Picasso. Biografia

Seria: Fortuna i fatum
Wydawnictwo: W.A.B.
Picasso

Życie Pabla Picassa było inspiracją dla licznych publikacji i do dziś wywołuje skrajnie różne opinie. Uważano go za geniusza, ale i mordercę malarstwa. Uwielbiano, a jednocześnie oskarżano o sadyzm, skąpstwo i egoizm. Zabrakło głosów wyważonych i obiektywnych. Książka Henry ego Gidela prezentuje fascynujący portret człowieka pełnego sprzeczności: wybitnego, ale niewolnego od słabości, wielkodusznego, a zarazem zdolnego do okrucieństwa, rewolucjonistę o konserwatywnych upodobaniach, człowieka na pozór pewnego siebie, a w głębi duszy nieśmiałego i niezdecydowanego. Autor poświęcił wiele uwagi zaniedbywanemu dotychczas młodzieńczemu okresowi w karierze Picassa, a także kobietom jego życia, między innymi Genevi&è

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

lilla | 2014-03-24

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Sam życiorys czyta się z zainteresowaniem. Nie przekonuje jednak narzucanie czytelnikowi poglądów autora, który non stop przerywa wątek, aby wtrącać osobiste komentarze.

KDuczmal | 2010-12-29

Biografia sławnego malarza, ukazująca wpływ dzieciństwa , otoczenia i temperamentu na jego twórczość. Nie ma tu nudnych wyliczeń tego, co zdarzyło się w poszczególnych latach życia artysty. Razem z nim zmieniamy , jak w kalejdoskopie , miasta, pracownie, przyjaciół i ...kobiety.To one były natchnieniem , sensem życia , ale i źródłem kłopotów. Ciekawa książka o niezwykłym człowieku.

jamajka82 | 2014-08-15
Na półkach: Przeczytane, Biografie

Absolutna podstawa dla miłośników Picassa i dla tych, którzy dopiero chcą go poznać. Jedna z najlepiej napisanych biografii jakie czytałem.

Małgorzata48 | 2012-06-20
Przeczytana: 2009 rok

Jest to biografia Picassa przedstawiona dość tradycyjnie, z zachowaniem chronologii, od narodzin do śmierci. Książka jest ciekawa, przedstawia artystę na tle epoki, prezentując wielu znanych, wybitnych artystów, którzy działali w tym czasie, co Pablo i którzy wywarli wpływ na jego twórczość i na jego życie. Picasso był człowiekiem bardzo złożonym, nietuzinkowym, pełnym sprzeczności. Był człowiekiem dość ograniczonym, miałkim intelektualnie, nie interesował się sztuką, nurtami w sztuce, ani innymi artystami Głównie interesowała go jego własna twórczość i on sam. N. Nie umiał rozmawiać o sztuce, był nietowarzyski, wręcz gburowaty. Nie miał żadnych zdolności językowych ; mieszkając 60 lat we Francji nie nauczył się języka francuskiego. Niestety, nie wzbudził mojej sympatii, łagodnie mówiąc. Co gorsza był człowiekiem o wątpliwej moralności. Nie dotrzymywał słowa, był nielojalny i niewdzięczny wobec przyjaciół, nawet wobec tych, którym bardzo dużo zawdzięczał, którzy pomagali mu...

Adam | 2014-03-07
Przeczytana: 02 marca 2014

W zasadzie dobrze się czyta. Ale chyba lepiej oglądało się dzieła Picassa bez wiedzy o tym jakim był człowiekiem.

AnnaP | 2013-02-20

Picasso był długowieczny,w efekcie lektura jego biografii to podróż do początków XX wieku z jego klimatem, ludźmi. Prywatnie to był męczący typ, choć fascynujący.

pat_paranoid | 2016-12-17
Przeczytana: 2011 rok