąd wyrwać, z determinacją ruszyła na podbój świata. Początkowo występowała w podrzędnym kabarecie. Rychło dzięki swemu protektorowi stała się właścicielką sklepiku z konfekcją, co zapoczątkowało jej karierę. Dzięki licznym kontaktom nadrobiła braki w wykształceniu, nabrała ogłady towarzyskiej, weszła w świat sztuki. Te kontakty pozwoliły jej zostać kimś więcej niż tylko największą krawcową swej epoki. Rozmiłowana w prostocie, tworzyła z myślą o kobiecie pracującej zawodowo i natychmiast zyskała klientki na obu półkulach. Szmizjerka, słynny kostium Chanel, mała czarna sukienka, wreszcie perfumy z jej nazwiskiem zapewniły Coco wyjątkowe miejsce w świecie mody, w którym królowała aż do śmierci w 1971 roku.

magda | 2011-02-26

Jest marzec 1895 roku. Drogą z Brive do Tulle, pokrytą ostatkami śniegu, których nie zdąrzyło stopić pierwsze wiosenne słońce, jedzie powoli rozklekotana bryka. Bryką powozi mężczyzna, koło czterdziestki. Wiezie ze sobą trzy smutne dziewczynki. W końcu zatrzymują się przed sierocińcem w Obazine, w dawnym opactwie. ... Niedługo potem wrota klasztoru się otwierają i wychodzi z nich ten sam, mężczyzna, który powoził bryką. Jest to jarmarczny handlarz- Albert Chanel. Wychodzi sam. Dziewczynki: Julię, Gabrielę i Antoninę, właśnie zostawił w sierocińcu i nie zobaczą go już nigdy więcej...

Tak zaczyna się historia słynnej Gabrieli Chanel. Lata młodości spędza w sierocińcu karmiąc się myślą, że kiedyś ojciec po nią wróci. Czas spędza na lekcjach prowadzonych przez zakonnice. Uczy się historii, geografii, katechizmu, ale przede wszystkim szycia. W całej późniejszej historii Coco da się zauważyć ślady tego surowego klasztornego życia. To właśnie lata spędzone w sierocińcu odcisnęły na niej...

NightMarry | 2012-08-31

Ta kobieta to chodzący sukces. Czego nie dotknęła, to zamieniało się w złoto. A w tej książce jest to rewelacyjni opisane.
Zdecydowanym jednak plusem tej lektury jest to, że jest w niej dość mocno poruszony wątek życia osobistego Chanel.
Polecam bez najmniejszych wątpliwości!

setore | 2016-10-11
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 11 października 2016

Niewątpliwie losy Coco były bardzo ciekawe, jednak książka mnie nie porwała, chyba przez styl pisania autora. Ale jeśli kogoś interesuje historia tej niezwykłej kobiety to można przeczytać.

piotk | 2016-04-24

Wow. Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki a raczej audiobooka, bo w takiej formie ją "przeczytałem". Myślę, że gdybym przeczytał tę książkę to moja ocena byłaby z 2 gwiazdki gorsza. Elżbieta Kijowska wspaniale opowiedziała historię Chanel. Tak genialnie, że aż mi smutno, że to już koniec audiobooka. Szalenie mocno polecam, bo książka napisana w zajmujący i bardzo literacki sposób.

Alena | 2013-01-07
Przeczytana: 2012 rok

Jeśli odrzucić narzucające się uwielbienie autora do opisywanej postaci, mniej więcej w połowie książki zaczyna być zjadliwe. Całość w sumie ciekawa, choć Ta Pani z jednej strony fascynująca, nie przestaje mnie irytować. Trudno pałać miłością do mega-egoistki, nawet jeśli udało się jej rzucić ten próźny świat do stóp :)

Magda Rumianek | 2016-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2016